زومبا چیست و آیا موجب لاغری می شود؟

14:30 - 1399/11/02
زومبا درواقع یک نوع ورزش سبک محسوب می شود که به لاغر شدن شما کمک زیادی نیز می کند.
زومبا

آیا زومبا به لاغری و کاهش وزن کمک می کند ؟

زومبا یکی از تمرین های با نشاط و پر تحرک ورزشی محسوب می شود زیرا حرکات تمرینی آن بر گرفته از سبک های مختلف رقص لاتین می باشد و با موسیقی های شاد همراه است.

به منظور کاهش وزن در واقع باید بیش از آنچه که در روز کالری مصرف می کنید آن ها را بسوزانید. شما می توانید این کار را با کاهش مصرف کالری روزانه و افزایش فعالیت بدنی انجام دهید. بر اساس یک منبع موثق، طی یک ساعت تمرین زومبا با شدت متوسط می توانید بین 300-900 کالری بسوزانید. شرکت در کلاس های زومبا 2-3 بار در هفته به همراه یک رژیم غذایی متعادل می تواند باعث کاهش وزن شود.

زومبا چیست و آیا موجب لاغری می شود؟19

طی یک ساعت تمرین زومبا چند کالری سوزانده می شود ؟

براساس مطالعه ای که بر روی 19 خانم شرکت کننده بین سنین 18-22 سال انجام شد مشخص شد که طی 39 دقیقه تمرین، بطور متوسط 9.5 کالری در دقیقه سوزانده بودند. این مقدار طی 40دقیقه تمرین به 369کالری رسیده بود که این مقدار حتی بیشتر از مقدار کالری سوزانده شده طی ورزش های کیک بوکسینگ ، ایروبیک و یوگا است اما باید توجه داشت که کاهش وزن سریع گاهی بجای سوزاندن چربی، باعث ازدست دادن عضلات خواهد شد. به منظور کاهش وزن باید روزانه 60- 90دقیقه فعالیت بدنی داشته باشید.

تعداد کالری که در طول زومبا سوزانده می شود به چند عامل بستگی دارد که عبارتند از:

 • سن
 • وزن
 • ژنتیک
 • سطح فعلی آمادگی جسمانی
 • شدت تمرین

اگر می خواهید کالری بیشتری در طول زومبا بسوزانید باید شدت تمرین خود را افزایش دهید. حداکثر ضربان قلب شما باید بین 55-85درصد برسد.

کسر کالری در کاهش وزن مهم است اما مصرف ویتامین ها و مواد مغذی در یک رژیم غذایی سالم نیز به همان اندازه مهم است زیرا گاهی کاهش وزن سریع برای بدن خطرناک می باشد. برای حفظ انرژی خود رژیم غذایی سالم سرشار از غلات کامل، ماهی، پروتئین های بدون چربی ، سبزیجات و میوه داشته باشید.

برای کاهش وزن چه تعداد کالری باید مصرف شود ؟

زنان هرگز نباید کم تر از 1200 کالری و مردان نباید کم تر از 1500کالری در روز مصرف کنند. به عنوان مثال اگر در طول کلاس زومبا 300 کالری می سوزانید چنانچه خانم هستید باید حداقل 1800 کالری و اگر آقا هستید باید حداقل 1500کالری مصرف کنید.

زومبا چیست و آیا موجب لاغری می شود؟14

چند جلسه کلاس زومبا برای کاهش وزن لازم است ؟

اینکه چند بار در هفته در کلاس های زومبا شرکت کنید ، به اهداف سلامتی و تناسب اندام شما بستگی دارد.

بطور کلی، برای کاهش وزن واقعی و سوزاندن 300-400 کالری در هر جلسه باید 3بار در هفته در کلاس ها شرکت کنید.

به یاد داشته باشید که بدن به سرعت با یک ورزش سازگار می شود پس سعی کنید در کنار زومبا، دیگر ورزش های مناسب هوازی مانند شنا، پیاده روی و دویدن نیز انجام دهید. همچنین در روزهایی که کلاس ندارید از مزایای تمارین قدرتی نیز بهره مند شوید

رژیم غذایی عامل مهمی در کاهش وزن خواهد بود. تخمین زده می شود که برای کاهش 0.5کیلو از وزن خود باید 3500کالری بسوزانید. کاهش وزن 1-4 کیلوگرم در هفته با رعایت یک رژیم غذایی سالم مهیا خواهد شد.

زومبا چگونه انجام می شود ؟

در دهه گذشته زومبا محبوبیت بیشتری بین مردم کسب کرده است بطوری که امروزه اکثر سالن های ورزشی و بدنسازی هفته ای چندبار کلاس های زومبا را برگزار می کنند. چنانچه در منطقه ای زندگی می کنید که این کلاس برگزار نمی شود می توانید از کلاس های آموزشی آنلاین بهره مند شوید.

برای زومبا به تجهیزات زیادی نیاز ندارید بلکه فقط یک دست لباس آزاد و خنک، کفش ورزشی و دمبل هوایی به وزن 1-4کیلوگرم کافی است.

زومبا چیست و آیا موجب لاغری می شود؟13

برخی از نکات برای کاهش وزن توسط زومبا

شرکت در کلاس های زومبا بدان معناست که تمرینات هوازی بسیاری خواهید داشت. به منظور کاهش وزن باید رژیم غذایی سالم نیز داشته باشید مانند:

 • بشقاب خود را روزانه پر از غلات کاملی چون کینوآ، برنج قهوه ای و جودوسر کنید.
 • از مصرف کربوهیدرات های خالی مانند نان سفید، پاستا و کلوچه پرهیز کنید.
 • پروتئین های فاقد چربی مانند مرغ، ماهی، سفیده تخم مرغ و توفو را بسیار مصرف کنید.
 • میوه و سبزیجات را در هر وعده غذایی خود مصرف کنید.
 • هرسه ساعت یکبار میان وعده مصرف کنید تا انرژی تان حفظ شود، فقط دقت کنید که میان وعده های سالمی انتخاب کنید . خوردن سیب به همراه کره گردو و پنیر های رشته ای مناسب است.

مزایای زومبا

زومبا شامل رقص سریع و آهسته است بنابراین همانطور که بخش ورزش و تناسب اندام نمناک اشاره کرده است مانند تمرینات متناوب عمل می کند. زومبا تمام بدن را درگیر می کند، باعث تقویت عضلات و انعطاف پذیری بدن می شود، سلامت قلب و انرژی را نیز بهبود می بخشد. علاوه براین، اگر احساس می کنید که از ورزش کردن درکنار دیگران خجالت می کشید زومبا به شما کمک می کند تا اعتماد به نفس داشته باشید پس در بهبود روحیه نیز موثر خواهد بود.

سایر نکات:

 • زومبا می تواند تمرینی لذت بخش تر از ورزش های ایروبیک در هفته باشد و به شما در کاهش وزن کمک کند.
 • زومبا به همراه یک رژیم غذایی متعادل بهترین نتیجه را در کاهش وزن خواهد داشت.
 • اگر در زانو و کمر خود مشکل دارید ، برای انجام زومبا ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.
 • توجه داشته باشید که هنگام تمرین زومبا بسیار عرق خواهید کرد پس نوشیدن آب را قبل و بعد از تمرین فراموش نکنید تا بدنتان را هیدراته نگهدارید.