تفاوت های ارگاسم در مردان و زنان

09:51 - 1399/10/29
تفاوت های فیزیولوژیکی مردان و زنان باعث شده تا ارگاسم در آن ها متفاوت باشد.
رابطه زناشویی

تفاوت ارگاسم بین زنان و مردان در چیست؟

ارگاسم بین زنان و مردان به طرز شگفت انگیزی متفاوت است، هر دو اثرات بسیار مشابهی در مغز دارند و هورمون های یک شکل در سطوح مشابه ارگاسم، آزاد می کنند اما در کل برخی تفاوت های کلیدی در این بین وجود دارد که در این بخش تفاوت ارگاسم بین زن و مرد و راه هایی برای مقایسه ارگاسم در زنان و مردان وجود دارد.

1.زمان رسیدن به ارگاسم:

زنان در طول مدت 10 تا 20 دقیقه به ارگاسم می رسند، در صورتی که در مردان معمولا بین 7 تا 14 دقیقه زمان می برد با این حال این زمان، در طول داشتن مقاربت مستقیم، ممکن است که به زیر 5 دقیقه برسد.بسیاری از زنان درباره مدت طولانی رسیدن به ارگاسم در حین رابطه جنسی، بخصوص رابطه دهانی احساس ناراحتی می کنند، در مقابل، از هر 3 مرد، یک نفر دچار زود انزالی می باشد.

تفاوت های ارگاسم در مردان و زنان8

2.انزال:

یکی دیگر از تفاوت های اصلی بین زنان و مردان، نوع انزال های آنهاست. در مردان معمولا ارگاسم همراه با مایع منی که رنگ روشنی دارد و از سلول های اسپرم تشکیل شده است، همراه است.

با این حال، در برخی زنان نیز انزال همراه با مایع در طول ارگاسم گزارش شده است.

با توجه به برخی مطالعات نشان می دهد که بین 10 تا 54 درصد زنان تجربه ارگاسم همراه با مایع سفید رنگ را دارند اما بقیه افراد این نوع انزال را تجربه نمی کنند، که مساله مهمی نیست و به سلامتی مربوط نمی شود.

بعضی از مردان همچنین، ارگاسم بدون انزال را تجربه می کنند که بعنوان ارگاسم خشک شناخته شده است، این اتفاق در بین افراد سالم یا حتی مبتلا به بیماری های مثانه رخ می دهد و یا پس از اینکه برخی از پروستات آنها به علت سرطان یا شرایطی مانند مولتیپل اسکروزیس برداشته شده است.

تفاوت های ارگاسم در مردان و زنان14

3.انقباضات در طول ارگاسم:

در زنان و مردان، هر دو یک سری انقباضات عضلانی وجود دارد که حدود 0/6 یا 0.8 ثانیه به طول می انجامد.در هر دو آنها عضلات لگنی به خصوص عضلات بالا برنده مقعد منقبض می شوند.

4.تکاملات ضروری:

در انسان های مدرن، ارگاسم مرد معمولا برای رسیدن به تخمک مورد نیاز است، اگر چه در بعضی موارد مایع قبل از ارگاسم نیز حاوی اسپرم است و منجر به باردار شدن، می شود با این حال ، هرگز ارگاسم زن برای رسیدن به تکامل، لازم و ضروری نیست. طی مطالعات اخیر نشان می دهد که عملکرد به ارگاسم رسیدن زن، در اصل فقط برای تحریک بیشتر تخمک گذاری است.

5.محتوای ارگاسم:

مطالعات نشان می دهد که زنان در صورت احساس راحتی در یک رابطه می توانند به ارگاسم برسند؛ هم چنین نشان می دهد که داشتن رابطه جنسی بیشتر موجب ارگاسم بیشتر در زنان نمی شود اما بالا بودن عزت نفس، توانایی صحبت کردن در حین رابطه با شریک زندگی، همگی باعث افزایش ارگاسم در زنان می شوند.

زنان به طور معمول در دستیابی به ارگاسم نسبت به مردان سختی بیشتری می کشند و این نشان می دهد که زنان نقش بیشتری رادر یک رابطه جنسی ایفا می کنند. مطالعات نشان می دهد، زمانی که مردان در حال رسیدن به اوج لذت جنسی هستند، زنان حدود 69 درصد از آن را حس کرده اند.

تفاوت های ارگاسم در مردان و زنان12

6.تحریک مغز:

تحریک زنان و مردان از راه های مختلفی صورت می گیرد و بخش های مختلف مغز هنگامی که تصاویر جنسی را اسکن می کنند، نشان می دهد. در طول تحریک برای رسیدن به ارگاسم همه چیز متفاوت است اما شرایط مغز در هنگام رسیدن به اوج لذت جنسی در هر دو جنسیت یکسان و مشابه است.

بخشی از مغز استخوان مخچه، که در بسیاری از کارهای ناخودآگاه ما دخیل است، در طول ارگاسم فعال می شود و این قسمت، تحریک احساسی را از بدن دریافت می کنند و در کل نقش مهمی در شناخت دارند؛ بخشی از مغز که قشرمغزی نامیده می شود، در طول ارگاسم متوقف می شود.

7.واکنش هورمونی:

یکی از اصلی ترین تغییرات هورمونی که در بدن ایجاد می شود، افزایش قابل توجه میزان اکسیتوسین است که به عنوان هورمون عشق شناخته می شود. در طول ارگاسم، میزان این هورمون در خون زنان و مردان افزایش می یابد و این اتفاق در مورد هورمون پرولاکتین نیز می افتد، اما به میزان کمتر.

8.بازیابی پس از ارگاسم:

یکی از تفاوت های عمده بین زن و مرد ، طول ریکاوری مجدد بعد از رسیدن به ارگاسم است. بسیاری از زنان توانایی چندین بار به ارگاسم رسیدن در طول روز را دارند، برخی از مطالعات نشان می دهد که زنان می توانند در 16 دقیقه، 7 بار به ارگاسم برسند.

تفاوت های ارگاسم در مردان و زنان9

نشانه های فیزیولوژیک اختصاصی در ارگاسم یا ارضا شدن زنان :

لذت بخش ترین مرحله احساس جنسی ارضا شدن است که نشانه های آن در زنان و مردان متفاوت می باشد . ارگاسم یا ارضا شدن از طریق اثر فیزیولوژیک (آزادسازی اکسی توسین) و اثر روانی سبب نزدیکی زوج می شود.

عوامل ارضا شدن زنان چیست؟

طی تحریک جنسی نواحی جنسی یا غیر جنسی، ارضا شدن صورت می گیرد. شایع ترین مکان های تحریک کلیتوریس و دیواره قدامی هستند.

از عواملی که سبب رسیدن به ارگاسم می گردد، تحریک غدد دور مجرای ادرار، سینه، نوک سینه، رویاپردازی یا هیپنوز است.

تفاوت های ارگاسم در مردان و زنان15

نشانه های ارضا شدن زنان و مردان

نشانه های ارضا زنان

قطر رحم زنان هنگام ارضا شدن افزایش می یابد و از آن مایع لزجی بیرون می آید.

این مایع بی رنگ است و موجب دخول راحت تر می شود.

در زن ها هنگام ارضا شدن قسمت داخلی رحم کمی تنگ و نوک سینه ها سفت می شود.

از دیگر نشانه های ارگاسم یا ارضا شدن در زنان تغییر سریع رنگ لب های فرج (لبیا)، انقباض واژن، رحم و اسفنکتر مقعد، رفع احتقان آرئول، افزایش شدت نبض واژن و افزایش سطح پرولاکتین است.

احساس گرمایی که درزن هنگام ارگاسم به وجود می آید به علت گرمای منی است که وارد بدن زن می شود زیرا سرما اسپرم ها را می کشد و منی با پرش به بیرون پرتاب می شود.

حد و میزان برانگیزش جنسی زن، بستگی به اندام فیزیولوژیکی و واکنش های آموخته شده او دارد. تحریک جنسی برای رسیدن به اوج لذت جنسی از لحاظ روانی و جسمی لازم است.

بعضی از زنان با خیال پردازی و بدون تحریک اندام جنسی به ارگاسم می رسند اما برخی دیگر ارگاسم های خود به خودی و ارضا شدن در خواب را تجربه می کنند.

جمعیت اندکی از زنان نیز با لمس و بدون تحریک اندام جنسی به ارگاسم می رسند.

نشانه ارضا جنسی در مردان

از نشانه های ارضا شدن در مردان سفت شدن آلت جنسی و خروج مایع لزج از آلتشان است. مردها پس از ارضا تعداد تنفسشان افزایش می یابد و بدن سست شده و آب دهانشان بیشتر ترشح می شود همچنین بعد از ارضا نمی توانند به خوبی ادرار کنند زیرا دریچه پروستات به شکل خودکار کمی باز و بسته می شود.

تفاوت های ارگاسم در مردان و زنان17

ارضا شدن در خواب

عوامل روانی اجتماعی مانند سن، تحصیلات، کلاس اجتماعی، مذهب، شخصیت و ارتباطات بین فردی روی توانایی ارگاسم تاثیرگذار هستند .

همچنین برخی از عوامل فردی مانند احساس ضعف عمومی و کمبود احساس سلامت جسمی، تجارب منفی جنسی قبلی و استرس های زندگی، بیکاری و خصومت های روزانه، احساس منفی نسبت به همسر، کیفیت بد ارتباط زن و شوهر، فقدان صمیمیت و تفاهم جنسی بر کاهش ارتباط جنسی و اختلال عملکرد تمام مراحل جنسی و همچنین اختلال ارگاسم تاثیر گذار است.

برخی از زنان به نوعی اضطراب به نام اضطراب نمایشی دچارند که قادر به کسب آرامش به منظور بروز بازتاب عصبی طبیعی برای ایجاد ارگاسم نیستند و خود سبب مهار این عملکرد طبیعی می شوند.

از عواملی تاثیر بسیار منفی بر روی عملکرد جنسی و ارگاسم دارد، اختلالات مربوط به دوران کودکی، اختلال در مرحله اجتماعی شدن و وجود یک تفکر غلط در مورد رابطه جنسی و نگرش منفی در مورد لذت جنسی، جهت گیری جنسی یا هویت جنسی است.

تفاوت های ارگاسم در مردان و زنان16

از دیگر عواملی که نقش مخربی بر عملکرد جنسی و به خصوص ارگاسم دارد ،وجود سابقه سوءاستفاده جنسی در دوران کودکی و احساسات منفی در مورد تمایلات جنسی، مشکلات ارتباطی با همسر و کاهش اعتمادبه نفس، احساس منفی زن در مورد خودش از نظر شکل بدن، زیبایی و ترس از دست دادن کنترل و اضطراب است.

برای درمان اختلال ارگاسم برنامه های متعددی مانند بررسی و درمان اختلالات طبی، روانی و سوءمصرف مواد، آموزش جنسی و ایجاد مهارت ارتباط و مهارت های جنسی، مشاوره برای کاهش اضطراب جنسی و عملکردی.

ورزش ایروبیک منظم، افزایش احساس مثبت، نشاط با کنترل وزن بدن، ورزش های مفرح، افزایش صمیمیت جنسی پیشنهاد می شود.

تفاوت های ارگاسم در مردان و زنان5

چهار مرحله چرخه واکنشهای جنسی

1- مرحله انگیزش (تحریک):

بر اثر تحریک، خون در اندام جنسی جمع می شود و کلیتوریس سفت شده و مهبل ماده لیز کننده ای ترشح می کند، همچنین بر اثر نوعی فرآیند تعریق سطح داخلی دیوار لوله واژن با یک ماده لیز کننده پوشیده می شود.

در این زمان سیاهرگ مهبل گشادتر و پر از خون شده، رنگ مهبل تیره تر و میزان ضربان نبض و فشار خون به طور بالا می رود و حرارت و تورم در اندامهای جنسی احساس شده و برانگیختگی زن از مرحله تحریک به مرحله پلاتو (دوام برانگیختگی جنسی) پیش می رود.

2- مرحله پلاتو (دوام برانگیختگی جنسی):

به علت پرخون شدن بافت دیواره یک سوم خارجی واژن ، متورم می شود و سبب تنگی ورودی دهانه مهبل می شود که به این مرحله سکوی ارگاسم می گویند.

در این مرحله (کلیتوریس) به داخل کشیده شده و زیر یک کلاهک می رود. رحم، لوله رحم و تخمدان بزرگتر و تنفس، ضربان نبض و حرکات زن سریعتر می شود.

3- مرحله اوج لذت جنسی:

در این محله تعداد نبض و میزان فشار خون بالا رفته و لوله واژن و اسفنکتر مقعد شروع به منقبض شدن می کند.

افزایش انقباض عضلات و مملو از خون شدن سیاهرگ سبب رسیدن به اوج لذت جنسی می شود.ارگاسم به طور طبیعی اتفاق می افتد.

تفاوت های ارگاسم در مردان و زنان17

4- مرحله آرامش:

در این مرحله ضربان نبض کاهش یافته و احتقان یک سوم خارجی واژن و احتقان عروقی تغییر کرده و بافت ها از تورم خارج می شوند.

بدن آرام و سست شده و در برخی مواقع عرق می کند و رنگ تیره واژن به رنگ اولیه باز می گردد.