با این ترفند ها همیشه فرش خود را تمیز نگه دارید

08:50 - 1399/10/14
برای اینکه به صورت دائم فرشی تمیز و نو داشته باشید، باید اصول صحیح نگهداری از فرش را به خوبی بلد باشید که ترفن های این مطلب می تواند برای شما راهگشا باشد.
فرش

اصول نو و تمیز نگه داشتن فرش های خانه

تمیزی و پاکیزگی یکی از خصلت هایی است که از ابتدای بشریت تاکنون در وجود انسان نمایان بوده است ، در این بین قطعا تمیز بودن خانه و محل زندگی جزء مواردی است که باید به آن اهمیت ویژه ای داده شود. اما از آنجایی که این امر معمولا توسط خانم های خانه دار صورت می گیرد ، طبیعتا خانم ها باید در این زمینه تبحر فوق العاده ای داشته باشند.تمیز نگه داشتن فرش یکی از این موارد است.بنابراین اگر شما نیز از جمله افرادی هستید که در مورد برق انداختن فرش چیزی نمی دانید بهتر است در این بخش با ما همراه شوید تا مهارت لازم را در این زمینه کسب نمایید.

جارو کردن فرش

یکی از روشهای مهم تمیز کردن فرش ، استفاده از جارو برقی است. زمانی که فرش خانه به صورت اصولی جارو کشیده می شود جلوه خاصی را پیدا می کند. جارو کشیدن باید به صورت منظم و اصولی انجام پذیرد. به همین دلیل توصیه می شود که هفته ای سه بار از جاروبرقی به منظور تمیز کردن فرش های منزل استفاده کنید.

با جارو کردن منظم ، گرد و خاک های جمع شده و سایر آشغال های ریز از فرش جمع می شوند و در نتیجه باعث افزایش عمر فرش و حفظ زیبایی اولیه آن می شود. برای کشیدن جارو برقی به روش صحیح جهت نو کردن فرش ، باید از قدرت بالای جاروبرقی استفاده نمود ، جارو را به آرامی و در تمام جهات روی فرش بکشید تا گرد و غبار و آشغال های ریز از سطح فرش جمع شوند.

ساییدن فرش

اگر فرش در زیر در قرار داشته باشد احتمال ساییدگی آن زیاد است . بنابراین اگر به دلیل کم بودن فضا در خانه مجبور به قرار دادن قسمتی از فرش در زیر هستید، در را باید طوری تنظیم کنید که هنگام چرخش تماسی با فرش پیدا نکند. علاوه بر آن هر چند وقت یک بار فرش را جابجا و سر و ته کنید تا همه قسمت های آن به یک اندازه پا بخورد و فقط بعضی از قسمت ها در معرض ساییدگی قرار نگیرد.

با این ترفند ها همیشه فرش خود را تمیز نگه دارید13

لکه گیری فوری

همان طور که می دانید یکی از مهم ترین عواملی که باعث از دست رفتن زیبایی فرش و کهنه نشان دادن آن می شود ، وجود لکه های مختلف در سطح فرش است. به همین یکی از روش های نو کردن فرش ، از بین بردن لکه های آن است. توجه داشته باشید نباید به لکه ها فرصت ثابت شدن روی فرش را داد زیرا پاک کردن آنها مشکل شود. بهتر است بلافاصله پس از بوجود آمدن لکه اقدام به لکه گیری کنید تا زیبایی و نو بودن فرش شما حفظ شود.

برای نو کردن فرش به هیچ عنوان از پارچه های آغشته به مواد شوینده در تمیز کردن لکه استفاده نکنید ، زیرا انجام این کار باعث می شود که لکه به عمق و اطراف نفوذ کند و پاک کردن آن را مشکل می کند.

روش انجام لکه زدایی

 • در ابتدای لکه زدایی در صورتی که لکه های ایجاد شده قابل برداشت هستند با چاقو بردارید.
 • محلولی از ترکیب آب ولرم، سرکه سفید و شامپوی فرش تهیه شده را روی محل آلوده شده بریزید و لکه را پاک کنید .
 • در مرحله بعد پارچه سفید و تمیز را به الکل سفید و یا تینر آغشته کنید و با آن روی لکه را ماساژ دهید.
 • دوباره از پارچه سفید و تمیز و آغشته کردن به ترکیب آب ولرم و شامپوی فرش استفاده کنید، محل لکه را مالش دهید تا لکه ها در محلول حل شوند.
 • پس از آن از یک پارچه سفید و کاملا خشک برای مالش محل لکه استفاده کنید تا اثر لکه و آب مراحل قبلی از بین برود.
 • پس از خشک شدن محل لکه از جاروبرقی استفاده کنید.

شست و شوی فرش

یکی از روش های نو کردن فرش ، شستشوی کامل فرش است. گاهی اوقات شستشوی کامل فرش ضروری می شود و هیچکدام از روش های نو کردن فرش نمی تواند به مانند شستشوی کامل در نو کردن فرش تاثیرگذار باشد. اگر امکان شتشوی فرش در منزل را دارید باید دقت زیادی هنگام شستشوی فرش انجام دهید. اما بهتر است که سالی یک بار شستشوی فرش را به یک قالیشویی معتبر بسپارید. شستشوی کامل فرش باعث می شود تا مانند روز اول براق و تمیز دیده شود. از آنجا که این روش از مهمترین روش های نو کردن فرش محسوب می شود در ادامه به نحوه صحیح شستشوی فرش در منزل اشاره می کنیم :

 • برای شستن فرش آن را در محل سفت و شیب دار و تمیز پهن کرده و سطح فرش را به طور کامل خیس کنید.
 • با استفاده از محلول آب ولرم و شامپوی فرش و اسفنج همه سطح فرش را بشویید.
 • پس از اتمام مرحله دوم ، سطح فرش را با آب آنقدر بشویید که تمامی مایع شوینده از فرش خارج شود.
 • پس از اتمام مراحل شستشو ، فرش را در شیب تند قرار دهید تا به تدریج خشک شود .
 • یکنواخت بودن فرش هنگام پهن کردن بسیار مهم است .

با این ترفند ها همیشه فرش خود را تمیز نگه دارید18

نکاتی برای خشک کردن فرش

از آویزان کردن فرش های شسته شده خودداری کنید. پهن کردن فرش ها در زیر نورتند و سوزنده آفتاب نیز آسیب هایی جدی به بافت و الیاف آن وارد می کند. اگر ترجیح می دهید فرشها در منزل شسته شوند ، داربست های چهارپایه ای شکل مخصوصی تهیه کنید تا بتوانید فرش ها را روی پشت بام یا در حیاط و نور ملایم آفتاب پهن کنید. با این روش، هوا در اطراف فرش به طور کامل جریان پیدا می کند و به خوبی خشک می شود.

اگر تنها بخشی از فرش شما خیس شده است، برای خشک کردن آن از یک اسفنج، حوله یا پارچه پنبه ای استفاده کنید و با آن آب را جمع کنید و سپس قسمت مرطوب را در مقابل آفتاب ملایم قرار دهید یا به وسیله حرارت ملایم سشوار دستی از پشت و روی فرش خشک کنید.

برای خشک کردن فرش، به هیچ وجه از حرارت مستقیم وسایل حرارتی مانند بخاری، شومینه و رادیاتور استفاده نکنید چون به فرش صدمه می رساند.

استفاده از شامپو فرش

اگر فرش شما زیاد آلوده نیست و یا جایی برای شستن آن ندارید می توانید آن را با شامپو فرش تمیز و درخشان کنید . کافی است در یک ظرف آب ولرم مقداری از شامپو فرش را ریخته وبایک تکه ابر روی فرش بکشید. با این کار لکه های شمع نیز از روی سطح فرش پاک خواهد شد و شما یک فرش تمیز خواهید داشت. کشیدن شامپو فرش برای فرش های نرم و فرش های دستی که شستشوی زیاد باعث از بین رفتن آن ها می شود نیز مناسب است.

استفاده از جوش شیرین

اگر به دنبال تازه شدن و حفظ طراوت فرش هستید و می خواهید بوی خوبی از فرش به استشمام برسد ، توصیه می شود که پیش از جارو کشیدن فرش ، اندکی جوش شیرین بر روی فرش بپاشید. پس از چند دقیقه روی آن جارو برقی بکشید.

با این ترفند ها همیشه فرش خود را تمیز نگه دارید19

نشاسته ذرت

اگر احساس می کنید رنگ فرش شما مانند قبل نیست و با شستشو هم درست نمی شود. بهتر است مقدار زیادی نشاستهذرت روی فرش بپاشید و بعد از یکی دوساعت از جاربرقی استفاده نمایید .

محافظت در برابر آفتاب

خانه هایی که آفتابگیر هستند با وجود فراهم آوردن شرایط مفید برای محیط درونی خانه، مضراتی را هم برای آنها دارند. به عنوان نمونه قرار داشتن فرش در معرض آفتاب به طور مداوم می تواند پ روی رنگ آن تاثیری منفی بگذارد. اگر قالی شما دستبافت است از پرده های ضخیم برای پنجره ها استفاده کنید .

لیز خوردن فرش روی سرامیک

با وجود سرامیک و پارکت های چوبی دیگر خبری از موکت کردن سراسری خانه نیست . در این شرایط فرش ها بر اثر پاخوردن حرکت می کنند و جابجا می شوند. برای جلوگیری از این حرکت می توانید از آسترهای اسفنج مانند یا شبکه های توری پی وی سی و نرم استفاده کنید. اندازه این آسترها را باید کوچکتر از ابعاد فرش در نظر گرفت .

با این ترفند ها همیشه فرش خود را تمیز نگه دارید18

استفاده از رو فرشی

استفاده از روفرشی یکی دیگر از روش های نو نگه داشتن فرش می باشد . یک روفرشی زیبا و جذاب می تواند در محل هایی که رفت و آمد زیاد است و یا کودکان در آنجا بازی می کنند از آلودگی فرش جلوگیری کند و در نتیجه زیبایی اولیه آن حفظ خواهد شد.

با کفش ها روی فرش نروید

یکی از مهمترین عواملی که باعث می شود فرش ها زیبایی اولیه خود را از دست دهند و زودتر کهنه شوند ، راه رفتن با کفش بر روی فرش است.راه رفتن با کفش نه تنها کثیفی فرش را به واسطه نشستن گرد و خاک چندین برابر می شود بلکه فشار مضاعفی نیز روی بافت های فرش وارد می کند که به مرور زمان باعث صدمه دیدن فرش و از دست رفتن زیبایی آن می شود.

از بین بردن فرورفتگی یا گودی فرش

اگر بنا به دلایلی مانند گذاشتن وسیله سنگین روی فرش ،فرش شما دچار فرورفتگی یا گودی شده است ، خیلی راحت می توانید این مشکل را برطرف کنید. به عنوان مثال یک قطعه یخ روی گودی فرش بیندازید ، بعد از حدود یک ساعت ، پرزهای خوابیده فرش به حالت قبل باز می گردد. روش دیگر این است که مقداری کمی آب در گودی بریزید و با قراردادن دستمال مرطوب روی آن ، به آرامی روی دستمال را اتو کنید تا پرزها به حالت طبیعی برگردند. البته اتو نباید خیلی داغ باشد و بعد از انجام کار هم قسمت اصلاح شده را برس بزنید.

استفاده از بخار

برای تمیز کردن فرش با بخار ، باید آب را مطابق کاتالوگ در داخل دستگاه بخارشور بریزید. در صورت اجازه استفاده از مواد شیمیایی، بهتر است به جای آن از مخلوط آب و سرکه استفاده کنید.

عواقب تمیز نکردن فرش

تمیز کردن فرش یکی از راههای رعایت بهداشت در منزل است. انواع فرشی که استفاده می شود ، نیازمند این است که حداقل چند وقت یکبار تمیزشوند . در اثر استفاده مداوم ، آلودگی ، میکروب و گرد و غبار زیادی در بین بافت فرش نفوذ میکند، در صورت عدم رعایت بهداشت فرش ، این گرد و غبار و آلودگی ها میتواند با فراهم کردن زمینه رشد باکتری ها، منجر به حساسیت و آلرژی زیاد شود .