دستور پخت فوق العاده سبزی پلو با ماهی

12:30 - 1399/10/11
سبزی پلو با ماهی از قدیم الایام جزو غذا های خوشمزه و محبوب در ایران به حساب می آید و قصد داریم در این مطلب به اصول صحیح پخت این غذا بپردازیم.
سبزی پلو با ماهی

سبزی پلو با ماهی خوشمزه و عالی و آسون

سبزی پلو با ماهی یک غذای خوشمزه و پرطرفدار شمالی هاست که به عنوان غذای شب عید نوروز هم مرسوم است.

این غذای سنتی و خوش طعم به عنوان یک غذای مجلسی در مراسم ها و مهمانی های ما ایرانی ها نیز مورداستفاده قرار می گیرد.

دستور پخت فوق العاده سبزی پلو با ماهی15

سبزی پلو ماهی مجلسی

مواد لازم برای تهیه سبزی پلو با ماهی

برنج 2 لیوان معادل 300 گرم

ماهی غزل آلا یک عدد متوسط

ماهی شیر 3 تیکه

سبزی پلویی خرد شده شامل ( گشنیز، تره ، شوید ، جعفری) به مقدار مساوی 1 لیوان معادل 80 گرم

پیاز 1 عدد متوسط

سیر 2 حبه

نمک به میزان لازم

آب لیمو 4 تا 5 قاشق غذا خوری

زرد چوبه 1 قاشق چایخوری

فلفل سیاه به میزان دلخواه

پودر زنجبیل در صورت دلخواه

زعفران دم کرده 2 قاشق غذاخوری

آرد سفید 3 قاشق غذا خوری

این مقدار مواد برای 2 تا 3 نفر سبزی پلو با ماهی تهیه میشود.

دستور پخت فوق العاده سبزی پلو با ماهی1

اصول درست کردن سبزی پلو با ماهی خوشمزه

برای پختن سبزی پلو باید ابتدا برنج را از قبل با مقداری آب و نمک خیس کنید.

پیاز را رنده می کنیم و آب آن را جدا میکنیم چون فقط به آب پیاز احتیاج داریم.ماهی ها را در آب پیاز می خوابانیم و با کمی نمک ، فلفل سیاه و زردچوبه و کمی پودر زنجبیل که اگر به طعم آن تمایل داشتید و آب لیمو و 2 قاشق زعفران مزه دار کنید. از مواد در داخل شکم ماهی هم بریزید. صبر میکنیم تا 1 ساعت این مواد در ماهی ها آغشته شوند.در این فاصله هم یکی دو بار ماهی ها را زیرورو کنید.

دستور پخت فوق العاده سبزی پلو با ماهی0

مزه دار کردن ماهی قبل از پخت

بعد از یک تا دو ساعت که برنج خیس خورد آب آن را خالی میکنیم و می ریزیم داخل آب در حال جوش که بجوشد و نرم شود. در این فاصله که برنج در حال نرم شدن است سبزی هایی را که از قبل پاک کردیم و شستیم تا آبش برود را خرد میکنیم و در ظرف دیگری با کمی روغن تفت میدهیم.سیر را هم رنده میکنیم و روی سبزی ها میریزیم.لازم نیست سبزی ها را خیلی تفت دهیم.در حد 4 تا 5 دقیقه که آب سبزی گرفته شود کافیست.

برای سبزی پلو بهتر است برنج را کمی زنده تر بردارید یعنی مغز برنج کاملا نرم نشده باشد. برنج را آبکش کنید.داخل قابلمه کمی آب و روغن بریزید و اگر ته دیگ خاصی دوست داشتید زیر قابلمه بگذارید در غیر این صورت به ترتیب برنج و سبزی را لایه لایه داخل قابلمه بریزید.در آخر توسط 2 عدد چنگال برنج و سبزی را کمی زیررو کنید.

دستور پخت فوق العاده سبزی پلو با ماهی8

نحوه پخت سبزی پلو با ماهی

بعد برنج های اطراف قابلمه را به سمت وسط بکشید و حالت قله ای در بیاورید تا نسوزند و با ته قاشق چند سوراخ داخل برنج ها ایجاد میکنیم و در قابلمه را میگذاریم تا سبزی پلو با حرارت ملایم بخار دهد و بعد از بخار دادن حرارت زیر آن را کم میکنیم تا دم بکشد .

بعد از این مراحل به سراغ ماهی میرویم. ماهی های را در آردی که با کمی ادویه و نمک مخلوط کردیم می غلطانیم تا تمام قسمت های آن آردی شود به غیر از شکم ماهی غزل آلا که نباید آرد به داخلش نفوذ کند.چون سرخ نمیشود و مزه بدی پیدا خواهد کرد. در یک ماهی تابه نچسب کمی روغن بریزید و صبر کنید تا روغن داغ شود.به حرارت شعله دقت کنید. نباید خیلی کم و یا زیاد باشد. سپس ماهی را کمی تکان دهید تا آرد اضافه آن ریخته شود و بعد داخل ماهی تابه میچینیم.

دستور پخت فوق العاده سبزی پلو با ماهی19

سبزی پلو ماهی شب عید

در ماهی تابه را که حتما هم باید سوراخ داشته باشد میگذاریم . با این روش ماهی ها علاوه بر سرخ شده بخار پز هم میشوند.بعد از 8 الی 10 دقیقه در ماهی تابه را بردارید و مراقب باشید هنگام برداشتن در تابه آب جمع شده روی در تابه به داخل تابه نچکد. ماهی ها را برگردانید تا طرف دیگر آن هم سرخ شود و دوباره در ماهی تابه را بگذارید. بعد از 5 الی 6 دقیقه دیگر آن طرف دیگر ماهی هم سرخ میشود. روی برنج پخته شده کمی روغن داغ شده بریزید و بعد در ظرف مورد نظر سرو کند و ماهی ها را کنارش بچینید. و با سیر ترشی و زیتون نوش جان کنید.

نکات تکمیلی در مورد سبزی پلو با ماهی

  • سبزی پلو با ماهی جزو پلو و چلو میباشد
  • زمان آماده سازی مواد اولیه و مایحتاج آن حدودا 30دقیقه و زمان پخت و انتظار آن در حدود 1 ساعت میباشد .
  • سبزی پلو با ماهی را می توانید در وعده نهار - شام - سرو کنید .
  • توجه نمایید مقدار مواد اولیه و دستور تهیه برای 3 نفر مناسب میباشد .