20 عامل اصلی که باعث سفیدی زودتر از موعد موها می شود

10:18 - 1399/10/06
بعضی از افراد در سنین پایین مو های آنها سفید می شود که به اصطلاح سفید شدن زودرس مو گفته می شود و عواملی مانند اضطراب، ژنتیک و ... تاثیر بسزایی در سفید شدن مو دارند.
سفیدی مو

مصرف غذاهای مضر و کمبود ویتامین چند نمونه از عواملی هستند که موجب سفیدی زودرس مو می شوند و البته روش هایی هم برای جلوگیری از سفیدی زودرس مو وجود دارد.

تمام عواملی که می توانند موجب سفیدی زودرس مو ها شوند

مو مایه زیبایی یک زن است و بسیاری از مردم مو و رنگ آن را به عنوان یکی از بزرگ ترین دارایی های زیبایی خود در نظر می گیرند. وقتی پا به سن می گذاریم موها به خاکستری یا سفید تبدیل می شود با این حال، پدیده سفید شدن مو به تدریج در افراد جوان تر رایج شده و در برخی هم جوان و هم نوجوان هستند، که این امر باعث تغییر زودرس رنگ مو می شود.

سلول های رنگی که در کیسه های ترشحی مو پیدا می شوند، مواد شیمیایی بنام ملانین تولید می کنند و چنانچه بارها گفته شده است این یک جز تشکیل دهنده در فرآیند شکل گیری مو است. با افزایش سن این سلول ها می میرند و ملانین کم تری در طول رشد مو در دسترس است. این از دست دادن رنگدانه های پوستی باعث می شود موهای خاکستری، نقره ای و در نهایت سفید شوند.

در بسیاری از موارد، کمبود رنگدانه عامل اصلی برای سفید شدن مو است. تولید ملانین به تغذیه مناسب و مکمل های غذایی بستگی دارد. عدم وجود این مواد مغذی باعث کاهش ملانین در پایین سطح قابل قبول می شود.

بنابراین موهای خاکستری و سفید رنگ دانه های موهای خود را از دست می دهند. وقتی کاهش قابل توجهی در رنگدانه های پوستی وجود دارد، مو به خاکستری تبدیل می شود. وقتی مطلقا هیچ رنگی وجود ندارد، سفید می شود. علت دقیق این موضوع هنوز کشف نشده است.

تشخیص و درمان درست، باعث معکوس شدن رنگ خاکستری می شود. اما اگر مشکل ژنتیکی یا مربوط به سن باشد، بعید است که فرآیند معکوس شود. با این حال، می توانید روند را با یک رژیم متعادل آرام کنید و از موهایتان مراقبت کنید.

علل و عواملی که موجب سفیدی زودرس مو می شود

ژنتیک:

همانطور که می دانید، ژنتیک عامل غالب در تعیین این است که موها در چه سنی رنگ خود را از دست می دهد. برای برخی افراد، حتی قبل از اینکه 20 ساله شوند، این اتفاق می تواند رخ دهد. برای دیگران، اولین تارهای سفید نسبتا دیر به نظر می رسند.

20 عامل اصلی که باعث سفیدی زودتر از موعد موها می شود5

کمبود ویتامین:

ویتامین ها و مواد معدنی می توانند نقش حیاتی در رشد و ترمیم موها ایفا کنند. در میان آن ها روی، آهن، سلنیوم، مس و منیزیم وجود دارد. روی و مس برای سلامتی مو و پوست ضروری هستند. شما باید ویتامین های کافی به ویژه ب 12 و بیوتین داشته باشید. کمبود ویتامین ث و ایی یکی از دلایل موی سفید است. کمبود این ها می تواند باعث شود که موهای شما پیش از وقت رنگ خود را از دست بدهند و یا حتی بریزند.

گیاهخواران به دلیل محدودیت های موجود در رژیم غذایی، بیشتر در معرض سفیدی زودرس قرار دارند، زیرا سخت است که از طریق غذا به اندازه کافی ویتامین ب 12به جز از محصولات حیوانی بدست آورد. منابع اصلی ویتامین ها، گوشت گوساله، ماهی، تخم مرغ، مرغ، شیر و محصولات تخم مرغ و همچنین میوه ها، سبزیجات و آجیل هستند.

هم چنین ممکن است در صورتی که نگران بیرون آمدن زودرس موی سفید باشید، از مکمل های مولتی ویتامین استفاده کنید. هیچ تضمینی وجود ندارد که این ها موهای شما را رنگی نگه دارند، اما ممکن است کمی سفیدی را به تعویق بیندازد. با این حال، قبل از خوردن آن ها با پزشک خود مشورت کنید.

تنش اکسایشی:

در حالی که سفیدی مو اغلب ژنتیکی است، استرس اکسیداتیو در بدن ممکن است نقشی را ایفا کند که فرآیند پیش از موعد رخ دهد. استرس اکسایشی باعث عدم تعادل می شود وقتی که کمبود آنتی اکسیدان ها به مقابله با اثرات مخرب رادیکال های آزاد ناموفق عمل می کند. رادیکال های آزاد مولکول های ناپایدار هستند که به سلول ها آسیب می زنند و باعث پیری و بیماری می شود.

استرس اکسیداتیو زیاد می تواند توسعه بیماری ها از جمله بیماری پوستی - رنگدانه های پوستی پیسی را ترویج کند. پیسی نیز ممکن است موهای سفید را به خاطر مرگ سلول ملانین یا از دست دادن عملکرد سلول به رنگ سفید تبدیل کند. داشتن رژیم غذایی با غذاهای غنی از آنتی اکسیدان، از جمله سبزیجات و میوه ها، ممکن است به جلوگیری از موی سفید کمک کند.

مصرف بیش از حد غذاهای مضر :

متخصصان می گویند نوشیدن بیش از حد چای، قهوه و الکل نیز یکی از علل اصلی رشد خاکستری مو است. غذاهای چرب ، ادویه و غذاهای اسیدی نیز می تواند به موهای سفید منجر شود.

20 عامل اصلی که باعث سفیدی زودتر از موعد موها می شود7

بیماری :

بیماری های خود ایمن می توانند به سلول های درون بدن، از جمله کیسه های ترشحی مو، حمله کنند و باعث سفیدی زودرس مو می شود به عنوان مثال، مویی که دوباره روی پوست سر می روید تحت تاثیر آلوپسی قرار می گیرد، یک اختلال که در آن تکه های مو ممکن است ناگهان بریزد، به خصوص موهای (غیر خاکستری). این ممکن است یک شبه" ایجاد شود چون قبلا موهای خاکستری و یا سفید پوست به طور ناگهانی روشن تر شده اند. زمانی که رشد مو ازسر گرفته می شود، ممکن است سفید و یا خاکستری باشد، اما در نهایت موهای رنگی ممکن است بعدا برگردد.

برخی بیماری ها مانند بیماری تیروئید و یا پیسی باعث ایجاد سیاه یاخته (سلول هایی که در پایه کیسه های ترشحی مو هستند که رنگ را تولید می کنند)تا از دست رفته یا نابود شوند. برخی تحقیقات همچنین سفیدی زودرس را به بیماری های قلبی و تراکم استخوان پایین مرتبط می دانند (که استئوپنی نامیده می شود). اینکه این بیماری چگونه بر روی موهای خاکستری تاثیر می گذارد مشخص نیست.

هورمون ها:

حتما می دانید هورمون شما تاثیر زیادی بر رنگ دانه های مو دارد. عدم تعادل در این افراد باعث می شود که مو سفید شود. مسائل مربوط به غده تیروئید و غده های هیپوفیز دخیل هستند.

استرس مزمن:

استرس ناشی از یک برنامه نامنظم می تواند منجر به بسیاری از پیامدهای مضر شود و یکی از علل اصلی زودرس سفیدی مو است. شوک، درد و اضطراب می تواند تعداد سلول های ملانین را در کیسه های ترشحی مو کاهش دهد، در نتیجه منجر به سفیدی زودرس می شود. برخی از محققان ارتباط بین استرس و موی سفید را یافته اند. با این حال، مطالعات به طور قطع این موضوع را ثابت نکرده اند. مطالعات تحقیقاتی در زمینه استرس در زندگی وجود دارد، از قبیل آسیب های ناشی از جراحت که منجر به سفیدی زودرس می شود.

20 عامل اصلی که باعث سفیدی زودتر از موعد موها می شود11

مواد شیمیایی:

گاهی اوقات استفاده از شامپوهای بر پایه مواد شیمیایی، صابون، رنگ کردن مو و غیره می تواند به طور مستقیم باعث این مشکل شود. با این حال، این می تواند ناشی از برخی بیماری های آلرژیک نیز باشد.

پوست سر کثیف و چرب:

پوست سر کثیف و چرب می تواند باعث شروع موی سفید شود، چون می تواند ریشه های مو را تضعیف کند و منبع خون را آهسته به شفت مو می رساند.

آسیب زدن به موهایتان را رها کنید:

با موهای خود مدارا کنید از سشوار مو، اتو مو یا رنگ کردن با مواد شیمیایی اجتناب کنید. حتی اگر موهای خود را صاف کنید، به خصوص زمانی که موهای شما مرطوب است، می تواند باعث ریزش مو و شکستگی مو شود. از یک شانه - استفاده کنید.

برخی ممکن است موافق نباشند که رنگ کردن مو باعث سفیدی آن می شود. با این حال رنگ کردن بیش از حد و دکلره می تواند تاثیر مضری بر روی موهای شما داشته باشد و باعث ریزش مو و رویش رنگدانه های روشن تر شود .

سیگار کشیدن را ترک کنید:

یک مطالعه نشان داد که افراد سیگاری 21/2 برابر بیشتر در معرض سفیدی مو قبل 30 سالگی نسبت به دیگران هستند. همچنین می تواند مو به رنگ سفید و زرد به نظر برسد. سیگار کشیدن می تواند کیسه های ترشحی مو را آسیب و کوچک کند. اگر فرد سیگاری هستید می توانید آن را کنار بگذارید، اما ممکن است برای ترک این عادت یا ترک سیگار به طور کلی به کمک نیاز داشته باشید هر نوع تنباکو برای موهای شما بد است باعث می شود موهای شما کدر و شکننده شود و موهای آسیب دیده به راحتی کاهش پیدا کند. تاثیر منفی دیگر تنباکو بر روی دندان ها و پوست است.

20 عامل اصلی که باعث سفیدی زودتر از موعد موها می شود6

نژاد و قومیت:

این ها نقش مهمی را ایفا می کنند نژاد یک عامل در سفیدی زودرس است. افراد سفید در میانه دهه 30 شروع به سفید شدن مو می کنند. ورزش کاران آسیایی در اواخر دهه 30 شروع به سفیدی کردند. و آمریکایی ها - معمولا تا اواسط 40 سالگی تغییرات رنگ را نمی بینند.

شیمی درمانی:

معمولا این کار ممکن است چند هفته پس از درمان برای موهایتان صورت بگیرد تا بهبود پیدا کند و دوباره رشد کند. زمانی که موهای شما شروع به رشد می کند، احتمالا در بافت یا رنگ مویی که از دست داده اید، کمی متفاوت خواهد بود. ممکن است فر تر از قبل باشد، یا تا زمانی که سلول هایی که رنگ دانه را در موهای شما کنترل می کنند، دوباره شروع به کار کنند، خاکستری باشد.

ضربه روحی :

تکه های موی خاکستری ممکن است ناشی از ضربه روحی باشند این می تواند به دلیل آسیب سر باشد موهای سفید بخش طبیعی از پیری است.

جراحی و استرس عاطفی:

این ها ممکن است بر از دست دادن رنگ دانه ها در افرادی که قبلا مستعد موی سفید هستند، تاثیر داشته باشد.

20 عامل اصلی که باعث سفیدی زودتر از موعد موها می شود1

محیط زیست:

تغییرات رنگ مو می تواند ناشی از عوامل خارجی نظیر آب و هوا، آلودگی و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خاص باشد. این عوامل فرآیند سالمندی را تسریع می کنند.

برخی غذاها و نوشیدنی ها که باعث سفیدی زودرس می شوند

بسیاری از مردم نمی دانند که شکر می تواند موهای ما را سفید کند. غذاهایی که حاوی شکر هستند می توانند به دلیل اثرات پیری زودرس موها را سفید کنند. یک نوشابه برای مثال شامل ده قاشق چای خوری شکر و شیرین کننده های مصنوعی است.

نمک (سدیم):

طبق نظر متخصصان، مصرف بیش از 2300 میلی گرم سدیم در روز ناسالم است.

آرد سفید غنی شده :

بسیاری از چیزهای خوب که در آرد گندم یافت می شود طی فرآیند از بین می روند و با آهن فلزی جایگزین شده اند که نباید توسط بدن ما مصرف شود. آرد سفید شده توسط بدن به عنوان نشاسته جذب می شود و نه به عنوان گندم هیچ ارزش غذایی و فیبری ندارد. با اینکه موی شما به آهن، ویتامین و مواد معدنی نیاز دارد تا رشد کند و سالم بماند، مقدار آهن یافت شده در آرد سفید تاثیر مضری بر روی موهای شما دارد.

مونو گلوتامات:

آن در بسیاری از غذاهای فرآوری شده، سوسیس، چیپس و سوپ یافت می شود. مشهور است که باعث مشکلات سلامتی متعددی می شود که موهای سفید یکی از آنهاست.

یک ماسک حنا با مخلوط کردن چای سیاه/ قهوه با پودر حنا آماده کنید. آن باید ثبات ماست را داشته باشد. کاسه را بپوشانید و بگذارید 3 تا 6 ساعت بماند. درست قبل از اضافه کردن 1 - 2 قاشق سوپ خوری روغن زیتون. آن را به موهای خود بمالید و بگذارید از یک تا سه ساعت بماند و سپس آن را آبکشی کنید.

20 عامل اصلی که باعث سفیدی زودتر از موعد موها می شود17

سوالات متداول درباره سفید شدن موها

علت رنگ مختلف موها چیست ؟

سلول هایی به نام ملانوسیت در پایین ترین لایه پوست سر، در محل پایه تار مو وجود دارند که ملانین تولید و ترشح می کنند. مـلانـوسـیـت هـا حـاوی سـلـول هـای رنگدانه ای هستند و برای ساخت ملانین به آنزیم های خاصی احتیاج دارند. نوع آنزیمی که در ساخت ملانین مورد استفاده قرار می گیرد موجب ایجاد رنگ های متفاوت مو، سیاه، قهوه ای، بلوند و قرمز می شود.

چگونه موها سفید می شود؟

عامل ایجاد رنگ موی سر رنـگــــدانـــه هـــای مـــوجـــود در ملانوسیت ها می باشند . مو زمانی رنگ خود را از دست می دهد که سـاخـت ایـن رنـگدانه ها پایان یابد . ماده ای به نام پروکسید هیدروژن عامل اصلی سفید شدن مو است که با افزایش سن، این ماده در فولیکول ها و سلول های مو بسیار تـولـید می شود و ساخت رنگدانه ملانین را متوقف می کند زیرا دیگر بدن قادر به خنثی کردن تولید این ماده نیست. اگر ملانوسیت ها رنگدانه خود را کامل از دست بدهند ، مو سفید می شود اما زمانی که ملانین هر تار مو به کم تر از حد معمول برسد، مو به رنگ خاکستری دیده مـی شـود.

آیا پیری زودرس هم داریم؟

با افزایش سن، مو رنگ خود را از دست داده و سفید می شود اما گاهی نیز در جوانی موهای فرد سفید و یا خاکستری می شود . معمولا سفید شدن موها در مردان از 30 سالگی و در زنان از 35 سالگی آغاز می شود اما سفید شدن موها در سیاه پوستان 10 سال دیرتر رخ می دهد. قبل از سفید شدن موهای سر، سبیل و ریش شروع به سفید شدن می کند و سپس موها از شقیقه شروع به سفید شدن می کند. اگر موها در سـفـیـد پـوسـتـان، زودتـر از 20 سالگی و در سیاه پوستان قبل از 30 سالگی سفید شوند، به آن سفید شدن زودرس مو گفته می گویند.

اگر موهای سفید را بکنیم ، این موها زیاد می شود؟

کندن موی سفید، باعث زیاد شدن آنها نمی شود و پس از کندن این مو در آن قسمت سر دوباره موی سفید جدیدی رشد خواهد کرد.

20 عامل اصلی که باعث سفیدی زودتر از موعد موها می شود3

آیـا رنگ و مش کردن موها موجب سفید شدن زودهنگام موها می شود؟

رنگ کردن هیچ تأثیری روی زودتر سفید شدن موها ندارد اما بیش از حد رنگ کردن موها موجب ایجاد مشکلاتی مانند خشکی و تحریک پذیری مو می شود.

برای جلوگیری از سفیدی زودرس مو چه بخوریم ؟

یکی از علت های سفید شدن موها کمبود برخی مواد غذایی می باشد پس با رعایت یک رژیم خوب می توان از کمبود این مواد جلوگیری کرد.

غـذاهـای سـرشـار از ویـتامینB مثل برنج، تخم مرغ، سبوس گندم و سبزیجات سفیدی مو را به تأخیر می اندازد.

عنصر مس در جلوگیری از سفید شدن موها نقش زیادی دارد. غذاهایی مانند قارچ، سیب زمینی، عدس، نخودفرنگی، لوبیا، موز، هلو، گلابی و سیب غنی از مس هستند.

برای جلوگیری از سفید شدن موها می توانید نان جو، یک لیوان جوشانده سبوس گندم، یـک قاشق مرباخوری پودر سـبـوس برنج مخلوط شده با شکر مصرف نمایید.

آیا سفیدی مو سبب ریزش مو می شود؟

موی سفید نسبت به موهای سیاه، خشک تر و زبرتر است زیرا مــوهــای سـفـیــد بـا از دسـت دادن رنگدانه های خود، ترد و شکننده و حساس می شوند اما ریشه سفید مانند موهای سیاه محکم است و سفیدی موجب ریزش نمی شود.

آیا موها می توانند یک شبه سفید شوند؟

در سر 100 تا 150 هزار تار مو وجود دارد که هر کدام 2 تا 6 سال عمر می کنند و در طی گذر روزها رشد می کنند پس نمی توانند در طول یک شب سفید شود. شاید شنیده باشید که فردی به علت فشار عصبی موهایش یک شبه سفید شد اما باید بدانید این باوری کاملاً غلط است زیرا فشار عصبی سبب ریختن مقدار زیادی از موهای سیاه می شود و به جای این موها ممکن است موهای سفید روی سر رشد کنند.