آنچه بانوان خانه دار باید در مورد گوشت چرخ کرده بدانند

15:25 - 1399/09/27
آیا شما گوشت چرخ کرده را حاضری میخرید و یا آن را خودتان تهیه می کنید ما در این مطلب قصد داریم آنچه که مادران راجع به گوشت چرخ كرده باید بدانند را به شما بگوییم
گوشت چرخ کرده

گوشت چرخ کرده یکی از گوشت های پر مصرف است که طرفداران زیادی دارد و انواع غذاها را می توانید با آن طبخ کنید

در این مطلب قصد داریم هر آنچه را که باید پیرامون آنچه که مادران راجع به گوشت چرخ کرده باید بدانند را برایتان به اشتراک بگذاریم

گوشت چرخ کرده

دغدغه همه مادران در مورد تغذیه فرزندانشان، تهیه غذای سالم و مفید برایشان است که یکی از مهم‌ترین آنها گوشت می‌‌باشد. مشکل اینجا است که اغلب کودکان تمایلی به مصرف گوشت ندارند، اما شکل چرخ شده این محصول را با رغبت بیشتری مصرف می‌‌کنند.

علاوه برمشکل فوق مسائلی همچون عدم رعایت موازین بهداشتی در طول تهیه، تبدیل، نگهداری، توزیع و مصرف این فرآورده و همچنین عدم مدیریت صحیح بهداشتی موجب کاهش هرچه بیشتر مواد مغذی سالم و قابل استفاده در آن می‌‌گردد، لذا لازم دانستیم تا به برخی از مهم‌ترین سوالاتی که در تهیه و مصرف این محصول متوجه مادران می‌‌گردد پاسخ دهیم.انواع گوشت چرخکرده کدامند؟ گوشت چرخکرده معمولا از قسمت‌هایی از لاشه دام که چربی بیشتری دارد تهیه می‌گردد، زیرا چربی از خشکی گوشت می‌کاهد و موجب بهبود بافت و طعم آن می‌شود. بطوریکه اگر در منزل گوشت خالص را چرخ کنیم، محصولی خشک و فاقد چسبندگی لازم برای تهیه همبرگر و کوبیده و…

نکات خرید گوشت چرخ کرده

خواهیم داشت که طی پخت به راحتی وا می‌روند، البته میزان چربی نیز باید متناسب با استاندارد و ویژگی‌های تعیین شده رسمی باشد. مطابق استاندارد، گوشت چرخکرده باید حداکثر ۲۵ درصد چربی داشته باشد و براساس میزان چربی آن درجه گوشت چرخکرده تعیین می‌‌گردد.

بطوری‌که گوشت چرخکرده درجه یک دارای حداکثر۱۰ درصد چربی و گوشت چرخکرده درجه دو دارای حداکثر ۱۷ درصد چربی وگوشت چرخکرده درجه سه دارای حداکثر ۲۵ درصد چربی می‌‌باشد. قابل ذکر است که هر چه درصد چربی پایین‌تر باشد، قیمت گوشت چرخ کرده بالاتر خواهد بود

بهترین روش تهیه گوشت چرخکرده چیست

راه‌های مختلفی برای تهیه گوشت چرخکرده وجود دارد که برای هر کدام نکاتی را باید مورد توجه قرار داد تا از سلامت محصول مطمئن شد که در این مقاله به آنها می‌‌پردازیم. راه اول برای تهیه گوشت چرخکرده این است که آن را از قصابی‌ها خریداری کنیم. برای تهیه گوشت چرخ‌کرده از قصابی‌ها باید گوشت در حضور مشتری از لاشه ممهور به مهر دامپزشکی جدا شود و در چرخ گوشت خالی و تمیز چرخ شود. به گوشت چرخکرده نباید هیچگونه ماده افزودنی و نگهدارنده اضافه شود.

آنچه بانوان خانه دار باید در مورد گوشت چرخ کرده بدانند6

گوشت چرخ کرده

استفاده از اندام‌هایی مانند پستان، طحال، ریه، مثانه، بافت‌های غضروفی و غده‌ای غدد لنفاوی، رگ‌وپی، چربی‌های صفاقی و گوشت سر و صورت و اندام‌هایی که از نظر شرعی مصرف آنها منع شده است در این فرآورده ممنوع می‌‌باشد و در صورت تخلف نسبت به تعطیل نمودن واحد در مرحله اول به مدت یک ماه و در مرحله بعد به لغو مجوز تهیه این محصول اقدام خواهد شد.

تمام تجهیزات و وسایل و لوازم مورد استفاده در قصابی‌ها برای تکه کردن و چرخ کردن گوشت، از قبیل چرخ گوشت، میز کار و…

تهیه گوشت چرخ کرده

باید از جنس مواد زنگ نزن (استیل) و قابل شستشو و ضدعفونی باشند. راه دوم برای تهیه گوشت چرخکرده خریداری این محصول بصورت آماده از فروشگاه‌های معتبر می‌‌باشد.

و سئوالی که اغلب برای مصرف کنندگان پیش می‌‌آید این است که چرا قیمت یک کیلو گوشت چرخکرده پایین‌تر از قیمت یک کیلو گوشت لخم گوسفند یا گوساله می‌‌باشد. دلیل آن این است که کارخانه‌های تولید این محصولات، گوشت تازه را به‌طور مستقیم از کشتارگاه‌ها و به قیمت بسیار کمتری نسبت به خرید و مصرف خانگی خریداری می‌کنند و از طرف دیگر هم وقتی محصولی مانند گوشت چرخکرده در مقیاس صنعتی تولید می‌شود، هزینه‌های تولید آن به مراتب پایین‌تر می‌آید و نتیجه‌اش هم این می‌شود که ما یک کیلو گوشت چرخکرده را با قیمتی پایین‌تر از یک کیلو گوشت گوسفند یا گوساله در فروشگاه‌ها می‌بینیم.

روش مطلوب انجماد گوشت چرخ کرده چیست؟

در مورد انجماد و بسته‌بندی گوشت چرخکرده در منزل باید توجه کرد که هرچه حجم گوشت درون بسته کمتر و ضخامت گوشت کمتر و بصورت لایه پهن‌‌تر و نازک‌‌تر باشد و دمای فریزر نیز پایین‌تر باشد، گوشت هم زودتر یخ می‌‌زند و هم کیفیت بالای آن از دست نمی‌‌رود. برعکس اگر بسته‌‌بندی ضخیم و پرحجم باشد، احتمال یخ نزدن سریع گوشت‌‌هایی که در مرکز بسته‌بندی قرار دارند، وجود خواهد داشت و این امر می‌‌‌تواند باعث ایجاد فساد در مرکز بسته‌بندی و انتشار آن به سایر قسمت‌‌ها بشود یا تغییر کیفیت گوشت را در پی داشته باشد.

نکاتی برای خرید محصولات کارخانه‌ای گوشت چرخکرده

نوع گوشت چرخکرده ، تاریخ تولید و تاریخ انقضا و نوع درجه آن بر روی لیبل بسته‌ها باید درج شده باشد.گوشت چرخکرده تازه در کلیه مراحل تولید، توزیع و عرضه باید در دمای صفر تا ۴ درجه سانتیگراد نگهداری شود. عمر نگهداری گوشت چرخکرده تازه در دمای برودت یخچال (صفر تا ۴ درجه سانتیگراد) دو روز می‌‌باشد. عمر نگهداری گوشت چرخکرده منجمد در دمای برودت فریزر (۱۸- درجه سانتیگراد ) سه ماه می‌‌باشد.

به هنگام خرید باید دقت کرد که گوشت چرخکرده را آخر از همه خریداری کنید تا درحد امکان سرد بماند و بسته‌هایی را انتخاب کنید که کاملا سرد و محکم و بدون پارگی بسته‌بندی شده باشند. بلافاصله که گوشت به منزل آورده شد در داخل کیسه‌های ضخیم فریزری، بصورت یک لایه نازک مجددا بسته‌بندی شده و تاریخ انقضا روی بسته‌های جدید علامت‌گذاری شوند و داخل فریزر با دمای ۱۸- نگهداری گردد تا گوشت‌هایی که زودتر داخل فریزر گذاشته‌اید را زودتر هم مصرف کنید.

گوشت قرمز چرخ شده نباید خیلی پررنگ باشد البته رنگ برخی از اقلام نظیر گوساله از رنگ گوسفند کمی تیره‌تر است.

گاهی هنگام خرید در فروشگاه‌ها، گوشت‌های چرخ‌کرده بسته‌بندی از بیرون ظاهری قرمز، ولی داخل آن رنگ خاکستری یا قهوه‌ای کدر دارند.

روش مطلوب انجماد زدایی یا دیفراست گوشت چرخکرده چیست؟

بهترین روش برای رفع انجماد گوشت چرخکرده منجمد، قرار دادن آن در یخچال به مدت ۲۴ساعت می‌باشد. این روش موجب رفع انجماد گوشت در محیط خنک با حداقل رشد باکتری‌ها می‌شود. ماده غذایی منجمد باید داخل ظرفی قرار گیرد تا مایعات حاصل از رفع انجماد یا خونابه در داخل آن جمع‌آوری شوند این مایعات نه تنها نجس و کثیف نیست، بلکه بسیار مغذی است و باید به همراه گوشت وارد غذا شود و نباید آنها را دور ریخت.

همچنین برای انجماد زدایی سریع‌تر نیز می‌توان از مایکروویو استفاده کرد. در صورتی که از مایکروویو استفاده شود، ‌باید بلافاصله پس از رفع انجماد، گوشت را پخته و مصرف کرد، زیرا در طول رفع انجماد در مایکروویو قسمت‌هایی از گوشت ممکن است پخته شوند. هرگز گوشت چرخ‌کرده‌ای را که رفع انجماد شده، نباید دوباره منجمد کرد زیرا هم بسیاری از خواص خود را طی انجماد مجدد از دست می‌‌دهد و هم اینکه امکان رشد میکرو ارگانیسم‌ها را در فواصل انجماد زدایی و انجماد مجدد بیشتر می‌‌کند

آنچه بانوان خانه دار باید در مورد گوشت چرخ کرده بدانند10

گوشت چرخ کرده

روش صحیح پخت گوشت چرخکرده چیست؟

به منظور پخت گوشت چرخکرده، قبل از انجماد زدایی بهتر است گوشت یخ ‌زده را به‌طور مستقیم داخل قابلمه و روی شعله ملایم قرار داد تا به آرامی انجماد زدایی شده و در عین حال خونابه احتمالی آن نیز وارد غذا بشود و ارزش غذایی و طعم غذا نیز بهتر شود. ولی اگر بخواهیم از گوشت چرخکرده در فرمولاسیون غذاهایی استفاده کنیم حتما باید انجمادزدایی داخل یخچال انجام شود و خونابه نیز به غذا برگردانده شود. برای اطمینان از نابودی میکروارگانیسم‌ها طی پخت، بهتر است گوشت را طوری حرارت داد که مطمئن شد دمای مرکز گوشت حداقل به دمای ۷۱ درجه سانتیگراد رسیده است.

اگر گوشت به اندازه کافی حرارت نبیند می‌‌تواند سبب ایجاد بیماری به‌خصوص در کودکان و افراد با ضعف سیستم ایمنی بشود. غذاهایی که از گوشت چرخکرده تهیه می‌‌شوند را در صورتی که بخواهیم بعد از پخت به مدت بیشتری نگهداری کنیم باید بلافاصله پس از پخت طی یک تا دو ساعت در یخچال قرار دهیم و در این صورت می‌‌توان غذا را به مدت دو روز نگهداری کرد. البته برای گرم کردن مجدد، غذای گوشتی باید کاملا داغ شود.

بیشتر بدانید از برای تهیه گوشت چرخ کرده از چه گوشتی استفاده شود

گوشت چرخ کرده‌ای که در منزل تولید می‌شود معمولا برای تهیه کباب کوبیده، همبگر، شامی و … به کار می‌رود. برای اینکه گوشت چرخ کرده خشک نباشد، از چسبندگی لازم برخوردار باشد و غذایی که با آن درست می‌کنیم خراب نشود و اصطلاحا وا نرود، باید از گوشتی استفاده شود که دارای چربی بیشتری باشد. بر اساس استاندارد، گوشتی که برای تهیه گوشت چرخ کرده استفاده می‌شود باید حداکثر دارای ۲۵ درصد چربی باشد. درجه گوشت چرخ کرده بر اساس میزان چربی گوشت استفاده شده در آن مشخص می‌‌شود. بر همین اساس می‌توان انواع گوشت چرخ کرده را به صورت زیر مشخص کرد.

انواع گوشت چرخ کرده:

  • گوشت چرخ کرده درجه ۱: دارای ۱۰ درصد چربی و بالاترین قیمت گوشت چرخ کرده
  • گوشت چرخ کرده درجه ۲: دارای ۱۷ درصد چربی
  • گوشت چرخ کرده درجه ۳: دارای ۲۵ درصد چربی و پائین‌ترین قیمت گوشت چرخ کرده

گوشت چرخ کرده را چگونه فریزری کنیم

به منظور حفظ بهترین شرایط برای گوشت چرخ کرده، باید آن را تا جایی که ممکن است به صورت بسته‌بندی‌های نازکتر و دارای حجم کمتر ایجاد کنیم. دمای مناسب فریزر برای گوشت چرخ کرده منفی ۱۸ درجه می‌باشد. این شرایط به گوشت بسته‌بندی شده کمک می‌کند تا زودتر یخ بزند و کیفیت بالاتری داشته باشد. بسته‌بندی‌های حجیم و ضخیم باعث می‌شود که گوشت بسته بندی دیرتر یخ بزند و حتی این احتمال وجود دارد تا وسط این بسته‌ها یخ نزد که موجب فاسد شدن گوشت میشود.

در صورتی که پس از منجمد شدن گوشت بر روی آن لکه های سیاه ایجاد شود، باید از مصرف آن خودداری کرد. باید دقت لازم انجام شود تا از پاره شدن بسته بندی گوشت جلوگیری شود. در صورت سوراخ شدن بسته بندی، آب سطحی گوشت به سرعت تبخیر میشود و باعث به وجود آمدن لکه‌های سفید روی گوشت می‌شود که سوختگی انجمادی نام دارد. این لکه‌های سفید بوجود آمده بر روی گوشت خطرناک نیست‌ و از نظر سلامت مشکل ساز نخواهد بود اما ظاهر بسیار نامناسبی به گوشت چرخ کرده می‌دهد.