آشپزی / آش یارمه /غذاهای سنتی خوشمزه/ پلو عربی

تا حالا آش یارمه بجنورد یا چریس درست کردی ؟ این آش سنتی خوشمزه رو اینجوری درست کن و در کنار خانواده نوش جان کنید لذت ببرید

15:42 - 1402/03/17
یه آشی هم هست به اسم آش یارمه یا آش چریش که یکی از آش های خوشمزه و معروف شهر همدان و بجنورد است با ما همراه باشید تا طرز درست کردن آش رو براتون توضیح بدم
آش یارمه بجنورد

آش یارمه یا آش چریش یکی از آش های معروف همدان و بجنورد است که در شهر های دیگر هم با اندکی تفاوت تهیه می شود. لعاب این آش به دلیل استفاده از یارمه بسیار زیاد است. این آش را با نوعی سبزی کوهی به نام چریش که یک نوع سبزی کوهی است و در فصل بهار در کوه ها می روید تهیه می شود. البته این آش را با اسفناج هم می توان درست کرد و مواد اولیه آن بلغور گندم، نخود و… است. این آش سالم را می توانید به عنوان عصرانه تهیه و در مهمانی های خود سرو کنید. امروز دراینجا طرز تهیه آش یارمه را به شما آموزش خواهیم داد.

مواد لازم برای تهیه آش یارمه

نخود ۱ لیوان
لوبیا سفید ۱ لیوان
بلغور گندم ۲ لیوان
چریش یا اسفناج ۱ کیلو
نمک و فلفل به میزان لازم
دوغ به میزان لازم
سیر داغ، نعنا داغ، پیاز داغ به میزان لازم

طرز تهیه آش یارمه

مرحله اول: آماده کردن مواد لازم

از شب قبل بلغور را پیمانه زده و پاک کنید سپس با آب بشویید و بزارید خیس بخورد. نخود و لوبیا را نیز مانند بلغور خیس کنید. چریش یا اسفناج را پاک کرده و بشویید سپس با کارد خرد کنید. پیاز را پوست کنده و خلالی خرد کنید سپس در تابه روغن ریخته سیر را نیز پوست کنده و با گوشکوب له یا با رنده خرد کنید و در تابه مقداری روغن ریخته آن را سرخ کنید.

تا حالا آش یارمه بجنورد یا چریس درست کردی ؟ این آش سنتی خوشمزه رو اینجوری درست کن و در کنار خانواده نوش جان کنید لذت ببرید11طرز تهیه آش یارمه [آش چریش] خوشمزه با بلغور گندم به سبک بجنورد

مرحله دوم: خیساندن و پختن حبوبات

بلغور و نخود و لوبیا را از شب قبل باید خیس کنید. نخود را پیمانه زده و پاک کنید سپس با آب چند بار شسته و مقداری آب در آن باقی بزارید و آن را کنار گذاشته تا خیس بخورد. بلغور و لوبیا را هم مانند نخود پاک کرده و بشویید و بزارید خیس بخورد تا نفخ آن گرفته شود. زمانی که می خواهید آش را تهیه کنید نخود و لوبیا و بلغور را در قابلمه های مختلف ریخته مقداری آب در آن ها ریخته و روی شعله گاز بزارید تا زمانی که حبوبات ها جوش بیایند و خوب بپزند.

مرحله سوم: ترکیب کردن مواد لازم و پخت آن

در یک قابلمه کمی آب ریخته سپس بلغور و نخود و لوبیا پخته شده را اضافه کرده و روی شعله گاز قرار داده تا جوش بیاید. وقتی حبوبات جوش آمد سبزی های خرد شده را نیز اضافه کنید. وقتی کمی سبزی ها پخته شد در آخر نمک را به مقدار لازم اضافه و فلفل و همچنین نعنا و پیاز داغ را نیز اضافه کنید. برای تزیین هم می توانید این آش را با دوغ و نعنا داغ تزیین و نوش جان کنید.

تا حالا آش یارمه بجنورد یا چریس درست کردی ؟ این آش سنتی خوشمزه رو اینجوری درست کن و در کنار خانواده نوش جان کنید لذت ببرید5تا حالا آش یارمه بجنورد یا چریس درست کردی ؟ این آش سنتی خوشمزه رو اینجوری درست کن و در کنار خانواده نوش جان کنید لذت ببرید12

فوت و فن های طرز تهیه آش یارمه

 1. اگر دوست داشتید می توانید قلم را از قبل پخته و به آن اضافه کنید تا آش مقوی و خوش طعم تری داشته باشید.
 2. این آش را معمولا با دوغ سرو می کنند اما اگر به دوغ علاقه ندارید می توانید از ماست استفاده کنید.
 3. هر چند وقت یکبار آش را هم بزنید تا ته نگیرد به این صورت که ملاقه به ته ظرف برسد تا ته دیگ نبندد.
 4. می توانید به جای لوبیا سفید بنا به سلیقه خود از لوبیا قرمز نیز استفاده کنید همچنین می توانید ترکیبی از لوبیا سفید و قرمز را استفاده کنید.
 5. اگر آش کمی شل بود می توانید مقداری کمی آرد به آن اضافه کنید تا کمی سفت تر شود.
 6. می توانید به جای بلغور از گندم پوست کنده نیز استفاده کنید.
 7. در دستور اصلی برای تهیه اینه آش جعفری احتیاجی نیست اما در صورت دوست داشتن می توانید جعفری نیز اضافه کرده چون باعث خوش طعم تر شدن آن می شود.