خانه داری / براق کردن یخچال /شستن کاور مبل

اگر رنگ یخچالت کدر و بد رنگ شده با این ترفندحرفه ای یخچالت رو فوری برق بنداز و تمیزش کن که همه کف کنن

12:03 - 1402/03/06
چگونه بیرون یخچال را تمیز کنیم بیا تا برات بگم باید چیکار کنی

همه چیز درباره تمیز کردن یخچال

یخچال یکی از وسایلی ست که به تمیز کردن مداوم نیاز دارد و به دلیل قرار گیری مواد غذایی مختلف مثل میوه ها و سبزیجات، نوشیدنی ها و … خیلی زود کثیف می شود. بهترین زمان برای تمیز کردن یخچال، قبل از خرید و زمانی ست که مواد غذایی کمی درون یخچال دارید. تمیز کردن یخچال ملزم به رعایت نکات مهمی ست که در ادامه می توانید مشاهده می کنید.

بهترین روش برای تمیز کردن یخچال

اگر رنگ یخچالت کدر و بد رنگ شده با این ترفندحرفه ای یخچالت رو فوری برق بنداز و تمیزش کن که همه کف کنن13

مرحله اول : خارج کردن وسایل از یخچال

برای شروع همه مواد غذایی که در قفسه ها و جعبه های پلاستیکی درون یخچال قرار دارند را خارج کنید سپس یخچال را از برق بکشید. جعبه های پلاستیکی که بیشتر در بخش پایینی یخچال قرار می گیرند و جای میوه هستند را درون سینک ظرفشویی قرار دهید سپس اسکاچ نرمی را به مایع ظرفشویی آغشته کرده و درون و بیرون جعبه ها را به طور کامل کف مال کنید و بشویید. برای راحتی بیشتر می توانید جعبه ها را به تراس برده و در آنجا بشویید.

مرحله دوم : شستشوی قفسه های یخچال

قفسه های داخل یخچال هم مثل جعبه ها کف مال کرده و با آب بشویید تا تمام لکه های ایجاد شده بر روی آن ها پاک شود. استفاده از مایع ظرفشویی برای پاک کردن درون یخچال مناسب نیست زیرا با دستمال پاک نمی شود و شما باید درون یخچال را با شلنگ آب بشویید که موجب خیس شدن کامل آشپزخانه و دردسر های دیگر می شود. توصیه ما استفاده از راهکار ساده تری مثل ترکیب سرکه و جوش شیرین است. این ترکیب یک پاک کننده قدرتمند و ایده آل برای درون یخچال است.

مرحله سوم : ترکیب سرکه و جوش شیرین

برای درست کردن این ترکیب، ۱ لیوان سرکه را با ۱ قاشق غذاخوری جوش شیرین درون کاسه ای ریخته و مخلوط کنید. دستکش پلاستیکی بپوشید و یک دستمال نرم و حوله ای درون ترکیب جوش شیرین و سرکه قرار دهید. دستمال را فشار دهید تا آبش گرفته شود سپس درون و دیواره های یخچال را با این دستمال تمیز کنید. بعد از تمیز کردن هر بخشی، دستمال را مجددا درون کاسه قرار داده و دوباره آبش را بگیرید سپس بخش دیگری را با آن تمیز کنید.

مرحله چهارم : پاک کردن دیواره های یخچال

بعد از تمیز کردن دیواره ها، نوبت به پاک کردن قفسه های کوچک در یخچال میرسد. قفسه هایی که خارج می شوند مثل جای تخم مرغ را بیرون آورده و با مایع ظرفشویی بشویید اما بخش هایی که جدا نمی شوند را با همان ترکیب سرکه و جوش شیرین تمیز کنید. بعد از پاک کردن فضای داخلی یخچال با سرکه و جوش شیرین، نوبت به مرحله پایانی میرسد. برای این منظور به یک دستمال کاملا تمیز نیاز دارید. دستمال را با کمی آب نم دار کرده و بر روی تمام بخش های داخلی یخچال که قبلا با سرکه و جوش شیرین تمیز شده است، بکشید تا اثرات این ۲ ماده از یخچال پاک شده و باقی نماند.

چگونه رسوب کتری را با جوش شیرین و سرکه از بین ببریم

مرحله پنجم : مرحله پایانی تمیز کردن یخچال

اجازه دهید همه قفسه ها و بخش هایی که با مایع ظرفشویی شسته بودید، کاملا خشک شده سپس آن ها را مجددا درون یخچال قرار دهید. مواد غذایی که خارج کرده بودید را مجددا درون یخچال چیده و آن را مرتب کنید. توصیه می شود هر ماه یا هر ۲ ماه یک بار یخچال خود را با این روش ساده و کاربردی تمیز کنید. استفاده از ترکیب سرکه و جوش شیرین موجب از بین رفتن بوی بد و ضد عفونی شدن درون یخچال می شود و دردسر های وصل کردن شلنگ آب، ایجاد مشکل برای بخش های برقی یخچال، خیس شدن کف آشپرخانه و لیز خوردن را هم ندارد.

چگونه بیرون یخچال را تمیز کنیم

یخچال یکی از وسایلی ست که ما بیشتر از هر وسیله دیگری در آشپرخانه، درب آن را باز و بسته می کنیم، به همین خاطر بیرون یخچال به شدت در معرض آلودگی قرار گرفته و خیلی زود لک می شود. بهترین روش این است که با مشاهده لک کوچکی بر روی یخچال، دست به کار شده و آن را با یک دستمال نمدار تمیز کنید و اجازه ندهید لک قدیمی و کهنه شود.

اگر سطح یخچال شما به طور کلی زرد شده است، احتمالا آن را در مکانی با تابش نور مستقیم خورشید قرار داده اید، علت دیگر زرد شدن یخچال پخت و پز و نزدیکی یخچال به گاز است. تمیز کردن بیرون یخچال با مواد براق کننده و شیمیایی قوی، توصیه نمی شود و می تواند به روکش یخچال شما صدمه بزند. برای این کار می توانید ۱ لیوان آب را با یکی دو قاشق غذاخوری سرکه مخلوط کرده و از این ترکیب برای تمیز کردن سطح بیرونی یخچال و برق انداختنش استفاده کنید. می توانید به دلخواه ۱/۴ قاشق چای خوری جوش شیرین هم به این ترکیب بیافزایید. بهتر است بعد از گذشت چند دقیقه سطح یخچال را با یک دستمال تمیز و خشک پاک کنید.