سفید خشک

میخوام توت سفید خشک کنم اما نمیدونم چیکار کنم موقع خشک شدن سفید و بازاری بشه؟بیا تا بهت بگم چطوری توت رو تو خونه خودت خشک کنی تا سفید و عالی بشه

14:02 - 1402/02/27
توت سفید خشک شده که آن را با چای هم میخورند بسیار مفید و خوش خوراکه ما در اینجا روش تهیه توت خشک را به شما آموزش میدهیم

توت سفید یکی از مقوی ترین میوه ها برای حفظ سلامتی شماست. شما این میوه را می توانید به صورت تازه در فصل بهار و به صورت میوه خشک در دیگر فصول استفاده کنید.

میخوام توت سفید خشک کنم اما نمیدونم چیکار کنم موقع خشک شدن سفید و بازاری بشه؟بیا تا بهت بگم چطوری توت رو تو خونه خودت خشک کنی تا سفید و عالی بشه3

اگر شما از آن دسته از افردی هستید که می خواهید خشکباری سالم و بهداشتی داشته باشید می توانید از روش و طرز خشک کردن توت سفید در منزل با مایکروفر، در سایه، در توستر و … استفاده کنید. ما در پاتوق آنلاین روش خشک کردن توت سفید به صورت خانگی و علت سیاه شدن توت خشک را برایتان توضیح دادیم.

با فرا رسیدن فصل گرما، شاهد ریختن توت های سفید از شاخه های این درخت بر روی زمین بخصوص در کف حیاط خانه های قدیمی هستیم. بهترین راه برای استفاده از این میوه شیرین ضمن مصرف تازه آن، خشک کردن و انبار کردن آن است، چرا که می تواند به عنوان یکی از تنقلات مفید در پاییز و زمستان به حساب آمده و برای افراد دیابتی مکمل چای تلخ و جایگزینی برای مصرف قند

در ادامه روش خشک کردن توت سفید را برای شما عزیزان شرح می دهم، بنده قول می دهم که اگر نکات گفته شده را مو به مو رعایت کنید توت خشک شما در نهایت با نمونه بازاری آن تفاوتی نخواهد داشت.

نکته: برای خشک کردن توت سفید ۴ روش وجود دارد

 1. خشک کردن توت به شکل طبیعی
 2. خشک کردن توت با فر/مایکروفر
 3. خشک کردن توت با دستگاه میوه خشک کن
 4. خشک کردن توت سفید در فر

روش اول که همان خشک کردن توت به روش طبیعی و سنتی آن است بهترین روش خواهد بود و تاکید من هم بر همین روش است.

روش دوم که با فر یا مایکروفر انجام می شود اگرچه مدت زمان خشک کردن توت کاهش پیدا می کند ولی توت خشک حاصل حالت کاراملی( عسلی) دارد و به نمونه بازاری آن شباهت کمتری دارد و بیشتر برای کسانی توصیه می شود که دوست دارند توت نرم تری بخورند. این را هم فراموش نکنید که توت های کاراملی باید در مدت زمان کمتری به مصرف برسند چرا که احتمال خراب شدن آن ها یا آفت زدگی آن ها شود.

خشک کردن با دستگاه خشک کن میوه هم که اگر چنین دستگاهی داشته باشد میوه خشک های بسیار با کیفیتی خواهید داشت.

خشک کردن با فر هم روش مناسبی است که خیلی سریع و بدون دردسر توت خشک های مرغوبی بدست می آید فقط حواستان باشد که توت ها را بیش از حد خشک نکنید.

در ادامه هر چهار روش را برایتان توضیح خواهیم داد.

تهیه توت خشک به روش سنتی

مرحله اول

مقدار توتی که برای خشک کردن استفاده می کنید بستگی به خودتان دارد(مقدار خاصی مد نظر نیست)، سعی کنید توت های تازه چیده شده را مورد استفاده قرار دهید، از تور یا پارچه ایی تمیز استفاده کرده و شاخه های درخت را بتکانید تا توت ها روی پارچه یا توری ریخته و با کف زمین اصابت نداشته باشند.

اگر از توت های جمع کرده از روی زمین استفاده می کنید، باید آن ها را با دقت پاک کنید یعنی سنگ ریزه ها، برگ های اضافی و ... را از آن جدا نمایید.

میخوام توت سفید خشک کنم اما نمیدونم چیکار کنم موقع خشک شدن سفید و بازاری بشه؟بیا تا بهت بگم چطوری توت رو تو خونه خودت خشک کنی تا سفید و عالی بشه9

این نکته را حتما در نظر داشته باشید که توت ها را نباید بشویید چون سیاه شده و روند خشک شدن آن ها با گندیدگی همراه می شود، پس بهترین روش همان استفاده از پارچه یا توری است آلودگی توت ها به حداقل ممکن برسد.

مرحله دوم

مهم ترین مرحله در تهیه توت خشک خانگی انتخاب محلی در خانه است که برای خشک کردن توت استفاده می کنید، حتما حتما باید موارد زیر رعایت شود:

 • سایه باشد ولی تاریک نباشد
 • هوا در جریان باشد
 • در جایی عاری از هرگونه جانور/حشرات موذی و یا مورچه باشد

پارچه ایی تمیز را در محل انتخابی پهن کنید و توت های تازه را روی آن پخش کنید، سعی کنید که توت ها روی هم تلنبار نشوند. سپس یک توری تمیز را روی توت ها انداخته و اطراف آن ها را جسمی سنگین قرار دهید تا باد توری را جا به جا نکند.

مرحله سوم

بعد از سه روز، به توت ها سر بزنید، توری را از روی آن بردارید و با دست توت ها را کمی جا به جا کنید تا همه قسمت های آن در معرض هوا قرار بگیرد، مجددا روی آن ها را با توری بپوشانید و بگذارید تا حداکثر یک هفته دیگر هم بمانند، در طی این مدت گهگاه به آن ها سر بزنید و توت ها را جا به جا کنید.

خشک شدن توت ها بستگی به نوع توت و محل قرار دادن آن ها و مقدار جریان هوا دارد.

پس از خشک شدن توت ها، آن ها را وارسی کنید، آن هایی که درشت و سالم هستند جدا کنید و برای مصرف روزانه و به عنوان تنقلات کنار بگذارید، توت های خشکِ شکسته با مرغوبیت کمتر را برای تهیه شیره توت جدا کنید.

تهیه توت خشک با مایکروفر

کف سینی را کاغذ پخت بیاندازید سپس توت ها را روی سطح آن کاملا پخش کنید، فر را با دمای 90 درجه سانتی گراد روشن کنید تا کاملا گرم شود سپس سینی را داخل فر قرار دهید اجازه دهید حدودا 20 دقیقه با همین دما فرآیند خشک شدن انجام شود سپس دما را به 70 تا 60 درجه کاهش دهید و بگذارید تا 30 تا 50 دقیقه دیگر بماند تا توت ها کاملا خشک شوند، در طی این مدت توت ها را چندین بار جا به جا نمایید.

خشک کردن توت سفید در فر

یکی از روش‌های خانگی برای افرادی که دستگاه میوه خشک کن در دسترس ندارند بسیار مناسب است. برای این کار کافی است کف سینی فر را با کاغذ روغنی پوشش دهید سپس توت‌ها را با فاصله داخل سینی بچینید این کار به شما کمک می‌کند تا بعد از فرایند خشک شدن توت‌ها، آن‌ها به کف سینی نچسبند. سپس فر را بر روی دمای ۷۱ درجه سانتی گراد تنظیم کنید بعد از گرم شدن فر سینی را داخل فر بگذارید. مدت زمان خشک شدن کامل توت سفید ۱ ساعت الی ۳ ساعت می‌باشد.

استفاده از دستگاه خشک‌ کن

روش دیگری که امروزه بسیار متداول شده است استفاده از دستگاه‌های خشک‌ کن میوه است که می‌توانید به راحتی از این دستگاه استفاده کنید و تمامی میوه‌های خود را خشک نمایید این دستگاه با حرارت کم آب میوه‌ها را تبخیر می‌کند و به دلیل وجود داشتن المنت برقی در کف دستگاه که به شکل مشبک است و روی آن‌ها هواکش قرار دارد میوه‌ها به صورت یکنواخت خشک می‌شوند.

با توجه به نوع میوه و نوع دستگاه میوه خشک‌ کن، ظرف یک شبانه ‌روز زمان نیاز است تا میوه‌ها به صورت کامل خشک شوند. برای خشک کردن توت‌های سفید با دستگاه میوه خشک‌ کن باید آن را روی ۵۷ درجه سانتی گراد قرار دهید تا ظرف مدت ۱۴ الی ۱۸ ساعت توت‌ها کاملا خشک شوند.

چند نکته در خشک کردن توت:

 • هرگز توت های تازه را قبل خشک کردن نشویید.
 • برای خشک کردن توت سفید باید زمان و حوصله بیشتری نسبت به سایر میوه‌ها به خرج دهید تا بتوانید میوه‌های خشک با بهترین کیفیت تولید کنید.
 • هنگام خشک کردن توت از توت‌هایی که کاملا رسیده است استفاده کنید. بهتر است توت‌هایی که می‌خواهید خشک‌کنید را خودتان از درخت بچینید و یا با استفاده از یک پارچه با تکان دادن درخت آن‌ها را جمع‌آوری کنید و به هیچ عنوان از توت‌هایی که روی زمین ریخته شده‌اند استفاده نکنید.
 • برای جلوگیری از سفت شدن یا سیاه شدن توت‌های سفید خشک شده بهتر است بعد از خشک شدن کامل توت‌ها آن‌ها را داخل یک ظرف شیشه‌ای درب بسته داخل یخچال نگهداری کنید