شخصیت شناسی/طالع بینی/ فال

شخصیت شناسی/ میخوای بدونی فرد مقابلت چه اخلاق و رفتاری داره که تو ازش بی خبری ؟!/ بگو مدل هیکل و فرم بدنش چطوریه تا بگم چطور شخصیتی داره

14:43 - 1402/01/06
ویلیام هربرت روانشناس آمریکایی افراد را بر طبق ساختار جسمانی و تیپ بدنی به سه دسته به نام سوماتوتیپ طبقه بندی کرده و به شخصیت شناسی افراد از روی فرم و هیکل بدن ادعا کرد.

تئوری ویلیام شلدون برای شخصیت شناسی افراد از روی فرم و تیپ بدنی آنها

ویلیام هربرت شلدون،ادعا کرد شکل بدن می تواند با شخصیت افراد مرتبط باشد. او می گوید که یک فرد چاق با ساختار استخوانی بزرگ تمایل دارد شخصیتی آرامش بخش واجتماعی داشته باشد، در حالی که یک فرد با عضله فعال و پرخاشگر است. یک فرد لاغر و نحیف با ماهیچه های لاغر معمولا آرام و شکننده هستند. در این بخش از سبک زندگی با شخصیت شناسی بدنی شما می توانید با بکارگیری از این روش به شخصیت افراد مورد نظر خود تا حدودی پی برده و با آنان بهتر و موثرتر ارتباط برقرار کنید.

سوماتوتیپ ها بدین قرار می باشند:

  • آندومورف ( فربه )
  • اکتومورف ( لاغر )
  • مزومورف ( عضلانی )

شخصیت شناسی/ میخوای بدونی فرد مقابلت چه اخلاق و رفتاری داره که تو ازش بی خبری ؟!/ بگو مدل هیکل و فرم بدنش چطوریه تا بگم چطور شخصیتی داره 7

شخصیت شناسی از روی تیپ بدنی طبق نظریه ویلیام شلدون

فرم بدن و هیکل افراد در مورد شخصیت آنها چه می گوید؟

همانطور که در ادامه این بخش از سبک زندگی خواهید خواند شلدون این افراد و تیپ های شخصیتی را به سه دسته تقسیم کرد:

شخصیت شناسی بدن آندومورف ( endomorph )

این افراد ویژگی هایی نظیر استراحت، تحمل، راحتی و معاشرت دارند. از نظر روان شناسی، آن ها همچنین دوست دار سرگرمی، شادی هستند و آن ها غذا و محبت را دوست دارند. و از لحاظ فیزیکی "فربه " هستند. آن ها باسن پهن و شانه های باریکی دارند که به شکل گلابی دیده می شوند. آن ها تمایل دارند مقدار زیادی چربی اضافی بر روی بدن و بازوها ، ران داشته باشند. آن ها مچ استخوانی دارند اما بقیه بدنشان حتی بزرگ تر به نظر می رسد.

ویژگی های فیزیولوژیکی: مستعد عوارض کلسترول بالا، چاقی مفرط، آلرژی ، موهای چرب، رنگ پوست رنـگ پـریده، مـتـابـولیـسـم پایـیـن و ناراحتی های سینوسی .

ویژگی های شخصیتی: خیره سر، آسوده خاطر، خواب سنگین و طولانی مدت، لذت گرا، بردبـار، راحـت طـلـب، صلح جـو، شـوخ طبع، عاشق خوراکی، مـحـتاج محبت، خونسرد هستند و اغلب اوقات کارها را پشت گوش می اندازند.

شخصیت شناسی/ میخوای بدونی فرد مقابلت چه اخلاق و رفتاری داره که تو ازش بی خبری ؟!/ بگو مدل هیکل و فرم بدنش چطوریه تا بگم چطور شخصیتی داره 19

راحت طلب و خونسرد بودن افراد با بدن آندومورف

شخصیت شناسی بدن مزومورف ( mesomorph)

این مورد بین چاق و لاغر قرار دارد. آن ها بدن جذاب و مطلوبی دارند. از لحاظ جسمی، سری بزرگ و شانه های پهن با کمر باریک دارند. آن ها بدن عضلانی و بازو و پاها قوی و چربی کمی در بدن دارند. آن ها ورزش می کنند تا بدن جذابی داشته باشند،از لحاظ روانشناسی ماجراجو و شجاع هستند. آن ها از قطع ارتباط و ایجاد رابطه جدید با افراد دیگرابایی ندارند. آن ها جسور هستند و تمایل به داشتن قدرت دارند . آن ها عاشق پذیرفتن ریسک در زندگی هستند.

ویژگی های فیزیولوژیکی: مستعد عـوارض مـعده، تعریق زیاد، احساس عطش، بواسیـر، تبخال.

ویژگی های شخصیتی: نسبت به عقاید دیگران بی تفاوت ، گستاخ، عمل گرا، فعال، نـیـرومـند، ،قدرت طلب، طعنه زن ، سـتـیـزه جـو، مـاجـراجـو، بـی بــاک، سلطه جو، عاشق ریسک کردن، مشتاق به فعالیت های بدنی، تغذیه وخواب منظم.

شخصیت شناسی/ میخوای بدونی فرد مقابلت چه اخلاق و رفتاری داره که تو ازش بی خبری ؟!/ بگو مدل هیکل و فرم بدنش چطوریه تا بگم چطور شخصیتی داره 14

جسور و قدرت داشتن از شخصیت و ویژگی تیپ بدنی مزومورف

شخصیت شناسی بدن اکتومورف ( ectomorph)

نقطه مقابل مورد آندومورف است. از لحاظ جسمی، آن ها شانه های باریک، پاها و بازوهای لاغرچربی کمی در بدن، صورت و سینه باریک دارند. آن ها ممکن است به اندازه مورد قبل غذا بخورند اما چاق نمی شوند. آن ها همیشه لاغر می مانند. آن ها عاقل، اجتماعی، مضطرب، هنرمند، ساکت، و متفکر هستند. آن ها همیشه به خودشان توجه می کنند.

ویژگی های فیزیولوژی: متابولیسم بالا، مستعد عوارض اظطراب، بی خوابی، پوست خشک و سرد،دردهای قاعدگی (در زنان) و یبوست.

ویژگی های شخصیتی: عدم ابراز احساسات، هنرمند، متفکر، آرام و ساکت، شکننده، قـوه تخیل بالا، بد خلق، خجالتی، حسـاس، کنـاره گیـر، درون گرا، دلواپس، غیر قابل پـیـش بـیـنـی، خـلاق، کارها را خوب شروع کرده ولی تکثر اوقات درست به پایان نمـی رسـانند.

شخصیت شناسی/ میخوای بدونی فرد مقابلت چه اخلاق و رفتاری داره که تو ازش بی خبری ؟!/ بگو مدل هیکل و فرم بدنش چطوریه تا بگم چطور شخصیتی داره 4

شخصیت افراد با بدن اکتومورف و لاغر

آیا این نوع شخصیت شناسی درست است؟

از لحاظ روانشناسی ویژگی های فیزیکی برای تشخیص شخصیت افراد بسیار غیرقابل اعتماد است، اما این مشاهدات درست هستند. این الگوها توسط جامعه مورد توجه قرار گرفتند. قسمت اعظم جامعه با این مشاهدات که توسط شلدون انجام شده، موافق بودند.

امتحان کنید! دفعه بعد که کسی را با یکی از نوع فیزیک ملاقات کردید، مشاهده کنید که چه نوع شخصیتی ممکن است داشته باشند و ببینید این نظریه درست است.

انگیزه های شلدون

کار اصلی شلدون برای مشخص کردن مجرمان مورد استفاده قرار گرفت و متوجه شد که اغلب جنایتکارا ن مزومورف اند، زیرا جرایم خشونت آمیز معمولا توسط مردان قوی بزرگ جثه انجام می شدند. این مساله منطقی به نظر می رسد، زیرا براساس تئوری ، افراد با بدن عضلانی و جذاب تمایل دارند که قدرت و تسلط داشته باشند.