روانشناسی / علاقه پسران مجرد به زنان مطلقه

علت اینکه بیشتر پسران مجرد علاقمند و عاشق زنان مطلقه میشوند چیست؟!

11:20 - 1401/12/02
ازدواج پسران مجرد با زنان مطلقه امری است که شاید تا سالها قبل بسیار کم و دور از انتظار به نظر می رسید. اما با شیوع آن در جامعه امروزی باید پرسید که چه دلایلی باعث می شود جوانان به این نوع ازدواج گرایش پیدا می کنند؟

این روزها به نسبت گذشته ازدواج پسران مجرد با زنان مطلقه و بزرگ تر از خودشان که حتی فرزندی هم دارند، رایج تر شده است. یکی از دلایل این انتخاب با تجربه بودن این خانم ها در اداره زندگی است اما قطعا دلایل دیگری هم دارد و به همین علت است که این روزها بسیاری از کارشناسان به ریشه یابی این مسئله می پردازند.

در بین اطرافیان تان هم که دقت کنید چنین ازدواج هایی را یا دیده اید یا بیش از گذشته در مورد آن شنیده اید. اما اینکه این ازدواج تا چه اندازه از نظر متخصصان حوزه روانشناسی پذیرفته است، بحثی جداست. دکتر مجد، روانپزشک و مشاور خانواده در ادامه دلایل گرایش به این ازدواج ها را بررسی می کند.

علت ازدواج پسران با زنان مطلقه

در جایگاه یک مشاور خانواده، موافق با چنین ازدواج و ارتباطی نیستم. طبق یک زندگی استاندارد، برای هدف گذاری ازدواج های طولانی مدت که در فرهنگ ما نقش مهمی دارد، مردها بهتر است بین چهار تا هفت سال بزرگ تر از خانم ها باشند. زندگی با یک فرد کم سن و سال یا پا به سن گذاشته چندان خوشایند نیست. درواقع بهتر است زن مطلقه با مردی بزرگ تر از خودش که او هم تجربه جدایی دارد، ازدواج کند.

اگر فرد در خانه ای بزرگ شود که مهر و محبت در آن وجود دارد و مادر طبق تعریف نقشش با او برخورد کند، دیگر کودک در جوانی به فکر داشتن مادر دوم نمی افتد! البته برعکس این موضوع هم صادق است؛ یعنی مهرورزی بیش از حد مادر که باعث می شود جوان ها با انتخاب زن های بزرگ تر و پخته تر به دنبال یافتن مادر دوم باشند؛ البته شاید خودشان هم متوجه این مسئله نشوند و این تصمیم ریشه در ناخودآگاه آنها داشته باشد.

یکی از دلایلی که یک مرد مجرد جذب خانمی مطلقه می شود، این است که بهتر از یک خانم جوان توانایی لازم برای مدیریت یک زندگی را دارد و باتجربه تر است. اکثر افراد عموما بدون اطلاعات و منطق و تنها براساس احساس شان پیشقدم می شوند و تصمیم گیری می کنند؛ حتی اگر آن خانم بچه هم داشته باشد، می گویند مثل بچه خودم بزرگش می کنم! اینها اشتباهات کوچکی نیست و ناشی از باورهایی است که گاهی در کودکی شکل گرفته است.

  • علت اینکه بیشتر پسران مجرد علاقمند و عاشق زنان مطلقه میشوند چیست؟!16

    آغاز واریز عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی | عیدی 8 میلیون تومانی برای بازنشستگان تامین اجتماعی

در روانپزشکی مبحثی به نام ادیپوس کامپلکس (Oedipus complex) وجود دارد که به معنای علاقه شدید پسر به مادر است. گاهی اوقات در پسربچه های کوچک دیده می شود که به مادران شان می گویند چه می شود پدر فوت کند و ما با هم ازدواج کنیم! آنها در آینده هم عموما دل شان می خواهد زنی مثل مادرشان را انتخاب کنند. این افراد درآینده مستعد ازدواج با زن های پخته و مطلقه هستند. اگر پسری از کودکی دچار این مسئله است، چه خوب که مادرش نسبت به این مسئله آگاهی داشته باشد و اجازه دهد آن پسر زمان بیشتری را با پدرش بگذراند. مادرهایی که خیلی مهربان هستند و نسبت به پسران شان حساسیت بالایی دارند، بزرگ ترین خطا را در مواجهه با این پسران مرتکب می شوند. درواقع پسرها در سه تا شش سالگی می توانند زمان بیشتری را با مادر بگذرانند اما بعد از آن بهتر است بیشتر با پدر در ارتباط باشند.

علت اینکه بیشتر پسران مجرد علاقمند و عاشق زنان مطلقه میشوند چیست؟!19

مورد تاثیرگذار بعدی در این انتخاب ها توجه به دیدگاه اقتصادی است چون خانم های بیوه عموما ثروت دارند و در برگزاری مراسم عروسی کم توقع هستند. به همین خاطر این مسئله نقش مهمی در انتخاب این زن ها توسط پسرهای مجرد دارد. داشتن مجموعه ای از این تسهیلات برای هر پسر جوانی یک آرزوی دست نیافتنی است. زمانی که این آرزو توسط خانم مطلقه ای که خانه، ماشین و ثروت دارد تامین می شود، برای آنها گزینه مناسبی محسوب می شود.

مسلما زن های مطلقه ای که رفتار جذاب تری دارند، شانس بیشتری برای انتخاب شدن از جانب پسرهای مجرد دارند. زن هایی که به دلیل تجربه زناشویی قبلی می دانند چطور باید با مردان معاشرت کنند؛ چیزی که قطعا یک دختر جوان تجربه کمتری در این زمینه دارد. به همین دلیل است که خانم ها عموما در ازدواج دوم موفق تر هستند. زن مطلقه به دلیل تجربه و پختگی بهتر می تواند یک مرد جوان را در زندگی نگه دارد. پسرها هم با کوچک ترین اشاره ای از یک خانمی که اتفاقا می تواند ایفاگر نقش مادر هم باشد، دل خوش می کنند. در داخل خانه حتی حضور یک مادربزرگ و خاله مهربان هم این تصور را در مرد جوان خانه به وجود می آورد که کاش همسرم مثل مادربزرگم باشد!

گاهی پسرها تصمیم به انجام کاری می گیرند که تا به حال کسی در خانواده آن را انجام نداده است؛ مثلا با خانمی که 10 سال از خودشان بزرگ تر است ازدواج می کنند تا سر زبان ها بیفتند. این مردها از اینکه همه با آنها مخالفت کنند و در نهایت با قدرت نمایی پیروز میدان شوند، لذت می برند. در این پسرها، فشار مضاعف خانواده و علاقه مند شدن به خانم مطلقه منجر به ازدواج می شود.

علت اینکه بیشتر پسران مجرد علاقمند و عاشق زنان مطلقه میشوند چیست؟!18

سرویس دهی بدون قید و شرط!

دخترهای جوان بیشتر به همسران شان می گویند چرا به این خانم نگاه کردی؟ چرا وقتت را صرف من نمی کنی؟ و... اما با اینکه یک خانم مطلقه هم چنین چیزهایی در ذهن دارد اما کمتر به زبان می آورد چون همسر اولش را از دست داده است. این زن ها کمتر می گویند این کار را بکن و آن کار را نکن. درواقع کمتر دستور می دهند و بیشتر کوتاه می آیند چون نمی خواهند تجربه تلخ قبلی دوباره تکرار شود. در این زندگی عموما همه چیز آماده است. یک سرویس بدون قید و شرط و مسوولیت که متاسفانه پسرهای امروزی خیلی دنبالش هستند... .

زنان بیوه برای شوهر جوان آزادی های بیشتری در نظر می گیرند که دختر جوان این کار را نمی کند. مردها دوست دارند آزاد باشند و زن های مطلقه عموما این امکان را به آنها می دهند. گاهی حتی حمایت مادرانه دارند و برای مردها تصمیم می گیرند. این میزان توجه بین یک خانم بیوه و یک مرد جوان بیشتر پیش می آید. این توجه ها به صورت غیرمستقیم و مادرانه است. خیلی از مردها برای زن های مطلقه بیشتر خرج می کنند. آمارها نشان می دهد میزان مجادلات و چالش در بین یک خانم مطلقه و یک مرد جوان کمتر از یک زوج جوان است. در زوج هایی که هر دو جوان هستند، درگیری بیشتر است. اتفاقا در بین خانم های مطلقه و پسران جوان، خانم نقش بیشتری در مدیریت زندگی دارد اما کاملا سیاستمدارانه!

نکته: نسل قبل آرام تر رشد کرد و این همه فشار در خانواده ها وجود نداشت ولی مادران این دوره و زمانه به نسبت قبل مهربان تر و حامی تر هستند. شاید این مسئله به دلیل توجه بیشتر و تعداد کمتر بچه هاست اما موارد دیگری هم به آنها اضافه شده؛ مثل امر و نهی بیشتر به بچه ها و... اتفاقا آزاد گذاشتن آنها و کاستن از فشار کاذب در مقاطعی نتیجه بهتری هم می دهد.

هر خانم مطلقه ای قطعا حق انتخاب و ازدواج دارد اما چه بهتر که با فردی مثل خودش ازدواج کند. از نظر اکثر خانم ها هم جالب نیست که با مردی کم سن و سال مراوده عاشقانه و ازدواج داشته باشند. شاید برای یک زندگی کوتاه مدت جالب باشد ولی برای یک ازدواج توام با آرامش همیشگی خوشایند نخواهد بود؛ به خصوص این موضوع همیشه برای مردهای شکاکی که اصرار دارند از زندگی گذشته همسرشان بدانند و نسبت به این مسئله سوءظن دارند آزاردهنده خواهد بود.

سن، نقش تجربه را بازی نمی کند. یک دختر 25 ساله با یک خانم مطلقه 25 ساله بسیار متفاوت هستند. نحوه نگهداری زندگی توسط زنی که تجربه قبلی دارد با یک دختر مجرد متفاوت است. همچنین ارتباط جنسی به طور معمول با زنی که قبلا تجربه داشته بهتر و لذت بیشتری دارد چون در بین روابط جنسی و عواطف، روابط جنسی نقش مهم تری را ایفا می کند.

انسان به چیزهایی که از آن نهی می شود، بیشتر علاقه پیدا می کند. نقش پدر و مادرها در انتخاب به دلیل انتقادهایی که می کنند، همیشه منفی است. جملاتی مثل اینکه سن تو کمتر است، این خانم بچه دارد و... باعث می شود که پسرها بیشتر به این خانم ها علاقه مند شوند. پسرها اگر قبل از ازدواج زیاد به خواستگاری رفته و با خانم ها در ارتباط باشند، متوجه می شوند که انتخاب اول همیشه بهترین نیست. تجربه خواستگاری های قبل از ازدواج به انتخاب بهتر و آشنایی با دیدگاه های مختلف کمک می کند. در ابتدای کتاب هنر عشق ورزیدن آمده؛ «آن کسی که خیال می کند همه میوه ها در همان فصل می روید که توت فرنگی، از انگور غافل است... .»

آینده چنین ازدواج هایی عموما ناکام خواهد بود چون پختگی بیش از حد زن هم گاهی خسته کننده است. مردها عموما دخترهای بانشاط و نمایشی را می پسندند و اگر هم به زنی مطلقه گرایش پیدا می کنند، حتما این ویژگی را دارد.

با توجه به نظرات آقای دکتر مجد راجع به ازدواج پسران مجرد با زن های مطلقه :

این ازدواج ها بخش خوشبینانه ای هم دارند.

زنان مطلقه به واسطه تجربه هایی که در زندگی اول خود کسب کرده اند، توانایی مدیریت بهتری در روابط دارند. به همین دلیل نظر پسران مجرد را بیشتر جلب می کنند. این زنان مهارت های خانه داری، ارتباط با اقوام، برخورد با همسر را دارند و دیگر نیازی نیست با شروع زندگی مشترک، به آزمون و خطا بپردازند.

زنان مطلقه زنانی هستند که در صورت داشتن یک زندگی آرام، قدر موقعیت را می دانند و برای بهتر شدن زندگی تلاش می کنند. آنها وضعیت بدتری را چشیده اند و حاضر نیستند زندگی خوب امروزی شان را به سادگی از دست بدهند.

در کنار همه این ها به یاد داشته باشید مطلقه بودن دلیلی برای انتخاب نشدن برای ازدواج نیست. در زمانه فعلی که آمارهای طلاق بسیار بالا رفته، زنان جوان زیادی را می بینیم که شاید در دهه دوم یا اوایل دهه سوم زندگی خود باشند و با قابلیت های برجسته و شان خانوادگی و اجتماعی بالا سابقه شکست را داشته باشند. بنابراین از نگاه سنتی و قضاوت نادرست درباره این زنان فاصله بگیرید و بر اساس واقعیات موجود انتخاب کنید.

توصیه میشود قبل از چنین ازدواجی حتما با یک متخصص مشاوره داشته باشید.