خانه داری | نکات خانه داری | ترفندهای خانگی

اگه قابلمت سیاه و کثیف شده با این ترفندی که میگم سریع نو نوارش کن

16:53 - 1401/11/26
تمیز کردن سیاهی پشت قابلمه کار بسیار سختی است. سوختن و سیاه شدن داخل قابلمه و ماهیتابه ها یک طرف، سیاه شدن پشت قابلمه که بر اثر بخار روغن و قرار دادن روی آتش و … به وجود می آید...

پاتوق آنلاین: تمیز کردن سیاهی پشت قابلمه کار بسیار سختی است. سوختن و سیاه شدن داخل قابلمه و ماهیتابه ها یک طرف، سیاه شدن پشت قابلمه که بر اثر بخار روغن و قرار دادن روی آتش و … به وجود می آید هم یک طرف، قبلاً در شادمگ در مورد تمیز کردن قابلمه سوخته راه هایی را بیان کردیم. اما امروز در مورد تمیز کردن سیاهی پشت قابلمه نکات مفیدی را ارائه خواهیم کرد.

اگه قابلمت سیاه و کثیف شده با این ترفندی که میگم سریع نو نوارش کن14

سیاهی پشت قابلمه و روش هایی برای تمیز کردن آن

پشت ظروف تفلون و چدن بعد از مدتی استفاده دچار تیرگی و لک هایی می شوند که به راحتی هم قابل تمیز شدن نیستند ولی با استفاده از مواد پاک کننده مخصوص که در این بخش از نکات خانه داری در نمناک معرفی خواهیم کرد می توانید این مشکل را حل کنید.در ادامه قصد داریم چندین روش تمیز کردن پشت قابلمه های تفلون و چدنی برایتان شرح دهیم پس با ما همراه باشید.

اگه قابلمت سیاه و کثیف شده با این ترفندی که میگم سریع نو نوارش کن19

تمیز کردن سیاهی پشت قابلمه ها

1- تمیز کردن پشت قابلمه با آب داغ و مایع ظرفشویی

اول از همه با استفاده از آب داغ، مایع ظرفشویی و اسکاچ می توانید سیاهی و لکه های پشت قابلمه تفلون و چدنی را تمیز کنید.

اگه قابلمت سیاه و کثیف شده با این ترفندی که میگم سریع نو نوارش کن18

2. تمیز کردن پشت قابلمه با سس کچاپ

سس کچاپ را پشت قابلمه ریخته و حدود 10 دقیقه آن را رها کنید و بعد از 10 دقیقه با اسفنج نرم بکشید تا پشت قابلمه شما تمیز شود. این روش تا حدودی باعث تمیز شدن پشت قابلمه ها می شود. قبلا سفید كردن قابلمه روحی را به شما آموزش داده ایم.

اگه قابلمت سیاه و کثیف شده با این ترفندی که میگم سریع نو نوارش کن19

3. استفاده مستقیم از سرکه سفید روی لکه های پشت قابلمه

روش دیگر برای برق انداخت پشت قابلمه تفلون و چدنی استفاده از سرکه سفید است به طوریکه سرکه سفید را مستقیما روی لکه بریزید و با اسکاچ یا ابر شروع به شستشو کنید.

4. تمیز کردن پشت قابلمه با سرکه و جوش شیرین

ابتدا پشت قابلمه را با آب گرم یا داغ خیس کنید و روی آن جوش شیرین بریزید سپس روی جوش شیرین ها سرکه بپاشید. سرکه با جوش شیرین باهم واکنش داده و کف می کند. بعد از 15 دقیقه با سیم ظرف شویی آغشته به مایع ظرف شویی تمام سیاهی ها و سوختگی های پشت قابلمه را تمیز کنید. از این ترکیب می توانید برای تمیز كردن گاز لعابی هم استفاده کنید.

اگه قابلمت سیاه و کثیف شده با این ترفندی که میگم سریع نو نوارش کن13

5. تمیز کردن پشت قابلمه با آبلیمو و فویل

در یک ظرف که قابلمه هایتان در آن جا شوند، جوش شیرین، آب، دو تیکه اندازه توپ کوچک ورق آلومینیومی و آبلیمو بریزید. آنها را روی گاز قرار دهید تا به جوش بیاید. زمانی که جوش آمد پشت قابلمه ها را در این محلول قرار دهید و بگذارید بین 2 تا 6 دقیقه در این مواد بماند. در آخر پشت قابلمه را با یک سیم ظرف شویی و مایع ظرف شویی برق بیندازید.

6. استفاده از جوش شیرین به همراه آب اکسیژنه برای از بین بردن لکه پشت قابلمه

برای پاک کردن سیاهی و لکه های پشت قابلمه این دو ماده را با هم ترکیب کرده و به صورت یک لایه ضخیم روی قسمت سوخته به مدت 10 دقیقه قراردهید و سپس با اسکاچ بشویید.

7. ترکیب بیکینگ پودر و سرکه سفید برای تمیز کردن پشت قابلمه

برای تمیز کردن پشت قابلمه تفلون و چدن 2 قاشق غذاخوری بیکینگ پودر را در ظرفی ریخته و با آب مخلوط کنید. بعد از مخلوط شدن کامل اسکاچ را در محلول فرو کرده و با آن به جنگ چربی ها بروید! می توانید سرکه سفید را هم به این محلول اضافه کنید.

اگه قابلمت سیاه و کثیف شده با این ترفندی که میگم سریع نو نوارش کن16

8. شستشو با مواد پاک کننده و لکه برهای قوی آشپزخانه

علاوه بر سرکه سفید و جوش شیرین می توانید از لکه برهای رایج در آشپزخانه هم استفاده کنید مثل مواد سفید کننده و گاز پاک کن، پودر رخشا.

9. ساخت محلول رفع سیاهی پشت قابلمه با سرکه سفید ، آب اکسیژنه، جوش شیرین و اسکاچ

برای استفاده از این مواد برای تمیز کردن سیاهی پشت قابلمه تفلون و چدن به این روشکه جوش شیرین را روی محل مورد نظر ریخته و آب اکسیژنه روی آن بریزید به مقداری که کمی مرطوب شود.بگذارید به مدت 10 دقیقه در این حالت بماند،بعد از آن سرکه سفید روی آن اسپری کنید و اجازه دهید 1 ساعت مواد روی ظرف بماند، بعد با اسکاج و آب کاملا بشویید.

اگه قابلمت سیاه و کثیف شده با این ترفندی که میگم سریع نو نوارش کن2

تمیز کردن پشت کتری و قابلمه سیاه شده روی آتش با این روش

ابتدا کتری داخل مواد جوش شیرین، آب، دو تیکه اندازه توپ کوچک ورق آلومینیومی و آبلیمو بگذارید تا ۵ الی ۶ دقیقه بجوشد.

اگه قابلمت سیاه و کثیف شده با این ترفندی که میگم سریع نو نوارش کن1

بعد از ۶ دقیقه کتری از بردارید و با سیم ظرف شویی و مایع ظرف شویی بشورید.

پشت کتری راحت تمیز می شود و اصلا نیاز به زور بازو نخواهد داشت.