روانشناسی | روانشناسی خانواده | روابط زوجین | رابطه زناشویی

پسرت رو اینجوری که میگم تربیت کن که همسر آیندش قدر دانت باشه

23:12 - 1401/11/03
با وجود آنکه جامعه بعضی رفتارهای نادرست را برای مردان صرفاً به دلیل مرد بودن پذیرفته می داند، خوشبختانه بیشتر این رفتارها ریشه ی فرهنگی دارند نه بیولوژیک...

پاتوق آنلاین: با وجود آنکه جامعه بعضی رفتارهای نادرست را برای مردان صرفاً به دلیل مرد بودن پذیرفته می داند، خوشبختانه بیشتر این رفتارها ریشه ی فرهنگی دارند نه بیولوژیک و تحت تأثیر هم سن و سالان، بستگان، معلمان و رسانه ها به وجود می آیند. و از آنجایی که این موارد اکتسابی هستند، کارهایی هست که والدین می توانند برای تبدیل کردن پسران خود به مردانی خوب انجام دهند.

۱- شاغل باشید

تحقیقات نشان داده شاغل بودن مادر اثر مثبتی بر فرزندان از هر دو جنس دارد. دختران چنین مادرانی در آینده اغلب شغل هایی با حقوق بالاتر دارند و به درجات بالای شغلی می رسند و در مورد پسران چنین مادرانی نیز احتمال کمک کردن آن ها در کارهای خانه و مراقبت از اعضای خانواده بیشتر است. این پسران نگاه مترقی تری هم نسبت به نقش های جنسیتی دارند.

۲- تشویقش کنید احساساتش را بروز دهد

پسرت رو اینجوری که میگم تربیت کن که همسر آیندش قدر دانت باشه7

بعضی خصوصیات که به طور کلیشه ای «مردانه» تلقی می شوند، مثل بروز ندادن احساسات خود، در حقیقت بسیار طاقت فرسا و محدودکننده هستند. بر اساس تحقیقات، مردانی که رفتارهای مردانه ی سنتی مثل پنهان کردن احساسات خود دارند، احتمال تجربه ی افسردگی و اتخاد تصمیمات پرریسک در آن ها بیشتر است.

به همین دلیل، بسیاری از پسرانی که والدین آن ها چنین طرز فکری دارند، با حس خجالت و شرمندگی از احساسات خود بزرگ می شوند. آن ها تبدیل به مردانی ناتوان از گفتگو می شوند، احساسات خود را بروز نمی دهند یا پرخاشگرانه انتقاد می کنند، امری که برقراری رتباط و داشتن روابط باثبات و سالم را برای او دشوار می سازد. بنابراین لازم است ابراز احساسات و توانایی صحبت درباره ی مسائل شخصی خود را به پسرتان را یاد دهید.

۳- نشان دهید کارهای خانه خود به خود انجام نمی شوند

پسرت رو اینجوری که میگم تربیت کن که همسر آیندش قدر دانت باشه9

تحقیقات نشان داده زوج هایی که کارهای خانه و رسیدگی به فرزندان را کمابیش به شکل برابر میان خود تقسیم می کنند، شادتر از زوج هایی هستند که این کار را انجام نمی دهند. مردان امروزه مشارکت بیشتری در امور خانه دارند: مقدار کاری که در خانه به دست زن ها انجام می شود کاهش یافته و مردان مقدار بیشتری از کارهای خانه را برعهده می گیرند.

با صحبت درباره ی تقسیم کارهای خانه، الگوی پسرتان شوید. پسرها باید از سن کم یاد بگیرند که همه ی اعضای خانواده مانند یک تیم هستند. این امر همچنین مانع از شکل گیری نگاه سوگیرانه در آن ها نسبت به بعضی کارها می شود و پسرتان را شایسته تر، خودکفاتر و برای دوران بزرگسالی آماده تر می سازد.

۴- مرزبندی و احترام را به او یاد دهید

پسرت رو اینجوری که میگم تربیت کن که همسر آیندش قدر دانت باشه7

پسرتان را از سن کم با مفهوم خودمختاری جسمی آشنا کنید. اجازه دهید بداند که حق دارد تصمیم بگیرد چه کسی بدنش را لمس کند و اینکه این موضوع در مورد بقیه ی افراد هم صدق می کند. وقتی بزرگ تر شد، برایش توضیح دهید که اظهارنظرها و شوخی های ناخواسته یا نامناسب – درباره ی هم دخترها و هم پسرها – تحت هیچ شرایطی بی اشکال نیستند. او را راهنمایی کنید که چطور می تواند با دختر مورد علاقه اش صحبت و توجه او را به خود جلب کند و اینکه رابطه عاطفی سالم چه ویژگی هایی دارد.

شکل مناسب ابراز محبت را با مثال به او یاد دهید. تحقیقات نشان داده نوجوانانی که در جو خانوادگی مثبتی رشد می کنند اغلب از توانایی بیشتری در حل مشکلات مربوط به روابط عاطفی برخوردارند و ریسک داشتن خشونت در روابط عاطفی در آن ها کمتر است. بر لزوم حفظ احترام یکدیگر، صرف وقت و تلاش، ابراز قدردانی و عذرخواهی در هنگام اشتباه در روابط عاطفی، تأکید کنید.

۵- جلوی ایجاد ذهنیت «مرد سرسخت» را بگیرید

پسرت رو اینجوری که میگم تربیت کن که همسر آیندش قدر دانت باشه10

مردان قوی، عجول و سرسخت با رفتارهای مردانه شاید در فیلم ها جذاب باشند اما در زندگی واقعی چندان اینگونه نیست. متأسفانه انتظارات اجتماعی می تواند این احساس را در پسرها ایجاد کند که باید لجوج، پرخاشگر یا حتی خشن باشند.

برای جلوگیری از ایجاد این ذهنیت، برای پسر خود توضیح دهید که گرچه خشم و استیصال احساسات طبیعی ای هستند، اما نمی تواند آن ها را به گونه ای ابراز کند که دیگران در معرض خطر یا خشونت قرار گیرند. به او کمک کنید روش های مناسب برای مدیریت این احساسات را بیابد. همچنین بسیار مهم است که پسرتان فردی در جایگاه پدر در میان اطرافیان خود داشته باشد که نمونه ی خوبی از مردانگی سالم برای او باشد. در صورت نبود پدر، این فرد می تواند عمو یا پدربزرگ باشد.

۶- رسیدن به خود و رعایت بهداشت فردی را یادش دهید

پسرت رو اینجوری که میگم تربیت کن که همسر آیندش قدر دانت باشه16

پسرها باید از سن کم رعایت بهداشت فردی و به خود رسیدن را یاد بگیرند. این مسأله به خوب لباس پوشیدن محدود نمی شود، بلکه درمورد سلامتی و مهارت هایی هم هست که برای مراقبت از خود در سنین بالاتر لازم هستند. پسرها باید اتو کردن لباس ها، مسواک زدن، درست کردن موها، استفاده از دئودورانت، کوتاه کردن ناخن ها و حمام کردن را یاد بگیرند.

مردانی که به خود نمی رسند و بهداشت شخصی را رعایت نمی کند در روابط عاطفی و شغل خود با مشکل رو به رو می شوند. این امر این پیام را به شریک عاطفی و همکاران او دارد که آنقدری مهم نیستند که پیش آن ها تمیز و آراسته باشد.

۷- اهمیت مقوله ی رضایت را به او آموزش دهید

پسرت رو اینجوری که میگم تربیت کن که همسر آیندش قدر دانت باشه19

در دوران نوجوانی مفهوم رضایت را به پسر خود یاد دهید. برایش توضیح دهید که چه کاری پیشروی نامناسب تلقی می شود، چطور اجازه بگیرد و عوامل مختلف چگونه می تواند قضاوت یک فرد و رضایت دادن او را تحت تأثیر قرار دهد.

به پسر خود کمک کنید رک بودن را تمرین کند. «من از تو خوشم می آید. دوست داری که …؟» این جمله ای صریح اما غیر لجوجانه است. به او یاد دهید به انتخاب دیگران، هر چه که باشد، احترام بگذارد. به علاوه به او بگویید که اگر فرد مقابلش بی میل بود، نباید دلیلش را بپرسد یا تلاش کند پاسخ او را تغییر دهد. و حتماً مطمئن شوید که پسرتان درک می کند که همه ی این موارد درباره ی خودش هم صدق می کند.