اخذ ویزای ایتالیا از طریق مهاجرت تحصیلی

13:38 - 1401/11/02
اخذ ویزای ایتالیا از طریق مهاجرت تحصیلی
اخذ-ویزای-ایتالیا-طریق-مهاجرت-تحصیلی-

ویزای تحصیلی ایتالیا و مهاجرت تحصیلی به این کشور، این روزها یکی از جذاب‌ترین مقاصد برای مهاجرت تحصیلی دانشجویان ایرانی است. اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا بسیار پرطرفدار است. بسیاری از ایرانیان مهاجرت تحصیلی به ایتالیا را به دلیل مزیت‌های متعدد آن انتخاب می‌کنند. از جمله مزیت‌هایی که می‌توان برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا برشمرد، تحصیل رایگان در این کشور، دانشگاه‌های دولتی با کیفیت، سهولت اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا، اعطای بورسیه استانی ایتالیا و نزدیکی فرهنگی ایران و ایتالیا است. اگر به دنبال تحصیل در ایتالیا هستید، این مقاله را دنبال کنید.

ویزای تحصیلی ایتالیا

مباحثی که در این نوشتار بررسی می گردد:

 • آشنایی با کشور ایتالیا
 • تحصیل دوره کارشناسی در ایتالیا
 • تحصیل دوره کارشناسی ارشد در ایتالیا
 • تحصیل دوره دکترا در ایتالیا
 • ایرانیان و یک راه جذاب و ساده برای تحصیل در ایتالیا
 • شرایط تحصیل رایگان در ایتالیا
 • رشته‌های تحصیلی در ایتالیا
 • تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی
 • تحصیل در ایتالیا به زبان ایتالیایی
 • تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان
 • شرط معدل برای تحصیل در ایتالیا
 • شرایط سنی تحصیل در ایتالیا
 • هزینه مهاجرت تحصیلی به ایتالیا
 • کار پس از تحصیل در ایتالیا
 • سوالات متداول در زمینه شرایط تحصیل در ایتالیا

آشنایی با کشور ایتالیا

ایتالیا با نام رسمی جمهوری ایتالیا کشوری است در اروپای جنوبی و پایتخت آن، شهر تاریخی رم است. این کشور، نهمین اقتصاد بزرگ جهان از نظر تولید ناخالص داخلی را دارا می‌باشد. کشور از شبه‌جزیره ایتالیا و دو جزیره سیسیل و ساردِنی در دریای مدیترانه تشکیل شده‌است. امروزه ایتالیا کشوری توسعه‌یافته است و جزو گروه هشت به‌شمار می‌آید. کشور ایتالیا به دلیل شکل ظاهری قلمرو آن به «کشور چکمه» معروف است.

اخذ ویزای ایتالیا از طریق مهاجرت تحصیلی17 نقشه ایتالیا

واحد پول این کشور یورو و زبان رسمی آن ایتالیایی است. جمعیت ایتالیا حدود ۶۰٫۴ میلیون نفر است ایتالیا پنجمین کشور پرجمعیت اروپا و بیست و سومین کشور پرجمعیت دنیا است. ایتالیا آب‌ و هوای معتدل فصلی دارد. رم، به عنوان پایتخت امپراتوری روم و اقامتگاه پاپ، برای سده‌های پیاپی از مراکز سیاسی و مذهبی تمدن غرب بود.

بر اساس محاسبه‌ای که یونسکو انجام داده، بیش از نیمی از میراث فرهنگی جهانی در کشور ایتالیا واقع شده‌است. رم، فلورانس، ونیز و بسیاری شهرهای دیگر، از جمله مقصدهای هنری هستند که برنامه هر بازدیدکننده‌ای از شبه جزیره ایتالیا را تشکیل می‌دهند. هر ساله به‌طور میانگین حدود شصت میلیون گردشگر خارجی از ایتالیا بازدید می‌کنند و این مسئله امکان برقراری ارتباط با صنعتگران، مدیران و صاحبان کسب و کار از ملل مختلف را برای دانشجویان ایجاد کرده و احتمال کسب ویزای کار در سراسر نقاط جهان را برای فارغ التحصیلان دانشگاه‌های ایتالیا افزایش می‌دهد.

توریسم در عمل یکی از مهم‌ترین منابع اقتصادی ایتالیا به‌شمار می‌رود که حدود ۵/۵٪ از تولید داخلی کشور را به خود اختصاص داده‌است. به همین خاطر تحصیل در رشته توریسم و جهانگردی در دانشگاه‌های ایتالیا داوطلبان فراوانی دارد.

اخذ ویزای ایتالیا از طریق مهاجرت تحصیلی8 بنای تاریخی کولوسئوم ایتالیا

تحصیل دوره کارشناسی

پذیرش تحصیلی ایتالیا با مدرک دیپلم یکی از گزینه های جذاب و پرطرفدار برای مهاجرت به این کشور می باشد. متقاضیان برای تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم می بایست مدرک پیش دانشگاهی و دیپلم خود را ارائه نمایند تا بتوانند موفق به اخذ پذیرش از دانشگاه های ایتالیا گردند. در ایتالیا برای ورود به بسیاری از رشته ها نیاز به آزمون ورودی است ولی برای تعدادی از رشته ها نیز در مقطع کارشناسی نیاز به آزمون نیست.

در دانشگاه های این کشور رشته های بسیاری برای این مقطع ارائه می گردد. تحصیل در این دوره هم به زبان انگلیسی و هم به زبانی ایتالیایی می باشد و در سال های اخیر تحصیل به زبان انگلیسی در این کشور رو به افزایش بوده است. اگر شما نیز علاقمند به تحصیل در دوره کارشناسی در دانشگاه‌های ایتالیا هستید و می‌خواهید بدانید شرایط تحصیل در این مقطع را دارید یا نه، می‌توانید از طریق مقاله «بررسی شرایط تحصیل کارشناسی در ایتالیا» اطلاعات بیشتری در این باره کسب کنید.

تحصیل دوره کارشناسی ارشد

امکان تحصیل رایگان در ایتالیا یا مهاجرت تحصیلی به ایتالیا با هزینه بسیار کم در مقطع کارشناسی ارشد و در دانشگاه های این کشور وجود دارد. مدت زمان تحصیل کارشناسی ارشد در ایتالیا همانند ایران، ۲ سال می باشد. این امکان برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد وجود دارد که بتوانند با ۲۰ ساعت کار پاره وقت در هفته و درآمد میانگین ۸ تا ۱۰ یورو به ازای هر ساعت کار، بخشی از هزینه های زندگی خود را تامین کنید.

نکته قابل ذکر دیگر این است که اکثر دانشجویانی که در مقطع کارشناسی ارشد در این کشور پذیرش می‌شوند معمولا موفق به اخذ بورسیه تحصیلی نیز می‌شوند. این بورسیه تحصیلی که تحت عنوان بورسیه استانی به دانشجویان ارائه می‌شود، در ادامه مقاله با جزئیات توضیح داده خواهد شد.

اخذ ویزای ایتالیا از طریق مهاجرت تحصیلی4 دانشگاه بولونیا- ایتالیا

تحصیل دوره دکترا

مقطع دکترا در ایتالیا ۴ سال طول می کشد. دانشجویان در این مقطع عموما تحت همکاری با استاد راهنما در یک پروژه تحقیقاتی در چارجوب و قوانین دانشگاه فعالیت می کنند.

دانشجویان جهت اخذ مدرک دکترا باید حداقل پایان نامه ای ارائه نمایند که تعداد کلمات آن بیش از ۱۰۰ هزار کلمه باشد. سپس باید در برابر کمیته مربوطه از پایان نامه خود دفاع کنند. تحصیل دکتری در ایتالیا به طور معمول به زبان ایتالیایی ارائه می گردد، با این حال برخی از برنامه ها به زبان انگلیسی ارائه می شوند و دانشجویان بین الملل می توانند از این طریق به تحصیل ادامه دهند. دانشجویان مقطع دکترا در کشور ایتالیا هفته ای ۳۰ ساعت اجازه کار دارند.

ایرانیان و یک راه جذاب و ساده برای تحصیل در ایتالیا

برای ایرانیان علاقمند به تحصیل در ایتالیا، روش دیگری نیز وجود دارد؛ سفارت ایتالیا در ایران هر ساله کلاس‌های آموزش زبان ایتالیایی برگزار می‌کند. دانشجوی ایرانی می‌تواند در این کلاس‌ها ثبت نام کند و به صورت کلی اگر دانشجو ۹۰ درصد نمرات را در آن با موفقیت کسب کند، برای اخذ پذیرش و ویزای ایتالیا به سفارت معرفی می‌شود.

اخذ ویزای ایتالیا از طریق مهاجرت تحصیلی20 تصویری قدیمی از سفارت ایتالیا در تهران

شرایط تحصیل رایگان در ایتالیا

اگر به فکر مهاجرت به ایتالیا از طریق تحصیل در این کشور می باشید، شاید یکی از بزرگترین نگرانی های شما مربوط به هزینه های تحصیل و زندگی باشد و برای این امر به دنبال شرایط تحصیل رایگان در ایتالیا باشید. تحصیل رایگان در ایتالیا امکان پذیر نمی باشد ولی می توانید با اپلای ایتالیا در دانشگاه های دولتی این کشور به صورت خیلی ارزان در این کشور به تحصیل بپردازید.

هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی ایتالیا هزار الی ۵ هزار دلار در سال می باشد که نسبت به هزینه های تحصیل در بسیاری از کشورهای اروپایی ارزان تر می باشد. البته در صورتی که بتوانید بورسیه تحصیلی این کشور را اخذ نمایید از شرایط تحصیل رایگان در ایتالیا برخوردار خواهید شد. همچنین همانگونه که پیشتر گفته شد، شرایط بهره‌مندی از بورسیه استانی برای اغلب دانشجویان ایرانی فراهم است و از طریق این بورسیه نه تنها هزینه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی ایتالیا (با هر دو زبان ایتالیایی و انگلیسی) رایگان خواهد بود، بلکه سالیانه کمک‌هزینه‌ای برای تحصیل و اقامت به دانشجویان مشمول بورسیه استانی اعطا خواهد شد. برای مقطع دکترا نیز، با توجه به این موضوع که متقاضیان در مقطع دکترا در ایتالیا حقوق دریافت می کنند پس شرایط تحصیل رایگان در ایتالیا در این مقطع نیز امکان پذیر می باشد.

رشته های تحصیلی در ایتالیا

اگر قصد تحصیل در ایتالیا را دارید باید برترین رشته های تحصیلی در ایتالیا را بشناسید و بهترین آن را متناسب با علاقه خود انتخاب کنید. کشور ایتالیا در رشته‌های معماری و هنر، علوم انسانی، فنی و مهندسی، پزشکی و به خصوص گرایش‌های مختلف طراحی (مد و لباس و…) و نیز رشته توریسم دارای دانشگاه‌هایی برجسته و سطح بالاست. تحصیل در این دانشگاه‌ها امکانات شغلی فراوانی را پس از فارغ‌التحصیلی برای دانشجویان فراهم می‌کند.

تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی

امکان گرفتن پذیرش در دانشگاه های ایتالیا با زبان های ایتالیایی و انگلیسی امکان پذیر است. برخی از دانشگاه های ایتالیا قدمت و رنک بالایی دارند و کورس های زیادی به زبان انگلیسی ارائه می دهند. در حال حاضر بیش از ۵۰۰ کورس به زبان انگلیسی در دانشگاه های ایتالیا برگزار می شود و هر سال به این تعداد افزوده می شود. بسیاری از افراد با زبان انگلیسی آشنایی دارند به همین دلیل تحصیل در ایتالیا با زبان انگلیسی محبوبیت بیشتری دارد. برای پذیرش در دانشگاه های انگلیسی زبان ایتالیا باید مدرک زبان انگلیسی معتبر ارائه دهید. آزمون های انگلیسی که برای دانشگاه های ایتالیا معتبر است شامل موارد زیر می باشد:

PTE Academic –

TOEFL –

TOEIC –

IELTS –

C1 Advanced or C2 Proficiency –

تحصیل به زبان انگلیسی برای بیش از ۵ هزار رشته در ایتالیا امکان پذیر می باشد و متقاضیان برای تحصیل به زبان انگلیسی می بایست مدرک زبان انگلیسی ارائه دهند. نوع مدرک زبان انگلیسی متناسب با دانشگاه انتخابی متقاضی می باشد. لازم به ذکر است که حداقل نمره مجاز زبان انگلیسی برای دریافت پذیرش در برخی دانشگاه‌ها ممکن است از حداقل نمره مجاز برای دریافت ویزا از سفارت ایتالیا پایین‌تر باشد.

تحصیل در ایتالیا به زبان انگلیسی

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید با کارشناسان موسسه مهاجرتی رسا تماس بگیرید:

مشاوره رایگان تلفنی ۷۵۴۵۱-۰۲۱

تحصیل در ایتالیا به زبان ایتالیایی

اگر از آن دسته از متقاضیانی هستید که خواهان تحصیل در ایتالیا به زبان ایتالیایی می باشید باید بدانید که در صورتی که بتوانید این زبان را فرا بگیرید شرایط تحصیل و زندگی راحت‌تری در ایتالیا خواهید داشت. چرا که با تحصیل در ایتالیا به زبان ایتالیایی علاوه بر اینکه می توانید در هزینه های تحصیلی خود صرفه جویی نمایید، به فرهنگ و زبان این کشور آشنایی کامل پیدا می کنید و شانس اشتغال به کار شما در حین تحصیل و پس از فارغ التحصیلی بسیار بسیار بالاتر خواهد بود. همچنین شما می‌توانید در اغلب رشته‌ها به زبان ایتالیایی تحصیل کنید. برای تحصیل در ایتالیا به زبان ایتالیایی متقاضی نیاز به ارائه گواهی CILS یا CELI با سطح تسلط حداقل B2 خواهد داشت.

تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان!

این روزها تحصیل بدون مدرک زبان یکی از بزرگترین دغدغه های دانشجویان است که ایتالیا گزینه ای مناسب در این مسیر است. بسیاری از رشته‌های تحصیلی در ایتالیا به زبان ایتالیایی است. البته در برخی رشته ها نیز در مقطع کارشناسی امکان تحصیل با زبان انگلیسی فراهم شده است. برای این امر متقاضی نیاز به ارائه گواهی CILS یا CELI یا آیلتس و تافل دارد.

در صورتی که تسلط متقاضی به حد نصاب مورد نظر دانشگاه نرسد، این امکان وجود دارد که متقاضی در دوره هایی برای افزایش سطح زبان خود شرکت کند. تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان در صورتی امکانپذیر است که اثبات نمایید تحصیل در مقطع قبلی شما به زبان انگلیسی یا ایتالیایی بوده است و در صورت انتخاب تحصیل به زبان انگلیسی نیز اگر اثبات کنید زبان رسمی کشور شما انگلیسی است، می توانید بدون ارائه مدرک زبان در ایتالیا تحصیل کنید.

در مقطع تحصیلات تکمیلی به دلیل اینکه با دانشجو مصاحبه صورت می گیرد، استاد سطح زبان دانشجو را می سنجد و در صورت اطمینان از اینکه متقاضی سطح مورد نظر را دارا است دیگر نیازی به ارائه مدرک زبان نخواهد بود.

اخذ ویزای ایتالیا از طریق مهاجرت تحصیلی4

شرط معدل برای تحصیل در ایتالیا

داشتن سطح علمی بالا و برآورده کردن شرط معدل برای تحصیل در ایتالیا بسیار مهم است. شرط معدل برای تحصیل در ایتالیا متناسب با مقطع تحصیلی، رشته و گرایش تحصیلی و دانشگاه انتخابی شما است. برخی از دانشگاه های ایتالیا از نرخ پذیرش بالایی برخوردار می باشند پس برای اخذ پذیرش از این دانشگاه ها ارائه معدل بالا الزامی ندارد ولی در دانشگاه هایی که نرخ پذیرش پایینی دارند، پذیرش حالت رقابتی دارد پس متقاضی برای تحصیل در این دانشگاه ها می بایست معدل بالا و رزومه خوبی را ارائه دهد تا موفق به اخذ پذیرش شود. به طور کلی متقاضی برای تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه های ایتالیا می بایست معدل ۱۴ را ارائه دهد و شرط معدل برای تحصیل در ایتالیا در مقطع دکتری حداقل معدل ۱۵ می باشد اما حتما قبل از اقدام به پذیرش سایت دانشگاه مورد نظر خود را چک کنید.

شرایط سنی تحصیل در ایتالیا

یکی از مسائل مهمی که می بایست در هنگام مهاجرت تحصیلی به ایتالیا به آن توجه شود شرایط سنی تحصیل در ایتالیا است. این مسئله متناسب با مقطع تحصیلی و دانشگاه مقصد می باشد اما به طور کلی ویزای تحصیلی در ایتالیا شرایط سنی خاصی ندارد و آن چیزی که شرایط سنی را مهم می کند، اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا می باشد یعنی ممکن است با هر سنی از دانشگاه های ایتالیا پذیرش بگیرید ولی با هر سنی نمی‌توانید ویزای تحصیلی این کشور را اخذ نمایید. به طور کلی برای مهاجرت تحصیلی به ایتالیا در مقطع کارشناسی بهترین سن ۲۱ و نهایت ۲۸ سال می باشد و احتمال ریجکتی ویزا پس از این سن بالا می‌رود. شرایط سنی تحصیل در ایتالیا برای مقطع ارشد نهایت سن ۳۴ سال است و برای دکتری محدودیت سنی تعریف نشده است.

هزینه مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

متقاضیانی که قصد اپلای ایتالیا را دارند می بایست به هزینه تحصیل و شهریه دانشگاه های این کشور توجه داشته باشند. میزان شهریه سالانه در مقاطع و دانشگاه و شهرهای مختلف ایتالیا متغیر است. هزینه تحصیل در دانشگاه های دولتی ایتالیا، بیش از ۱،۰۰۰ یورو در سال است. در کل هزینه تحصیل دانشجویان غیر اروپایی از اروپایی ها بیشتر است و معمولا هزینه تحصیل در ایتالیا برای دانشجویان براساس شرایط مالی والدین آنها تعیین می گردد.

اما می‌توان گفت که هزینه تحصیل در ایتالیا نسبت به سایر کشورها پایین‌تر است. همچنین اعطای آسان بورسیه استانی در کنار بورس‌های دانشگاهی این امکان را برای دانشجویان فراهم می‌کند که در بسیاری موارد به صورت رایگان و حتی با دریافت کمک هزینه زندگی در ایتالیا تحصیل کنند که این مسئله جذابیت تحصیل در این کشور را به شدت افزایش می‌دهد.

اخذ ویزای ایتالیا از طریق مهاجرت تحصیلی3

کار پس از تحصیل در ایتالیا

اخذ اقامت در ایتالیا منوط به پیدا کردن کار می باشد. در صورتی که متقاضی پس از تحصیل بتواند کار پیدا کند و به صورت رسمی قرارداد کاری با یک کارفرما امضا کند می تواند پس از ۵ سال اقامت کاری در این کشور، اقامت دائمی ایتالیا را اخذ نماید و پس از آن درخواست پاسپورت و تابعیت ایتالیایی نماید. از جمله مدارک لازم جهت اخذ پاسپورت در ایتالیا می توان به مدارک هویتی معتبر، ۲ قطعه عکس، اثبات داشتن اقامت قانونی در ایتالیا، اثبات درآمد مالی برای پوشش هزینه های زندگی در طول مدت اقامت در ایتالیا، گواهی سلامت پزشکی، گواهی عدم سوء پیشینه، ارائه بیمه نامه و گواهی وضعیت تاهل اشاره کرد.

متقاضیان با تحصیل در ایتالیا اقامت دائم این کشور را اخذ نمی کنند و تنها یک سال مجاز هستند که پس از تحصیل در این کشور بمانند. آن ها می بایست پس از اتمام تحصیل از مسیرهای دیگری نظیر کاری اقامت دائم این کشور را به دست بیاورند.

سوالات متداول در زمینه شرایط تحصیل در ایتالیا

* آیا امکان تحصیل رایگان در ایتالیا وجود دارد؟

دانشگاه های ایتالیا رایگان نیستند اما با کسب بورسیه می توانید در این دانشگاه ها به رایگان تحصیل کنید.

* آیا امکان تحصیل در ایتالیا بدون مدرک زبان وجود دارد؟

برخی از دانشگاه ها ممکن است بدون مدرک زبان به شما پذیرش بدهند، اما به دلیل کاهش شانس دریافت ویزا توصیه نمی شود که بدون مدرک زبان اقدام کنید.

* شرایط تحصیل در ایتالیا با مدرک دیپلم چیست؟

دارندگان مدرک دیپلم می توانند برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی از دانشگاه های این کشور پذیرش بگیرند.

* آیا تحصیل در ایتالیا با زبان انگلیسی امکان پذیر است؟

بله. شما می‌توانید برای تحصیل به زبان انگلیسی در این کشور اقدام کنید.

* چگونه از دانشگاه های ایتالیا پذیرش بگیریم؟

برای اخذ پذیرش ابتدا باید زبان تحصیل خود را انتخاب کنیم و متناسب با آن مدرک لازم را کسب کنیم. سپس در دانشگاه هایی که به زبان انتخابی شما تدریس می کنند، رشته مورد نظر را انتخاب کنید. در نهایت باید مدارک خواسته شده را در سایت دانشگاه آپلود کنید.