روانشناسی / روانشناسی برای زن و شوهر/ روانشناسی خانواده / اختلاف با خانواده همسر

شوهرم خیلی خانم ها رو دید میزنه باید چیکار کنم / بیا تا بهت بگم چه رفتاری کنی تا این کارشو دیگه تموم کنه

01:15 - 1401/10/28
همه خانم ها از نگاه همسرشان به خانم های دیگر ناراحت می شوند و دوست دارند که همسرشان تمام توجه خود را برای ایشان بگذارد، اما چشم چرانی آقایان علت های خاصی دارد.

دلیل و راه حل چشم چرانی مردان

همه خانم ها دوست دارند که تمام توجه همسرشان به آنها بوده و چیزی برای آنها آزاردهنده تر از نگاه کردن همسرشان به خانم های دیگر نیست.

از نظر روانشناسی، همه انسان ها به تماشای دیگران علاقمند هستند اما اگر این رفتار مکررا تکرار شود، می تواند موجب تحریک حسادت و خشم همسرو سست شدن بنیان خانواده گردد. چشم چرانی به صورت افراطی می تواند علت های خاص داشته باشد که در این بخش از به آن پرداخته ایم.

علت های اصلی چشم چرانی آقایان

برخی از علت های نگاه کردن و توجه مردان به زنان عبارتند از:

بررسی کنید آیا مشکلی وجود دارد

بین توجه به دیگران و نگاه کردن به آنها تفاوت وجود دارد. به خاطر داشته باشید که اکثر مردان بدون نیت و فکر خاصی به زنان دیگر توجه می کنند. سعی کنید تا حد امکان به موقعیت بی غرض نگاه کنید تا مشخص شود آیا واقعاً چیزی برای نگرانی وجود دارد یا خیر.

به عنوان مثال، اگر شوهر شما به همان اندازه که به لباس های زنانه نگاه می کند به کت و شلوار مردانه نگاه کند، پس او غرضی ندارد. اگر شوهرتان نظری می دهد که فردی زیبا به نظر می رسد و نظر او منطقی است جای نگرانی نیست. این طبیعی است که متوجه شود افراد زیبا به نظر می رسند به خصوص زمانی که آرایش یا موی جدیدی را امتحان می کنند.

شوهرم خیلی خانم ها رو دید میزنه باید چیکار کنم / بیا تا بهت بگم چه رفتاری کنی تا این کارشو دیگه تموم کنه17

نقش هورمون ها را در نظر بگیرید

مردان میزان بالایی تستوسترون دارند و این هورمون میل جنسی آنها را کنترل می کند، بنابراین در توجه به زنان نقش دارد اما خیره شدن یک عادت رفتاری است که می توان آن را تغییر داد.

اکثر مردانی که از نگاه به زنان چشم پوشی می کنند این عادت را در نوجوانی زمانی که هورمون هایشان در حال افزایش بود ایجاد کرده اند. نگاه کردن به یک زن جذاب یک پاسخ شیمیایی در مغز ایجاد می کند که این را به عنوان رفتار لذت بخش تقویت و به ایجاد یک عادت واقعی کمک می کند که ترک آن سخت است.

از آنجایی که این یک عادت است، ممکن است کاری باشد که شوهرتان حتی متوجه انجام آن نشود (مثل جویدن ناخن). به همین دلیل، وقتی به شوهرتان می گویید، ممکن است حالت تدافعی به خود بگیرد و حتی تقصیر را به گردن شما بیندازد و شما را به حسادت یا کنترل بیش از حد متهم کند اما خوشبختانه چون عادت است، به شرطی که بخواهد دست از کار بکشد، امکان ترک آن نیز وجود دارد.

نکته کلیدی این است که به او کمک کنید تشخیص دهد که چه زمانی این کار را انجام می دهد تا راه هایی برای تغییر رفتار خود ایجاد کند.

پای یک اختلال روانی وسط است!

برخی از کارشناسان معتقدند، مردانی که بیش از حد چشم چرانی میکنند و این رفتار نادرست آنها قابل کنترل نیست، در واقع درگیر نوعی اختلال هستند که باید به شکل کامل بررسی و درمان شود.

چگونه با شوهر چشم چران برخورد کنم؟

برای بسیاری از خانم ها سوال است که با چشم چرانی همسرشان چگونه برخورد کنند. در ادامه راهنمایی هایی را آورده ایم که می تواند مفید باشد.

شوهرم خیلی خانم ها رو دید میزنه باید چیکار کنم / بیا تا بهت بگم چه رفتاری کنی تا این کارشو دیگه تموم کنه5

دیدگاه منفی نداشته باشید

وقتی شوهرتان به زنان دیگر توجه می کند به راحتی می توانید برداشت بدی کنید، مثلاً با این احساس که آنقدر جذاب نیستید که توجه او را حفظ کنید اما بدانید اکثر مردانی که این گونه رفتار می کنند، صرف نظر از ظاهر همسرشان این کار را از روی عادت انجام می دهند.

به خود یادآوری کنید که شوهرتان ظاهرتان را دوست دارد. همچنین نباید احساس کنید که نیاز به جذابیت بیشتری دارید تا توجه او را حفظ کنید. رفتار شوهر شما یک عادت است و ربطی به ظاهر یا ویژگی های دیگر ندارد.

به همسرتان گوشزد کنید

در لحظه به رفتاری که به نظرتان نامناسب است اشاره کنید. ممکن است متوجه نشود که چه زمانی این کار را انجام می دهد، اما ذکر آن به کاهش نگرانی تان کمک می کند.به سادگی چیزی شبیه این جمله بگویید آیا می دانید که به شخصی خیره شدید؟ از آنجایی که احتمالاً وقتی این اتفاق می افتد در ملاء عام هستید، زمان مناسبی برای بحث طولانی در مورد این رفتار نیست و فقط اشاره کردن به آن در زمان وقوع به شما یک نقطه مرجع برای بعد ارائه می دهد که بتوانید آن را مطرح و بحث کنید.

احساستان را به او بگویید

بسیار مهم است که او بداند وقتی به زن دیگری نگاه یا توجه می کند چه احساسی در شما ایجاد می شود. به او بگویید وقتی به زنان دیگر نگاه می کند یا نظرات نامناسبی می دهد باعث می شود احساس ناامیدی، حسادت، عصبانیت یا بی احترامی کنید.

شوهرم خیلی خانم ها رو دید میزنه باید چیکار کنم / بیا تا بهت بگم چه رفتاری کنی تا این کارشو دیگه تموم کنه18

توجیهات غیر منطقی را نپذیرید

شوهرتان ممکن است کاری که انجام می دهد را به عنوان درست، عادی یا اجتناب ناپذیر توجیه کند و تقصیر را به گردن شما بیاندازد.

ممکن است همسرتان در مقابل حرف های شما از تکنیک چراغ گاز استفاده کند. در این تکنیک فرد برای کسب سلطه و کنترل بیشتری در رابطه بر روی ذهن و فکر طرف مقابل کار می کند تا طرف مقابل به حافظه، درک، تجریبات، قضاوت، هویت و کلاً به توانایی ها و ارزش های خود شک کند و تصور می کند حق با فرد آزارگر است.

نادیده بگیرید

اگر یک بار همسرتان به خانمی نگاه کرد و این کار تنها یک بار اتفاق افتاد، بهتر است آن را نادیده بگیرید، اما اگر این رفتار مکرر اتفاق می افتد، با او جدی برخورد کنید تا بداند کاری که او انجام می دهد کاملاً اشتباه و برایتان آزاردهنده است.

رابطه را به تصویر بکشید

اگر او هنوز کارهایی که انجام می دهد را توجیه می کند پس باید به او نشان دهید که چقدر جدی هستید به او بگویید که احساس می کنید رابطه تان با کاری که انجام می دهد در خطر است.

در یک ازدواج سالم، هیچ یک از طرفین نمی خواهند رفتاری داشته باشند که به طرف مقابل یا زندگیشان آسیب برسد و جدیت شما در این موضوع خاص باید به همسرتان بفهماند که رفتار او غیرقابل قبول است و باید تغییر کند وگرنه ازدواج آسیب می بیند.

شوهرم خیلی خانم ها رو دید میزنه باید چیکار کنم / بیا تا بهت بگم چه رفتاری کنی تا این کارشو دیگه تموم کنه20

به شوهرتان کمک کنید عادتش را ترک کند

اگر شوهرتان بدون اینکه متوجه باشد، زنان دیگر را بررسی می کند، ممکن است رفتار او یک عادت عمیقاً ریشه دار باشد، اگر او مایل باشد، می توانید به ترک عادت او کمک کنید.یکی از راه های خوب برای ترک عادت، پیدا کردن راهی برای جایگزینی است.

به او فرصت دهید

مهم است تا آنجا که می توانید در مورد فعالیت های آنلاین همسرتان درک داشته باشید. اگر اعتراف کرد که مرتکب اشتباه شده است و جبران می کند باید به او فرصت دهید.

در فضای باز صحبت کنید

موقعیت شما با شوهرتان منحصر به فرد است و ممکن است شامل احساسات و تنش های مختلف باشد. اجازه ندهید این ناامنی و عصبانیت مدفون شود و بعداً در زمانی که اصلاً انتظارش را ندارید دوباره بروز یابد پس تا آنجا که ممکن است مشکلات را مطرح و تمام تلاش خود را بکنید تا دیدگاه خود را تغییر دهید.

شوهر تان ممکن است هیچ بهانه ای نداشته باشد، اما به او بگویید دقیقاً چه احساسی دارید.

شوهرم خیلی خانم ها رو دید میزنه باید چیکار کنم / بیا تا بهت بگم چه رفتاری کنی تا این کارشو دیگه تموم کنه20

خونسردی خود را حفظ کنید

هیجان اگراز کنترل خارج شود می تواند مرگ یک رابطه را در پی داشته باشد. وقتی شوهرتان به زنان دیگر نگاه می کند، بیش از حد عصبی نشوید و احساس خود را کنترل کنید زیرا اگر بیش از حد عصبانی شوید، شوهرتان می تواند حالت تدافعی بگیرد طوری که حتی بیشتر دروغ گوید، عذرخواهی ساختگی کند.

اگر شوهرتان به زنان دیگر نگاه می کند، به او نشان دهید که هنوز به او و عشقی که به شما دارد ایمان دارید. در غیر این صورت، او احتمالاً از خشم شما به عنوان توجیهی برای دور شدن از شما و یافتن زنی که کمتر انتقادی است، استفاده می کند.

گرمای زندگی را افزایش دهید

این گام مهمی است که هر دوی شما می توانید بردارید. ببینید چه چیزی سبب می شود شوهرتان به زنان دیگر نگاه کند؟ در مورد فانتزی های همسرتان با او صحبت کنید. اندکی نقش آفرینی هرگز به کسی آسیب نمی رساند و این می تواند تنها چاشنی مورد نیاز رابطه باشد تا او را از خیال پردازی دور و به واقعیت کنونی وارد کند.

به مشاورمراجعه کنید

اگر رفتار شوهرتان شما را آزار و زندگی تان را تحت تاثیر قرار می دهد، وقت آن است که به دنبال مشاوره باشید. در چنین مواقعی اغلب نیاز به یک شخص ثالث بی طرف است تا بررسی کند که واکنش شما در مورد این نوع رفتار بیش از حد نیست.

شوهرم خیلی خانم ها رو دید میزنه باید چیکار کنم / بیا تا بهت بگم چه رفتاری کنی تا این کارشو دیگه تموم کنه12

به دنبال مشاوره فردی باشید

مشاوره فردی نیز ممکن است برای شما و همسرتان مفید باشد. شما می توانید در مورد اینکه رفتار شوهرتان چه احساسی در شما ایجاد می کند، با مشاور صحبت کنید. ممکن است همسر شما نیز مشکلاتی داشته باشد که باید با یک مشاور حرفه ای حل کند. اگر توانایی پرداخت مشاوره را ندارید، کتاب هایی را که می توانند به شما در ایجاد عزت نفس کمک کنند، بررسی کنید.