توهین همسر | پرخاشگری همسر

شوهرم جلوی دیگران بی احترامی پرخاشگری و توهین میکنه چه کار کنم؟| نحوه برخورد با شوهر بی ادب در جمع

04:00 - 1401/10/24
در این مقاله درباره این موضوع صحبت می‌کنیم و سعی می‌کنیم به شما کمک کنیم تا بدانید با همسرتان چگونه باید رفتار کنید.

پاتوق آنلاین: خشم یک نوع هیجان طبیعی است که در همه ما انسان‌ها وجود دارد اما این ما هستیم که انتخاب می‌کنیم پیش دیگران چه رفتاری داشته باشیم، چقدر خشم‌مان را بروز بدهیم و چقدر رفتار پرخاشگرانه نشان بدهیم. مسلما حفظ احترام همسر در اوقات تنهایی یا در جمع‌ها واجب است اما برخی از افراد به دلیل نداشتن توانایی در مدیریت هیجانات و یا مشکلات دیگر، نمی‌توانند هیجانات‌شان را کنترل کنند. به همین دلیل در حرف و رفتارهایشان تکانشی و هیجانی رفتار می‌کنند. این نوع رفتار و صحبت کردن می‌تواند ارتباطات زناشویی را خراب کند و مشکلات زیادی را در آن ایجاد می‌کند. در این مقاله درباره این موضوع صحبت می‌کنیم و سعی می‌کنیم به شما کمک کنیم تا بدانید با همسرتان چگونه باید رفتار کنید.

چرا همسرم در مقابل جمع با من پرخاشگری میکنه؟

دلایل مختلفی وجود دارند که در این بخش از مقاله درباره آن توضیح می‌دهیم.

استرس و اضطراب زیاد

فردی که زیاد استرس و اضطراب دارد، بدنش در حالت برانگیختگی و آماده باش قرار دارد که بتواند از هر موقعیتی فرار کند یا در آن موقعیت‌ها از خود دفاع کند. بنابراین در حالت انقباض و آماده باش روانی است. همین موضوع باعث تحریک‌پذیری زیاد افراد می‌شود که می‌تواند رفتارهای تکانشی و هیجانی‌شان را تشدید کند.

افسردگی

یکی از علائم افسردگی، تحریک‌پذیری زیاد است. وقتی فرد تحریک‌پذیر باشد، زود عصبانی می‌شود، زود ناراحت و رنجیده می‌شود. بنابراین ممکنه است نتواند رفتارها و کلامش را کنترل کند و از خود پرخاشگری و بی احترامی نشان بدهد.

عوامل محیطی و تربیتی

اگر فرد در محیطی بزرگ شده باشد که همه هیجانات‌شان را به شدت بروز می‌دهند و با هم رفتارهای بدی دارند، کودک ممکن است از هیمن رفتارها و حرف‌ها الگوبرداری کند و خودش نیز آنها را اجرا کند. همچنین اگر تربیت به گونه‌ای باشد که به کودک آموزش داده شود که نباید هیجاناتش را بروز بدهد، فرد در بزرگسالی به یک جایی می‌رسد که دیگر نمی‌تواند همه چیز را در خودش نگه دارد و باید برون‌ریزی کند. از آنجایی که به او آموزش داده نشده است که چگونه به درستی هیجاناتش را ابراز کند، او به صورت ناخودآگاه از روش‌های اشتباهی استفاده می‌کند، مثل کتک زدن، توهین کلامی و… این افراد معمولا زودجوش هستند آن قدر که هیجانات انباشته شده در خود دارند.

مشکلات حل نشده در زندگی مشترک

شوهرم جلوی دیگران بی احترامی پرخاشگری و توهین میکنه چه کار کنم؟| نحوه برخورد با شوهر بی ادب در جمع15

اگر همسرتان با شما مشکلات زیادی داشته باشد و اختلافات زیادی بین‌تان باشد که حل نشده است، همین موضوع باعث می‌شود همسرتان مدام از دست شما و ارتباط‌تان عصبانی شود و پرخاشگری کند. پس کیفیت پایین رابطه زناشویی هم می‌تواند علت این مشکل رفتاری باشد.

شوهرم جلوی دیگران بی احترامی، پرخاشگری و توهین میکنه، چه کار کنم؟

خونسرد باشید

می‌دانیم چیزی که از شما انتظار داریم سخت است اما باید آن را اجرا کنید چون اگر شما هم در مقابل رفتارهای همسرتان عصبانی شوید و با او دعوا کنید، اوضاع بدتر می‌شود. به علاوه در جمع دعوا کردن با شوهرتان فکر نمی‌کنیم جلوه خوبی داشته باشد. پس بهتر است خونسرد باشید و سعی کنید بحث را عوض کنید و یا بی توجه باشید یعنی نه مقابله به مثل کنید و با تندی برخورد کنید و نه با او منطقی صحبت کنید بلکه اصلا توجهی به آنچه که اتفاق افتاده است نکنید. چرا می‌گوییم منطقی هم در آن لحظه با همسرتان صحبت نکنید؟ چون فرد پرخاشگر و عصبانی در آن لحظه نمی‌تواند منطقی فکر کند. پس صحبت‌تان بی‌فایده خواهد بود! صحبت منطقی را موکول کنید به شرایط بهتر.

وقتی تنها شدید با همسرتان صحبت کنید

بعد از اینکه تنها شدید و همسرتان هم آرام شد، به صورت منطقی و با آرامش با همسرتان صحبت کنید. به او بگویید که رفتارش یا حرف‌هایش چه تاثیری روی شما می‌گذارند و چه احساساتی را در شما ایجاد می‌کنند. بگویید که چرا این رفتارها و حرف‌ها را دوست ندارید. او را متهم نکنید. فقط درباره احساسات خودتان صحبت کنید. این کار باعث می‌شود او بداند که رفتارش اشتباه است و نیاز است اصلاح کند. البته برخی از افراد اشتباه‌شان را قبول نمی‌کنند اما به هر حال گفتن این موضوع با لحن و جمله‌بندی درست، خالی از لطف نیست و ضروری است.

به همسرتان نشان بدهید که رفتار او عواقبی دارد

به همسرتان نشان بدهید که در مقابل رفتار اشتباهش از او انتظار عذرخواهی کردن دارید. حتی باید یک جاهایی اشتباهش را جبران نیز بکند. البته در این کار زیاده‌روی نکنید چون اگر زیاده‌روی کنید دیگر قهر کردن‌تان یا ناراحت شدن‌تان برایش عادی خواهد شد و در دفعات بعدی به آن اعتنا نخواهد کرد اما گاهی باید این گونه جدی عمل کنید و نشان بدهید که رفتارش باعث سردی یا دور شدن شما از او می‌شود.

زود قضاوت نکنید

اکثر ما آدم‌ها به خاطر طرحواره‌‌ها و شکست‌هایی که در زندگی داشتیم حس می‌کنیم وقتی کسی به ما بی احترامی می‌کند یا رفتار بدی نسبت به ما انجام می‌دهد، حتما عمدی است و او با ما دشمنی دارد. اما این طرز تفکر لزوما درست نیست. افراد بیشتر وقت‌ها ناخودآگاه با ما اشتباه رفتار می‌کنند چون رفتار درست را بلد نیستند. اگر کمی بیشتر و عمیق‌تر درباره سلامت روان همسرتان و سبک تربیتی او فکر کنید متوجه می‌شوید که علت رفتارهایش دشمنی کردن با شما نیست بلکه ناخودآگاه این کارها را انجام می‌دهد چون نمی‌داند چطور باید به درستی رفتار کند. پس زود قضاوت نکنید و فکر نکنید همسرتان از شما متنفر است و…

زمانی را برای خودتان بگذرانید

شوهرم جلوی دیگران بی احترامی پرخاشگری و توهین میکنه چه کار کنم؟| نحوه برخورد با شوهر بی ادب در جمع7

برای اینکه از آسیب‌های رفتارهای همسرتان در امان بمانید، باید مراقب سلامت روانی‌تان باشید. مسئول سلامتی خودتان، فقط خودتان هستید و نه همسرتان. اگر او درست رفتار کردن را بلد نیست، حداقل شما با خودتان درست رفتار کنید و زمانی را در آرامش به خودتان اختصاص بدهید. اگر حس می‌کنید سلامتی‌تان آن قدر به خطر افتاده است که نیاز به کمک حرفه‌ای مشاور دارید، حتما از مشاور کمک بگیرید. در این زمینه می‌توانید از مشاوران همیار عشق راهنمایی دریافت کنید.

از خود دفاع کنید

اگر واقعا رفتار شوهرتان به شما آسیب می‌زند و او خودش را اصلاح نمی‌کند، شاید وقت آن رسیده است که برای دفاع کردن و نجات دادن خودتان کارهای جدی‌تری انجام بدهید. نباید قربانی رفتارهای اشتباه او باشید. شما حق دارید در محیطی باشید که آرامش و عشق در جریان است.

سعی کنید با او مهربانانه رفتار کنید

می‌دانیم سخت است اما گاهی مهربانی و عشق می‌تواند بسیاری از مشکلات را حل کند. سعی کنید با همسرتان مهربانانه و با عشق رفتار کنید. شاید محبت کردن متعادل به او بتواند رفتارهایش را تغییر بدهد و او را هم کمی نرم‌تر از آنچه که هست بکند.

از زوج درمانگر کمک بگیرید

اگر این موضوع با این روش‌ها حل نشد، توصیه می‌کنیم حتما با زوج درمانگران مشورت کنید و راهکارهای تخصصی‌تر را دریافت کنید. اگر هم تصمیم به جدایی دارید چون رفتارهای همسرتان روی سلامتی شما تاثیر منفی گذاشته است، می‌توانید برای تصمیم به جدایی‌تان هم با مشاوران همیار عشق مشورت کنید. آنها به شما کمک می‌کنند در زمینه زندگی‌تان تصمیم درست و منطقی بگیرید.

سوالات متداول

 1. نشانه‌های بی احترامی در زندگی مشترک کدام‌اند؟

 • احترام نگذاشتن به حریم خصوصی و فضای شخصی یکدیگر
 • عدم احترام به وقت و زمان یکدیگر
 • عدم توجه به نیازهای یکدیگر
 • همیشه حق به جانب بودن
 • بی احترامی کلامی کردن به همسر
 • آسیب زدن به صورت فیزیکی به همسر
 • و…
 1. چه کار کنم شوهرم به من احترام بگذارد؟

 • علت اینکه به شما احترام نمی‌گذارد را درک کنید
 • به خودتان احترام بگذارید
 • به او احترام بگذارید
 • مشکلات رابطه‌تان را به روش درست حل کنید
 1. همسرم به من بی احترامی میکنه یعنی دیگه دوستم نداره؟

بی احترامی کردن نمی‌تواند لزوما به خاطر این باشد که همسرتان شما را دوست ندارد بلکه ممکن است صرفا یک رفتار تکانشی باشد. اگر سایر نشانه‌های عدم علاقه همسرتان به شما در رابطه‌تان باشد، می‌توانید این نتیجه را دریافت کنیم.

 1. آیا بعد از اینکه همسرم به من بی احترامی میکنه، پشیمان میشه؟

این موضوع بستگی به شخصیت و علت بی احترامی‌شان دارد و نمی‌توانیم بدون دانستن جزئیات، نظر قطعی بدهیم. اگر بی احترامی کردن ناشی از رفتارهای هیجانی و بدون فکر باشد، بله ممکن است همسرتان بعدا پشیمان شود حتی اگر اعتراف نکند که پشیمان شده است اما اگر به دلایل دیگر باشد، ممکن است حتی پشیمانی نیز اتفاق نیفتد. اغلب افراد خودشیفته و خودخواه از اشتباهات‌شان پشیمان نمی‌شوند.

 1. چطور به همسرم عواقب بی احترامی‌اش را نشان بدهم؟

 • به او بگویید که عواقب رفتارهایش ممکن است چه چیزهایی باشند
 • بیشتر به خودتان اهمیت بدهید و کمی توجه‌تان را از او کم کنید البته به مدت کم و نه طولانی
 • از همسرتان فاصله بگیرید و به کارهای شخصی‌تان رسیدگی کنید
 • سعی نکنید به او احساس خوب بدهید. به مدت کوتاه نسبت به او بی تفاوت باشید
 • نکته مهم اینجا است که هرگز با برقرار نکردن رابطه زناشویی نخواهید همسرتان را تنبیه کنید چون انجام دادن این کار باعث می‌شود زندگی‌تان آسیب جدی‌تری ببیند. هر مشکل یا تنبیهی که می‌خواهید انجام بدهید باید خارج از اتاق خواب انجام شود.

 • شوهرم به تازگی به من بی احترامی و پرخاش میکنه. علتش چیه؟

 • اگر شوهرتان به تازگی این رفتارها را انجام می‌دهد اما قبلا چنین عاداتی را نداشت ببینید چه چیزی در زندگی یا شغلش تغییر کرده است؟ آیا مشکلی دارد یا خیر؟ اگر مشکلی در شغل یا زندگی شخصی‌‌اش ندارد، باید زندگی مشترک‌تان را بررسی کنید و ببینید مشکل کجا است؟ یا مشکل بین شما است و یا در زندگی شخصی او.

 • همسرم با من بد برخورد میکنه. آیا مقصرش منم؟

 • نمی‌توان ۱۰۰% گفت که مقصر شما هستید چون سلامت روان و شخصیت همسرتان هم دخیل است در این موضوع که چگونه با شما رفتار کند اما هرچقدر شما عزت نفس داشته باشید و با خودتان محترمانه برخورد کنید، رفتار همسرتان هم بهتر خواهد شد چون بارها تاکید می‌کنیم که اول باید شما به خودتان احترام بگذارید و بعد این انتظار را از دیگران داشته باشید.

 • همسرم در جمع آبرویم رو می‌بره. با آبروی رفته‌ام چه کار کنم؟

 • قطعا افرادی که شما را به خوبی می‌شناسند می‌دانند حرف‌هایی که همسرتان می‌زند یا رفتارهایی که انجام می‌دهد شایسته شما نیست و اشتباه است. پس آبرویتان نمی‌رود و درواقع دیگران متوجه رفتارهای اشتباه همسرتان می‌شوند. شما کار اشتباهی انجام ندادید. سعی کنید احساس شرم نداشته باشید و خودتان را با عزت نفس نشان بدهید.

 • شوهری که بی احترامی می‌کند اختلال شخصیت دارد؟

 • نمی‌توان چنین تشخیصی داد اما در کل برخی از اختلالات شخصیتی باعث این رفتارها در فرد می‌شوند. البته برخی از افراد اختلال شخصیت ندارند اما رفتارهای اشتباهی دارند. این موضوع نیازمند این است که فرد و سایر رفتارهایش را با دقت بررسی کنیم.

 • میتونم همسرم رو تغییر بدم؟

 • اگر به آرامی با او درباره اشتباهاتش صحبت کردید اما او قبول نمی‌کند و برایش مهم نیست که رفتارش چه حسی به شما می‌‌دهد، باید بگوییم که نباید امید به تغییر او داشته باشید. شما به عنوان یک عامل خارجی نمی‌توانید همسرتان را تغییر بدهید مگر اینکه خودش هم بخواهد تغییر کند. در کل به امید تغییر هیچ فردی، ارتباطات‌تان را ادامه ندهید.

نشانه‌های شوهر پرخاشگر و عصبی

دانستن این نشانه‌ها کمک می‌کند بدانید آیا همسرتان این ویژگی شخصیتی را دارد یا فقط گاهی اوقات پرخاشگر می‌شود.

رفتارش با شما مدام سرد و گرم می‌شود

افرادی که این ویژگی شخصیتی را دارند رفتارشان با همسرشان مدام سرد و گرم می‌شود. یک ساعت با شما بسیار عالی و صمیمانه رفتار می‌کند و ساعتی دیگر پرخاشگر و عصبی می‌شود. این مورد نشانه بی ثباتی شخصیتی و هیجانی است که اغلب در این افراد دیده می‌شود.

از طعنه و کنایه زیاد استفاده می‌کند

برای اینکه منظورش را به شما برساند، معمولا با طعنه و کنایه صحبت می‌کند. مثلا می‌گوید:«چه عجب یه روز دیدیم خونه مرتبه! امروز از کدوم طرف بیدار شدی؟!» حتی انتقادهایش نیز با نیش و کنایه و غیرمستقیم است.

فراموش کار است یا کارها را به تعویق می‌اندازد

شوهرم جلوی دیگران بی احترامی پرخاشگری و توهین میکنه چه کار کنم؟| نحوه برخورد با شوهر بی ادب در جمع2

یکی دیگر از نشانه‌ها این است که همسرتان فراموش کار است و همچنین انجام دادن اغلب کارها را به تعویق می‌اندازد. تنبلی و بی مسئولیت بودن هم یکی از ویژگی‌های آنها است.

وقتی از چیزی ناراحت باشد نمی‌گوید

همسرتان عادت دارد در هنگام ناراحتی و یا خشم سکوت کند و بعد در موقعیت یا جایی که نباید، هیجاناتش را مثل یک انفجار تخلیه می‌کند. این افراد رفتار منفعل-پرخاشگرانه دارند. یعنی گاهی منفعل هستند و بعد به شدت پرخاشگر می‌شوند. چیزی شبیه به آرامش قبل از طوفان هستند.

کارهایش را به صورت ناقص انجام می‌دهد

وقتی مسئولیت و کاری را به او می‌سپارید به صورت ناقص و ناکامل آن را انجام می‌دهد. این هم یکی از نشانه‌های بی مسئولیت بودن است که مرتبط با موضوع مقاله است. این که بی مسئولیت بودن چه ربطی به رفتارهای تکانشی و پرخاشگر بودن دارد، در ادامه مقاله توضیح خواهیم داد.

مسئولیت‌پذیر نبودن چه ارتباطی با پرخاشگر بودن دارد؟

افرادی که پرخاشگر هستند و رفتارهایی مثل فحش دادن، بی احترامی کردن و… را نشان می‌دهند. افرادی بی مسئولیت نیز هستند چرا که اغلب برایشان مهم نیست که رفتارها و حرف‌هایشان چه تاثیری روی طرف مقابل می‌گذارد و چه حسی را در او ایجاد می‌کند. آنها فقط به فکر خودشان و تخلیه کردن‌شان هستند. برایشان مهم نیست که دل طرف مقابل را می‌شکنند یا خیر. این یعنی اینکه فرد خودش را در برابر احساسات و عواطف همسرش مسئول نمی‌داند. این هم بخشی از مسئولیت‌پذیر نبودن افراد است.

سخن پایانی

یکی از مواردی که باید در زندگی مشترک رعایت شود، احترام گذاشتن به همسر است. احترام گذاشتن فقط در اوقات تنهایی نیست بلکه بسیار مهم‌تر است که در جمع زوجین به هم احترام بگذارند و با هم خوب رفتار کنند. برخی از افراد که در جمع‌ها با همسرشان بدرفتاری می‌کنند و پرخاش و بی احترامی می‌کنند، دلایل مختلفی برای این موضوع وجود دارد. عوامل محیطی، خانوادگی و روانی فرد می‌تواند باعث بروز چنین رفتارهایی در او بشود. در این مقاله سعی داشتیم به شما آموزش بدهیم که بدانید با همسرتان چگونه باید برخورد کنید اما اگر این مشکل حل نشد، ناامید نشوید و حتما از کمک حرفه‌ای مشاور هم استفاده کنید.