قطاب یزدی | طرز تهیه قطاب یزدی

دلت "قطاب یزدی" خونگی می خواد ولی بلد نیستی درست کنی؟ | بیا اینجا تا یاد بگیری

18:41 - 1401/10/01
قطاب یزدی یکی از انواع شیرینی های خوشمزه و اصیل ایرانی است که با رسپی های مختلفی پخته می شود، برای مشاهده آموزش کامل و مرحله به مرحله طرز تهیه قطاب یزدی در ادامه با ما همراه باشید.

پاتوق آنلاین: قطاب یزدی یکی از انواع شیرینی های خوشمزه و اصیل ایرانی است که با رسپی های مختلفی پخته می شود، برای مشاهده آموزش کامل و مرحله به مرحله طرز تهیه قطاب یزدی در ادامه با ما همراه باشید.

مواد لازم قطاب یزدی
کره ۵۰ گرم
زرده تخم مرغ ۱ عدد
ماست پرچرب ۴ قاشق غذاخوری
آرد ۱ پیمانه
بکینگ پودر ۱ قاشق چایخوری
پودر قند به مقدار کافی
مواد لازم میانی قطاب

مغز گردو ½ پیمانه
پودر قند ۳ قاشق غذاخوری
پودر دارچین ½ قاشق چایخوری
پودر هل ½ قاشق چایخوری
گلاب (اختیاری) ۲ قاشق غذاخوری

طرز تهیه قطاب یزدی

مرحله اول

برای تهیه قطاب یزدی خوشمزه در ابتدای کار از ۳۰ دقیقه قبل از شروع کار کره را از یخچال خارج می کنیم تا با دمای محیط هماهنگ شده و کاملا نرم شود. در ادامه کره به دمای محیط رسیده را درون یک کاسه مناسب می ریزیم.

مرحله دوم

حالا زرده تخم مرغ را به کاسه اضافه کرده و با همزن دستی هم می زنیم تا با هم ترکیب شوند، سپس ماست را به کاسه اضافه کرده و مجددا هم می زنیم تا بافت مایه یکدست شود. در ادامه آرد و بکینگ پودر را ۳ مرتبه الک می کنیم.

مرحله سوم

در ادامه مواد خشک را طی ۳ مرحله به کاسه اضافه کرده و با لیسک مخلوط می کنیم تا خمیری نرم و لطیف که به دست نمی چسبد حاصل شود، سپس با نوک انگشت کمی ورز می دهیم تا خمیر درون کاسه جمع شود.

مرحله چهارم

در صورتی که خمیر به دست می چسبید مجددا مقداری آرد به آن اضافه کرده و با نوک انگشت ورز می دهیم. در ادامه روی خمیر را با کیسه فریزر پوشانده و اجازه می دهیم خمیر به مدت ۳۰ دقیقه در دمای محیط استراحت کند.

مرحله پنجم

در این فاصله به سراغ آماده کردن مواد میانی می رویم، برای این منظور مغز گردو را درون غذاساز ریخته و به خوبی میکس می کنیم تا گردو پودر شود. در ادامه پودر گردو را به همراه پودر هل و پودر دارچین درون یک کاسه می ریزیم.

مرحله ششم

حالا پودر قند را به کاسه اضافه کرده و مخلوط می کنیم تا مواد ترکیب شوند. دقت داشته باشید پس از اضافه کردن گلاب مواد میانی حالت خمیری پیدا می کند، در صورت تمایل به داشتن مواد میانی پودری، گلاب را حذف کنید.

مرحله هفتم

حالا فر را روی حرارت ۱۷۰ درجه سانتی گراد قرار می دهیم تا فر کاملا گرم شود. پس از اتمام استراحت خمیر، به اندازه یک گردو بزرگ از خمیر جدا کرده و در دست پهن می کنیم، سپس ۱ قاشق چایخوری از مواد میانی درون خمیر می ریزیم.

مرحله هشتم

در ادامه مجددا خمیر را جمع کرده و گرد می کنیم تا مواد میانی درون خمیر پنهان شود. حالا سینی فر را با کاغذ روغنی می پوشانیم، سپس خمیرها را درون سینی فر می چینیم و سینی را طبقه میانی فر قرار می دهیم.

مرحله نهم

حالا اجازه می دهیم قطاب ها به مدت ۲۰ دقیقه درون فر بمانند تا کاملا پخته و اطراف آنها کمی طلایی شود. پس از گذشت این زمان، سینی را از فر خارج کرده و بدون دست زدن به آنها اجازه می دهیم کاملا خنک شوند.

مرحله دهم

زمانی که قطاب ها خنک شدند، آنها را از کاغذ روغنی جدا کرده و درون پودر قند می غلطانیم، سپس درون ظرف مورد نظرمان می چینیم. در نهایت مقداری پود پسته روی قطاب ها ریخته و به همراه چای سرو می کنیم. نوش جان.