5 پرنده ماقبل تاریخ / انقراض

5 پرنده ماقبل تاریخ که خوشبختانه منقرض شده‌اند+ عکس

12:05 - 1401/07/27
میلیون‌ها سال پیش، زمین مکانی کاملا خطرناک بود. همه چیز از دایناسورهای عظیم الجثه گرفته تا صدپاهای غول پیکر، با شکوه پرسه می زدند. اگر انسان‌هایی به اندازه ما در آن زمان‌ها وجود داشتند، احتمالاً در مقایسه با موجودات ماقبل تاریخ به اندازه مورچه‌های امروزی بودند.

بنابراین، جای تعجب نیست که حتی پرندگان آن روزها نیز آن گونه‌ای بودند که کابوس‌های ما از آنها تشکیل شده است. خوشبختانه، هیچ یک از آن پرندگان غول پیکر ماقبل تاریخ در حال حاضر وجود ندارند.

فقط برای یادآوری اینکه آنها چقدر بزرگ و خطرناک بودند، در اینجا فهرستی از پرندگان گوشتخوار ماقبل تاریخ وجود دارد که خوشبختانه اکنون منقرض شده اند.

.

Pelagornis sandersi

 5 پرنده ماقبل تاریخ که خوشبختانه منقرض شده‌اند+ عکس17

بزرگترین پرنده ماقبل تاریخ با طول بالهای ۶ تا ۷ متر بوده‌است. این پرنده بزرگترین پرنده‌ای بود که روی زمین زندگی می کرد. این فسیل اولین بار در سال ۱۹۸۳ در نزدیکی چارلستون، کارولینای جنوبی کشف شد. به افتخار متصدی بازنشسته موزه چارلستون، آلبرت سندرز.

Argentavis

 5 پرنده ماقبل تاریخ که خوشبختانه منقرض شده‌اند+ عکس19

قبل از کشف Pelagornis sandersi، Argentavis magnificens به عنوان بزرگترین پرنده پروازی که وجود داشته معرفی می‌شده‌است. آرجنتاویس که به نام "تراتورن غول پیکر" نیز شناخته می شود، دارای طول بال های تخمینی ۵ تا ۶ متر بود. فسیل های این گونه منقرض شده عمدتاً از مرکز و شمال غربی آرژانتین به دست آمده است.

Pelagornis Chilensis

 5 پرنده ماقبل تاریخ که خوشبختانه منقرض شده‌اند+ عکس5

Pelagornis chilensis بخشی از یک گروه ماقبل تاریخ معروف به "پرندگان دندان استخوانی" بود که بین پنج تا ده میلیون سال پیش وجود داشت. قبلاً بر فراز اقیانوس ها و کوه های شیلی کنونی اوج می گرفت. طول بال این پرنده شبه دندان بین ۴ تا ۵ متر بود.

تراتورنیس

 5 پرنده ماقبل تاریخ که خوشبختانه منقرض شده‌اند+ عکس19

تراتورنیس یک پرنده شکاری بزرگ در آمریکای شمالی بود. این پرنده ماقبل بال‌هایی به طول ۳ متر داشته است. تراتورنیس موجوداتی به اندازه یک خرگوش کوچک شکار می کرد و آنها را به طور کامل می بلعید.

عقاب هاست

 5 پرنده ماقبل تاریخ که خوشبختانه منقرض شده‌اند+ عکس16

عقاب های هاست یکی از بزرگترین شکارچیان واقعی شناخته شده بودند. از نظر طول و وزن، عقاب هاست بزرگتر از بزرگترین کرکس های زنده بود. عقاب هاست برای اولین بار توسط جولیوس فون هاست در سال ۱۸۷۱ از بقایای کشف شده توسط F. Fuller در مکانی که قبلاً مردابی بود کشف شد. این گونه بزرگترین عقابی بود که حتی در آن زمان ها وجود داشته است. این پرنده بزرگ در جزیره جنوبی نیوزلند زندگی می کرد و در حدود سال ۱۴۰۰ میلادی منقرض شد.