طرز تهیه یه کتلت ساده و خوشمزه که تمام موادشو تو خونه داری!

03:23 - 1401/06/18
کتلت و شامی یکی از غذاهای خوشمزه و معروف و محبوب در بین ایرانی هاست. از آن دست غذاهایی که عطر و طعمی نوستالژی دارد و در هر خانه‌ای بساط تهیه‌ی آن به پا می‌شده است!

کتلت و شامی یکی از غذاهای خوشمزه و معروف و محبوب در بین ایرانی هاست. از آن دست غذاهایی که عطر و طعمی نوستالژی دارد و در هر خانه‌ای بساط تهیه‌ی آن به پا می‌شده است! کتلت و شامی از دسته غذاهای مامان پز و لذیذ که محال است کسی خاطره خوش دورهمی با این کوچولوهای خوشمزه و جذاب رو نداشته باشد! این غذای خوشمزه با گوشت چرخ کرده تهیه میشود و بسیار لذیذ است. اما امروزه به دلیل افزایش قیمت گوشت دیگر امکان تهیه ان به سادگی‌ در هر خانه ای وجود ندارد. علاوه بر آن خیلی از افراد امروزه علاقه ای به مصرف گوشت ندارد و مصرف آن رو حذف کرده‌اند و به گیاه خواری رو آورده‌اند‌.

حالا امروز ما آموزش یک نوع کتلت ساده ولی فوق العاده خوشمزه و خوش طعم رو آماده کردیم که نیازی به گوشت در تهیه آن نیست و برای گیاه خوارها هم مناسب است. در تهیه این کتلت از سویا استفاده می‌شود که بسیار به صرفه تر است و در نهایت هم طعم آن چندان تفاوتی با کتلت هایی که با گوشت تهیه می‌شود ندارد و چه بسا خوشمزه‌تر هم خواهد بود علاوه بر آن مقرون به صرفه هم هست. و در نهایت غذایی خوشمزه و فوق‌العاده خواهید داشت‌. این کتلت های تهیه شده با سویا رویه ای بسیار ترد و کرانچی دارند و طعمی‌ بسیار خوشمزه!

مواد لازم جهت تهیه کتلت با سویا:

سیب زمینی متوسط ۳ عدد
پیاز یک عدد بزرگ
سیر دو تا سه حبه
سویا نصف پیمانه
تخم مرغ یک عدد
هویج متوسط یک عدد یا دو عدد کوچک
زردچوبه یک قاشق غذاخوری
فلفل سیاه نصف قاشق چایخوری

نمک یک قاشق غذاخوری
فلفل قرمز یک چهارم یا یک قاشق چایخوری
آویشن یک چهارم قاشق چایخوری
پودر دارچین یک قاشق چایخوری
گوجه فرنگی برای کنار کتلت ها دو تا سه عدد
روغن سرخ کردنی به میزان لازم

طرز تهیه یه کتلت ساده و خوشمزه که تمام موادشو تو خونه داری!5 برای تهیه این غذا ابتدا سویا رو باید در آب بخیسانید. برای اینکار سویا رو درون ظرفی جداگانه بریزید. یک یا نصف پیمانه آب داغ روی سویا بریزید.

طرز تهیه یه کتلت ساده و خوشمزه که تمام موادشو تو خونه داری!17 و ظرف رو حدود پانزده تا بیست دقیقه کنار بگذارید تا سویاها نرم شوند. سیب زمینی و سیر و پیاز رو پوست بگیرید. در ظرف بزرگتری شروع کنید به رنده کردن سیب زمینی ها و با رنده ریز همه سیب زمینی ها رو رنده کنید.

سپس پیاز رو رنده کنید. حتما نیازی نیست آب پیاز رو بگیرید.

طرز تهیه یه کتلت ساده و خوشمزه که تمام موادشو تو خونه داری!0

در مرحله بعدی سیر رو رنده کنید و بعد به سیب زمینی و پیاز اضافه کنید و سپس هویج رو نیز با رنده ریز رنده کنید و به مواد بالا اضافه کنید.

طرز تهیه یه کتلت ساده و خوشمزه که تمام موادشو تو خونه داری!17 نوبت به اضافه کردن ادویه ها به مواد است. تمام ادویه ها رو داخل مواد بریزید. پودر سوخاری رو هم اضافه کنید. و یک عدد تخم مرغ رو به مواد بالا اضافه کنید.

طرز تهیه یه کتلت ساده و خوشمزه که تمام موادشو تو خونه داری!10

حالا شروع کنید به هم زدن و مخلوط کردن مواد! اگر مایل بودید مقداری‌ محلول زعفران حدود یک یا دوقاشق غذاخوری به مواد کتلت اضافه کنید. در پایان سویاهای خیس خورده که کاملا نرم شده‌اند رو باید داخل مواد بریزید.

طرز تهیه یه کتلت ساده و خوشمزه که تمام موادشو تو خونه داری!9

سویاها رو داخل صافی بریزید تا آب اضافه ان خارج شود. دقت کنید که بهتر است از سویای دانه ریز استفاده کنید یا در غیر این صورت سویای خیس خورده رو داخل غذاساز بریزید تا خرد و ریز تر شود و سپس سویا ها رو داخل مواد کتلت اضافه کنید.

کاملا هم بزنید و مواد رو مخلوط کنید و با دست کمی ورز دهید تا مواد منسجم و یکدست شوند.مواد کتلت حالا دیگر آماده ست.

طرز تهیه یه کتلت ساده و خوشمزه که تمام موادشو تو خونه داری!2

یک تابه را روی حرارت بگذارید و روغن سرخ کردنی داخل تابه بریزید. اجازه دهید روغن کاملا داغ شود و بعد حالا از مواد به اندازه ی یک نارنگی‌ کوچک بردارید و کف دست شکل دهید. دقت کنید که ضخامت هر یک از کتلت ها رو زیاد در نظر نگیرید چون در این صورت مرکز کتلت ها بیش از اندازه نرم خواهد بود یا ممکن است خوب نپزد.

پس یک ضخامت حدودی کمتر از یک سانتی متر برای هرکتلت قبل از سرخ کردن مناسب است. زمان شگل دادن به کتلت بهتر است کمی‌ان را فشرده کنید تا آب اضافه آن خارج شود تا بعد از پخت کاملا ترد باشد‌.

حالا کتلت شکل داده شده رو داخل روغن کاملا داغ شده قرار بدید و اجازه دهید کاملا سرخ شود. به همین ترتیب تمام تابه رو پر کنید.

طرز تهیه یه کتلت ساده و خوشمزه که تمام موادشو تو خونه داری!14

وقتی یک طرف از کتلت ها سرخ شد،بر گردانید و سمت دیگر آنها رو هم اجازه دهید به خوبی سرخ و طلایی شود. همه‌ی کتلت‌ها که به خوبی سرخ و طلایی شدند از تابه خارج کنید و روی یک کاغذ یا دستمال روغن گیر بگذارید تا روغن اضافه آن گرفته شود. کتلت ها باید کاملا ترد شوند.

پس موقع سرخ کردن کتلت ها دقت کنید که زود از تابه خارج نکنید و بگذارید به خوبی سرخ شوند. تابه که خالی شد مابقی کتلت هارو به همین شکل اماده کنید و در روغن داغ سرخ کنید‌.

وقتی کار سرخ کردن کتلت ها به اتمام رسید غذای خوشمزه و خوش عطر شما آماده ست. اگر دقت کنید این غذا حین سرخ کردن عطری مشابه کتلت با گوشت دارد و از لحاظ طعم هم چندان تفاوتی ندارند.

برای کنار کتلت ها میتونید سیب زمینی خلالی برش دهید و در روغن سرخ کنید. گوجه ها رو نیز دو یا سه تکه خرد کنید و در روغن کمی حرارت و تفت دهید.

حالا بشقاب سرو رو آماده کنید و کتلت های ترد و خوشمزه رو به همراه سیب زمینی و گوجه فرنگی های سرخ شده داخل بشقاب سرو بچینید.

طرز تهیه یه کتلت ساده و خوشمزه که تمام موادشو تو خونه داری!11

از سبزی و ریحان تازه ،فلفل و ترشی و انواع مخلفات و دورچین مختلف برای کنار این کتلت های خوشمزه میتونید استفاده کنید. این کتلت ها انقدر ترد و خوشمزه هستند که ممکن است نتونید صبر کنید وحین سرخ کردن یک یا دوعدد از آنها رو همان لحظه و همان جا پای گاز نوش جان کنید!

کتلت هایی‌ خوشمزه و خوش طعم!

نکات تهیه کتلت با سویا:

 • این میزان مواد به طور حدودی برای چهار الی پنج نفر مناسب است.
 • از سویای دانه ریز برای تهیه این کتلت استفاده کنید‌. اگر سویا دانه های درشتی دارد بعد از خیساندن در آب،در غذاساز بریزید و چند پالس بزنید تا مانند گوشت چرخ کرده نرم و ریز شود.
 • رنده ای که برای رنده کردن سیب زمینی و سایر مواد در این کتلت استفاده می‌کنید باید ریز باشد. در غیر این صورت بعد از پخت کتلت ها حالتی نرم و خام خواهند داشت.
 • سیب زمینی‌ها رو میتونید داخل غذاساز هم بریزید اما در این صورت سیب زمینی ها حالتی کاملا پوره مانند خواهند داشت که توصیه می‌شود یک عدد از سیب زمینی هارو رنده کنید و داخل مابقی سیب زمینی ها بریزید. به این صورت موقع پخت هم ترد و خوشمزه خواهد بود.
 • نیازی به آبگیری پیاز رنده شده نیست آب اضافه رو میتونید موقع شکل دادن به کتلت با کمی فشرده کردن آن خارج کنید.
 • باید از پیاز درشت در تهیه کتلت استفاده کنید میتونید از دوعدد پیاز متوسط در این مواد استفاده کنید.
 • میزان نمک و فلفل قرمز و سایر ادویه ها رو میتونید بیشتر هم استفاده کنید.
 • استفاده از هویج در این کتلت رو میتونید حذف کنید و اگر هویج نداشتید باز هم نگران نباشید بدون هویج هم این کتلت به همین اندازه خوشمزه خواهد بود.
 • حتما اجازه دهید روغن کاملا داغ شود بعد کتلت هارو در روغن کاملا داغ سرخ کنید.
 • اگر روغن داغ نباشد کتلت ها به تابه می‌چسبند و ظاهر خوبی نخواهند داشت.
 • حتما از تابه مناسب برای سرخ کردن کتلت ها استفاده‌ کنید.
 • اجازه دهید دو طرف کتلت ها به یک اندازه سرخ وطلایی شود.
 • حرارت لازم برای سرخ کردن این کتلت ها باید متوسط و کمی‌ بیشتر باشد. ولی نباید با حرارت زیاد سرخ شوند در غیر این صورت مرکز آنها ممکن است نپخته باقی بماند.

این کتلت های جذاب و خوشمزه رو در منزل تهیه کنید و خواهید دید که چه طعم فوق العاده ای دارند! امیدواریم از طرز تهیه کتلت سویا بهره ببرید و این کتلت ها رو به آسانی در منزل تهیه کنید.

دمنوش گیاهی سریع‌ترین راه برای لاغری شکم و پهلو تا عید

‎ نوشیدن یک فنجان دمنوش و چای گیاهی در روز به شما کمک خواهد کرد تا وزن خود را به میزان دلخواهتون پایین بیاورید. دمنوش‌های گیاهی علاوه بر سم‌زدایی و فوایدی که برای بدن دارند، سریع‌ترین روش لاغری و چربی‌سوزی هم هستند و شما در مدت زمان کم، صاحب تناسب اندام شگفت‌انگیزی خواهید شد. برای شرکت در چالش ۱۲ کیلو لاغری با دمنوش گیاهی تا عید، همین الان میتونین مشاوره رایگان بگیرین.