ازدواج/ ازدواج سنتی / چه افرادی تمایل به ازدواج دارند

فقط زشت‌ها تمایل به ازدواج دارند؟

15:24 - 1401/05/23
در اینجا به گزاره‌ای بحث‌برانگیز به ارتباط زیبایی و ازدواج سنتی می پردازیم

یکی از عواملی که پسر و دختر بدان توجه خاص دارند، قیافه ظاهری است. بعضی از پسران که خود قیافه نازیبایی دارند توجه خاص به دختران زیبا دارند؛ عکس این حالت نیز ممکن است اتفاق بیفتد. البته زیبایی و زشتی قراردادی است و از دیدگاه های مختلف فرق می کند؛ ولی آنچه مطلوب جامعه است معمولاً به صورت مُد مطرح می شود؛ مثلاً ممکن است زمانی اندام بلند و باریک برای دختران و قد بلند و چهارشانه برای مردان مُد روز شود و زمانی دیگر قد متوسط و اندام چاق برای دختران و قد بلند و اندام باریک برای پسران. بنابراین زیبایی پیرو مـُد می گردد و در صورت تطابق با مُد طالب بیشتری پیدا می کند. مسئله زیبایی ، خود بحث مفصلی دارد که در این مقوله نمی گنجد. به هر حال در ازدواج دیدگاه طرفین در پذیرش و اقناع یکدیگر از لحاظ وضعیت جسمانی مهم است.

 فقط زشت‌ها تمایل به ازدواج دارند؟5

بحث مهم دیگر سلامت جسم ( از نظر بیماری و معلولیت) است. ممکن است مرد یا زنی معلول (مثلاً لـَنگ ، کر، کور ، بی دست) باشد یا به بیماری های قلبی ، کمردرد و غیره مبتلا باشد. در این موارد ممکن است ازدواج با معلول دیگر با وضع مشابه مشکلی ایجاد نکند؛ ولی چنانچه فرد سالمی بخواهد با فرد معلول یا بیمار ازدواج کند باید وضعیت بیمار با تمام خصوصیات برای طرف مقابل بازگو شود ، تا قبول ازدواج با آگاهی کامل انجام گیرد. در غیر این صورت پس از مدتی احتمال سرد شدن روابط و بالاخره از هم گسیختن خانواده می رود.

نمونه هایی از ازدواج های ناموفق در این زمینه

بعضی از دختران و پسران شیفته وضعیت ظاهر طرف مقابل می شوند و سایر عوامل را نادیده می گیرند. این حالت نیز پس از مدتی که عوامل دیگر اهمیت خود را نشان می دهند و عامل زیبایی در مرحله بعد قرار می گیرد، خوشی و نشاط را از خانواده می گیرد و چه بسا که زندگی گرم و پرشور اولیه به سردی گراید. خطر دیگری که در مورد تکیه بر زیبایی وجود دارد آن است که زیبایی جنبه ثابت و دایمی ندارد؛ و می تواند در اثر یک حادثه و یا در طول زمان یا بر اثر وجود یک بیماری از بین برود و به زندگی شاد زناشویی آسیب برساند.

مشکل دیگری که در زیبا رویان وجود دارد آن است که آنان ممکن است به اتکاء جمال خود ، از خود راضی و خودپسند بار آیند و چه بسا فرصت های مناسبی را که در ازدواج برای آنان پیش آید، از دست بدهند و یا در زندگی زناشویی زیبایی خود را به رخ همسر خویش بکشند و احیاناً او را تحقیر کنند و خود را در مرتبه بالاتری قرار دهند. این حالت ممکن است برای شوهر زجرآور باشد و زندگی را به سردی و ناشادی سوق دهد.

 فقط زشت‌ها تمایل به ازدواج دارند؟15

حالا کاربری به نام «رضا» در توئیتی بحث‌برانگیز، به ارتباط زیبایی و ازدواج سنتی پرداخته است.

او می‌نویسد:

"معمولا زشت‌‌ترها طرفدار ازدواج سنتی هستند. طبیعتاً زشت‌ها فرصت کافی برای شروع یک رابطه را به‌دست نمی‌آورند. به‌همین علت به‌سوی سنت و ازدواج برنامه‌ریزی شده تمایل پیدا می‌کنند."

واکنش کاربران چیست؟

این توئیت با واکنش‌های زیادی از طرف کابران روبرو شد. البته اغلب نظرا منفی‌ست و خیلی‌ها همن قابل انتشار نبود اما آن‌هایی که قابل انعکاس بود را در این مطلب می‌آوریم. در واقع ادعایی که در این توئیت خاص مطرح شده، کلید خبرسازی چنین گزاره‌ای شده است.

حسین که از این توئیت حس خوبی نگرفته می‌نویسد:

مجموعه‌ای از عقده‌ها، کینه‌ها و حقارت‌های جمع شده از یک فرد نسبت به خودش رو در این رشته توییت می‌تونید مشاهده کنید!

 فقط زشت‌ها تمایل به ازدواج دارند؟5

محبوبه معتقد است:

این توئیت از نظر روانشناسی به نوعی درست است اما استفاده از لفظ زشت و زیبا بسیار زشت است. مثل اینکه بگوییم همه زن‌ها با آرایش زیبا هستند و همه مردها وقتی استراحت کنند زیر آفتاب نباشند و کرم بزنند زیبا می‌شوند. طرز تفکر و زخم‌های روانی، عملکرد و رفتار انسان را شکل می دهد نه ظاهر و صورت!!!

زارا نوشت:

حالا که این رو دیدم بذارید یه چیزی بگم. زیباترین آدم‌هایی که تو عمرم دیدم سنتی ازدواج کردن تو ۱۷ ۱۸ سالگی. یکیشون انگار یه پرنسس دیزنی بود. دندون‌های درشت و سفید، چشم درشت و عسلی، لباس سرخ و بزرگ، بینی طبیعی خوش فرم، پوست صاف و صدای خیلی قشنگ. هر چی از قشنگیش بگم کم گفتم.

موضع «مسیح» را می‌خوانیم:

تا اونجا ک من می‌دونم زیبایی یک مقوله‌ی نسبی هستش و معیار زیبایی از آدم به آدم و از فرهنگ به فرهنگ‌ فرق می‌کنه، اما اینکه بشینی بر اساس صفتی ک فرد هیچ نقشی در بدست آوردنش نداشته، انسان هارو قضاوت کنی و امتیاز بدونیش ناشی از فقر ذهنیه.

 فقط زشت‌ها تمایل به ازدواج دارند؟10

علی می‌نویسد:

زیبایی کاملا سلیقه ای است و هیچ متر و معیاری ندارد. از نظر من نیکول کیدمن، کتی پری، هدیه تهرانی و نیکی کریمی زیباترین زنان جهان هستند. مطمئنا میلیون ها نفر با این لیست کاملا مخالف هستند و نظرشان هم کاملا درست است.

«سی‌دا» با این توئیت کاملا مخالف است:

دسته بندی کردن آدما بر اساس ویژگی های ظاهری و اینطور بدون پروا و به اشتباه قضاوت کردن واقعا رفتار زننده ایه. چه ربطی داره اصلا؟!

و «فافا» که مشخص است عصبانی شده:

واقعا تو سر بعضیا جای مغز کاهه :) این حجم از بی‌شعوری که به یه عالمه آدم بگی زشت، حالا هر کی هستن واسم قابل درک نیست! با توجه به استدلالات توصیه میکنم دیگه توئیت نزنی!