طرز تهیه زرشک پلو | طرز تهیه زرشک پلو با مرغ

طرز تهیه زرشک پلو با مرغ نذری با طعم بی نظیر و عالی

09:59 - 1401/05/14
زرشک پلو با مرغ از غذاهای قدیمی ایرانی محسوب می شود که در مراسم های مهم از آن به عنوان غذای اصلی استفاده می شود، برای مشاهده آموزش کامل و مرحله به مرحله طرز تهیه زرشک پلو با مرغ نذری در ادامه با ما همراه باشید.
طرز تهیه زرشک پلو با مرغ

زرشک پلو با مرغ از غذاهای قدیمی ایرانی محسوب می شود که در مراسم های مهم از آن به عنوان غذای اصلی استفاده می شود، برای مشاهده آموزش کامل و مرحله به مرحله طرز تهیه زرشک پلو با مرغ نذری در ادامه با ما همراه باشید.

مواد لازم برای ۲ نفر
ران یا سینه مرغ ۲ تکه
برنج ۲ پیمانه
زرشک ۶ قاشق غذاخوری
شکر ۲ قاشق غذاخوری
رب گوجه فرنگی ۱٫۵ قاشق غذاخوری
کره ۵۰ گرم
پیاز ۲ عدد متوسط

زعفران دم کرده ۳ قاشق غذاخوری
نمک و فلفل سیاه به مقدار کافی
زردچوبه و روغن به مقدار کافی

طرز تهیه زرشک پلو با مرغ نذری

مرحله اول

برای تهیه زرشک پلو با مرغ نذری ابتدا برنج را می شوییم و داخل یک ظرف مناسب می ریزیم. سپس به اندازه ای آب اضافه می کنیم که سطح آب یک بند انگشت بالاتر از سطح برنج باشد. در ادامه ۱ قاشق چایخوری نمک نیز اضافه می کنیم.

مرحله دوم

توجه داشته باشید که زمان خیساندن برنج به نوع برنج بستگی دارد و برنج هر چقدر قدیمی تر باشد، باید مدت بیشتری خیسانده شود. در ادامه پیاز را به صورت نگینی خرد می کنیم، سپس یک قابلمه مناسب روی حرارت قرار می دهیم.

مرحله سوم

در این مرحله پیاز را به همراه کمی روغن به قابلمه اضافه می کنیم و به خوبی تفت می دهیم تا پیاز سبک شود. پس از اینکه پیاز سبک شد، مقداری نمک، فلفل سیاه و زردچوبه اضافه می کنیم و تفت دادن را یک دقیقه دیگر ادامه می دهیم.

مرحله چهارم

حالا تکه های گوشت مرغ را به قابلمه اضافه می کنیم و هر دو سمت شان را به خوبی سرخ می کنیم. پس از اینکه گوشت مرغ سرخ شد، به اندازه ای آب اضافه می کنیم که روی مرغ را بگیرد، سپس صبر می کنیم تا آب جوش بیاید.

مرحله پنجم

زمانی که آب شروع به جوشیدن کرد، کف های سفید رنگ روی سطح آب را با قاشق جمع می کنیم و دور می ریزیم. در ادامه درب قابلمه را می گذاریم و اجازه می دهیم گوشت مرغ با حرارت بسیار ملایم بپزد.

مرحله ششم

در این مرحله کره را با ۲ قاشق روغن در یک تابه کوچک می ریزیم و روی حرارت قرار می دهیم تا به خوبی داغ شود، سپس رب گوجه فرنگی را اضافه می کنیم و به خوبی تفت می دهیم تا کاملا سرخ شود و طعم و بوی خامی آن گرفته شود.

مرحله هفتم

حالا ۱ قاشق غذاخوری زعفران دم کرده و در صورت تمایل ۱ قاشق غذاخوری گلاب به رب گوجه فرنگی اضافه می کنیم و با هم ترکیب می کنیم. در ادامه رب گوجه فرنگی سرخ شده را به قابلمه اضافه می کنیم.

مرحله هشتم

پس از گذشت ۵ دقیقه آب لیمو ترش را اضافه می کنیم و اجازه می دهیم خورش مرغ روغن بیندازد و سس درون قابلمه غلیظ شود. در ادامه زرشک و شکر را به همراه مقداری کره در یک تابه مناسب تفت می دهیم تا زرشک براق شود.

مرحله نهم

نیازی نیست مدت زیادی روی حرارت بماند، فقط تا زمانی که شکر حل شود. در ادامه زرشک را کنار می گذاریم، سپس یک قابلمه مناسب را تا نیمه آب پر می کنیم و روی حرارت زیاد قرار می دهیم تا آب سریعتر به جوش بیاید.

مرحله دهم

پس از اینکه آب جوش آمد ۱ قاشق غذاخوری نمک و ۱ قاشق روغن مایع به آب جوش اضافه کرده، سپس برنج خیسانده شده را اضافه می کنیم و اجازه می دهیم به مدت ۷ تا ۱۰ دقیقه درون آب جوش بماند تا نرم شود.

مرحله یازدهم

زمانی که برنج به خوبی نرم شد و مغزش کمی گیر داشت، باید آنرا آبکشی کنیم. در ادامه یک قابلمه مناسب انتخاب می کنیم و چند قاشق روغن داخل آن می ریزیم. سپس به سلیقه خود برای ته دیگ از سیب زمینی یا نان استفاده می کنیم.

مرحله دوازدهم

در این مرحله برنج آبکش شده را با کفگیر روی ته دیگ می ریزیم، سپس کمی روغن روی آن می ریزیم و درب قابلمه را می گذاریم. در ادامه قابلمه را روی حرارت ملایم قرار می دهیم تا به مدت ۴۵ دقیقه تا یک ساعت دم بکشد.

مرحله سیزدهم

پس از اینکه برنج دم کشید، چند قاشق از آن را با زرشک و زعفران مخلوط می کنیم و برای تزیین روی زرشک پلو کنار می گذاریم. در ادامه باقی برنج را در دیس می کشیم و با زرشک و برنج زعفرانی به سلیقه خود تزیین می کنیم.

مرحله چهاردهم

پس از اینکه خورش مرغ آماده شد و سس درون قابلمه به خوبی غلیظ شد، آنرا در یک ظرف مناسب می کشیم. حالا سس باقی مانده در قابلمه را از صافی رد می کنیم و درون یک کاسه کوچک می ریزیم و کنار مرغ ها قرار می دهیم.