صبحانه چی بخوریم؟ | 14 صبحانه لاغر کننده ، چربی سوز و تقویت کننده حافظه

09:19 - 1401/03/14
یکی از مهمترین عواملی که کمک می کند روزتان را پر انرژی شروع کنید یک صبحانه سالم و مقوی است. خوردن صبحانه کامل بهترین کاری است که می توانید برای داشتن یک روز پر نشاط انجام دهید.
صبحانه-چی-بخوریم؟--14-صبحانه-لاغر-کننده-چربی-

یکی از مهمترین عواملی که کمک می کند روزتان را پر انرژی شروع کنید یک صبحانه سالم و مقوی است. خوردن صبحانه کامل بهترین کاری است که می توانید برای داشتن یک روز پر نشاط انجام دهید. خوردن صبحانه مقوی علاوه بر این که انرژی مورد نیاز ما را در طول روز تامین کرده، به سلامت جسمی ‌ما نیز کمک زیادی ‌می‌کند. سعی کنید روز خودتان را با خوردن صبحانه شروع کنید. مقوی بودن اولین وعده غذایی در طول روز از موارد ضروری برای داشتن زندگی سالم است. صبحانه باعث تقویت حافظه می شود و ادراک و احساسات خوب را تقویت ‌می‌کند، خصوصا در دانش‌آموزان و دانشجویان به‌طوریکه محققان معتقد هستند که نخوردن صبحانه اثرات منفی مشهودی بر میزان یادگیری افراد دارد.

جدیدترین قیمت برنج اعلام شد | برنج هم از سفره ها پر کشید؟

اگر در تلاش برای کاهش وزن هستید پس شروع روز با یک صبحانه چربی سوز می‌تواند نقش موثری در کاهش وزن داشته باشد. منظور ما از صبحانه لاغر کننده چیست؟ مواد خوراکی که به شما کمک می‌کنند تا احساس سیری بیشتری در طول روز داشته باشید و میل به غذا کاهش پیدا کند.

استفاده از مواد غذایی اشتباه موجب میل شدید به میان وعده و کالری بیشتر می‌شود و در ابتدای روز احساس گرسنگی پیدا می‌کنید. در طرف مقابل صبحانه لاغری برای شکم به شما کمک می‌کند تا با انتخاب صحیح تا زمان ناهار احساس سیری داشته باشید و به راحتی بتوانید وزن کم کنید.

۱. تخم مرغ

صبحانه چی بخوریم؟ | 14 صبحانه لاغر کننده ، چربی سوز و تقویت کننده حافظه18

به طور قطع می توان گفت که تخم مرغ یک صبحانه چربی سوز، کامل و سرشار از مواد مغذی است. تخم مرغ غنی از پروتئین، ویتامین‌ها و مواد معدنی مانند سلنیوم و ریبوفلاوین است.

همانطور که گفته شد تخم مرغ پروتئین بالایی دارد و پروتئین در کاهش اشتها تاثیر چشمگیری دارد و شما می‌توانید به راحتی وزن کم کنید.

به عنوان مثال پژوهش انجام شده بر روی ۳۰ خانم دارای اضافه وزن نشان داد که خوردن تخم مرغ در صبحانه برای لاغری به طور قابل ملاحظه ای احساس سیری را افزایش می‌دهد و در ادامه روز کمتر غذا می‌خورید. (1)

همچنین پژوهش دیگر بر روی ۱۵۲ بزرگسال در طی ۸ هفته نشان داده است که مصرف تخم مرغ به جای نان بیگل به عنوان صبحانه باعث ۶۵ درصد کاهش وزن بیشتر و ۳۴ درصد سایز دور کمر شد.

شما می‌توانید به شکل‌های مختلف مانند آب پز و نیمرو و یا هر شکل دیگری که تمایل دارید نوش جان کنید. همچنین در کنار تخم مرغ سبزیجات مورد علاقه خود را هم قرار دهید که یک صبحانه لذیذ داشته باشید.

۲. جوانه گندم

صبحانه چی بخوریم؟ | 14 صبحانه لاغر کننده ، چربی سوز و تقویت کننده حافظه20

جوانه گندم از ترکیبات هسته گندم است که حاوی ویتامین‌ها و مواد معدنی از جمله منگنز، تیامین و سلنیوم است. همچنین جوانه گندم فیبر بالایی دارد و از بهترین صبحانه‌ها برای لاغری شکم است. در هر ۲۸ گرم جوانه گندم ۴ فیبر قرار گرفته است.

پژوهش‌ها نشان داده‌اند که رژیم فیبر بالا برای کاهش وزن مفید است. در یک پژوهش افراد با مصرف غلات سرشار از فیبر برای کاهش اشتها و میزان غذای دریافتی آنها موثر بود و همچنین بعد از وعده قند خون آنها پایدار باقی ماند.

پژوهش دیگر بر روی ۲۷۰۰۰ آقا به مدت ۸ سال انجام شد و نتیجه گرفته شد که مصرف غلات سرشار از فیبر در صبح با کاهش خطر چاقی مرتبط است.

شما می‌توانید جوانه گندم را در اسموتی‌ها، ماست یا سالاد خود استفاده کنید. می‌توان گفت که جوانه گندم به خاطر غنی بودن از فیبر یک صبحانه لاغر کننده است.

۳. موز

صبحانه چی بخوریم؟ | 14 صبحانه لاغر کننده ، چربی سوز و تقویت کننده حافظه1

اگر به دنبال یک صبحانه چربی سوز شکم هستید موز را به شما پیشنهاد می‌کنیم که سرشار از فیبر و کم کالری است. موز جایگزین خیلی خوبی برای غلات صبحانه قندی است. شما در شروع روز با خوردن یک عدد موز با طعم شیرین احساس رضایت در بدن خود به وجود می‌آورید.

یک عدد موز متوسط چیزی حدود ۱۰۰ کالری و ۳ گرم فیبر دارد که ۱۲ درصد از نیاز شما را تامین می کند.

فیبر سرعت خالی شدن معده را کم می‌کند و با ایجاد احساس سیری برای مدت بیشتر میل شدید به مواد خوراکی را هم در شما کاهش می‌دهد. چندین مطالعه نشان داده‌اند که تامین فیبر بدن از طریق میوه و سبزیجات ارتباط مستقیمی با لاغری دارد.

علاوه بر این موز منبع خوبی از نشاسته‌های مقاوم است که در معده و روده کوچک گوارش نمی‌شود. تحقیقات نشان داده‌اند که نشاسته های مقاوم به آب کردن چربی دور شکم و کاهش غذای دریافتی کمک می‌کند. (2)

موز را می‌توانید به صورت خالی یا به همراه ماست، پنیر کاتیج یا اوتمیل میل کنید. همچنین موز نرسیده یا کال را می توانید در اسموتی استفاده کنید و میزان زیادی از نشاسته‌های مقاوم دریافت کنید.

۴. ماست

صبحانه چی بخوریم؟ | 14 صبحانه لاغر کننده ، چربی سوز و تقویت کننده حافظه13

ماست یکی از صبحانه های لاغر کننده فوق العاده است که می توانید در برنامه غذایی خود داشته باشید. ماست یونانی از مواد غذایی با پروتئین بالا است و برای شروع کاهش وزن در همان شروع روز بسیار ایده آل است.

در یک پژوهش ۲۰ خانم با خوردن ماست با پروتئین بالا گرسنگی کمتری احساس کردند و همچنین در طول روز ۱۰۰ کالری کمتر دریافت کردند.

دیگر پژوهش انجام شده بر روی ۸۵۱۶ نفر نشان داد افرادی که حداقل ۷ بار در هفته ماست می‌خورند خطر چاقی یا افزایش وزن در آنها کمتر است. (3)

یک کاسه ماست یونانی به همراه توت‌ها، دانه چیا و جوانه گندم یک صبحانه برای لاغری و بسیار مغذی است.

۵. اسموتی

نه تنها اسموتی های را می‌توان سریع و آسان آماده کرد بلکه مواد مغذی بسیار زیادی در خود دارند. اسموتی‌ها صبحانه‌های چربی سوز هستند که به روند لاغری شدت می‌دهند.

از آنجایی که می‌توانید ترکیبات اسموتی را شخصی سازی کنید پس دست شما برای انتخاب مواد داخل اسموتی باز است. اسموتی خود را با سبزیجات و میوه‌های کم کالری آماده کنید تا با دریافت فیبر بالا احساس سیری بیشتری داشته باشید.

همچنین ترکیباتی با پروتئین بالا مانند آجیل‌ ها، دانه‌ها یا پودر پروتئینی به اسموتی اضافه کنید تا احساس سیری را بیشتر کنید و میل به مواد غذایی را از بین ببرید.

با این حال در خاطر داشته باشید که اسموتی می‌تواند به یک بمب کالری تبدیل شود اگر ترکیبات آن مواد خوراکی با کالری بالا باشد.

برای آماده کردن یک اسموتی لاغری، ۱ فنجان شیر به همراه چند مشت سبزیجات، ۲ قاشق غذا‌خوری دانه چیا و ۱ فنجان توت فرنگی را داخل مخلوط کن بریزید و یکدست کنید.

در طول روز از اسموتی خود لذت ببرید تا در برابر میان وعده ها و اشتهای کاذب به راحتی مراقبت کنید.

۶. توت ها

صبحانه چی بخوریم؟ | 14 صبحانه لاغر کننده ، چربی سوز و تقویت کننده حافظه6

توت فرنگی، بلو بری، توت سیاه و تمشک از انواع توت ها هستند که سرشار از مواد مغذی هستند. با خوردن توت‌ها علاوه بر دریافت کالری کم مواد مغذی زیادی به بدن خود می‌رسانید.

علاوه بر اینکه توت‌ها بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی را برای بدن شما فراهم می‌کنند از مواد غذایی با فیبر بالا هستند که گرسنگی را کاهش می‌دهد. (4)

پژوهش انجام شده بر روی ۱۲ خانم نشان داده است که استفاده از توت‌ها به جای میان وعده‌های با قند بالا در بعد از ظهر، به طور میانگین باعث کاهش دریافت ۱۳۳ کالری شد. دیگر پژوهش بر روی ۱۳۳.۴۶۸ نفر نشان داده است که مصرف روزانه توت ها باعث کاهش وزن در طی ۴ سال شد.

شما می توانید توت ها را به اسموتی، اوتمیل یا ماست خود اضافه کنید تا یک صبحانه لاغری منحصر به فرد داشته باشید.

۷. گریپ فروت

صبحانه چی بخوریم؟ | 14 صبحانه لاغر کننده ، چربی سوز و تقویت کننده حافظه20

بنا به دلایل خوب و قابل قبولی،گریپ فروت یکی از ترکیبات محبوب بسیاری از رژیم ها و برنامه های لاغری است. جدای از اینکه گریپ فروت کالری پایین دارد سرشار از فیبر و آب است که به لاغر شدن کمک می‌کند.

در یک پژوهش ۹۱ فرد چاق با مصرف نیمی از گریپ فروت قبل از وعده‌های غذایی خود کاهش وزن خوبی را تجربه کردند. همچنین در یک پژوش ۱۲ هفته‌ای، افرادی که گریپ فروت خورده بودند ۱.۶ کیلوگرم لاغر شدند که نسبت به گروه کنترل ۵ برابر بیشتر بود.

در یک بررسی ۸۵ نفر با داشتن یک رژیم کم کالری و مصرف گریپ فروت یا آب گریپ فروت قبل از وعده غذایی در طی ۱۲ هفته توانستند ۱.۱ درصد توده چربی، ۷.۱ درصد کاهش وزن و ۲۰ تا ۲۹ درصد کاهش کالری دریافتی را کم کنند.

یک برش از گریپ فروت تازه افزودنی فوق‌العاده‌ای برای صبحانه لاغری است. همچنین شما می‌توانید گریپ فروت را به اسموتی یا سالاد میوه خود اضافه کنید.

دقت داشته باشید که اگر هر گونه دارویی مصرف می‌کنید حتما قبل از مصرف گریپ فروت با پزشک مشورت داشته باشید. برخی از داروها ممکن است با گریپ فروت تداخل داشته باشند.

۸. قهوه

صبحانه چی بخوریم؟ | 14 صبحانه لاغر کننده ، چربی سوز و تقویت کننده حافظه19

برخی پژوهش‌ها نشان داده‌اند که با نوشیدن یک فنجان قهوه در صبح برای لاغری مفید است. قهوه حاوی کافئین است که به بالا بردن متابولیسم و چربی سوزی کمک می‌کند.

نتایج به دست آمده از یک پژوهش کوچک نشان داده است که مصرف کافئین سوخت و ساز را تا ۱۳ درصد افزایش می دهد و شکسته شدن چربی‌ها را شدت می‌دهد.

یک پژوهش بزرگ که بر روی ۵۸.۱۵۷ انجام شد نشان می‌دهد که قهوه در بلند به کنترل وزن شما کمک می‌کند.

شاید قهوه به تنهایی یک صبحانه کامل نباشد پس به همین خاطر با دیگر صبحانه های لاغر کننده که در این مطلب به شما معرفی می کنیم بنوشید.

۹. کیوی

کیوی سرشار از ویتامین سی، ویتامین کا و پتاسیم است. همچنین کیوی منبع بی نظیری از کیوی است و با خوردن ۱ فنجان کیوی ۲۱ درصد از نیاز شما به فیبر تامین می‌شود.

در یک پژوهش ۸۳ خانم با مصرف بالای فیبر و داشتن رژیم کالری محدود کاهش اشتهای چشمگیری داشتند و به غذا تمایل کمتری پیدا کردند. در پایان مطالعه افراد کاهش وزن، چربی و سایز شکم و پهلو را تجربه کردند.

علاوه بر این کیوی حاوی فیبر بخصوصی به اسم پکتین است که پژوهش‌ها که به افزایش احساس سیری، کاهش اشتها و لاغری کمک می کند. (5)

همچنین کیوی با تحریک حرکت دستگاه گوارش به عنوان یک ملین طبیعی عمل می‌کند. یک کیوی را می‌توانید به ماست و یا اسموتی خود اضافه کنید و یک صبحانه برای لاغری داشته باشید.

۱۰. چای سبز

نگاهی به ترکیبات تمام قرص های لاغری یا مکمل های چربی سوز داشته باشید و احتمالا نام چای سبز را خواهید دید. پژوهش ها به طور گسترده نشان داده‌اند که چای سبز خاصیت چربی سوزی دارد.

به عنوان مثال یک پژوهش انجام شده بر روی ۲۳ نفر نشان داده است که مصرف روزانه ۳ کپسول عصاره چای سبز در طی ۳۰ دقیقه چربی سوزی را ۱۷ درصد افزایش می‌دهد.

پژوهش دیگر نیز نشان داد که عصاره چای سبز متابولیسم و چربی سوزی را در ۲۴ ساعت تا ۴ درصد افزایش می‌دهد.

۱۱. دانه چیا

صبحانه چی بخوریم؟ | 14 صبحانه لاغر کننده ، چربی سوز و تقویت کننده حافظه3

دانه‌هایی کوچک اما قدرتمند، دانه چیا را می‌توان یک مکمل قدرتمند برای لاغری در صبح دانست. دانه چیا سرشار از فیبر است که با جذب آب شکل ژل مانند پیدا می‌کند و با اشغال حجم زیادی از معده شما را برای مدت طولانی تری سیر نگه می‌دارد.

همچنین دانه چیا پروتئین بالایی دارد که سرعت خالی شدن معده را کاهش و می دهد و باعث پایین آمدن گرلین می‌شود. گرلین هورمونی است که مسئول تحریک سیری است.

یک پژوهش نشان داد که خوردن نان حاوی دانه چیا هم اشتها و هم قند خون را کاهش می‌دهد.

اگر می‌خواهید یک صبحانه لاغر کننده داشته باشید پس ۲ قاشق غذا‌خوری دانه چیا را به یک لیوان آب اضافه کنید و ۳۰ دقیقه صبر کنید تا آب جذب کند و سپس بنوشید یا به ماست اضافه کنید.

همچنین می‌توان دانه چیا را به اسموتی یا اوتمیل هم اضافه کرد.

۱۲. اوتمیل

اوتمیل یک انتخاب لذیذ و سالم برای صبحانه است بخصوص اگر به دنبال کاهش وزن هستید. جو دوسر کالری پایین اما فیبر و پروتئین بالایی دارد که بر اشتها و وزن شما اثر می‌گذارند.

بخصوص جو دوسر منبع خوبی خوبی از بتا گلوکان است. فیبر بتا گلوکان بر همه چیز از جمله سیستم ایمنی و سلامت قلب تاثیر می‌گذارد. پژوهش ها نشان می‌دهند که بتا گلوکان با ایجاد تعادل در قند خون و پیشگیری از افزایش قند خون مانع از افزایش اشتها می‌شود.

در یک پژوهش ۱۴ فرد بزرگسال دارای اضافه وزن با مصرف بالای بتا گلوکان، داشتن سطح بالاتری از پپتاید YY را تجربه کردند. پپتاید YY هورمونی است که با کاهش اشتها میزان غذای شما را تنظیم می‌کند.

۱ فنجان از اوتمیل پخته شده با نصف فنجان از انواع توت‌ها با ۱ قاشق غذا‌خوری پودر دانه کتان و ۱ مشت بادام ترکیب کنید تا یک صبحانه چربی سوز برای خود آماده کرده باشید.

۱۳. دانه کتان

دانه کتان حاوی فیبر ویسکوز است. این فیبر محلول با جذب آب شکل ژل پیدا می‌کند. پژوهش‌ها نشان داده‌اند که فیبر محلول برای آهسته شدن گوارش موثر است. با کمتر شدن سرعت خالی شدن معده اشتها کاهش پیدا می‌کند و کالری کمتری وارد بدن خود می‌کنید.

تحقیقات نشان داده‌اند که اضافه کردن دانه کتان به رژیم غذایی اثرات قدرتمندی بر وزن و کنترل اشتها دارد. یک مطالعه نشان داده است که استفاده از نوشیدنی تهیه شده با دانه کتان احساس سیری را افزایش داده و اشتها را کاهش می‌دهد.

به روش‌های مختلفی می‌توان از دانه کتان استفاده کرد. پودر دانه کتان را در اسموتی های خود و حتی آب می‌توانید اضافه کنید و میزان فیبر دریافتی خود را بالا ببرید.

۱۴. آجیل ها

از بهترین مواد خوراکی لاغر کننده باید آجیل ها را نام برد که تعادل خیلی خوبی از فیبر، پروتئین و چربی‌های سالم هستند و ارزش اضافه کردن به صبحانه را دارد.

تحقیق انجام شده به مدت ۱ سال بر روی ۱۶۹ نفر نشان داده است که اضافه کردن آجیل به رژیم مدیترانه ای به طور قابل ملاحظه‌ای سایز دور شکم را نسبت به گروه دیگر کاهش داد.

به خاطر داشته باشید که آجیل‌ها تراکم کالری بالایی دارند و باید چیزی حدود ۲۸ گرم مصرف کنید تا کالری دریافتی شما افزایش بیش از حد نداشته باشد. همچنین بهتر است که انتخاب شما آجیل‌های کم کربوهیدرات باشد.

شما می‌توانید آجیل‌ها را به ماست، پنیر کاتیج یا گرانول خانگی اضافه کنید تا یک صبحانه لاغر کننده را تجربه کرده باشید و در طول روز سیر باقی بمانید.

حرف پایانی درباره صبحانه لاغر کننده

شروع روز با مواد خوراکی مغذی باعث می‌شود که تفاوت‌ها را در همان شروع روز رقم بزنید و بر روی نوار کاهش وزن قرار بگیرید. در بالا صبحانه های لاغر کننده را به شما معرفی کردیم که اشتهای شما را کم می‌کنند و می‌توانید به تناسب اندام برسید.

به خاطر داشته باشید که تنها صبحانه‌های لاغر کننده شما را به هدف تان نمی‌رسانند و باید در ادامه روز هم رژیم غذایی سالم داشته باشید تا بتوانید سریع تر وزن خود را کاهش دهید.

به صورت خلاصه از دلایل اصلی خوردن صبحانه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- صبحانه در وعده‌های دیگر جایگزین نمی شود و در نتیجه کمبود کالری، ویتامین‌ها و املاح را به همراه دارد و به همین دلیل مهم‌ترین وعده غذایی روزانه است.

2- اگر به تناسب اندامتان اهمیت میدهید و می‌خواهید لاغر و سالم بمانید بدانید که خوردن صبحانه سالم شما را به هدفتان نزدیکتر می کند.

افرادی که روز خودشان را با صبحانه‌ای سالم شروع می‌کنند تغذیه سالم‌تری دارند و افرادی که صبحانه نمی‌خورند در طول روز میل بیشتری به خوردن غذاهای شیرین و چرب دارند. این مسئله هم باعث کاهش میزان انرژی شما می شود و هم باعث می شود در وعده ناهار حجم بیشتری غذا بخورید.

صبحانه چی بخوریم؟ | 14 صبحانه لاغر کننده ، چربی سوز و تقویت کننده حافظه17

چه غذاهایی در وعده صبحانه بخوریم؟

برای افراد زیادی آماده کردن یا پختن صبحانه در روزهای هفته عذاب آور است، به همین خاطر در خوردن صبحانه از غذاهای آماده و فراوری شده استفاده می کنند، غذاهایی که اغلب سرشار از قند و مواد مضر دیگر هستند و بعضی از مردم هم به کل خوردن صبحانه را از رژیم غذایی خودشان حذف ‌می‌کنند، که حذف این وعده غذایی لزوما در روند کم کردن وزن و یا متابولیسم بدن کمک نمی‌کند و حذف صبحانه در پایین آمدن سطح انرژی بدن و قند خون در صبح و عصر تاثیر زیادی دارد.

غذاهایی مانند نان و پنیر و گردو، نان و تخم مرغ، نان و کره (کره حیوانی، کره گیاهی و کره آجیل) و مربا، نان و کره و عسل، نان و کره و خرما، همراه با یک لیوان شیر، یک صبحانه سالم و مغذی برای همه مخصوصا دانش آموزان است. البته از دلایل نخوردن صبحانه در دانش آموزان، تکراری و یکنواخت بودن آن است؛ تنوع در صبحانه، آنها را به خوردن صبحانه علاقه‌مند می کند.

در صبحانه قند و چربی نخورید بلکه سعی کنید 10 گرم پروتئین و 5 گرم فیبر، به همراه آنتی اکسیدان بخورید. کربوهیدرات ها و پروتئین ها برای ترمیم ماهیچه ها ضروری هستند. صبحانه باید مالامال از خوردنیهایی باشه که مورد پسند قلب است.

صبحانه چی بخوریم؟ | 14 صبحانه لاغر کننده ، چربی سوز و تقویت کننده حافظه10

صبحانه سالم، از کجا و چگونه؟!

برای جواب دادن به این سوال اولین نکته ای که به ذهن هر انسانی می رسد این است که صبحانه باید سالم باشد. خوب این صبحانه ی سالم رو از کجا می توان پیدا کرد که بدون هیچ گونه مواد نگهدارنده باشد و طبیعی بدست آید؟

پیشنهاد برای صبحانه سالم:

1- نان بومی روستایی

هرچقدر آرد تهیه شده برای خمیر كامل تر و سبوس دار تر و مدت زمان تخمیر بیشتر باشد عطر و طعم و مزه نان هم بیشتر می شود؛ چون غذای لازم برای رشد و تكثیر میكرو ارگانیسم ها (قارچها، كپكها، مخمرها، باكتری ها) در خمیر بیشتر است و هرچقدر غذای مورد نیاز آنها بیشتر باشد تولید اسید های آلی و الكل و گاز بیشتر شده و مزه نان رو مطبوع تر می کند.

2- ارده عسل

همان طور که می دانید عسل خاصیت های زیادی دارد و اگر با ارده سرشار از کلسیم ترکیب شده باشد، معجون شکفت انگیزی ایجاد می کند. از کمک به درمان روماتیسم و آرتروز و بیماریهای مفصلی گرفته تا تقویت سیستم ایمنی بدن که همین امر باعث شده از ابتلا به خیلی از بیماریها پیشگیری کند. ارده عسل برای صبحانه کودکان هم خیلی مفید هست چرا که قدرت یادگیری آنها را بالا می‌برد، حافظه را تقویت می‌کند و با تامین بهتر انرژی مورد نیاز بدنشان کمک می‌کند تا بهتر رشد کنند.

از ما می شنوید ارده عسل را در رژیم غذایی خود قرار دهید، بی حسی و کرختی را از بین می برد و بدنتان را گرم می کند و شفابخش خیلی از بیماری هایی هست که از سرد شدن مزاج ناشی می شود.

3- شیر همراه با یک شیرین کننده مقوی

می‌توانید یک لیوان شیر ولرم را با یک قاشق غذاخوری شیرین کننده مقوی مانند شیره انگور، شیره خرما یا چهار شیره شیرین کرده و همراه با مقداری نان یا بیسکویت خانگی یا رژیمی میل کنید. این صبحانه نه تنها به آسانی و در مدت کوتاهی آماده می‌شود، بلکه بسیار خوشمزه و مقوی است. اگر از آن دسته افرادی هستید که صبح‌ها علاقه‌ای به خوردن صبحانه ندارید، این صبحانه لذیذ و مقوی را امتحان کنید. البته به یاد داشته باشید که قبل از نوشیدن شیر حتما مقداری نان یا بیسکویت خانگی یا رژیمی میل کنید. زیرا نوشیدن شیر معده خالی توصیه نمی‌شود. به‌علاوه از شیره‌های استفاده کنید که فاقد شکر و مواد نگهدارنده هستند تا یک صبحانه سالم داشته باشید.

4- لبنیات محلی

مصرف یک لیوان شیر در وعده صبحانه موجب رفع بی حالی، بی حوصلگی و عصبانیت می شود و مغز را برای یادگیری بیشتر و یادآوری آسان تر آماده کرده و چون کلسیم شیر از جذب آهن غذا جلوگیری می کند و صبحانه کمترین میزان آهن را دارد، مصرف شیر در این وعده توصیه می شود. حالا چه بهتر که این شیر محلی و تازه باشد.

پنیر به دلیل دارا بودن پروتئین خاصیت سیرکنندگی بالایی دارد و دست کم تا 3 ساعت پس از صبحانه فرد احساس سیری می کند و منبع مناسبی برای تامین پروتئین محسوب می شود ولی به دلیل مقدار چربی و سدیم بالا نباید بیشتر از 30 گرم در روز مصرف شود.

ترکیب کره با مربا، عسل و برای بعضی سلیقه ها با پنیر، خیلی از افراد را برای گذاشتن این ماده غذایی سر میز صبحانه وسوسه می کند اما بد نیست بدانید انتخاب کره مناسب کار ساده ای نیست و حساسیت های خاص خود را دارد و انتخاب کره محلی یکی از بهترین گزینه ها است.

در سبد محصولات سلوا محصولات لبنی محلی و سالم مانند شیر، پنیر و کره وجود دارد. که از ویژگی های این محصولات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تولید شده از شیر گاو نژاد بومی ایرانی
  • خوراک دام ها کاملا طبیعی و غیر چاپر (برای مصرف فصل زمستان از مراتع انبار می شود.)
  • عدم استفاده از پودر گوشت استخوان، مخمرها و کنسانتره صنعتی در خوراک دام ها

صبحانه چی بخوریم؟ | 14 صبحانه لاغر کننده ، چربی سوز و تقویت کننده حافظه17

5- حلواارده با شیره و ارده شیره سنتی

دو محصول خاص و پر طرفدار سلوا که از استان لرستان تامین شده و بهترین پیشنهاد برای صبحانه رژیمی هست. از ویژگی های آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تهیه شده از ارده کنجد و استفاده شیره طبیعی به جای شکر
  • تولید به صورت خانگی
  • چاق کننده
  • تقویت قوای جنسی
  • طبیعت گرم و تر

6- عسل

از فواید و ضرورت خوردن عسل در وعده صبحانه که هر چه بگوییم کم گفته ایم ولی نکته مهم خورد عسل طبیعی و اصیل است. در سبد محصولات سلوا 4 نوع عسل کاملا طبیعی با ویژگی و شرایط تولید خاص موجود است. ترکیب شیر و عسل به عنوان یک نوشیدنی ویژه در وعده صبحانه به حساب می آید.

7- دمنوش به و سیب

خوردن نوشیدنی گرم همراه با صبحانه از عادات بسیاری از مردم می باشد. پیشنهاد سلوا ترکیب دمنوش به و سیب بعلاوه مقداری دارچین و هل است.

صبحانه چی بخوریم؟ | 14 صبحانه لاغر کننده ، چربی سوز و تقویت کننده حافظه19

8- شکر و قند قهوه ای

فراموش نکنیم که در سبد محصولات سالم شکر قهوه ای جایگزین مهمی برای شکر سفید است.

9- ارده و شیره خرما

ارده و شیره خرما برای وعده صبحانه انتخاب‌هایی ایده‌آل هستند. این محصولات خوشمزه همراه با نان و چایی یا نان و شیر می‌توانند یک صبحانه فوری و در عین حال سالم و مقوی را برای شما به ویژه برای کودکان‌تان فراهم کنند. زیرا شیرینی شیره خرما اغلب توجه کودکان را جلب کرده و باعث می‌شود تا صبحانه بخورند. در نتیجه نیازی نیست حرص بخورید تا کودکتان چند لقمه غذا بخورد. در محصولات سلوا هم ارده موجود است و هم شیره خرمای طبیعی و اصیل.

10- تخم مرغ بومی

سعی کنید در طول هفته دو تا سه بار از مواد غذایی حاوی تخم مرغ در وعده صبحانه خود استفاده کنید .تخم مرغ منبع غنی از پروتئین های با کیفیت به همراه چربی ها و بسیاری از ویتامین ها و املاح ضروری برای بدن می باشد. در واقع تخم مرغ به طور باور نکردنی حاوی حجم بالایی از مواد مغذی است که همین امر باعث شده بهترین منافع را برای کاهش وزن داشته باشد. همچنین یک تخم مرغ در روز برای کودکان برابر با یک وعده غذای خوب است. ماده مغذی که تخم مرغ دارد آن را به غذای عالی برای کودکان تبدیل می کند.

متخصصان تغذیه معتقدند افرادی که تمایل زیادی به مصرف صبحانه ندارند، می‌توانند به سادگی با جایگزین کردن غذاهای گرم به جای غذاهای سرد، تمایل خود را به خوردن صبحانه افزایش دهند. غذاهای گرم، عطر بیشتری دارند و میل به مصرف صبحانه را در ساعت‌های ابتدایی روز، بیشتر می‌کنند.

صبحانه چی بخوریم؟ | 14 صبحانه لاغر کننده ، چربی سوز و تقویت کننده حافظه11

11- حلیم

از دیگر غذاهای خوشمزه در وعده صبحانه حیلم است که در انواع مختلف از جمله حلیم با گوشت،حلیم بوقلمون و حلیم شیر پخته میشود. حلیم سنتی از آن غذاهای پر كالری و خوش عطریست كه همه حتی بچه‌ها میل زیادی به آن دارند. چه بهتر كه از این فرصت استفاده کرده و برای رشد و انرژی كودكان این غذای مغذی را فراهم كنیم. حلیم سرشار از گندم است كه علاوه بر خاصیت سیركنندگی بالا، منبع بسیار خوب روی، منیزیم، آهن و نیاسین است.

12- عدسی

عدسی صبحانه ای سرشار از انرژیستمصرف عدسی می‌تواند حجم بالایی از فیبر غذایی را وارد بدن کند و سطح کلسترول خون را در حد مطلوبی نگه دارد. از طرف دیگر، عدس منبع خوبی برای حفظ سلامت قلب و عروق، به خصوص برای سالمندان و در فصل‌های سرد سال است.

منیزیم موجود در عدس، سرعت گردش خون را بالا می‌برد و باعث بهبود امر اکسیژن‌رسانی به سلول‌های بدن میشود. از این رو، زمانی که ما برای وعده صبحانه عدسی مصرف می‌کنیم، باعث افزایش تمرکز و شادابی یا از بین رفتن حس کسالت و خواب‌آلودگی‌مان می‌شویم.

گرانولا می تواند یک وعده صبحانه کامل باشد! گرانولا ترکیب قدرتمند فیبر و پروتئین مخلوطی از غلات، مغزها و میوهای خشک، فرآوری شده با عسل می باشد که می تواند با شیر، ماست یا آبمیوه به همراه میوه های تازه به عنوان صبحانه، میان وعده و یا یک وعده غذایی اصلی میل شود.

آیا مصرف میوه در وعده صبحانه مناسب است؟!

کارشناسان تغذیه معتقدند که میوه ها باید با معده خالی خورده شوند و شروع کردن صبح با میوه های طبیعی و آبدار می تواند اتفاق فوق العاده ای را در طی روز برای شما رقم بزند و به سم زدایی بدن کمک کند و انرژی زیادی برای شما فراهم می کند و این افزایش انرژی و کاهش گرسنگی شما را شادتر و سرحال تر نگه می دارد.

خوردن میوه به صورت ناشتا و به عنوان صبحانه با رساندن قند طبیعی به بدن می تواند به سوخت و ساز بهتر بدن کمک کند و همچنین به تحریک گوارش کمک می‌کند و باعث پاکسازی روده از مواد مانده ی روزهای پیشین می شود و مغز نیز برای تمرکز و انجام فعالیت های روزانه به قند طبیعی احتیاج دارد که میوه ها این نیاز را کاملا رفع می کنند. افرادی که خواستار کاهش وزن هستند خوردن میوه در اول صبح باعث دفع بهتر مواد زائد و زباله از روده ها شده که در نهایت منجر به کاهش وزن بهتر می شود. میوه ها سرشار از ویتامین C و آنتی اکسیدان هستند که سبب تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شوند و به همین دلیل افرادی که مصرف مقدار زیادی میوه در طول روز دارن و همچنین صبحانه را به طور کامل از میوه ها تامین می کنند به ندرت بیمار می شوند. صبحانه چی بخوریم؟ | 14 صبحانه لاغر کننده ، چربی سوز و تقویت کننده حافظه16

فست فود در وعده صبحانه:

به صورت کلی خوردن غذای چرب در وعده صبحانه توصیه نمی شود ولی اگر هر از گاهی میل به خورد فست فودهایی مانند سوسیس و کالباس داشتید حداقل سعی کنید از سوسیس و کالباس خانگی استفاده کنید. در نوع صنعتی این خوراکی وسوسه‌انگیز به خاطر استفاده از مواد اولیه نامرغوب و نیترات سدیم، نیتریت ها، فسفات ها، نمک و روغن فراوان و مواد نگهدارنده خطر ابتلا به انواع بیماریها بسیار زیاد است.

در اپلیکیشن سلوا می توانید نوع خانگی و سالم این محصولات را از سفارش دهید. در تهیه این سوسیس علاوه بر اینکه از 70 درصد گوشت و ادویه جات مفید استفاده شده، هیچ گونه مواد نگهدارنده و افزودنی ندارد و مهمتر از همه اینکه از پودر بلور نمک جهرم سلوا در تهیه آن استفاده شده است.

صبحانه چی بخوریم؟ | 14 صبحانه لاغر کننده ، چربی سوز و تقویت کننده حافظه13

5 نوع غذایی که نباید در وعده صبحانه مصرف کنیم

1- غلات شیرین تفت داده شده اگر چه کودکان و بزرگسالان غلات شیرین تفت داده شده را بسیار دوست دارند اما این نوع مواد غذایی انتخابی درست برای صبحانه نیست. سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) متذکر شده است که رنگ‌های موادغذایی مورد استفاده در این نوع مواد غذایی، در کودکان منجر به بیش فعالی می‌شود. غلات شیرین تفت داده شده، همچنین با شیرین کننده‌های مصنوعی و طعم دهنده‌هایی که می‌تواند باعث چاقی شود، بسته‌بندی شده است. اگر شما ترجیح می‌دهید که این نوع غلات را برای صبحانه بخورید، سعی کنید که آنها را با فیبر بالا و قند کم امتحان کنید. 2- شیرینی موادغذایی از قبیل شیرینی دانمارکی، رول دارچین و شیرینی‌های نان برشته شده از کالری و چربی بالایی برخوردار هستند. علاوه بر این، زیادی خامه‌های روی کیک یا شیرینی منجر به چاقی می‌شود. همچنین، بسیاری از نانوایان از آرد سفید فرآوری‌شده استفاده می‌کنند تا‌ کالری‌های بیشتری را به آن بیافزایند. این خوشه‌ها با قندها افزایش می‌یابد و بدن را با انفجار اولیه انرژی مجهز می‌کند که به احتمال زیاد در چند ساعت ناپدید می‌شود. 3- پن‌کیک پن‌کیک‌ها موادغذایی محبوبی برای صبحانه محسوب می‌شوند و امروزه با مخلوط‌های آماده در فروشگاه‌ها موجود هستند که حتی راحت‌تر درست می‌شوند‌. شما فقط این پودر را با آب مخلوط کنید و سپس آن را در یک ماهی تابه گرم یا ماهی تابه بریزید. پن‌کیک‌‌ها غنی از کربوهیدرات‌ها هستند که بطور حتم معده شما را پر می‌کند، اما دوباره، نبودن کالری باعث می‌شود که شما سریع گرسنه شوید. به علاوه انتخاب چاشنی‌های روی غذا، مانند شربت افرا، پودر شکر و بیکن به چاقی و ناسالمی منتهی می‌شود. 4- نان شیرینی حلقوی از نشاسته سفید و نان شیرینی حلقوی با طعم‌هایی نظیر پیاز، سیر و دانه خشخاش اجتناب کنید؛ چرا که این نوع شیرینی‌ها با آرد گندم تصفیه شده که حاوی هیچ مواد مغذی و فیبر نیستند، درست می‌شوند. اکثر شیرینی‌ها در حال حاضر حاوی مقادیر بالایی از قند و سرشار از پنیر خامه‌ای و کره که کالری‌های بیشتر و چربی‌های اشباع‌شده را اضافه می‌کنند منجر به افزایش قند و سطوح انسولین در بدن می‌شوند. 5- فست‌فود آماده کردن صبحانه و غذا خوردن می‌تواند وقت‌گیر باشد، از این رو خرید صبحانه از سر راه محل کار یا مدرسه به نظر می‌رسد بهترین گزینه باشد. بسیاری از ما، از جمله کودکانمان، از این کار لذت می‌برند، اما هر زمانی که در یک اشتراک فست فود توقف می‌کنید اقلامی از چربی‌های اشباع‌شده، ‌سدیم و قندهای مصنوعی را به میزان بالا مصرف می‌کنید. سدیم بیش از حد می‌تواند باعث یک افزایش ناگهانی در فشار خون شود و آن همچنین ممکن است احتمال سکته مغزی در افراد مبتلا به فشار خون بالا را افزایش دهد. بهترین غذاهای صبحانه به شما انرژی لازم برای زنده ماندن در طول روز را می‌دهد. این غذاها سوخت‌و‌ساز بدن را افزایش می‌دهد، افزایش وزن را کنترل می‌کند و از بیماری‌‌ها بدن را حفظ می‌کند. از سوی دیگر، بدترین غذاهای صبحانه در چربی‌های اشباع شده و قندها بشدت زیاد هستند که بدن را در معرض خطر بسیاری از بیماری‌ها قرار می‌دهند.

6- شیر

دانشمندان توصیه نمی کنند شیر را با معده خالی بخورید، چون تولید اسید معده را افزایش می دهد و در نتیجه باعث سوزش معده می شود.