این افراد صد در صد سرطان می گیرند!

14:49 - 1401/03/02
چه کسانی سرطان می گیرند؟ یا بهتر است بپرسیم چه تیپ شخصیتی مبتلا به سرطان می شوند؟ حتما شما هم از زبان قدیمی تر ها شنیده اید که در زمان عصبانیت به شما می گویند:

پاتوق آنلاین: چه کسانی سرطان می گیرند؟ یا بهتر است بپرسیم چه تیپ شخصیتی مبتلا به سرطان می شوند؟ حتما شما هم از زبان قدیمی تر ها شنیده اید که در زمان عصبانیت به شما می گویند:خون خودتو کثیف نکن. همین کثیف شدن خون و عصبانیت و فشار روحی بالا دلیلی برای ابتلا به بیماری خطرناک است.

این افراد صد در صد سرطان می گیرند!19

این افراد صد در صد سرطان می گیرند!4

این افراد صد در صد سرطان می گیرند!12

این افراد صد در صد سرطان می گیرند!12

این افراد صد در صد سرطان می گیرند!20

این افراد صد در صد سرطان می گیرند!6

این روزها مدام از ابتلای افراد مختلف به انواع سرطان ها مطلع می شویم. یکی از مواردی را که بسیاری از ما تحت تاثیر آن هستیم و در بروز سرطان تاثیرگذار است، بشناسید.

فشار روانی یکی از مهم ترین علل بروز اختلالات جسمی و روانی است. بررسی های گوناگون نشان دهنده این حقیقت است که 70 تا 90 درصد بیماری ها از جمله انواع سرطان و بیماری های قلبی و اختلالات افسردگی با فشار روانی ارتباط دارند.

بر اساس آمار منتشر شده توسط سازمان بهداشت جهانی در قاره های اروپا و امریکا کشورهای انگلستان، فنلاند، اسکاتلند و ایرلند از لحاظ مرگ و میر به علت بیماری های قلبی در رأس کشورهای دیگر قرار دارند. نرخ مرگ و میر ناشی از این بیماری ها، در امریکا، ژاپن، اتریش و نروژ، برای نخستین بار از آغاز قرن، سیر نزولی خود را آغاز کرده و این کاهش به طور عمده به علت اجرای برنامه های پیشگیری از فشار روانی است.

بسیاری از بیماری ها با فشار روانی در ارتباط هستند. فشار روانی موجب کاهش کارایی دستگاه ایمنی می شود. دستگاه ایمنی کم کارآمد، در مقابل واکنش های حساسیتی، حملات آسم و حتی سرطان آسیب پذیر است. پیشگیری و درمان سرطان با فشار روانی مرتبط است، تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده نقش فشار روانی در بروز سرطان های بدخیم را ثابت کرده است. همچنین گروهی معتقدند که یک تیپ شخصیتی مستعد سرطان وجود دارد که این شخصیت این گونه توصیف شده است:

#1- نگه داشتن تنفر همراه با ناتوانی در ابراز آن

#2- ابراز تأسف برای خود

#3- ناتوانی در ایجاد و تداوم روابط معنادار بین فردی

#4- داشتن خودانگاره منفی

این افراد صد در صد سرطان می گیرند!1

افرادی که در معرض سرطان هستند

از آنجا که فشار روانی موجب افزایش فشار و کلسترول خون می شود، عجیب نیست که مطالعات نشان دهند فشار روانی با فشار خون بالا، سکته مغزی و بیماری کرونر قلبی ارتباط دارد. سکته مغزی بر اثر نرسیدن اکسیژن به مغز در پی انسداد یا پارگی یکی از شریان هایی روی می دهد که اکسیژن مغز را تأمین می کند.

سکته مغزی با فشار خون بالا، رژیم غذایی و فشار روانی ارتباط دارد. بر اساس بررسی های انجام شده، فشار روانی با بیماری کرونر قلبی نیز ارتباط دارد. افزایش ضربان قلب، فشار خون، سرم کلسترول و عدم دفع مایعات زائد، باعث افزایش حجم خون می شود.

دو تن از روانشناسان نوعی الگوی رفتاری را شناسایی کردند که به «الگوی رفتاری سنخ الف» معروف است، که معمولاً در بیماران مبتلا به حمله قلبی دیده می شود. افراد دارای این الگوی رفتاری، رقابت جو هستند، همچنین پرخاشگر بوده و درباره وقت، دچار اضطراب هستند. این افراد همواره درگیر چندین کارند و در یک زمان بیش از یک کار انجام می دهند، همچنین اغلب، تمام کارها را به سرعت انجام می دهند، خصوصیت دیگر این افراد این است که متخاصم هستند.

مطالعات روی این گروه از افراد، ارتباط بین این نوع رفتارهای مرتبط با فشار روانی و بیماری کرونری قلبی را اثبات کرده است. با وجود این سایر پژوهشگران نتایج متناقضی به دست آورده اند. در ادامه درباره سایر بیماری های مرتبط با فشار روانی می توان گفت، گرچه علت زخم هایی مانند پارگی یا خراش در دیواره معده، اثنی عشر، یا دیگر بخش های روده ها معلوم نیست اما برخی، از احساس درماندگی کامل در بیماران مبتلا به زخم معده یاد کرده اند و معتقدند این احساس، باعث پیشرفت زخم می شود اما در به وجود آمدن آن دخالتی ندارد.

یک نظریه به تبیین اثرات فشار روانی بر پیدایش زخم های مرتبط با لایه مخاطی معده پرداخته است. با این همه، فشار روانی با تشدید بیماری مجاری هاضمه می تواند وقوع زخم را محتمل تر سازد. فشار روانی باعث افزایش اسید کلریدریک در مسیر محدوده روده می شود و از کارایی دستگاه ایمنی می کاهد.

درباره میگرن هم باید گفت، دانشمندان بیشتر احتمال می دهند که میگرن به تنش و فشار روانی هیجانی ارتباط داشته باشد. احساس اضطراب، تنش عصبی و خشم فروخورده با میگرن همراه هستند. همچنین باید گفت میگرن نشانه و علامت یک سبک زندگی نامناسب است.

همچنین فشار روانی می تواند موجب سقط جنین شود. از سوی دیگر فشار روانی در حوادث ترافیکی نیز نقش دارد، به این صورت که میدان دید را محدود می کند و به حواس پرتی منجر می شود. فشار روانی می تواند باعث کمردرد شود. تحقیقات انجام شده نشان داده است که کمردرد در افرادی شایع تر است که فشار روانی زیادی را تجربه کرده اند. دانشمندان و متخصصان حدس می زنند که افراد دارای عامل رماتیسمی که فشار روانی مزمن را تجربه می کنند، نسبت به التهاب مفصلی رماتیسمی آسیب پذیرند.

منبع : گرد آوری شده از اینستاگرام