با کرونای جدید ایکس جه کسانی میمیرند+ عکس

12:52 - 1401/02/14
پزشکان در حال مطالعه جهش جدیدی از یک زیرگونه از سویه امیکرون Omicron، ویروس کرونا XE هستند. طبق گفته WHO، کرونا ویروس ایکس‌ای می‌تواند به قابل انتقال‌ترین گزینه تبدیل شود. شناسایی انواع جدید ویروس کرونا در چین و افزایش یک سویه بالقوه قابل انتقال بیشتر در بریتانیا، توجه جهانی را به ادامه خطر گسترش ویروس کرونا جلب کرده است.
کرونای-جدید-ایکس-جه-کسانی-میمیرند-عکس-

با کرونای جدید ایکس جه کسانی میمیرند+ عکس12

پزشکان در حال مطالعه جهش جدیدی از یک زیرگونه از سویه امیکرون Omicron، ویروس کرونا XE هستند. طبق گفته WHO، کرونا ویروس ایکس‌ای می‌تواند به قابل انتقال‌ترین گزینه تبدیل شود. بیایید در مورد موضوع اصلی صحبت کنیم.

شناسایی انواع جدید ویروس کرونا در چین و افزایش یک سویه بالقوه قابل انتقال بیشتر در بریتانیا، توجه جهانی را به ادامه خطر گسترش ویروس کرونا جلب کرده است.

کرونا ویروس ایکس‌ای؟ مسری‌ترین در تاریخ همه گیری؟

XE، ترکیبی از دو سویه از نوع omicron ویروس کرونا (BA.۱ و BA.۲)، اولین بار در بریتانیا کشف شد. به گفته نمایندگان سازمان بهداشت جهانی (WHO) این احتمال وجود دارد که به قابل انتقال‌ترین گزینه تبدیل شود. کارشناسان بیان کرده اند که می‌تواند ۱۰ درصد راحت‌تر از BA.۲ پخش شود. به یاد بیاورید که این عفونی‌ترین سویه omicron است که به دلیل قابلیت انتقال نیز شناخته شده است. بنابراین، اگر XE گسترش یابد، می‌تواند به مسری‌ترین تبدیل شود.

چه چیزی در مورد ویروس کرونا XE شناخته شده است؟

اولین مطالعات XE نشان می‌دهد که قابلیت انتقال هیبرید ۱۰٪ بیشتر از بقیه جهش‌های omicron است. در مجموع، تا ۲۲ مارس، ۶۳۷ مورد عفونت با یک نسخه جهش یافته از ویروس کرونا در بریتانیا شناسایی شده است.

این گزارش می‌گوید: «تخمین‌های اولیه حاکی از برتری ۱۰ درصدی نرخ رشد جامعه نسبت به BA.۲ است، اما این یافته نیاز به تأیید بیشتری دارد.»

WHO خاطرنشان کرد که تا زمانی که آن‌ها نتوانند "تفاوت‌های قابل توجه در انتقال و ویژگی‌های بیماری، از جمله شدت" را تشخیص دهند، XE به عنوان بخشی از نوع Omicron طبقه بندی می‌شود.

این آژانس افزود: «سازمان بهداشت جهانی به نظارت دقیق و ارزیابی خطر سلامت عمومی مرتبط با انواع نوترکیب، همراه با سایر گونه‌های SARS-CoV-۲ ادامه می‌دهد و با در دسترس قرار گرفتن داده‌های بیشتر، روزرسانی‌ها را ارائه خواهد کرد.»

در عین حال، به نقل از اسکای نیوز، به نقل از آژانس بهداشت بریتانیا، تعداد کل عفونت‌های نوع XE هنوز آنقدر زیاد نیست که بتوان نتیجه‌گیری روشنی در مورد قابلیت انتقال آن گرفت. همچنین هنوز مشخص نیست که آیا این جهش باعث دوره شدیدتر بیماری می‌شود و واکسن‌های از قبل توسعه‌یافته چگونه می‌توانند به طور موثر در برابر کرونا ایکس‌ای مقاومت کنند. بر اساس آخرین داده ها، این جهش در نیوزلند و تایلند پیدا شده است.

در چین چه خبر است؟

در اواسط ماه مارس، مقامات چینی افزایش جدیدی در گسترش عفونت کروناویروس ثبت کردند. به گفته کمیته بهداشت دولتی جمهوری خلق چین، روزانه ۳۶۰۲ مورد ابتلا به ویروس کرونا در چین شناسایی شده است. از این تعداد ۹۵ درصد از خارج و ۳۵۰۷ نفر در داخل کشور آلوده شده اند. کانون گسترش عفونت استان جیلین در شمال شرقی این کشور بود که روزانه ۳۰۷۶ مورد جدید ابتلا به این بیماری ثبت می‌شد.

با کرونای جدید ایکس جه کسانی میمیرند+ عکس6

علاوه بر این، مقامات بهداشتی محلی اخیراً دو زیرمتغیر جدید omicron را شناسایی کرده اند - یکی از BA.۱ و دیگری از BA.۲ - که با هیچ یک از توالی‌های موجود در پایگاه‌های داده چینی یا بین المللی مطابقت ندارند. هر یک از انواع فرعی فقط در یک نفر یافت شده است و هنوز مشخص نیست که آیا این موارد یک رویداد هستند یا بیشتر گسترش خواهند یافت.

آیا تهدیدی وجود دارد؟

لئو پون، ویروس شناس و استاد دانشگاه هنگ کنگ که سویه‌های جدید را ردیابی و گزارش کرده است، می‌گوید: «ما باید مراقب نوترکیب‌های جدید باشیم، اما در حال حاضر وحشت نکنید.

او گفت که دیدن انواع نوترکیب ویروس کرونا یا مخلوطی از دو سویه قبلی تعجب آور نیست، به ویژه با توجه به اینکه سویه‌های دلتا و اومیکرون به طور گسترده در گردش هستند. این احتمال وجود دارد که برخی از افراد به هر دو سویه آلوده شوند. وی گفت: اگر گونه‌ای در چندین منطقه پیدا شود و در جامعه گسترش یابد، مشکل ساز خواهد شد.

مدیر اجرایی شرکت داروسازی Aerium Therapeutics و مشاور سابق امنیت زیستی کاخ سفید نیز در مورد این وضعیت اظهار نظر کرد. او در مصاحبه با بلومبرگ گفت: «اگر تلاش‌های مقامات چینی برای مهار این انتقال بی‌ثمر باشد، می‌تواند به تهدیدی برای بقیه جهان تبدیل شود». انتقال کنترل نشده ویروس می‌تواند منجر به تکامل بیشتر آن شود. این کارشناس اضافه کرد: شاید واکسن‌ها و دارو‌های درمانی کمتر موثر باشند.

بلومبرگ خاطرنشان می‌کند که خوشبختانه تعداد عفونت‌های ناشی از این گونه‌های جدید ناچیز است، به ویژه در مقایسه با تعداد شیوع‌هایی که هنوز در سراسر جهان در حال وقوع هستند. علاوه بر این، تغییرات زیادی در طول همه‌گیری ظاهر شده است، که پس از آن به هیچ کجا گسترش نیافته است، که ممکن است در مورد XE باشد.