آموزش تهیه فرنی خوشمزه / با این چند راز یک فرنی خوشمزه درست کنید

00:07 - 1401/01/16
فرنی یکی از دسرهای سبک و بسیار خوشمزه است که افراد در تمام سنین طرفدار آن هستند. در تهیه فرنی قلق هایی وجود دارد که تاثیر زیادی در خوشمزه تر شدن آن دارد.
آموزش-تهیه-فرنی-خوشمزه--این-چند-راز-یک-

فرنی یکی از غذاهای سبک و بسیار خوشمزه ایرانی است که بیشتر در مناسبت های خاص مثل ماه مبارک رمضان طبخ می شود. البته فرنی به طور معمول برای کسانی که معده ضعیف دارند، مانند نوزادان پخته می شود، ولی در ماه مبارک رمضان به صورت مجلسی تر برای سفره های افطاری و سحری طبخ می شود. در تهیه فرنی به سلیقه خود می توانیم از انواع مغزیجات نیز استفاده کنیم که باعث می شود در پایان فرنی مجلسی تر و مقوی تری داشته باشیم، برای مشاهده آموزش طرز تهیه فرنی در ادامه با چی شی همراه باشید.

 آموزش تهیه فرنی خوشمزه / با این چند راز یک فرنی خوشمزه درست کنید14

راز خوشمزه شدن فرنی و ترفندهای پخت بهتر آن

فرنی یکی از دسرهای بسیار پرطرفدار در ایران است که معمولا با آرد برنج، شیر و آجیل تهیه و سرو می‌ شود. فرنی در واقع نوعی پودینگ محسوب می‌شود و بافت آن خامه‌ای و دستور تهیه آن بسیار ساده است اما برای تهیه آن باید تعدادی نکته ریز را رعایت کنید تا فرنی یکدست و لطیفی داشته باشید. اگر می خواهید در ماه رمضان فرنی خوشمزه ای طبخ کنید، این بخش از آشپزخانه را از دست ندهید.

استفاده از آرد برنج مرغوب

برای تهیه یک فرنی خوشمزه باید از آرد برنج مرغوب و تازه استفاده نمایید زیرا تازه بودن آرد برنج در رنگ و عطر فرنی تاثیر فوق‌العاده ای دارد.

 آموزش تهیه فرنی خوشمزه / با این چند راز یک فرنی خوشمزه درست کنید15

استفاده از شیر سرد

برای اینکه ظاهر و طعم فرنی شما خوب باشد و گلوله گلوله نشود، آرد برنج را حتما باید در شیر سرد حل کنید. اگر شیر گرم یا داغ باشد، آرد برنج به درستی باز نخواهد شد. وقتی آرد برنج را در شیر سرد به خوبی هم زدید، آن را بر روی حرارت قرار دهید.

هم زدن مداوم فرنی

هم زدن فرنی در زمان پخت فرنی بسیار مهم است پس مواد فرنی را به طور مداوم باید هم زد تا ته نگیرد و به قوام برسد.پس از اینکه فرنی غلیظ شد و به قوام رسید (زیاد سفت نشود) قابلمه را از روی حرارت بر داشته و کنار گذاشته ولی همچنان به هم زدن ادامه دهید زیرا فرنی اگر رها شود ته می گیرد.

استفاده از گلاب

برای اینکه فرنی طعم و عطر خوبی بگیرد باید بعد از افزودن به تدریج شکر و حل شدن آن در شیر، گلاب را اضافه کرده و با قاشق مواد را مخلوط نمایید.

 آموزش تهیه فرنی خوشمزه / با این چند راز یک فرنی خوشمزه درست کنید5

افزودن زعفران

در صورت تمایل برای زیبا شدن ظاهر فرنی و تهیه یک فرنی دو رنگ می توانید نصف فرنی را داخل کاسه ای بریزید و کمی زعفران دم کرده اضافه کنید و خوب مخلوط کنید.پس از احرارت افتادن فرنی در ظرف مورد نظرتان فرنی سفید رنگ و بعد فرنی رنگی را بریزید.

استفاده از خلال بادام

برای خوشمزه شدن فرنی می توانید از خلال بادام نیز استفاده نمایید. برای این کار خلال بادام را همراه با یک چهارم پیمانه گلاب حدود دو ساعت خیس کرده تا خلال بادام ها طعم و عطر گلاب را به خود گرفته و کمی هم نرم شوند.بعد از افزودن آرد برنج و شکر خلا‌ل بادام‌ها را آبکش کرده و به مایه فرنی اضافه کنید.

استفاده از عسل

برای اینکه فرنی شما مقوی تر شود، می توانید به‌جای شکر و پودر قند میتوانید از عسل یا شیرین کننده‌های طبیعی دیگر استفاده کنید. می‌توانید به جای شکر از نبات نیز استفاده کنید.

 آموزش تهیه فرنی خوشمزه / با این چند راز یک فرنی خوشمزه درست کنید6

استفاده از پودر کاکائو

اگر دوست داشته باشید فرنی شما شکلاتی شود، هنگام اضافه کردن آرد به آن، کمی پودر کاکائو اضافه کنید.

افزودن خامه

وقتی فرنی شما به غلظت مورد نظرتان رسید، شعله را خاموش کرده و خامه را اضافه کنید و هم بزنید تا خامه حل شود.افزودن خامه بافت فرنی را نرم و لطیف می کند.

قرار دادن فرنی پس از سرد شدن در یخچال

اجازه دهید فرنی بعد از آماده شدن در محیط آشپزخانه خنک شده وسپس داخل یخچال قرار دهید تا فرنی آب نیندازد.برای تزیین فرنی میتوانید از دارچین، گل سرخ، خلال پسته، بادام، کنجد استفاده کنید.