طرز تهیه قورمه سبزی رستورانی با طعم بی نظیر!

10:02 - 1400/12/17
قورمه سبزی خورشت خوشمزه و مورد علاقه تمامی ایرانی ها می باشد که نکات پخت حرفه ای را برای جا افتادن خوب و صحیح نیاز دارد.
طرز-تهیه-قورمه-سبزی-رستورانی-طعم-نظیر-

هر چیزی که در مورد قورمه سبزی نیازه که بدونید

یک قورمه سبزی یا قرمه سبزی خوشمزه و به روغن افتاده ، قورمه سبزی که سبزی هاش به اندازه قاعده استفاده شده باشه و مهمتر از این که در انتخاب لیمو عمانی دقت کنیم تا تلخ نباشند و خورشت قورمه سبزی رو تلخ نکنند.مطمئنن اگر این دو مورد رعایت بشه یعنی نصف راه رو رفتید و با کمی ترفند و حوصله یک قورمه سبزی مجلسی و جا افتاده تهیه خواهید کرد.

نکات طلایی قورمه سبزی

زمان کافی

مهمترین دلیل برای خوشمزه تر شدن قورمه سبزی زمان دادن به آن برای پخت کامل است. برای پخت و جا افتادن قورمه سبزی به ۵ ساعت زمان نیاز است و اگر می خواهید یک قورمه سبزی مجلسی درست کنید حتما این زمان را در نظر بگیرید.

اگر می خواهید این خورش را برای ناهار اماده کنید حتی می توانید از شب قبل آنرا بار بگذارید. غذاهای سنتی و قدیمی ایرانی همگی یک ترفند مهم برای خوشمزه تر شدن دارند و ان هم این است که زمان پخت کافی داشته باشند.

استفاده از آب جوش

یکی دیگر از نکات طلایی پخت قورمه سبزی استفاده از آب جوش برای پخت این خورش می باشد، زیرا آب جوش باعث می شود خورش خوشمزه تری داشته باشید. حتما برای شروع پخت و در صورت کم بودن آب خورش در میانه پخت از آب جوشیده شده و داغ استفاده کنید

سبزی تازه

یکی دیگر از نکات مهم در پخت قورمه سبزی استفده از سبزی تازه می باشد. این کار باعث می شود که طعم قورمه سبزی شما شبیه به طعم خورش های رستورانی و نذری شود. البته سبزی خشک و فریزری هم می تواند قورمه سبزی را خوشمزه کند ولی سبزی تازه چیز دیگری است.

روغن انداختن قورمه سبزی

برای اینکه خورشت قورمه سبزی شما حداکثر روغن را بیندازد می توانید از یک روش قدیمی استفاده کنید. در ۵ دقیقه پایانی پخت خورش دو تکه یخ کوچک داخل قوره سبزی بیندازید، این کار باعث شوک به مواد قورمه سبزی می شود و روغن درونشون را خارج می کند.

لیمو عمانی

لیمو عمانی پاشنه آشیل آشپزهای مبتدی در انواع غذاها می باشد و کمتر کسی پیدا می شود که قورمه سبزی های ابتدایی خود را با لیمو عمانی تلخ نکرده باشد. برای جلوگیری از تلخ شدن و همچنین داشتن طعمی ترش و خوشمزه حتما دانه های درون لیمو عمانی را خارج کنید و در ۱۵ دقیقه آخر به خورش اضافه کنید.

استفاده از آب قلم یا آب گوشت

یکی دیگر از موادی که می تواند باعث خوشمزه تر شدن خورش شما شود و طعم خورش قورمه سبزی شما را به خورش های نذری نزدیک کند استفاده از عصاره قلم گوساله یا آب گوشت می باشد. قلم را در آب جوش قرار دهید تا تمام مغز قلم خارج شود سپس انرا صاف کنید و برای انواع غذاهای سنتی استفاده کنید.

استفاده از زودپز ممنوع

یکی دیگر از نکاتی که خانم های به دلیل کمبود وقت به ان دقت نمی کنند استفاده کردن از زودپز برای پخت سریعتر این خورش می باشد. توصیه می کنیم حتما قورمه سبزی را در یک قابلمه معمولی و با زمان کافی بپزید تا نتیجه دلخواه را بگیرید.

طرز تهیه قورمه سبزی رستورانی با طعم بی نظیر!10

تاریخچه قرمه سبزی

قورمه سبزی از آن دسته غذاهای سنتی و معروف ایرانی که مانند خورش کرفس ،خورش آلو اسفناج و ... با همون دستور پخت همیشگی نسل به نسل در بین آشپزهای ایرانی چرخیده و پخته شده.

یعنی قورمه سبزی که صد سال پیش طبخ می شد با قورمه سبزی که این روزها در خانه های ایرانیان طبخ می شود تفاوت چندانی ندارد. می توان گفت این خورشت ابتدا در بین عشایری که به کار دامپروری مشغول بودند شکل گرفت ؛ آنها با ذبح گوسفندان و خرد کردن گوشت و جداسازی چربی آن (برای تهیه روغن حیوانی) مراحل اولیه پخت قرمه سبزی را طی میکردند و با اضافه کردن سبزیجات کوهی و گرد لیمو آن غذا را تهیه می کردند.

طرز تهیه قورمه سبزی

ما در این بخش از آشپزخانه با طرز تهیه قورمه سبزی خوشمزه یا قرمه سبزی خوشمزه و جا افتاده با شما همراه هستیم.

مواد لازم برای قورمه سبزی

طرز تهیه قورمه سبزی رستورانی با طعم بی نظیر!14

مواد لازم مقدار لازم
گوشت سردست نیم کیلو
پیاز 1 عدد بزرگ
روغن 250 گرم
لیمو عمانی 5 تا 6 عدد
لوبیا قرمز نصفه پیمانه
سبزی خورشت 1 کیلوگرم
زردچوبه به مقدار لازم
نمک به مقدار لازم
فلفل به مقدار لازم
 • نکته اول :سبزی خورشت شامل تره ، جعفری ، گشنیز ، شنبلیله و نعناع می باشد.
 • نکته دوم :از گوشت سردست و بدون استخوان برای درست کردن قرمه سبزی استفاده نمایید.

طرز درست کردن قورمه سبزی

برای طرز تهیه قورمه سبزی ابتدا از شب قبل لوبیا ها را در یک ظرف مناسب بخیسانید و چندین مرتبه آب لوبیا را عوض کنید تا لوبیا ها نرم تر و بزرگتر شوند و نفخ آنها گرفته شود.

طرز تهیه قورمه سبزی رستورانی با طعم بی نظیر!8

در ادامه کار برای تهیه خورشت سبزی گوشت ها را تمیز کنید سپس آن ها را به صورت خورشتی خرد کنید. یک عدد پیاز بزرگ را نیز پوست بگیرید و به صورت نگینی ریز خرد کنید.اگر دوست ندارید که پیاز در غذا دیده شود می توانید آن را رنده کنید.

طرز تهیه قورمه سبزی رستورانی با طعم بی نظیر!15

ابتدا در یک قابلمه مناسب پیاز را با روغن تفت دهید سپس گوشت را به آن اضافه کنید تفت دهید تا رنگ گوشت تغییر کند.

طرز تهیه قورمه سبزی رستورانی با طعم بی نظیر!20

در مرحله بعدی زردچوبه و فلفل سیاه را به گوشت و پیاز افزوده و تفت دهید تا ادویه ها به طور کامل به خورد گوشت و پیاز بروند.

طرز تهیه قورمه سبزی رستورانی با طعم بی نظیر!8

سپس لوبیا قرمز را آبکش کرده و دوبار شسته به گوشت و پیاز اضافه کنید.

طرز تهیه قورمه سبزی رستورانی با طعم بی نظیر!5

همچنین آب را به این مواد اضافه می کنیم و آن را حرارت میدهیم. این حرارت را تا جایی ادامه می دهیم که گوشت نیم پز شود.

طرز تهیه قورمه سبزی رستورانی با طعم بی نظیر!19

حال برای تهیه قورمه سبزی باید سبزیجات خود که شامل تره ، جعفری ، گشنیز ، شنبلیله و چند پر نعناع می باشد را تمیز کنید و سپس آنها را بشویید و بگذارید تا آب سبزی ها خشک شود در ادامه سبزی ها را ریز ریز خرد کنید و حدود 15 دقیقه تفت دهید تا سبزی ها تیره و سرخ شوند.

طرز تهیه قورمه سبزی رستورانی با طعم بی نظیر!15

حال زمان آن رسیده است که سبزی های سرخ شده را به قابلمه خورشت سبزی خود اضافه کنید.

طرز تهیه قورمه سبزی رستورانی با طعم بی نظیر!17

در این مرحله از طرز تهیه ی قورمه سبزی باید ادویه های خود را به قورمه سبزی اضافه کنید، مثل طرز تهیه هر خورشت ایرانی دیگر مثل خورش قیمه، خورش کرفس و غیره ادویه فلفل و نمک برای قورمه سبزی کافیست اما شما می توانید بر حسب تجربه از ادویه های دیگری نیز استفاده کنید بعد از اینکه خورش چند بار جوش خورد ، وقت آن می رسد که لیمو عمانی را به غذا اضافه کنید و دقت داشته باشید که بر روی لیمو عمانی چند سوراخ کوچک ایجاد کنید تا غذا پخش شود.

طرز تهیه قورمه سبزی رستورانی با طعم بی نظیر!7

به یاد داشته باشید که اگر لیمو عمانی شما تلخ باشد قورمه سبزی شما تلخ مزه خواهد شد پس اگر از کیفیت لیمو عمانی خود اطمینان ندارید سعی کنید از گرد لیمو استفاده کنید. شما می توانید یک سوم پیمانه آب غوره هم به خورشت اضافه کنید البته این کار کاملا سلیقه ای می باشد و

ارتباط مستقیم به مزاج غذایی شما دارد. حال منتظر میمانیم تا غذا پخته شود. زمانی متوجه می شویم که غذا پخته است که یک سطح روغنی روی غذا به وجود بیاید.

همچنین بخوانید : طرز تهیه لیمو عمانی خانگی بدون سیاهی و تلخی

یک ساعت تا یک ساعت و نیم اجازه دهید بپزد و بعد از اینکه مطمئن شدید قورمه سبزی حسابی جا افتاده است از روی گاز بردارید و همراه با پلو میل بفرمایید.

طرز تهیه قورمه سبزی رستورانی با طعم بی نظیر!13

استفاده از رب گوجه فرنگی

یکی از راه های گرفتن تلخی خورشت قورمه سبزی، استفاده از یک قاشق رب گوجه فرنگی در خورشت است. باید توجه داشت که اگر مقدار رب گوجه فرنگی اضافه شده زیاد شود طعم خورشت خراب خواهد شد.

نکات و ترفندهای پخت قورمه سبزی خوشمزه

 • به خاطر اینکه در قرمه سبزی از لوبیا استفاده می شود ممکن است این غذا نفاخ باشد. اما برای جلوگیری از این مشکل شما می توانید لوبیا ها را از شب قبل خیس کنید و چند بار آب آن را عوض کنید تا کامل نفخ لوبیا ها گرفته شود.
 • در انتخاب لوبیا اینکه لوبیا قرمز باشد یا چیتی بیشتر ذائقه شما نقش آفرین است زیرا برخی ها با لوبیا قرمز قورمه سبزی را می پسندند و برخی دیگر با لوبیا چیتی ، حتی در برخی از مناطق ایران از لوبیای چشم بلبلی نیز برای تهیه قورمه سبزی استفاده می کنند.
 • در انتخاب نوع گوشت گوسفندی یا گوساله بهتر است از گوسفندی استفاده کنید که کمی هم با خود چربی داشته باشد تا لذیذ تر باشد.
 • سعی کنید برای سرخ کردن و تفت دادن از روغن کمتری استفاده کنید.
 • شما می توانید از روغن حیوانی برای تهیه خورش قورمه سبزی استفاده کنید.
 • اگر زمانی که غذا را سر می کنید متوجه شوید که غذا خوب جا نیفتاده است و سطح روغنی روی آن شکل نگرفته است 10 دقیقه قبل از کشیدن خورشت 3 یا 4 قالب کوچک یخ به آن اضافه کنید این عمل باعث می شود که روغن خورشت جذب شده و به روی خورشت بالا بیاید
 • در مورد سبزی ها شما میتوانید با توجه به ذائقه خود یا تجربه ؛ قبل از آنکه سبزی ها را به غذا اضافه کنید آنها را سرخ کنید این یک عمل کاملاً سلیقه ای است.
 • همچنین شما می توانید برای خوشمزه تر شدن و یا چرب تر شدن قرمه سبزی خود از عصاره قلم نیز استفاده کنید.
 • سبزی باید خوب تفت بخورد. قشنگ سرخ شود. بیش از حد سیاهش نکنید که تلخ میشود.
 • قورمه سبزی و ته چین مرغ و کباب کوبیده از جمله غذاهای مجلسی می باشد.

خاطر نشان می کنیم که تمام مواردی که در بالا ذکر شد موارد تجربی بوده و به منظور استفاده از دستور تهیه به صورت حتمی نمی باشد.

نکات تکمیلی در مورد قورمه سبزی

زمان آماده سازی مواد اولیه و مایحتاج آن حدودا 30دقیقه و زمان پخت و انتظار آن در حدود 4 ساعت میباشد . قورمه سبزی را می توانید در وعده نهار - شام - سرو کنید . همچنین میتوان در ماه رمضان به عنوان سحری - میل کرد . توجه نمایید مقدار مواد اولیه و دستور تهیه برای 6 نفر مناسب میباشد .

دمنوش گیاهی سریع‌ترین راه برای لاغری شکم و پهلو

نوشیدن یک فنجان دمنوش و چای گیاهی در روز به شما کمک خواهد کرد تا وزن خود را به میزان دلخواهتون پایین بیاورید. دمنوش‌های گیاهی علاوه بر سم‌زدایی و فوایدی که برای بدن دارند، سریع‌ترین روش لاغری و چربی‌سوزی هم هستند و شما در مدت زمان کم، صاحب تناسب اندام شگفت‌انگیزی خواهید شد. برای شرکت در چالش ۷ کیلو لاغری در یک ماه، همین الان مشاوره رایگان بگیرین.