مردان در دوران بارداری همسرشان چه وظیفه ای دارند؟

22:20 - 1400/11/19
زنان در بارداری به دلیل تغییر و تحول جسمانی و همچنین روحی و روانی نیاز به حمایت های عاطفی دارند که بیشتر این مسئولیت به عهده همسرشان است.
مردان-دوران-بارداری-همسرشان-چه-وظیفه-

زنان در بارداری به دلیل تغییر و تحول جسمانی و همچنین روحی و روانی نیاز به حمایت های عاطفی دارند که بیشتر این مسئولیت به عهده همسرشان است.

فال حافظ روزانه چهارشنبه 20 بهمن 1400

چرا حمایت از همسر در طول دوران بارداری مهم است؟

بارداری معمولا دوره هیجان انگیزی است، اما برخی اوقات زنان باردار و همسرانشان احساس اضطراب توام با لذت را تجربه می کنند. وقتی هر دو طرف از یکدیگر پشتیبانی کنند، پیوند عاطفی عمیقی بین آنها ایجاد می شود که گذر از این مرحله را تسهیل می کند. مادر باردار به دلیل ارتباط مستقیم با جنین و پیدایش تغییرات محسوس جسمانی و روانی در دوران بارداری، به حمایت های عاطفی و روانی اطرافیان به ویژه همسر نیاز بیشتری پیدا می کند.

مردان در دوران بارداری همسرشان چه وظیفه ای دارند؟16

اگر زنی احساس کند توسط همسر خود در طول بارداری و بعد از زایمان مورد حمایت قرار می گیرد، ممکن است شادتر و دارای استرس کمتری باشد. استرس پایین مادر در دوران بارداری می تواند به رشد نوزادان نیز کمک کند. اگر شما پدر عزیز برای به دنیا آمدن کودک دلبندتان لحظه شماری می کنید، این بخش را مطالعه کنید تا بتوانید به همسرتان در اداره یک بارداری سالم و موفق کمک کنید.

مردان در دوران بارداری همسرشان چه وظیفه ای دارند؟

اگر این دوران بارداری همسرتان برای اولین فرزند شما است، تا آنجا که می توانید درباره بارداری خانمها بیاموزید،مثلا ممکن است زنان در سه ماه اول و آخر بسیار خسته باشند و در طول سه ماهه دوم، زنان باردار انرژی بیشتری دارند. بنابراین دانستن این اطلاعات به شما کمک می کند.

با شنیدن خبر بارداری همسرتان یک جشن کوچک دو نفره بگیرید :

برای اینکه پذیرش بارداری توسط همسرتان آسانتر باشد ، با شنیدن خبر بارداری او هرچند غیر منتظره، ابراز خوشحالی کنید و برای او گل، یک هدیه کوچک بخرید و یا در صورت امکان یک جشن کوچک دو نفره برگزار کنید .

اطلاعات خود را درباره بارداری بالا ببرید :

برای تربیت درست کودک و درک بهتر همسرتان اطلاعات خود را در مورد دوران بارداری و زایمان و وظایف پیش رو در قبال تربیت درست کودک افزایش دهید.

مردان در دوران بارداری همسرشان چه وظیفه ای دارند؟18

با او به ملاقات پزشک بروید :

 • همسر خود را تشویق کنید تا با تحقیق و پرسش یک ماما یا پزشک متخصص زنان مجرب را برای خود انتخاب کند .
 • به او کمک کنید تا در مورد آزمایش های قبل از تولد مثل موارد نقص های مادرزادی تصمیم گیری کند.
 • به کلاس های زایمان بروید.
 • سؤالات مهم خود را در زمینه تغذیه، مسافرت، روابط زناشویی، نوع زایمان و... با پزشک مطرح سازید.
 • همسرتان را برای انجام سونوگرافی همراهی کنید و از پزشک بخواهید صدای دلنشین ضربان قلب جنینتان را بلند کند تا با جنینتان ارتباط برقرار کنید.

همچنین می توانید از همسر خود به روش های دیگری حمایت کنید:

از همسرتان حمایت عاطفی نمایید :

 • همسرتان را تشویق کنید و به او اطمینان خاطر بدهید.
 • از او بپرسید به چه چیزی نیاز دارد.
 • محبت خود را نشان دهید. دست همسرتان را محکم بگیرید و او را در آغوش بکشید.
 • با همسر خود در مورد تغییرات بارداری و نحوه ابراز عشق صحبت کنید.
 • با هم قدم بزنید، در حین قدم زدن با همسرتان صحبت کنید.

مردان در دوران بارداری همسرشان چه وظیفه ای دارند؟5

 • در دوران بارداری با لمس شکم همسرتان با جنین خود صحبت کنید و برایش آواز بخوانید.
 • برخی از زنان باردار به دلیل تغییرات هورمونی دچار تغییرات خلقی مانند افسردگی، تحریک پذیری و کم حوصلگی می شوند، بنابراین به عنوان همسر و پدر کودک فضایی آرام و شاد در خانه ایجاد نمایید.
 • اگر همسر شما دچار تهوع و استفراغ است ، با دور کردن عطرها و طعم هایی که برای همسرتان آزار دهنده است به وی کمک کنید.
 • در روز زایمان همسرتان بیش از همه به کمک و حمایت شما نیازمند است.

سبک زندگی سالمی انتخاب کنید :

به او کمک کنید در سبک زندگی خود تغییراتی ایجاد کند. مثلا مصرف کافئین و نوشابه را کنار بگذارد.سعی کنید غذاهای سالم بخورید که همسرتان هم بتواند این کار را انجام دهد.

همسرتان را تشویق کنید غذاهای مقوی و سالم در رژیم غذایی خود بگنجاند، غذاهای خانگی مصرف کنید و از سلامت مواد غذایی خصوصاً گوشت و مرغ اطمینان حاصل کنید.

مردان در دوران بارداری همسرشان چه وظیفه ای دارند؟3

زمانی که همسرتان خواب است توجه بیشتری به او داشته باشید :

او را تشویق به استراحت کنید . در دوران بارداری، هورمون ها می توانند سطح انرژی یک زن را تغییر دهند، به این ترتیب یک زن باردار به خواب بیشتری نیاز دارد.

خوابیدن ترجیحاً به پهلوی چپ و در صورت خستگی به پهلوی راست تنها پوزیشنی است که مادر باردار در هنگام خوابیدن می تواند بگیرد، به هیچ عنوان نباید مادر باردار رو به شکم و یا رو به بالا بخوابد؛ زمانی که همسرتان خواب است توجه بیشتری به او داشته باشید تا در پوزیشن های ممنوع قرار نگیرد.

رابطه زناشویی کمتری داشته باشید :

برخی از زنان ممکن است تمایل به رابطه زناشویی کمتری داشته باشند، زیرا ممکن است خسته باشند و از تغییر فیزیکی و چاقی در این دوران رنج ببرند. اما برخی زنان در زمان های خاصی از بارداری تمایل بیشتری به رابطه جنسی دارند.

در مطالب بارداری و نوزاد نمناک کامل توضیح دادیم که سه ماهه دوم فرصت مناسب تری برای برقراری روابط زناشویی است؛ زمانی که همسرتان آمادگی لازم را داشت ، وضعیتی را برای نزدیکی انتخاب کنید که فشار کمتری به شکم همسرتان وارد شود و راحتی وی در اولویت باشد.هنگام برقراری روابط جنسی از تحریک زیاد سینه ها پرهیز کنید زیرا در این دوران سینه ها حساس و متورم هستند.

تحریک زیاد سینه ها سبب ترشح هورمون هایی می شود که می توانند در انقباض های زود هنگام و زایمان زودرس نقش داشته باشند.

مردان در دوران بارداری همسرشان چه وظیفه ای دارند؟3

از او پشتیبانی فیزیکی نمایید :

در تمیز کردن منزل و پخت و پز به همسرتان کمک کنید. این حمایت زمانی اهمیت دارد که همسر باردار شما خیلی خسته است و یا بوی غذا باعث حالت تهوع او می شود.

اگر همسرتان سابقه سقط داشته و در این دوران دچار دردهای زیر شکم، لکه بینی و خونریزی است ، با گرفتن مرخصی های کوتاه مدت در کارهای منزل و مراقبت از فرزندان بزرگترکمک کنید.

در صورت که یک مرد سیگاری هستید، این کار را داخل خانه انجام ندهید. اگر می توانید برنامه ترک سیگار را آغاز کنید، یا میزان آن را کاهش دهید.

ماساژ دادن کمر و پاهای همسرتان می تواند به کاهش استرس و درد او در طول بارداری کمک کند.

در خرید وسایل کودک همسرتان را همراهی کنید :

برای اینکه به همسر خود نشان دهید که بی صبرانه منتظر کودک در راه هستید ، هنگام خرید وسائل مورد نیاز کودک او را همراهی کنید و با مشورت یکدیگر نامی مناسب برای کودکتان انتخاب کنید .

ازنگه داشتن حیوان خانگی خودداری کنید :

در دوران بارداری از نگه داشتن حیوان های خانگی خودداری کنید.

مردان در دوران بارداری همسرشان چه وظیفه ای دارند؟19

او را درک کنید و با او صحبت کنید:

شاید گاهی اوقات احساس کنید همسر شما در مورد بارداری خیلی صحبت می کند. حق را به او بدهید ، زیرا در هر زمان سختی های زیادی را تحمل می کند و خسته می شود. به تمام نگرانی های او گوش داده و او را از حمایت و پشتیبانی خود مطمئن سازید.

در مورد نقش خود در طول زایمان همسرتان با او صحبت کنید. بیشتر خانم ها تمایل دارند که همسرشان حین زایمان در کنارشان باشد، اما برخی ممکن است این کار را دوست نداشته باشند.با همسرتان در مورد احساسات و نیازهای خود صحبت کنید، همان طور که او باید آنچه را که نیاز دارد را با شما در میان بگذارد.

برای همسر خود لباس انتخاب نمایید :

در این دوران زنان باردار احساس خوبی نسبت به قیافه و اندام خود ندارند و از ظاهر شدن در جمع و جلوی آینه امتناع می کنند،در هنگام این نکته را به او یادآور شوید که با این شکل و اندام نیز در چشم شما جذاب و دوست داشتنی است. به او به خرید روید و برایش لباس هایی را انتخاب کنید که با پوشیدن آن ها ظاهر متناسب تری پیدا کند .

مراقب نشان دادن واکنش خود نسبت به جنسیت جنین باشید :

از هفته 16 بارداری به بعد، سونوگرافی جنسیت جنین را تشخیص خواهد داد. همسر شما از واکنشی که نسبت به جنسیت جنین نشان می دهید، ممکن است احساس نگرانی کند؛ بنابراین به همسر خود اطمینان بدهید که دختر یا پسر بودن نوزاد هیچ تفاوتی برایتان ندارد.

مردان در دوران بارداری همسرشان چه وظیفه ای دارند؟0

مراقبت پس از زایمان:

بعد از زایمان مخصوصا عمل سزارین، همسرتان تا مدتها نیاز به استراحت دارد ، همچنین برای تسکین درد خود به حمایت و پشتیبانی شما احتیاج دارد . اگر همسرتان از شیر خود نوزاد را تغذیه می کند، او را تقویت کنید .

توجه به سلامت خود:

تنها مادر به مراقبت و توجه نیاز ندارند، بلکه به عنوان پدر ممکن است زیر بار مسئولیت احساس خستگی کنید. در صورتی که از سمت خانواده و دوستان مورد حمایت قرار نمی گیرید، باید همه کارها را انجام دهید . همچنین شاید نگران سلامت همسر و فرزند خود در حین زایمان باشید، اما حتما مراقبت از خود را فراموش نکنید.

نقش حمایتی همسر بعد از به دنیا آمدن نوزاد و زایمان :

به تغذیه و حمام کردن نوزادتان کمک کنید. اگر نوزاد شما با شیشه شیر می خورد، می توانید به راحتی این کار را بر عهده بگیرید. با انجام این کار در برخی مواقع به همسرتان اجازه می دهید تا استراحت یا پیاده روی کند و یا به کارهای عقب افتاده رسیدگی نماید. همچنین یک پیوند عاطفی میان شما و فرزندتان ایجاد می شود.

در روزهای اول پس از زایمان از شلوغ کردن بیش از حد خانه خودداری کنید.

مردان در دوران بارداری همسرشان چه وظیفه ای دارند؟16

برخی خانم ها 3-2 روز پس از زایمان به دلیل تغییرات هورمونی دچار افسردگی کوتاه مدت می شوند؛ به همسرتان این اطمینان را بدهید که این تغییرات زود گذر هستند و شما در کنارش هستید و او را تنها نخواهید گذاشت.

در صورت طولانی شدن دوره افسردگی حتما از یک روانشناس و یا روانپزشک کمک بخواهید.

اگر کودکان دیگری دارید، می توانید در هفته های اول بارداری همسرتان و ماه ها بعد از تولد نوزاد از آن ها مراقبت کنید.

به همسر خود کمک کنید تا بتواند ورزش، کار و یا فعالیت های دیگری انجام دهد.