واریز یک میلیون تومان در شب یلدا به حساب این افراد +جزئیات

03:03 - 1400/10/01
مدیرعامل جدید صندوق اعتباری هنر در نخستین نشست خبری خود به تشریح جزئیات بسته حمایتی اصحاب هنر و رسانه پرداخت.
واریز-یک-میلیون-تومان-شب-یلدا-

مدیرعامل جدید صندوق اعتباری هنر در نخستین نشست خبری خود به تشریح جزئیات بسته حمایتی اصحاب هنر و رسانه پرداخت.

واریز یک میلیون تومان در شب یلدا به حساب این افراد +جزئیات0

سید مجید پوراحمدی امروز در نخستین نشست رسانه‌ای خود به تشریح جزئیات نحوه اعطای بسته حمایتی اصحاب هنر و رسانه پرداخت.مدیرعامل صندوق اعتباری هنر با تأکید بر اراده دولت سیزدهم برای ارتقای شرایط هنرمندان و اصحاب رسانه بیان کرد: دولت سیزدهم معتقد است که فرهنگ و هنر باید به‌عنوان عنصری پیشگام در فعالیت‌های کشور مورد توجه قرار گیرد؛ بر همین اساس طرح موضوع حمایت از هنرمندان و موضوع بسته حمایتی مطرح شد و وزیر ارشاد هم در این زمینه پیگیری‌های لازم را انجام داد و با اخذ دستورات از شخص رئیس جمهور, اعتبارات 500 میلیارد تومانی برای حمایت از اصحاب رسانه و هنرمندان تخصیص داده شد

وی ادامه داد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیگیری بسته حمایتی را از شهریورماه سال 1400 آغاز کرد و جزئیات این طرح بعد از طی مراحل اداری هم‌اکنون به اعلام عمومی هنرمندان می‌رسد. این بسته شامل 2 بخش واریزی‌های بلاعوض و تسهیلات بانکی است. افراد شامل این تسهیلات اعتبارسنجی می‌شوند و دارای "هنرکارت" هستند و می‌توان گفت مجموعه تمام کسانی که دارای "هنرکارت" هستند شامل این بسته حمایتی می‌شوند.

پوراحمدی در ادامه سخنان خود "هنرکارت" را یکی از محصولات مهم و کاربردی صندوق اعتباری هنر برشمرد و گفت: این کارت به‌عنوان یک رابط زیرساختی ایجاد شده است و خدمات مختلفی روی آن به اعضای صندوق اعتباری هنر و واجدان شرایط ارائه می‌شود که یکی از این خدمات پرداختی‌های بلاعوض وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و صندوق اعتباری هنر است، همچنین استفاده از هنرکارت در مراکز اقامتی, تفریحی و گردشگری نیز در نظر گرفته شده است که جزئیات دقیق‌تر آن در روزهای آینده اعلام خواهد شد.

پوراحمدی تشریح کرد: ما چند عنوان تسهیلات بلاعوض و یک عنوان تسهیلات بانکی داریم. کمک بلا‌عوض تحت عنوان بحث حمایتی هنرمندان در سه مرحله قطعی انجام خواهد شد که اولین پرداختی این طرح در آستانه شب یلدا با مبلغ یک‌میلیون تومان به حساب اعضای صندوق واریز خواهد شد. مرحله دوم نیز به‌میزان یک‌میلیون و 500 هزار تومان در شب عید و مرحله سوم, اول اردیبهشت ماه سال آینده به‌مناسبت میلاد امام حسن مجتبی(ع) به‌مبلغ یک‌میلیون و یکصد هزار تومان در نیمه ماه مبارک رمضان آینده تقدیم اعضای صندوق می‌شود.

وی افزود: مبلغ این واریزی‌ها مجموعاً 20 درصد بیشتر از واریزی‌های سال گذشته است. همچنین در تلاش هستیم که مرحله چهارمی نیز برای این پرداختی‌ها انجام شود اما به‌دلیل اینکه پرداختی مرحله چهارم هنوز قطعی نشده است, نمی‌توانیم بیشتر از این درباره جزئیات آن صحبت کنیم.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در رابطه با تسهیلات ویژه برای هنرمندان دارای نشان درجه‌یک هنر توضیح داد: ما در صندوق هنر بخش ارزشمندی برای هنرمندان دارای درجه‌یک هنری داریم و این افتخار ماست که چنین عزیزانی عضو مجموعه ما هستند. برای تکریم این عزیزان تسهیلات ویژه‌ای در نظر گرفته‌ایم که این تسهیلات ویژه در اولین مرحله به‌مبلغ 3 میلیون تومان در شب یلدا, در مرحله دوم که شب عید نوروز انجام می‌شود 5 میلیون تومان و در مرحله سوم همزمان با میلاد امام حسن مجتبی(ع) 4 میلیون تومان به حساب آن‌ها واریز می‌شود.

پوراحمدی در موضوع حمایت از هنرمندان مستمری‌بگیر گفت: در ادامه طرح‌های حمایتی صندوق هنر کمک فوق‌العاده به مستمری‌بگیران در نظر گرفته شده است که تعداد این افراد حدود 2 هزار و 600 نفر است و به‌صورت ماهانه مستمری دریافت می‌کنند اما با برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته، اواسط بهمن‌ماه امسال به‌صورت ویژه یک مبلغ دیگر به‌صورت فوق‌العاده به حساب هنرمندان مستمری‌بگیر واریز می‌شود. همچنین ما در سال گذشته هنرمندان عزیزی را از دست دادیم که با هدف حمایت از این هنرمندان درگذشته مبلغ 5 میلیون تومان به حساب خانواده‌های این عزیزان واریز می‌شود.

وی در رابطه با تسهیلات بانکی در نظر گرفته‌شده برای اعضای صندوق هنر بیان کرد: تسهیلات بانکی در نظر گرفته شده برای اعضای صندوق در قالب سه طرح "یادمان", "شمیم" و "جوانه" تقدیم عزیزان هنرمند و اصحاب رسانه خواهد شد. اعطای این تسهیلات از هفته گذشته شروع شده است و تاکنون 650 نفر از اعضای واجد شرایط به بانک رسالت که بانک طرف قرارداد صندوق هنر برای اعطای این تسهیلات است مراجعه کرده‌اند که روند پایش و واریز مبلغ برای این افراد در کمتر از یک هفته انجام گرفته است.

پوراحمدی گفت: طرح یادمان برای کسانی است که دچار مشکلات معیشتی شده و نیازمند دریافت وام به‌صورت ضروری و فوری هستند. مبلغ این وام بین 8 تا 15 میلیون تومان است که با درخواست 2 برگ ضمانت‌نامه از خود شخص و ضامن وام و با کارمزد 2 درصد به واجدین شرایط پرداخت می‌شود. در صورتی که برای حل مشکل به‌وجودآمده برای شخص متقاضی بیشتر از مبلغ 15 میلیون تومان نیاز داشته باشد, روند پایش توسط کارشناسان انجام می‌شود و در صورت اثبات, بیشتر از مبلغ 15 میلیون تومان نیز به متقاضیان پرداخت می‌شود.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در رابطه با طرح‌های "شمیم" و "جوانه" تصریح کرد: طرح شمیم به اعضایی که از مهرماه 1400 تا پایان سال 1401 ازدواج می‌کنند تعلق می‌گیرد و طرح جوانه نیز برای خانواده‌هایی است که به‌تازگی فرزنددار شده‌اند. این طرح‌ها شامل 30 میلیون تومان وام با کارمزد 2 درصد و مهلت پرداخت 2ساله و اعطای مبلغ 5 میلیون تومان به‌صورت بلاعوض می‌شود.

وی در رابطه با زمان عضویت در صندوق و دریافت کارت هنر برای تعلق تسهیلات بانکی و تسهیلات بلاعوض ذکرشده گفت: مدت زمان تعیین‌شده برای متقاضیان عضویت در صندوق هنر برای اعطای این تسهیلات, تاریخ 15 دی ماه 1400 است و متقاضیان مطمئن باشند که روند ثبت‌نام و دریافت هنرکارت برای آن‌ها در کمترین زمان و نهایتاً تا پایان دی‌ماه انجام خواهد شد.

پوراحمدی درباره اتمام مهلت درخواست برای بیمه تکمیلی از طریق صندوق هنر یادآور شد: مهلت تعیین‌شده برای دریافت بیمه تکمیلی تمام شده است اما در تلاش هستیم از بیمه دانا که طرف قرارداد صندوق است مهلت محدودی برای بازماندگان این طرح بگیریم اما این موضوع هنوز قطعی نیست و اگر مهلت اضافه‌ای داده شود برای ثبت‌نام تعداد انگشت‌شماری از افراد خواهد بود و در سال آینده انجام خواهد شد.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در پایان خاطرنشان کرد: این پرداختی‌ها در برابر هزینه‌های بالا و وضعیت سخت اقتصادی این روزها، رقم‌های کم و ناچیزی است اما وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و صندوق هنر تمام تلاش خودش را انجام داده‌اند تا بتوانند گامی هرچند کوتاه برای کمک و حمایت از اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه بردارند تا هم مورد رضای خداوند و هم رضایت خلق قرار گیرد.

افزایش مبلغ یارانه ‌ها به بن بست خورد؟

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: تاکنون هیچ تاریخ دقیقی برای افزایش یارانه‌ها در سال جاری اعلام نشده است.

«احسان خاندوزی» روز سه شنبه اظهار داشت: در خصوص زمان تغییر یارانه ها و افزایش میزان پرداخت یارانه‌ها، هیچ تاریخ دقیقی تعیین نشده است.

وی همچنین در خصوص افزایش قیمت بنزین، تاکید کرد: تاکنون تصمیمی در این زمینه اتخاذ نشده است.

روز گذشته در برخی اخبار ادعا شد که قرار بوده از آذرماه میزان مبلغ پرداختی یارانه به مردم به دو برابر افزایش پیدا کند که به دلیل برخی مشکلات برای صدور کارت اعتباری انجام آن به دی ماه موکول شده است.

با افزایش یارانه چه بلایی سر بازارها می آید؟

بازار مسکن، خودرو، ارز و سهام آخرین روز پاییز 1400 را چطور پیش خواهند برد؟ آیا خبرهای رسیده از وین بر بازارها اثرگذار است؟ تاثیر تصمیم یارانه ای دولت بر بازارها چقدر است؟

بازارها همچنان وضعیت شکننده ای دارند و متاثر از سیگنال ها از مذاکرات وین و برخی تصمیمات اقتصادی دولت رئیسی هستند.

بازار ارز | مرز مقاومت در بازار ارز

در بازار متشکل ارزی، قیمت دلار با نوسان روبه پایینی در محدوده 27 هزار تومان ایستاد. همچنین دلار در بازار آزاد نیز به همان کانال قبلی برگشت و این درحالی بود که با سیگنال های ارسالی از وین و احتمال نزدیک شدن به توافق، بازار ممکن است هر لحظه سیگنال کاهشی دریافت کند و فعلا البته با مقاومت بازار روبه روست. حذف احتمالی دلار 4200 تومانی میتواند اثر مهم و تعیین کننده روی بازار داشته باشد. البته قیمت سکه همچنان در محدوده بالای 13 میلیون تومان دنبال می شود و روز گذشته با تحرکات مثبتی دنبال شد. قیمت طلای جهانی در تازه ترین تغییرات (تا ساعت 07:20 امروز صبح به وقت تهران) به زیر کانال 1800 دلار به ازای هر اونس رسید و در سطح بالای کانال 1700 دلار به ازای هر اونس دنبال شد. به نظر می رسد این وضعیت شکننده است و اونس دوباره برگردد.

در بازار سهام شاخص در فاز صعودی قرار گرفته اما همچنان شکننده ارزیابی می شود. در معاملات امروز بازار از دو خبر مهم حذف احتمالی دلار 4200 تومانی برای اجرای سیاست افزایش یارانه های مستقیم و نزدیک شدن دو طرف ایران و گروه 4+1 بر سر متن مشترک توافق را احتمالا به صورت خوش بینانه به عنوان سیگنال گیری دریافت می کند که همین مسئله می تواند شاخص را فعلا به طور موقت در همان فاز صعودی باقی بگذارد.

در بازار خودرو قیمت محصولات سایپا بدون تغییر قیمت شدید دنبال و البته بازار در یک نوسان محدود دنبال شد. در بازار محصولات ایران خودرو قیمت ها تنها در برخی محصولات همچون دنا پلاس با افزایش روبه رو شد و بازار در سایر محصولات نوسان محدودی را تجربه کرد. بازار فعلا منتظر سیگنال های نهایی از وین و تغییرات نرخ ارز است که البته به نظر می رسد در صورت دریافت سیگنال های قوی مربوط به احتمال توافق برجامی وین شاهد پایین آمدن قیمت ها در بازار خواهیم بود. طرح فروش (با موعد تحویل حداکثر ۳ ماهه) برخی محصولات ایران خودرو (با روش قرعه کشی) و از روز سه‌شنبه 30 اذر شروع و تا پایان روز پنج شنبه 2 دی ادامه خواهد داشت. خبر مهم دیگر از زبان سخنگوی دولت درباره تکذیب افزایش قیمت بنزین که از نامه معاونت اقتصادی رئیس حمهور درباره سهمیه بنزین به جای خودروها به افراد در دو شهر کیش و قشم بود.

بازار مسکن | ابلاغیه مسکن بانک مرکزی

در بازار مسکن فعلا خبری نیست و بازار در همان مختصات قبلی دنبال می شود.در مهمترین خبر البته بانک مرکزی «دستورالعمل اجرایی اعطای تسهیلات احداث و نوسازی مسکن» موضوع قانون جهش تولید مسکن مصوب سال ۱۴۰۰ را به بانک‌های عامل ابلاغ کرد.باید منتظر اقدامات دولت در جهت تحریک دو سمت عرضه و تقاضا در بازار بود، با این وجود فعلا نشانه هایی جدی دیده نمی شود.

بازار ارز دیجیتال | خرس ها مسلط شدند

دیروز باز هم با سلطه خرس‌ها بر بازار، بیت کوین به کانال پایین تر سقوط کرد. پس از اینکه قیمت بیت کوین پس از سیگنال انتشار بیانیه فدرال رزرو آمریکا در خصوص نرخ تورم به سطح 50 هزار دلار نزدیک شد، امید معامله گران به صعود این رمزارز افزایش یافت ، اما بیت کوین نتوانست از این محدوده عبور کند. اتریوم هم به تبعیت از بیت کوین روند نزولی در پیش گرفته است.

بیت کوین، برترین ارز دیجیتال از نظر ارزش بازار، نزدیک به 46 هزار 500 دلار معامله شد که نشان دهنده کاهش 0.5 درصدی در روز است. اتر نزدیک به 3هزار و 850 دلار تغییر کرد و تقریباً 2 درصد در روز کاهش داشت.