فواید عالی و بی نظیر دمنوش زرشک

19:40 - 1400/06/28
سرویس مجله - زرشک با داشتن ویتامین C فراوان از سرماخوردگی پیشگیری می‌کند. دمنوش آن هم فواید بسیاری دارد که در این مطلب به آن می‌پردازیم.

دمنوش زرشک ادرارآور و خلط آور است و دهان را نیز خوشبو می کند، این دمنوش تصفیه کننده و ضدعفونی کننده خون و منقبض کننده عروق است. در ادامه طرز تهیه دمنوش زرشک و خواص درمانی آن آورده می شود. مواد لازم:

زرشک تازه: به ازای هر نفر، ۲ قاشق غذاخوری

عسل یا نبات: به مقدار لازم

طرز تهیه:

برای تهیه دمنوش زرشک، ۲ قاشق غذاخوری زرشک تازه شسته شده را در قوری بریزید سپس ۲ لیوان آب جوش به آن اضافه کنید و بگذارید به خوبی دَم بکشد.

می توانید مقداری عسل یا نبات نیز به این دمنوش اضافه و میل کنید.

خواص درمانی دمنوش زرشک

زرشک طبعی سرد و خشک دارد؛ دَم کرده زرشک برای درمان ورم و زخم معده و روده مناسب است. این دمنوش اسهال های خونی را نیز درمان می کند.

زرشک، تقویت کننده قلب، کبد و صفراآور است و سنگ کیسه صفرا را نیز درمان می کند؛ دَم کرده زرشک، بی اشتهایی را برطرف می کند و فشارخون را کاهش می دهد؛ این دمنوش برای درمان زردی و یرقان نیز مفید است.

مبتلایان به ورم طحال باید برای درمان دَم کرده زرشک را میل کنند؛ این دمنوش به بهبود بواسیر نیز کمک شایانی می کند. دَم کرده زرشک، نقرس و رماتیسم را از بین می برد.

موارد منع مصرف دمنوش زرشک

زنان باردار باید از مصرف دمنوش زرشک خودداری کنند.

مصرف طولانی و زیاد زرشک و فرآورده های آن سبب ناراحتی معده و روده می شود؛ استفاده بیش از حد این دمنوش، مانع جذب ویتامین B در بدن می شود؛ نوشیدن دمنوش زرشک برای مبتلایان به سرفه های خشک مضر است.

تداخل دارویی دمنوش زرشک

دمنوش زرشک ممکن است با آنتی بیوتیک ها تداخل ایجاد کند و تأثیر آن ها را کاهش دهد؛ این دمنوش می تواند اثر داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین را کم کند.

زرشک ممکن است باعث افزایش اثر آنتی هیستامین ها شود؛ این گیاه فشارخون را کاهش می دهد، بنابراین می تواند اثر داروهای فشار خون را افزایش دهد، زرشک ممکن است موجب افزایش اثر داروهای دیورتیک (ادرارآور) نیز شود، این گیاه قند خون را کاهش و تأثیر داروهای دیابت را افزایش می دهد.