علت روشن نشدن خودرو ها+ راه حل روشن

11:54 - 1400/04/04
روشن نشدن خودرو می تواند دلایل بسیار زیادی داشته باشد. گاهی اوقات شما می توانید با انجام یک کار ساده ماشین خود را روشن نمایید اما گاهی اوقات نیز مشکل ریشه ای است و نیاز به یک متخصص برای روشن نمودن خودرو دارید. در ادامه دلایل مختلف روشن نشدن خودرو را بررسی می کنیم.
علت-روشن-نشدن-خودرو-ها-راه-حل-روشن-

علت روشن نشدن خودرو ها+ راه حل روشن 4

روشن نشدن خودرو می تواند دلایل بسیار زیادی داشته باشد

دلایل روشن نشدن خودرو

روشن نشدن خودرو می تواند دلایل بسیار زیادی داشته باشد. گاهی اوقات شما می توانید با انجام یک کار ساده ماشین خود را روشن نمایید اما گاهی اوقات نیز مشکل ریشه ای است و نیاز به یک متخصص برای روشن نمودن خودرو دارید. در ادامه دلایل مختلف روشن نشدن خودرو را بررسی می کنیم.

تمام شدن سوخت

یکی از ساده ترین و ابتدایی ترین مواردی که باعث روشن نشدن خودرو می شود نبود سوخت است. قبل از هر چیز بهتر است میزان سوخت خودرو را بررسی کنید.

تخلیه باتری

علت روشن نشدن خودرو ها+ راه حل روشن 3

تخلیه شدن باتری یکی از اولیه ترین عوامل برای روشن نشدن خودرو است

خالی شدن باتری و یا همان خوابیدن باتری یکی از اولیه ترین دلایل روشن نشدن خودرو است. باتری به دلایل زیادی تخلیه می شود و شارژ خود را از دست می دهد. به عنوان مثال از کار افتادگی و فرسودگی باتری می تواند یکی از عوامل خالی شدن باتری باشد.

گاهی اوقات روشن ماندن چراغ های ماشین وقتی که خاموش است، در طولانی مدت می تواند باعث تخلیه باتری شود.

همچنین با اتفاق افتادن یک اتصالی، خودرو اصطلاحا دچار برق دزدی می شود و باتری خالی می شود.

با توجه به این که عمل استارت زدن و سیستم انژکتور خودرو برای شروع به انرژی الکتریکی نیاز دارد، با نبودن آن خودرو روشن نمی شود.

نشانه های خالی شدن باتری:

• روشن نشدن چراغ های پشت آمپر با باز کردن سوویچ

• نیامدن صدای پمپ بنزین با باز کردن سوویچ

• استارت خیلی ضعیف که با ادامه تر ضعیف تر نیز می شود و در نهایت ماشین به طور کلی استارت نمی خورد.

نشانه های بالا می تواند نشان دهنده خالی شدن باتری باشد. اگر به طور قطع می دانید که علت روشن نشدن خودرو شما تخلیه باتری است، شما می توانید با باتری به باتری کردن خودروی خود را روشن کنید.

همچنین می توان با هل دادن خودرو و گذاشتن آن در دنده نیز خودرو را روشن کرد اما این عمل اصلا توصیه نمی شود زیرا باعث ایجاد آسیب های زیادی به موتور، گیربکس و دسته موتور ها می شود.

شما می توانید با کمک یک ماشین دیگر و یا یک باتری شارژ شده ی دیگر، با باتری به باتری کردن خودروی خود را روشن کنید. برای این کار به دو کابل برق احتیاج دارید. با استفاده از کابل برق، سر مثبت باتری را به باتری دیگر و سر منفی آن را نیز به منفی دیگر متصل می کنید.

حال اگر مشکل از باتری شما باشد، شما می توانید استارت بزنید و ماشین روشن شود. اگر با باتری به باتری خودرو روشن نشد، چند دلیل برای آن وجود دارد:

• اول این که شاید عمل باتری به باتری را به درستی انجام نداده اید

• شاید باتری دوم شارژ ندارد

اگر موارد بالا مشکلی نداشتند، احتمالا روشن نشدن خودرو به باتری ربطی ندارد. در ادامه دیگر دلایل روشن نشدن خودرو را بخوانید.

سوختن فیوزها

علت روشن نشدن خودرو ها+ راه حل روشن 9

سوختن فیوز ها در خودرو های انژکتوری یکی از شایع ترین دلایل روشن نشدن خودرو است

فیوزها در خودرو های انژکتوری بسیار مهم و حیاتی هستند. قبل از ورود برق به هر قطعه ی دیگری، جریان از فیوز ها رد می شوند. اگر در برق اتصالی به وجود آمده باشد و یا فشار برق بالا باشد، فیوز می سوزد و نمی گذارد وسیله برقی بعد از آن بسوزد.

گاهی اوقات ممکن است که فیوز ها به دلیل یک اتصالی کوچک بسوزند و یا این که به دلیل فرسودگی از بین بروند. سوختن فیوز های مرتبط با سیستم انژکتور و استارت زنی باعث می شود تا خودرو روشن نشود.

نشانه های سوختن فیوز

• روشن نشدن چراغ چک

• نیامدن صدای پمپ بنزین با باز کردن سوویچ

• خودرو استارت نمی خورد

• استارت منجر به روشن شدن خودرو نمی شود

اگر موارد بالا را در خودروی خود مشاهده کردید، بهتر است که سری به جعبه فیوز خودرو بزنید. مکان جعبه فیوز در ماشین های مختلف تفاوت دارد و شما می توانید با یک جستجوی ساده آن را بیابید.

هر فیوز با یک قسمت خودرو سر و کار دارد و به همین دلیل مقاومت های آن ها با یک دیگر متفاوت است. پس از باز کردن جعبه فیوز، می توانید با یک سرچ ساده بفهمید که هر فیوز مربوط به چه قسمتی است. شما باید فیوز های مرتبط با سیستم انژکتور و استارت زنی را چک کنید تا دچار سوختگی و یا خرابی نشده باشند.

در صورت وجود فیوز سوخته آن را باید با فیوزی با همان مقدار مقاومت تعویض کنید. اگر هیچ فیوز سوخته ای در جعبه فیوز وجود نداشت، یعنی مشکل از جای دیگری است.

مشکلات شمع ها

شمع ها باعث جرقه زنی در موتور و در نتیجه روشن شدن خودرو می شوند. به همین دلیل اگر شمع ها دچار خرابی شده باشند و یا برق به آن ها نرسد، موتور نمی تواند روشن شود. اگر بیش از 8 سال است که شمع های خودرو را تعویض نکرده اید، می توان به خرابی شمع ها نیز شک کرد.

انسداد مسیر سوخت و یا فیلتر بنزین

علت روشن نشدن خودرو ها+ راه حل روشن 9

عدم تعویض به موقع فیلتر بنزین موجب انسداد مسیر سوخت و روشن نشدن خودرو می شود.

اگر به هر دلیل مسیر سوخت رسانی مسدود شده باشد، در نتیجه نبود سوخت خودرو نیز روشن نخواهد شد. یکی از اصلی ترین دلایل انسداد مسیر سوخت، گرفتگی فیلتر بنزین است. به طور معمول فیلتر بنزین باید هر سال تعویض شود. عدم تعویض آن باعث می شود تا مواد زائد در آن افزایش یابد و در نهایت دچار انسداد شود.

قطع شدن سیم های اصلی

نبود انرژی الکتریکی در خودرو مساوی است با روشن نشدن! به همین دلیل بهتر است که یک نگاه کلی به اتصالات اصلی خودرو مانند سر باتری ها بندازید تا قطع نشده باشند.

همچنین گاهی اوقات سر باتری ها سولفاته می شوند. نشانه آن مواد پودر مانندی است که در حالت معمولی به رنگ سفید است. این مواد در سر باتری ها تجمع می یابد و باعث کاهش اتصال بین سر باتری و باتری و در نتیجه کمبود انرژی الکتریکی می شود.

از بین بردن این سولفات کار آسانی است. شما می توانید با استفاده از آب جوش و یک پارچه یا مسواک آن ها را از بین ببرید!

برای این کار ابتدا آب داغ را روی سر باتری ها بریزید تا سولفات ها شسته شوند و سپس با استفاده از پارچه باقی مانده آن را پاک کنید.

برای جلوگیری از سولفاته شدن سر باتری ها می توانید مقداری گریس روی سر باتری ها بمالید.

دلایل تخصصی روشن نشدن خودرو

علت روشن نشدن خودرو ها+ راه حل روشن 8

برخی از دلایلی که باعث روشن نشدن خودرو می شوند بسیار ریشه و تخصصی هستند

دلایلی که پیش تر گفتیم را می توانید خودتان رفع کنید و خودرو را روشن نمائید. اما در ادامه دلایل تخصصی که باعث روشن نشدن خودرو می شوند را آورده ایم. برای رفع آن ها باید به یک فرد متخصص مراجعه نمایید.

دلایل تخصصی روشن نشدن خودرو شامل موارد زیر است:

• خرابی کویل

• گیر کردن شفت استپر خودرو

• جام کردن موتور و یا همان شاتون چسباندن

• خرابی سنسور دور موتور

• خرابی سنسور دمای آب

• خرابی سوئیچ

• خرابی سیستم انژکتور

• سوختن پمپ بنزین

• خرابی سوپاپ ها

• خرابی سنسور فشار هوا

• نرسیدن هوا به موتور

جمع بندی مطالب و سخن پایانی

در ابتدا مقاله مواردی که باعث روشن نشدن خودرو می شوند را آوردیم. شما می توانید با توجه به مطالب بالا و انجام یک سرکشی ساده متوجه شوید که کدام یک از موارد بالا باعث روشن نشدن خودروی شما می شود. اگر هیچ یک از آن ها عامل روشن نشدن خودروی شما نبود، بهتر است که برای حل مشکل به یک فرد متخصص مراجعه نمائید.