زن ها در آخر زمان این گونه میشوند

13:42 - 1400/04/01
آخر الزمان به دورانی گفته می شود که امام زمان ظهور کند و حق و عدالت در تمام جهان به وجود آید. در خصوص آخر الزمان احادیث زیادی از پیامبران وجود دارد.
زن-ها-آخر-

آخرالزمان در لغت به انتهای یک دوران گفته می شود اما در آموزه های دینی به دورانی گفته می شود که امام زمان(عج) برای برقراری حکومت عدل و داد در سراسر جهان ظهور خواهد کرد. احادیث بسیاری از پیامبر اکرم (ص) در منابع شیعه و سنی روایت شده است که مربوط به روزگار آخرالزمان و ظهور امام زمان (عج) می شود.

زن ها در آخر زمان این گونه میشوند4

مفهموم دوره آخرالزمان

بطور کلی در معارف اسلامی، اصطلاح آخرالزمان به دو معنا می باشد :

1. مدت زمانی طولانی که با ولادت آخرین پیامبر الهی شروع شده و با آغاز قیامت پایان می یابد. به همین دلیل پیامبراسلام را به عنوان پیامبر آخرالزمان یاد می کنند.

2- دومین مفهوم تا حدودی محدودتر از معنای اول است. به مدت زمانی که با ولادت حضرت مهدی(ع) آغاز شده، زمان غیبت صغری و کبری و همچنین ظهور حکومت جهانی آن حضرت، دوران آخرالزمان گفته می شود.

دوران اول روزگاری است که در آن فساد اخلاقی و ظلم و ستم همه جار ار فرامی گیرد و در دورن دوم که با قیام مصلح جهانی آغاز می شود ، ظلم و ستم و فساد ریشه کن شدهه و جای خود را به عدالت می دهد، همچنین عدلو داد، توحید، رشد عقلی و علمی در سراسر دنیا گسترش پیدا می کند.

زنان در آخرالزمان

در پاسخ به سوال برخی از شما کاربران از بخش دین و مذهب در مورد نشانه های زنان آخر الزمان آورده ایم که پیامبر خدا(ص) در توصیف برخی از زنان آخرالزمان فرموده اند:چگونه می شود حال شما هنگامی که زن های شما فاسد شوند و جوانانتان فاسق و شما نه امر به معروف می کنید و نه نهی از منکر. به پیامبر اکرم(ص) گفته شد که آیا این چنین خواهد شد؟! آن حضرت فرمود:بله و بدتر از آن نیز خواهد شد.

حضرت علی (ع) درباره سیمای زنان می فرمایند:

در آخرالزمان و نزدیک شدن قیامت- که بدترین زمان هاست- زن هایی ظاهر می شوند که برهنه و لخت می باشند، زینت های خود را آشکار می سازند، به فتنه ها داخل می شوند و به سوی شهوت ها می گرایند و به سوی لذت ها می شتابند، حرام های الهی را حلال می شمارند و در جهنم جاودانه خواهند بود.

احادیث آخر الزمان

پیامبراکرم (ص) در روایتی فرموده است:

روزگاری خواهد آمد که دین خدا تکه تکه خواهد شد. سنت من در نزد آنان بدعت و بدعت در نزد آنان سنت باشد، شخصیت های بزرگ در نزد آنها حیله گر خوانده می شوند و اشخاص حیله گر در نزد مردم، با شخصیت و وزین خوانده شوند. مومن در نزد آنان حقیر و بی مقدار می شود و فاسق به پیش آنها محترم و ارجمند باشد، کودکانشان پلید و گستاخ و بی ادب و زنانشان بی باک و بی شرم و بی حیا شوند، پناه بردن به آن ها خواری و اعتماد به آنان ذلت و درخواست چیزی از آنها نمودن، جامه درویشی به تن کردن و مایه بیچارگی و ننگ است. در آن هنگام خداوند، آنان را از باران به هنگام، محروم سازد و در وقت نامناسب بر آن ها ببارد.

شکم را خدا، زنان را قبله گاه و پول را دین خود می دانند

در روایتی دیگر از پیامبر اکرم (ص) آمده است که:

زمانی خواهد رسید که مردم شکم خود را خدا، زنان خود را قبله گاه، پول را دین خود، دوسایل دنیوی را مایه شرف و ارزش و اعتبار خود بدانند. از قرآن جز درس ، از اسلام جز آثار و از ایمان جز نام نماند. ساختمان مساجد آباد م شوند اما دلها از جهت هدایت خدا خراب شود.

دنیاپرستی حاکم می شود

رسول گرامی اسلام(ص) در این باره فرموده اند:

به زودی زمانی بر امت من می آید که در آن زمان درون آن ها پلید می شود ولی ظاهر آن ها به طمع دنیا آراسته می گردد. به آنچه در پیشگاه خداوند است دل نمی بندند، دین آن ها ریا، و تظاهر است، خوف از خدا به دلشان راه نیاید و خداوند آن ها را به عذابی فراگیر دچار سازد و به این صورت که آن ها خداوند را همچون آدم غرق شده می خوانند و خداوند دعایشان را مستجاب نمی کند.

تو را دروغگو خواهند دانست

روزگاری خواهد شده که انسان چهره آدم دارد اما دل او مانند دل شیطان می شود، مانند گرگ های درنده، خونریز می شوند، اگر درجمع آنها قرار گیری، به تو دروغ خواهند گفت، اگر صحبتی در میان آنها انجام دهی، تو را درغگو می پندارند، در نبود تو، غیبتت می کنند، از منکرات پرهیز نمی کنند، کارهای ناپسند خود را ادامه می دهند، افراد صالح برایشان دعا می کنند اما اجابت نمی شود، افراد بد بر آنها تسلط پیدا می کند که موجب عذاب آنها خواهند شد.

زن ها در آخر زمان این گونه میشوند6

دچار 4 بلا خواهند شد

در آن روزها، خداوند، انسان را به 4 بلا دچار خواهد کرد:

1. تجاوز به ناموس

2. هتک حرمت از جانب اغنیا و افراد زورگو

3. خشکسالی

4. ظلم و ستم از سوی حاکمان و قاضیان

اصحاب از سخنان حضرت محمد (ص) تعجب کرده و گفتند:

یا رسول الله ! مگر آنها بت پرست هستند؟

پیامبر فرمود:

آری هر پول و درهمی به نزد آنها بتی است که در حد پرستش به آن تعلق خاطر دارند.

زمانی که امرار معاش تنها با گناه تامین شود

در کنزالاعمال حدیث 31008 آمده است یکی از اصحاب پرسید دین خدا چگونه خواهد شد؟پیامبر(ص) فرمود:

زمانی بر مردم بیاید که هیچ دینداری دین سالمی نداشته باشد جز اینکه از قله کوهی بگریزد یا از سوراخی به سوراخ دیگر پناه برد چون روباهی که با بچه هایش چنین کند، و این آخرالزمان باشد.

هنگامی که مخارج زندگی جز با گناه تامین نشود، مجرد ماندن حلال می شود، در آن روزگار است که مرد به دست پدر و مادرش تباه و گمراه شود و اگر پدر و مادر نداشته باشد به دست زن و فرزندش و اگر زن و فرزند نداشته باشد، چه بسا هلاکت و تباهی او به دست اقوام و همسایگان رخ دهد که او را به فقر و تهیدستی سرزنش کرده و مسئولیت هایی را به او واگذار کنند که از عهده او خارج باشد تا گاهی که او به پرتگاه های هلاکت سقوط کند.

از قرآن جز نوشته و از اسلام به غیر از نام نخواهد ماند

در کتاب بحارالانوار جلد52 ص190 رسول خدا (ص) فرمودند:

روزگاری خواهد شد که به غیر از رسم الخط از قرآن و نامی از اسلام برای مسلمانان نخواهد ماند چنانچه گروهی به دین خدا در جهان خوانده شوند در حالی که همین گروه از هرکسی از اسلام دورتر باشند. ساختمان مساجد آباد و اما دلها از حیث هدایت ویرن باشد. در میان مردم، قرآن و اهل آن در اقلیت قرار گیرند. مومنان با اینکه در میان مردم زندگی می کنند اما در میان آنها نباشند، چرا که هدایت با ضلالت همراه نمی شود اگرچه در کنار هم قرار گیرند.

گسترش فساد اخلاقی و پرستش زنان

حضرت محمد (ص)فرمودند:

قیامت بر پا نمی شود تا آن که زنی را در روز روشن و به طور آشکار گرفته ، در وسط راه به او تعدی می کنند و هیچ کس این کار را نکوهش نمی کند.

محمد بن مسلم می گوید:به امام باقر علیه السلام عرض کردم:

ای فرزند رسول خدا ! قائم شما چه وقت ظهور خواهد کرد ؟

امام فرمود:

إذا تشبه الرجال بالنساء، و النساء بالرجال، و اکتفی الرجال و بالرجال، و النساء بالنساء، هنگامی که مردها خود را شبیه زنان و زنان خود را شبیه مردان کنند. آن گاه که مردان به مردان اکتفا کرده و زنان به زنان اکتفا کنند.

یکی ناهنجاری های دیگر در دوران آخرالزمان، زن سالاری تا سر حد زن پرستی و قبله قرار دادن زنان است:در این روزگار مرد از همسرش اطاعت می کند و او را قبله خود می داند اما از والدین خود نافرمانی می کند. در آخرالزمان زن را ببینی که با خشونت با همسرش رفتار می کند، آنچه را که او نمی خواهد، انجام می دهد، اموال شوهرش را به ضرر وی خرج می کند.

به قوانین اسلام چنان بی اعتنا می شوند که گویی ...

روزگاری خواهد شد که مردم از هماهنگی و اتحاد فراری باشند و به پراکندگی مصم خواهند شد. چنان به قوانین اسلام بی اعتنایی کنند که گویی خود پیشوای قرآن هستند نه قرآن پیشوای آن ها. از حق نامی نخواهد ماند و قران را تنها خط و ورق بشناسند. چه بسا یکی در درس قرآن وارد شده اما خیلی زود از دین خارج شود و چون در آخرالزمان دین دستخوش افکار گوناگون روایات جدید شود، کمتر کسی از شما دین خود را حفظ کند.

سردی عواطف میان انسان ها

پیامبر اکرم (ص) فرمودند :

" فلا الکبیر یرحم الصغیر و لا القوی یرحم الضعیف، و حینئذ یأذن الله له بالخروج". در آن روزگار، بزرگترها به زیر دستان و کوچکترها ترحم نمی کنند و قوی بر ضعیف ترحم نمی نمایند. در آن هنگام خداوند به او (حضرت مهدی (ع)) اذن قیام و ظهور می دهد.

آنچنان از علما فرار کنند که گوسفند از دست گرگ فرار می کند

در منابع شیع و سنی روایتی از پیامبر وجود دارد که می فرمایند:

روزگاری خواهد آمد که مردم مانند گریختن گوسفند از گرگ ، از علما بگریزند. در آن وقت خداوند انسان ها را دچار 3 بلا خواهد ساخت:

1. برکت مال آنها را خواهد گرفت

2. ستمگران بر آنها مسلط می شوند

3. بدون ایمان از دنیا خواهند رفت

یکی از اصحاب از پیامبر سوال کرد:

یا رسول الله دین مردم چگونه خواهد بود ؟

ایشان در پاسخ فرمودند:

زمانی خواهد آمد که هر شخص دین خود را به سختی حفظ کند. دین داری آن ها مانند فردی می شود که آتش در دست نگه می دارد.

زن ها در آخر زمان این گونه میشوند2

گسترش ترس و ناامنی

امام باقر علیه السلام می فرماید:

« لایقوم القائم إلا علی خوف شدید....»؛ حضرت مهدی (عج) قیام نمی کند مگر در دورانی پر از بیم و هراس.

و نیز فرمود:

حضرت مهدی (ع) هنگامی قیام می کند که زمام کارهای جامعه در دست ستمکاران باشد.

برای اندکی نان پیش هر کسی سر خم کنند

در بحار ج 77ص369 روایتی از پیامبر وجود دارد که در اواخر عمر خود خطاب به یاران و اصحاب خود فرمودند:

زمانی بر مردم بیاید که اخلاق انسانی از آنان رخت بربندد چنانکه اگر نام یکی را بشنوی به از آن بود که آن را ببینی یا اگر او را ببینی به از آن است که او را بیازمایی. چون او را بیازمایی، حالاتی زشت و ناروا در او مشاهده کنی. برای رسیدن به اندک نانی پیش هرکسی کرنش کنند. نه خود را در پناه اسلام دانند و نه به کیش نصرانی زندگی کنند. بازرگانان و کاسبان، رباخوار و فریبکار ، و زنانشان خود را برای نامحرمان آراسته کنند. در آن زمان اشرار بر آنها تسلط پیدا می کنند و دعاهای آنها مستجاب نمی شود.

مانع تراشی در تربیت دینی فرزندان

یکی از نشانه های دیگر آخرالزمان، کم توجهی پدر و مادرها نسبت به تربیت دینی فرزندان و مانع تراشی آنها برای علم آموزی دینی و گرایش های الهی فرزندان است.

وای بر فرزندان آخرالزّمان از روش پدرانشان! نه از پدران مشرکشان، بلکه از پدران مسلمانشان که چیزی از فرایض دینی را به آنها یاد نمی دهند و اگر فرزندشان نیز از پی فراگیری معارف دینی بروند، منعشان می کنند و تنها از این خشنودند که آنها درآمد آسانی از مال دنیا داشته باشند، هر چند ناچیز باشد. من از این پدران بیزارم و آنان نیز از من بیزارند.

نجات یافتگان آخرالزمان

امیرمؤمنان(ع) درباره انسان هایی که در این دوران سخت، نجات می یابند فرمود:

و آن زمانی است که از فتنه ها نجات نمی یابند مگر مؤمنانی که بی نام و نشانند، اگر در حضور باشند شناخته نشوند و اگر غایب گردند کسی سراغ آنها را نمی گیرد. آنها چراغ های هدایت و نشانه های روشنند. نه مفسده جو هستند و نه فتنه انگیز، نه در پی اشاعه فحشا هستند و نه مردمی سفیه و لغوگو ! این ها افرادی هستند که خداوند درهای رحمتش را به سویشان باز می کند؛ و سختی ها و مشکلات را از آنان برطرف می سازد.

امیرالمومنین (ع) در کتاب نهج البلاغه ، حکمت 102 فرمود:

زمانی بر مردم بیاید که مقرب نباشد جز به سخن چینی، و جالب شمرده نشود جز فاجر بودن، و تحقیر نشوند جز افراد با انصاف، در آن زمان دستگیری مستمندان زیان بشمار آید و صله رحم لطف وبزرگواری بشمار آید.

از علی بن ابی طالب(ع) درباه آخرالزمان پرسیده شد:

آیا در آن زمان مومنانی وجود دارند؟

فرمود:

آری.

باز پرسیده شد:

آیا از ایمان آنان بر اثر فتنه ها چیزی کاسته می شود؟

فرمود:

نه ، مگر آن مقدار که قطرات باران از سنگ خارا بکاهد اما آنان در رنج بسر برند.

امام سجاد(ع) فرمود:

چون خداوند می دانست در آخرالزمان اهل فکر دقیق النظر خواهند آمد، از این جهت قل هوالله و احد و آیاتی از سوره حدید نازل کرد.

بر شما باد که همچون بادیه نشینان و زنان دینداری کنید

امام صادق(ع) فرمود:

چون قائم ما قیام کند خداوند انچنان نیرویی به چشم و گوش پیروانش داده که به پیک و پیام اور نیازی نداشته باشند و به هرکجای جهان که باشند امام خود را ببینند و سخنش را بشنوند.

زن ها در آخر زمان این گونه میشوند1

خصوصیات دیگر روزگار آخرالزمان

نارضایتی پدر و مادر از فرزندان و آرزوی مرگ آنان، مرگ های ناگهانی و کشتارهای پیاپی، استیلای ستمگران بر مظلومان، فساد اقتصادی و رواج حرام خوری، سبک شمردن حرمت پدران و مادران ،تهمت زدن فرزند به پدر ، نفرین کردن والدین توسط فرزندان، شادی از مرگ والدین، سردی عواطف میان اعضای خانواده و قطع رحم، بی تفاوتی مردان در قبال دفاع از کیان خانواده و شهوت گرایی از جمله ویژگی های جامعه آخرالزمان در روایات است.