زنان با بی میلی جنسی مردان چه کنند؟

11:15 - 1400/04/01
بی میلی جنسی مردان به رابطه زناشویی با همسرشان یکی از مسائلی است که موجب فروپاشی زندگی مشترک می شود بنابراین با توجه به علتش، این مشکل را باید با رعایت نکاتی برطرف کرد.
زنان-میلی-جنسی-مردان-چه-کنند؟-

کد مطلب : 51282زمان مطالعه : 8 دقیقه

بی میلی جنسی مردان ریشه در چه دارد؟

یکی از مشکلاتی که برخی از زوجین در زندگی زناشویی با آن روبرو می شوند بی میلی جنسی مردان است که منجر به سردی زندگی مشترک خواهد شد . بی میلی جنسی در مردان به علت های گوناگونی ایجاد می شود و با توجه به هر علت درمان متفاوتی نیز دارند . در این بخش از سلامت جنسی و نکات مربوط به زندگی زناشویی در نمناک به عوامل ایجاد کننده بی میلی جنسی در مردان و به بیان نکات مهمی در این باره پرداخته ایم.

علت متمایل نبودن برخی مردان به برقراری رابطه زناشویی با همسرشان چیست؟

داشتن فعالیت جنسی هم در زنان و هم در مردان به عوامل گوناگونی مانند مانند همسر، شرایطی که رابطه در آن اتفاق می افتد و عوامل فردی بستگی دارد و باید این مسئله از جهات گوناگون مثل میل جنسی، برانگیختگی، ارگاسم و… و از دیدگاه عوامل فردی، بین فردی، روان شناختی، پزشکی، محیطی و… بررسی گردد.برخی از مردان تمایلی به برقراری رابطه زناشویی با همسرشان نشان نمی دهند که عوامل مختلفی می تواند در آن نقش داشته باشد.

زنان با بی میلی جنسی مردان چه کنند؟19

علت بی میلی جنسی مردان چیست؟

بی میلی جنسی مردان نسبت به رابطه با همسرشان

اگر همسر شما دچار بی میلی به برقراری رابطه زناشویی شده است دانستن این موضوع که این اتفاق در چه شرایطی رخ داده است و آیا این مساله تحت شرایط زمانی و مکانی خاصی شکل می گیرد یا اینکه این بی میلی از همان ابتدای زندگی مشترک وجود داشته است یا تحت تاثیر مسایل دیگر مانند مشاجره با همسر، استرس، مشکلات اقتصادی و… به وجود آمده ، بسیار پر اهمیت است.

آیا میل جنسی شما کاهش یافته است؟

بسیاری از افراد میل جنسی را شهوت و هوای نفسانی می دانند در صورتی که میل جنسی مفهوم پیچیده تری دارد . میل جنسی، یک مرحله روان شناختی می باشد که در آن فرد تمایل به خیال پردازی و داشتن فعالیت جنسی دارد.

زمانی مشکلات مربوط به میل جنسی، پیش می آید که افراد میل جنسی نداشته باشند یا میل جنسی پایینی را تجربه کنند. افرادی که میل جنسی بسیار بالا یا بسیار پایین دارند مشکلات ناراحت کننده و آزاردهنده را تجربه می کنند که برای طرف مقابل نیز ناراحت کننده است.

میل جنسی بالا ، به عنوان اعتیاد جنسی تلقی می شود اما میل جنسی پایین یک اختلال به حساب می آید. مشکلات مربوط با میل جنسی در مردان و زنان، نسبت به مسایلی مانند نبود رغبت، اشتیاق و میل در ارتباط با شرایطی از قبیل خیال پردازی های جنسی، خودارضایی یا داشتن رابطه جنسی تعریف می شود. بی میلی جنسی به 22 نوع بی میلی جنسی موقعیتی و بی میلی جنسی فراگیر تقسیم می گردد.

اگر فردی در خانه خود نسبت به برقراری رابطه جنسی با همسرش بی میل است اما در مسافرت و مکانی غیر از خانه تمایل به برقراری رابطه جنسی با همسر خود را دارد این میل جنسی از نوع موقعیتی است اما اگر بی میلی جنسی ربطی به مکان و شرایط نداشته باشد و فرد در هر شرایط میلی به برقراری رابطه نداشته باشد، از نوع فراگیر است.

زنان با بی میلی جنسی مردان چه کنند؟6

علت بی میلی مردان به رابطه زناشویی

عواملی که سبب کاهش میلی جنسی مردان می شود

برقراری رابطه در شرایط نامناسب مانند وقتی که فرد به دلیل مشغله های کاری، خستگی جسمانی و روانی، نگرانی های خانوادگی و… آمادگی برقراری رابطه را ندارد سبب کاهش میل جنسی در هر دو جنس می شود.

از دیگر عواملی که سبب کاهش میل جنسی می شود وجود مشکلات روان شناختی مانند اضطراب، افسردگی ، مصرف داروهای ضدافسردگی(مخصوصا فلوکستین)، است . برخی از زوجین نیز نسبت به رابطه زناشویی طرز تفکر و نگرش منفی دارند که این امر سبب کاهش میل جنسی می شود.

بسیاری از زوجین رابطه را فقط وقتی که می خواهند به ازدیاد نسل بپردازند درست می دانند و در غیر این صورت داشتن رابطه زناشویی را گناه می دانند پس در زمان های دیگر اقدام به برقراری رابطه نمی کنند .

ازدیگر چیزهایی که سبب کاهش میل جنسی می شود نوع نگرش فرد نسبت به عملکردش است . مثلا مردانی که فکر می کنند در هرشرایطی باید برای برقراری رابطه زناشویی آماده باشند ، وقتی در عمل با شکست روبرو می شوند به توانمندی خود شک می کنند و همین سبب کاهش عزت نفس جنسی شان بی میلی شان نسبت به برقراری رابطه می شود.

از عوامل دیگر که سبب کاهش میل جنسی در مردان و زنان می شود می توان به اختلال در نعوظ، انزال زودرس در مردان و وجود نگرش های منفی به عملکرد جنسی در مردان و خشکی واژن، درد و…، ترس از تکرار شکست و عدم موفقیت رابطه جنسی یا ارضا نکردن همسر و آزار و اذیت او حین برقراری رابطه زناشویی در زنان اشاره نمود.

مشکلات جسمانی و برخی بیماری ها نیز مانند سرطان ، بیماری های قلبی - عروقی، فشارخون بالا، کلسترول بالا و دیابت نیز سبب کاهش میل جنسی می شوند .

تاثیر کیفیت رابطه بر کاهش میلی جنسی مردان

هدف از داشتن رابطه زناشویی کسب لذت است. برقراری رابطه جنسی زوجین با یکدیگر در شرایط نامناسب یکی از علت های کاهش میل جنسی است . مثلا زمانی که یکی از زوجین به دلیل مشغله های کاری، خستگی جسمانی و روانی، نگرانی های شغلی و خانوادگی آمادگی لازم برای داشتن رابطه ندارد اما به دلیل فشار همسر و علاقه و احترام به او و تنها برای انجام وظیفه کردن به برقراری رابطه جنسی اقدام می کند ، در چنین شرایطی طبیعی است برقراری رابطه موفقیت آمیزنخواهد بود و این شرایط باعث کاهش میل جنسی در هر دو جنس می شود. پس بهتر است زوجین شرایط یکدیگر را درک کنند و مدام برای ایجاد رابطه زناشویی همدیگر را تحت فشار قرارندهند.

کاهش میل جنسی زمانی به اوج خواهد رسید که سالیان زیادی از ازدواج گذشته باشد و مسایلی مانند نگهداری از فرزندان، عادی شدن روابط و الگوهای جنسی روزمره و تکراری نیز به آن اضافه شده باشد.

چنانچه در مطالب قبلی بخش سلامت نمناک گفته شد در برخی از موارد نیز کاهش میل جنسی مرد به این دلیل است که او احساس خاصی نسبت به همسرش دارد و همسرش او را به یاد مادرش می اندازد که در این حالت فرد میل جنسی اش را نسبت به همسرش از دست می دهد.

عوامل بین فردی و روابط عاطفی زوج نیز علاوه برعوامل روان شناختی، پزشکی و عوامل فردی در کاهش میل جنسی تاثیر گذار است . این مسئله که روابط عاطفی زن و مرد چگونه است و آنها چگونه با مشکلات مختلف خود کنار می آیند، در کاهش میل جنسی تاثیر گذار است.

عوامل موثری که میل جنسی را تحت تاثیر قرار می دهند عشق و علاقه زوجین به یکدیگر، درک متقابل نیازها و خواسته های هم و درک شرایط خاص زمانی و مکانی که زوج در آن به سر می برد، می باشد .

برای داشتن میل جنسی در کنارعشق و علاقه ، جذابیت جنسی نیز لازم است. اگر یکی از زوجین برای دیگری جذابیت نداشته باشد و همسرش نمی تواند به دلیل فقدان مهارت های عاطفی و جنسی با او ارتباط برقرار کند.

از عواملی که باعث کاهش میل و رضایتمندی جنسی می شود می توان به تعارض های زناشویی، نداشتن توافق، ناسازگاری، عدم اعتماد و احترام، احساس خشم و نفرت، توجه نداشتن به نیازهای هم، نبود عشق و علاقه، روابط بین فردی آسیب دیده و…. اشاره نمود.

زنان با بی میلی جنسی مردان چه کنند؟14

بی میلی جنسی مردان به دلیل شرایط نامناسب

ارتباط داروها و بی میلی جنسی مردان

استفاده از برخی از داروها مانند داروهای ضدافسردگی (مثل فلوکستین) و ضدفشارخون یا ضدریزش مو سبب کاهش میل جنسی می شود.

مشکلات هورمونی و بی میلی جنسی مردان

اختلال های تیروییدی و تومورهای غده هیپوفیزاز مشکلاتی هستند که سبب کاهش میل جنسی می شوند . افراد دارای سطح تسوتسترون پایین تر از حد نرمال کاهش میل جنسی را تجربه می کنند. برای کاهش سطحتستوسترون دلایلی وجود دارد که با آزمایش های پزشکی و تست های آزمایشگاهی مشخص می شود.

پایین بودن سطح هورمون بر کاهش میل جنسی هر چند هنوز به اثبات نرسیده است اما پایین بودن سطح هورمون تستوسترون در مردان همواره سبب کاهش میل جنسی خواهد شد.

اگر به دلیل پایین بودن سطح تستوسترون میل جنسی کاهش یابد در درمان باید به سن و وضعیت سلامت فرد توجه شود مثلا مصرف تستوسترون در مردان مبتلا به سرطان پروستات، باعث پیشرفت سرطان می شود اما در بیشتر مردان این روش، بی خطر است و معمولا افزایش میل جنسی را به دنبال دارد.در کاهش میل جنسی افزایش پرولاکتین و مشکل های تیروییدی مخصوصا کم کاری تیروئید تاثیرگذار است.

کاهش میل جنسی مردان با تمام زمانشان با همسر

کاهش میل جنسی روندی تدریجی دارد و ناگهانی رخ نمی دهد . اگر فردی چندین ماه برای برقراری رابطه با همسرش تمایلی از خود نشان ندهد دچار کاهش میل شده است. هر چه از اوایل ازدواج می گذرد تمایل همسران برای برقراری رابطه کاهش می یابد و این امری طبیعی است که همسران باید برای جذاب ماندن در نظر یکدیگر تلاش بیشتری کنند.

زنان با بی میلی جنسی مردان چه کنند؟4

با بی میلی جنسی مردان چه باید کرد؟

علائمی که نشان می دهد دچار کاهش میل جنسی می شوید

زوجینی که تا مدتی نه چندان دور دچار کاهش میل جنسی خواهند شد این علائم را دارا هستند:

  • برقراری رابطه حس ارتباط و اشتراک به آنها نمی دهد.
  • همیشه یکی از آنها تحت فشار و آغازگر رابطه است و دیگری تلاشی برای برقراری رابطه نمی کند.
  • رابطه زناشویی برایشان به یک فعالیت معمولی و مکانیکی تبدیل شده است
  • هیچ گونه تفکرهای جنسی در رابطه با همسر خود ندارند
  • در ماه یکی، دو بار رابطه زناشویی برقرار می کنند.

نکاتی برای درمان مشکلات جنسی

برای اینکه بتوانیم به درمان مشکلات جنسی بپردازیم بهتر است عوامل ایجادکننده مشکل را بشناسیم و جوانب مختلف آن را بررسی کنیم . به همین دلیل بهتر است فرد دچار بی میلی جنسی نزد پزشک متخصص برای ارزیابی دقیق و درمان موثر برود زیرا درمان ها با توجه به نوع مشکلات ایجادکننده، متفاوت است.

قبل از درمان بی میلی جنسی یا دیگر مشکلات جنسی باید مشکلاتی مانند تعارض های زناشویی، مشکلات روان شناختی، ارتباطی، پزشکی و… و هر عامل ایجادکننده جانبی حل شوند و سپس مشکل جنسی را درمان کرد.

بارها در بخش سلامت جنسی در نمناک اشاره کردیم که زوج درمانی می تواند مشکلات جنسی که به دلیل تعارض های زناشویی یا نبود عشق دوطرفه زوجین به وجود آمده را رفع کند . زوج درمانی برای حل مشکلات زوجینی که چند سال از زمان شروع مشکلاتشان می گذرد، مفید است.

توصیه هایی برای مواجهه با بی میلی جنسی مردان

اگر فقدان جذابیت جنسی دلیل کاهش میل جنسی شود ، بهتر است زوجین با یکدیگر صحبت کنند و بر سر این مسئله به اتفاق نظر برسند که برای ایجاد جذابیت جنسی همسر تغییراتی را در ظاهر خود به وجود آورد. این کار برای پیشگیری از هر نوع رنجش، بهتر است زیر نظر متخصص انجام گردد .

اگر الگوهای تکراری و بدون تغییر باعث بروز مشکل در روابط زناشویی شود باید در الگوهای رفتار جنسی تغییر داده شود. این تغییرها، زمانی امکان پذیر هستند که زوجین به ایجاد بهبود روابط بین فردی خود تمایل داشته باشند.