طرز تهیه شربت خاکشیر | مواد لازم شربت خاکشیر

طرز تهیه شربت خاکشیر جذاب و خنک به روش تهران قدیم

13:01 - 1401/04/20
برای اینکه در فصل تابستان دچار گرمازدگی نشوید یکی از نوشیدنی هایی که میتونه کمکتون کنه “شربت خاکشیر” است و این نکته را توجه داشته باشید که در مصرف آن زیاده روی نکنید زیرا ...
طرز تهیه شربت خاکشیر

پاتوق آنلاین : برای اینکه در فصل تابستان دچار گرمازدگی نشوید یکی از نوشیدنی هایی که میتونه کمکتون کنه “شربت خاکشیر” است و این نکته را توجه داشته باشید که در مصرف آن زیاده روی نکنید زیرا ...

فیلم طرز تهیه شربت خاکشیر خانگی

طرز تهیه شربت خاکشیر خانگی :

خاکشیر گیاهی یک ساله است که از تیره شب بویان می باشد که در کوهستان و دشت می روید. یکی از محبوب ترین و بهترین شربت هایی که می شود در فصل تابستان تهیه کرد تا از گرما زدگی و عطش زیاد جلوگیری کند بدون شک شربت خاکشیر است که دارای خواص فراوانی می باشد.پس با ما همراه باشید تا طرز تهیه این شربت فوق العاده را آموزش دهیم.

طرز تهیه شربت خاکشیر جذاب و خنک به روش تهران قدیم 1

مواد لازم برای شربت خاکشیر:

مواد اولیه ذکر شده در این آموزش برای 2 لیوان شربت خاکشیر مناسب می باشد برای مقادیر بیشتر مقدار مواد را ضرب و تقسیم کنید.

  • شکر:نصف پیمانه
  • آب:نصف پیمانه
  • عرق بیدمشک و یا گلاب:یک چهارم پیمانه
  • تخم شربتی:یک قاشق غذاخوری
  • خاکشیر شسته شده:دو قاشق غذاخوری
  • پودر زعفران:به اندازه نوک قاشق چایخوری

دستور تهیه شربت خاکشیر و تخم شربتی:

مرحله اول

ابتدا خاکشیر را شسته و بگذارید تا خیس بخورد. سپس یک قاشق تخم شربتی را در نصف لیوان آب مخلوط کرده و کنار بگذارید تا پف کرده و ژله ای شود.

مرحله دوم

در این میان نصف پیمانه آب را در قابلمه ای بریزید و روی حرارت بگذارید تا بجوشد. وقتی آب شروع به قل خوردن کرد نصف پیمانه شکر را افزوده و بدون اینکه هم بزنید اجازه دهید تا دانه های شکر حل شود. بعد از اینکه دانه های شکر بخوبی حل شد مواد را یکبار هم بزنید و گلاب را اضافه کنید و سپس دوباره به مدت 5 دقیقه هم بزنید.

مرحله سوم

سپس پودر زعفران را هم بریزید و شربت را هم بزنید و اجازه دهید تا بجوشد و غلیظ شود. بعد از اینکه شربت به غلظت کافی رسید آن را از روی حرارت بردارید و اجازه دهید تا خنک شود.

مرحله چهارم

شربت زعفران را در یک لیوان مناسب بریزید و تخم شربتی و خاکشیر خیس خورده را اضافه کنید و روی آن آب و یخ بریزید و هم بزنید. شربت خاکشیر آماده است آن را خنک سرو نمایید.

نکات تکمیلی در مورد شربت خاکشیر

شربت خاکشیر جزو نوشیدنی - انواع شربت میباشد زمان آماده سازی مواد اولیه و مایحتاج آن حدودا 15دقیقه توجه نمایید مقدار مواد اولیه و دستور تهیه برای 4 نفر مناسب میباشد .