8 روش خانگی و موثر برای درمان زخم

08:48 - 1400/03/25
در این بخش با بهترین راه های طبیعی برای درمان زخم های بدن آشنا خواهیم شد. اگر بدن شما آسیب ببیند و زخم شود می بایست سریعا برای درمان آن دست به کار شوید
8-روش-خانگی-موثر-

8 روش خانگی و موثر برای درمان زخم0

راه های طبیعی برای درمان زخم

در این بخش با بهترین راه های طبیعی برای درمان زخم های بدن آشنا خواهیم شد. اگر بدن شما آسیب ببیند و زخم شود می بایست سریعا برای درمان آن دست به کار شوید زیرا که باکتری ها و عوامل خطرناک بیرونی راهی برای ورود به بدن شما پیدا می کنند. اگر نمی خواهید برای درمان یک زخم عادی به درمانگاه بروید، ما امروز راه هایی خانگی و موثر را به شما معرفی می کنیم. با همراه باشید.

1. محلول آب و نمک برای درمان زخم

8 روش خانگی و موثر برای درمان زخم19

معمول است که برای شستن زخم از آب اکسیژنه یا هیدروژن پراکسید استفاده می کنند، اما این محلول تمام باکتری ها را از بین نمی برد و می تواند برای پوست مضر باشد. شما می توانید به جای آب اکسیژنه از محلول آب و نمک استفاده کنید، یک قاشق غذاخوری نمک را در 400 گرم آب جوش حل کنید و پس از خنک شدن، محلول را با گاز استریل روی زخم بمالید.

2. برای درمان سوختگی از یخ استفاده کنید

8 روش خانگی و موثر برای درمان زخم2

بهترین مسکن برای سوختگی های معمولی یخ است، یخ سریعا به توقف ورم کمک می کند و درد ناشی از سوختگی را کاهش می دهد. اگر زبان یا سایر اعضای بدن تان دچار سوختگی شد، به جای خمیر دندان از یک قالب یخ استفاده کنید. یخ را داخل پارچه ای تمیز قرار داده و چند دقیقه روی محل سوختگی نگه دارید.

3. کارایی عسل در درمان زخم ها

8 روش خانگی و موثر برای درمان زخم2

عسل برای درمان زخم کاربرد دارد، این ماده طبیعی دستگاه ایمنی را تقویت می کند و باعث می شود زخم ها سریع تر التیام پیدا کنند. عسل همچنین توانایی مبارزه با باکتری ها را نیز دارد. عسل طبیعی فاسد نمی شود، بنابراین همیشه مقداری عسل طبیعی در جایی خشک و خنک نگه داری کنید و اگر بدن تان زخم شد، پس از شست و شو لایه ای نازک از عسل روی زخم بمالید و زخم را بانداژ کنید.

4. سرکه سیب و مبارزه با باکتری ها

8 روش خانگی و موثر برای درمان زخم17

تحقیقات ثابت کرده که سرکه سیب ضد باکتری است و می تواند با باکتری هایی مثل: ای کولای هم مبارزه کند و آنها را از بین ببرد. مقداری سرکه سیب را با آب رقیق کنید و با کمک گاز استریل یا پارچه ای تمیز آن را به مدت 30 دقیقه روی زخم قرار دهید تا تاثیر شگفت انگیز این ماده را مشاهده کنید.

5. کیسه یخ برای کبودی های بدن

8 روش خانگی و موثر برای درمان زخم11

کیسه یخ عضلات را آرام می کند و از خونریزی های داخلی جلوگیری می کند. از جایی از بدن تان دچار کبودی شد از کیسه یخ استفاده کنید، البته با رعایت این نکته: (کیسه یخ را مستقیما روی ناحیه کبود بدن تان قرار ندهید، یک تکه پارچه تمیز روی زخم قرار دهید و بعد کیسه یخ را حداکثر به مدت 10 دقیقه روی کبودی نگه دارید.)

6. جوش شیرین برای نیش حشرات

8 روش خانگی و موثر برای درمان زخم0

جوش شیرین به کاهش تورم، خارش و درد ناشی از نیش حشرات کمک می کند. مقدای جوش شیرین را با آب مخلوط کنید تا خمیر نرمی به دست آورید. سپس از خمیر را روی محل نیش حشرات قرار دهید و بعد 15 دقیقه محل را شست و شو دهید. این ترفند برای روزهای گرم سال و ازدیاد حشرات موذی فوق العاده مفید می باشد.

7. آلوئه ورا و خاصیت ضد التهابی

8 روش خانگی و موثر برای درمان زخم3

ژل آلوئه ورا خواص ضد التهابی دارد و برای درمان آفتاب سوختگی هم موثر است، برگ گیاه آلوئه ورا را ببرید، قسمت های تیغ دارش را جدا کنید و ژل درون آن را بیرون آورید و روی زخم بمالید، البته شما می توانید ژل آلوئه ورا را از داروخانه ها هم تهیه کنید.

8. خواص سیر برای توقف خونریزی و ترمیم زخم

8 روش خانگی و موثر برای درمان زخم8

سیر خواص بسیاری دارد که از جمله آنها توقف خونریزی و ترمیم سریع زخم ها می باشد. سیر را بکوبید و به صورت خمیر درآورید تا از تمام خواص آن استفاده کنید. خمیر بدست آمده را روی زخم قرار دهید و زخم را بانداژ کنید، یادتان باشد که سیر باید 2 روز روی زخم باقی بماند.

در آخر:

در پایان این نکته را یاد آور می شویم که: زخم های عمیق نیاز به فوریت های پزشکی دارند، مواردی که امروز به شما معرفی کردیم برای درمان زخم های سطحی و معمولی مفید هستند. اگر دچار سوختگی شدید یا زخم ها و پاره گی های عمیق شدید سریعا به درمانگاه مراجعه کنید.