فوری / زلزله شدید تبریز را لرزاند

13:37 - 1400/03/18
شهر تبریز و اطراف آن لرزید و مردم از ساعت 3:13 بامداد به خیابان‌ها پناه بردند.

شهر تبریز و اطراف آن لرزید و مردم از ساعت 3:13 بامداد به خیابان‌ها پناه بردند.

بر اساس گزارش مقدماتی زمین‌لرزه، بزرگی این زلزله 4.2 ریشتر بود که محل وقوع آن استان آذربایجان شرقی در حوالی تبریز به ثبت رسید.

تبریز روی ویبره/پس لرزه‌های 2.5 تا 4 ریشتری ادامه دارد

پس از وقوع زلزله 4.2 ریشتری در ساعت 3.13 دقیقه بامداد امروز، تاکنون هفت پس لرزه ثبت شده که آخرین آن، ساعت 8 صبح بود.پس لرزه ها به ترتیب، 3.2، 2.7، 3.0، 2.6، 2.5، 4.0، 2.8 ریشتر بود که بزرگترین پس لرزه به بزرگی 4 ریشتر در ساعت 7:44 دقیقه صبح امروز رخ داد.

محمدباقر هنربر، مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی با بیان اینکه اولین زلزله تبریز در ساعت 3 و 13 دقیقه و 54 ثانیه به بزرگی 4.2 ریشتر اتفاق افتاد، اظهار داشت: بعد از آن، 7 پس لرزه ثبت شده است.

وی ادامه داد: در ساعت هفت و 44 دقیقه صبح نیز مجددا زلزله‌ای به بزرگی چهار ریشتر در تبریز اتفاق افتاد که در ساعت 7 و 59 دقیقه، یک پس لرزه سه ریشتری داشته است.

هنربر گفت: تیم‌های ارزیابی متشکل از هلال احمر، اورژانس، آتش نشانی و نیروی انتظامی بلافاصله پس از وقوع نخستین زلزله به منطقه اعزام شده‌اند. دستور آماده باش کامل نیز به اعضای ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان، شهرستان تبریز و شبستر داده شده است.

وی افزود: تاکنون خوشبختانه خسارت جانی و یا مالی در منطقه گزارش نشده است، ولی همچنان تیم‌های ارزیاب در حال پایش منطقه هستند.

وی گفت: مرکز اصلی وقوع این زلزله‌ها حوالی تبریز و صوفیان و تقریبا اطراف روستای اوغلی است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان شرقی، همچنین از اعزام اکیپ‌های هلال احمر و اورژانس به روستاهای اطراف تبریز خبر داد و گفت: این اکیپ‌ها قرار است تا خسارت‌های احتمالی را بررسی و امداد رسانی کنند.

وی افزود: علاوه بر ارزیابی تبریز، تاکنون گزارشی از میزان خسارت‌های احتمالی اعلام نشده است.

زنگ خطر برای مسئولین شهری

تبریز امروز 4 بار لرزید و این می‌تواند زنگ خطری برای مناطق حاشیه نشین تبریز باشد.

اگر خدای نکرده زلزله شدید رخ دهد، جان چند صد نفر در تبریز در خطر است.

رسیدگی سریع به موضوع حاشیه نشینی در تبریز، خواست چند ساله مردم تبریز است که انتظار می‌رود چاره ای بیاندیشند.

زلزله خسارت نداشت

میرعلی آقا سیدی، معاون امدادونجات جمعیت هلال احمر استان آذربایجان شرقی از آماده باش نیروهای جمعیت هلال احمر استان در پی زلزله 4.2 ریشتری و پس لرزه‌های آن خبر داد.

وی افزود: با وقوع این زلزله بامداد امروز، از طریق هلال احمر شعبه تبریز با دهیاری‌ها و خانه‌های هلال در مراکز دهستان‌ها در ارتباط هستیم، تاکنون گزارشی مبنی بر وجود خسارت از زلزله تبریز دریافت نشده است

به گزارش تسنیم؛ زمین لرزه 4.2 ریشتری تبریز در ساعت 03:13:59 به طول جغرافیایی 46.2 به عرض جغرافیایی 38.22 و عمق 8 کیلومتر اتفاق افتاده است.

این زمین لرزه در 17 کیلومتری تبریز، 19 کیلومتری صوفیان و 21 کیلومتری سردرود رخ داده است و چندین پس لرزه در پی داشته است.

عمق زمین‌لرزه 8 کیلومتر بود و نزدیک‌ترین شهرها به مرکز وقوع زلزله، 17 کیلومتری تبریز، 19 کیلومتری صوفیان و 21 کیلومتری سردرود گزارش شده است.

بخشی از مردم با این زلزله بامدادی به خیابان‌ها پناه برده و ساعاتی را بیرون از منازل سپری کردند.

هنوز گزارشی از خسارات احتمالی اعلام نشده است.