بازنشستگی پیش از موعد در سال ۱۴۰۰

18:43 - 1400/03/11
بازنشستگی پیش از موعد راه حلی برای افرادی محسوب می‌شود که قصد دارند قبل از رسیدن به سن بازنشستگی از کار خود کناره‌گیری و خارج شوند. هرچه لازم است بدانید را در این خبر ببینید.
بازنشستگی پیش-موعد-سال-

بازنشستگی پیش از موعد در سال ۱۴۰۰16

در حقیقت گاهی پیش می‌آید که افراد به دلایل مختلفی همچون مسائل خانوادگی یا شرایط بد جسمی و روحی اقدام به بازنشستگی قبل از رسیدن به سن بازنشستگی می‌کنند.

این افراد را بازنشسته پیش از موعد می‌نامند و با شرایطی خاص می‌توانند از مزایای بازنشستگی خود استفاده کنند.

شاید قبل از توضیح بازنشستگی پیش از موعد لازم باشد با شرایط بازنشستگی آشنا شویم تا درک بهتری از شرایط بازنشستگی پیش از موعد پیدا کنیم.

شرایط بازنشستگی تامین اجتماعی مردان

سن بازنشستگی برای مردان ۶۰ سال است که اگر در این سن ۲۰ سال سابقه کاری نیز داشته باشند می‌توانند بازنشسته شوند.

این شرایط برای مشاغل عادی است اما درباره مشاغل سخت و آسیب‌زننده مردان و زنان پس از ۲۰ سال سابقه کاری می‌توانند در هر سنی که هستند بازنشسته شوند.

درباره افرادی که معلول هستند نیز قوانینی وضع شده است و در معلولیت‌های طبیعی افراد با ۱۰ سال کمتر یعنی در ۵۰ سالگی با ۲۰ سال سابقه می‌توانند بازنشسته شوند.

اما اگر فردی جانباز باشد بعد از ۲۰ سال سابقه کاری بدون هیچ گونه محدودیت سنی می‌تواند بازنشسته شود و از مزایای آن استفاده کند.

نکته بعدی درباره بازنشستگی این است که همه افراد می‌توانند پس از ۳۵ سال سابقه کاری بازنشسته شوند بدون اینکه محدودیت سنی برای آن‌ها منظور شود.

شرایط بازنشستگی در سال ۱۴۰۰

شرایط بازنشستگی در سال ۱۴۰۰ درست مانند سال‌های قبل است به جز اینکه مواردی تغییرات کوچکی کرده‌اند.

در سال ۱۴۰۰ افرادی که ۳۰ تا ۳۵ سال سابقه کاری در آموزش دارند یعنی کارمند مدارس بوده‌اند بازنشسته می‌شوند؛ البته این افراد در صورت نیاز منطقه می‌توانند یک‌سال بیشتر خدمت کنند.

در مدیریت خدماتی نیز مردان و زنان با ۲۵ سال سابقه کاری می‌توانند بازنشسته شوند و فقط برای مردان شرایط سنی ۶۰ سال در نظر گرفته می‌شود.

در سال ۱۴۰۰ جانبازان مرد نیز با شرایط سنی متفاوت و در سن ۵۵ سالگی بازنشسته می‌شوند. در ادامه متن به این موضوع می‌پردازیم که تمام این افراد تحت چه شرایطی می‌توانند زودتر از موعد سنی بازنشسته شوند و از مزایای آن چگونه استفاده می‌کنند.

بازنشستگی پیش از موعد در سال ۱۴۰۰4

همه چیز درباره بازنشستگی پیش از موعد + شرایط بازنشستگی در سال ۱۴۰۰

سوابق بیمه و اهمیت آن در بازنشستگی

سابقه شما برای پرداخت بازنشستگی با پرداخت حق بیمه شما مشخص می‌شود که توسط کارفرمای شما پرداخت می‌شود؛ بنابراین برای اطمینان از پرداخت آن و ثبت سابقه بیمه باید بتوانید آن را چک کنید.

برای چک کردن سابقه بیمه ۴ روش استفاده از سایت تامین اجتماعی، کد #۴* ، برنامه تامین اجتماعی، و مراجعه به کارگزاری‌ها وجود دارد.

برای استفاده از کد باید ابتدا در سایت www.sabeghe.tamin.ir ثبت نام کنید و سپس از کد استفاده کنید.

سایت تامین اجتماعی نیز به آدرس www.es.tamin.ir در دسترس است که با وارد کردن کد ملی و ورود به بخش سوابق بیمه شدگان می‌توانید بیمه خود را بررسی کنید.

برنامه «تامین اجتماعی من» نیز از سایت www. tamin.ir قابل دانلود و در دسترس است.

شرایط بازنشستگی پیش از موعد

بازنشستگی پیش از موعد می‌تواند با سابقه کاری کمتر، سن پایین‌تر و یا بدون محدودیت سنی اتفاق بی‌افتد. یعنی مردان می‌توانند در سن ۵۰ سالگی و زنان در سن ۴۵ سالگی یعنی ۱۰ سال زودتر بازنشسته شوند اگر که ۳۰ سال سابقه کاری داشته باشند.

از طرفی زنان و مردان می‌توانند با ۳۵ سال سابقه کاری محدودیت سنی را برای بازنشستگی خود کنار بزنند و به راحتی بازنشسته شوند.

بازنشستگی پیش از موعد می‌تواند با سابقه کاری کمتر از ۲۰ سال نیز اتفاق بیفتد و برای این موضوع کافی است سابقه کاری بین ۱۰ تا ۱۹ سال را حتما داشته باشید.

نکته‌ای که در این نوع بازنشستگی پیش از موعد باید بدانید این است که شما به ازای سال‌های سابقه کاری خود ماهیانه حقوق دریافت می‌کنید. یعنی مثلا اگر ۱۷ سال سابقه کاری دارید به اندازه ۱۷روز کاری حقوق دریافت می‌کنید.

درباره زنان نیز این امکان وجود دارد که در کمتر از ۴۵ سالگی و در سن ۴۲ سالگی بازنشستگی پیش از موعد بگیرند به شرط آنکه ۲۰ سال سابقه کاری داشته باشند و پس از تایید به ازای ۲۰ روز کاری حقوق دریافت می‌کنند.

جزئیات مهم طرح جدید بازنشستگی پیش از موعد بازنشستگان

در طرح جدید بازنشستگی پیش از موعد قوانین اینگونه بازنویسی شده‌اند که مردان با سابقه کاری ۲۵ ساله و زنان با سابقه کاری ۲۰ ساله می‌توانند بازنشسته شوند و شرایط سنی برداشته شده‌اند؛ از طرفی در این طرح دیگر نیازی نیست که مدیر یا رئیس افراد بازنشستگی او را تایید کنند و فقط با رسیدن به سابقه کاری مورد نیاز این اتفاق قابل اجرا است.

یکی از موضوعات جالبی که در تایید این طرح و اجرایی کردن آن در نظر گرفته شده است اشتغال جوانان است که با بازنشستگی افراد نیروهای کاری جوان می‌توانند با آن‌ها جایگزین شوند.

با توجه به این طرح مردان و زنان پس از ۲۵ و ۲۰ سال سابقه کار می‌توانند به اندازه ۳۰ روز کاری حقوق دریافت کنند و با بازنشستگی آن‌ها مسیر کاری ۵ میلیون نفر جوان جویای کار آسان‌تر می‌شود.

تاثیرات نامطلوب بازنشستگی پیش از موعد

در جهان در اغلب کشورها قوانین دولت‌ها به دنبال بالا بردن سن بازنشستگی هستند چراکه بازنشستگی پیش از موعد مغایر با قوانین صندوق‌های بازنشستگی است؛ اما در ایران طرح‌ها در راستای پایین آوردن سن بازنشستگی هستند.

یکی از تاثیرات بازنشستگی پیش از موعد این است که باعث می‌شود درآمدهای صندوق‌های بیمه پایین بیاید و همین امر حفظ صندوق‌ها را مشکل می‌کند.

از طرفی یکی از دلایلی که برای توجیه کاهش سن بازنشستگی و بازنشستگی پیش از موعد آمده است اشتغال جوانان است که از نظر علمی و شواهد قابل اثبات نیست.

بازنشسته کردن افرادی که هنوز سالمند نشده‌اند به معنی خروج آن‌ها از فضای کار رسمی است که می‌تواند رشد اقتصادی ما را پایین‌تر بیاورد.

بخش غیررسمی در کشور می‌تواند هزینه‌های زیادی را در بخش اداری و بازرسی بر دولت تحمیل کند که بازنشستگی پیش از موعد دقیقا باعث رشد بخش غیررسمی می‌شود.

در شرح بازنشستگی آمده است که افراد از کار افتاده و ناتوان بازنشسته محسوب می‌شوند در حالی که با اجرای طرح بازنشستگی پیش از موعد دقیقا این موضوع را رد می‌کنیم.

از همه این مسائل گذشته اغلب افراد پس از بازنشستگی دچار آسیب‌های روانی می‌شوند که اگر سن بازنشستگی پایین‌تر بیاید می‌تواند وقوع این آسیب‌ها را زودهنگام کند.