توقع بی اندازه نامزدم خستم کرده

18:54 - 1400/02/25
پسر 22 ساله‌ای هستم و یك سال است كه ازدواج كرده‌ام. دارای ماشین و خانه و شغل مناسبی هستم، ولی نامزدم توقع زیادی دارد.

نامزدم توقعش از من خیلی زیاد است

پسر 22 ساله‌ای هستم و یك سال است كه ازدواج كرده‌ام. دارای ماشین و خانه و شغل مناسبی هستم، ولی نامزدم توقع زیادی دارد. او مدل لباس‌هایش را از ماهواره انتخاب می‌كند و به خاطر همین موضوع ناراحت می‌شوم. نمی‌دانم چگونه او را از رفتارهایش منصرف كنم. لطفا راهنمایی‌ام کنید.

  • دکتر مریم یوسفی ، جامعه‌شناس

    آنچه كه مسلم است ماهواره تاثیرات مثبت و منفی زیادی در زندگی افراد به جای گذاشته است. اغلب مخاطبان ماهواره زنان بوده و به تماشای برنامه‌های آن رغبت زیادی نشان می‌دهند. این مساله قشر و سن خاصی را نمی‌شناسد. در واقع به جرأت می‌توان گفت بعد از اینكه برنامه‌های شبكه‌های ماهواره‌ای با پخش سریال‌های تركیه‌ای در خانه‌های مردم جایی برای خود باز كرده‌اند، حتی نوع پوشاك و لباس پوشیدن، تغذیه، نوع غذا خوردن و حتی طرز دكوراسیون خانه تغییر كرده است، زیرا در بسیاری از خانواده‌ها دیده شده است افراد خود را جای هنرپیشه‌های نقش اول سریال‌ها می‌گذارند و شبیه آنها رفتار می‌كنند.

    برخی زنان جذب نقش‌های سریال‌ها شده و رنگ مو، مدل آرایش صورت و حرف زدن بازیگر‌ها را تقلید می‌كنند. همچنین به نظر می‌رسد برنامه‌های ماهواره‌ای اعتماد به نفس زنان را بالا برده است كه البته از نظر امید به زندگی قشر بازنشسته مزیت دارد، اما با توجه به سنت‌های حاكم بر جامعه زنان بعد از سن بازنشستگی به نماز و عبادت روی می‌آوردند و نسبت به مادیات دنیا بی‌تفاوت بودند، ولی امروزه به خاطر تماشای برنامه‌های ماهواره اعتماد به نفس‌شان زیاد شده و با این تفكر كه من چیزی از هنرپیشه پیر در سریال ماهواره کم ندارم و می‌خواهم شبیه آنها زندگی كنم، گاهی حریم‌ها را می‌شكنند و شبیه غربی‌ها رفتار می‌كنند. در واقع به خاطر مد، مدگرایی و تقلیدكوركورانه كه با فرهنگ اصیل و سنتی جامعه مغایرت دارد، این رفتار‌ها باعث ایجاد چالش و اختلاف در خانواده‌ها شده است. فرهنگ چشم و هم‌چشمی در اثر تماشای برنامه‌های ماهواره بسیار زیاد شده است.

    مردم به رفتارهایی روی آورده‌اند كه هویت ندارند و زود تحت تاثیر آنها قرار می‌گیرند. متاسفانه هیچ راهكاری در این زمینه وجود ندارد و تنها راهكار آن ساختاری است، زیرا این برنامه‌ها در بسیاری از كشورها پخش می‌شوند، ولی هر قشری بیننده آنها نیستند، اما برخی زنان به خاطر رنگ و لعاب سریال‌ها و بی‌توجه به محتوای برنامه جذب شده و تقلیدكوركورانه را در پیش می‌گیرند. باید این مسائل در جامعه فرهنگ‌سازی شود و از طرفی سریال‌های داخلی باید چنان قوی باشند كه بتوانند مخاطب‌های زیادی را جذب كنند، زیرا در غیر این صورت كودكانی كه تماشاچی این برنامه‌ها هستند، در آینده فرهنگ‌شان دچار تغییر و تحول می‌شود. توصیه می‌شود اوقات فراغت زیادی را برای همسرتان فراهم كنید تا كمتر به فكر تماشای این برنامه باشد و با گفت‌وگوی منطقی او را از عواقب ماهواره آگاه سازید.