شرایط بازنشستگی بیمه‌شدگان در سال ۱۴۰۰ اعلام شد

15:07 - 1400/02/25
مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر شرایط بازنشستگی و بازنشستگی پیش از موعد در این صندوق را در سال جاری اعلام کرد.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر شرایط بازنشستگی و بازنشستگی پیش از موعد در این صندوق را در سال جاری اعلام کرد.

علی شیرکانی، با اشاره به چهار گروه مستمری‌بگیر در صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر گفت: مستمری‌بگیر ناشی از فوت که خانواده مستمری را دریافت می‌کنند، مستمری‌بگیر ناشی از سالمندی، مستمری‌بگیر از کارافتادگی و مستمری‌بگیر ناشی از بازنشستگی پیش از موعدریال این چهار دسته هستند.

وی درباره مشمولان بازنشستگی پیش از موعد افزود: براساس بند ب ماده ۵۷ قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور، از سال ۹۵ دولت مکلف است تمام بیمه‌شدگان تحت پوشش صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر را که به سن ۷۰ سالگی رسیده‌اند در صورت تقاضا و برخورداری از ۱۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه بازنشسته کرده و متناسب با سنوات حق بیمه پرداختی، مستمری آنها را پرداخت کند.

شیرکانی افزود: از تاریخ لازم‌الاجرا شدن این بند تا پنج سال، هر سال یک سال از سقف سن بازنشستگی کسر و یک سال به سنوات بیمه‌پردازی اضافه می‌شود. همچنین میزان مستمری بیمه‌شدگانی که براساس قانون مذکور بازنشسته می‌شوند براساس سنوات بیمه‌پردازی در صندوق محاسبه و پرداخت می‌شود.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر با بیان اینکه امسال، سال پنجم اجرای تبصره یک قانون فوق است گفت: مشمولان این طرح عبارت‌اند از بیمه‌شدگانی که دارای ۷۰ سال یا بیشتر و دارای حداقل ۱۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه و بیمه‌شدگانی که دارای حداقل ۶۶ سال سن و ۱۴ سال سابقه پرداخت حق بیمه هستند. این افراد می‌توانند در صورت تمایل، درخواست بازنشستگی پیش از موعد خود را به کارگزاری صندوق در محل سکونت خود ارائه کنند تا از مزایای آن بهره‌مند شوند.

به گفته وی درخواست بازنشستگی، بیمه‌شدگانی که شرایط سن و سابقه بیمه‌پردازی لازم را دارند و درخواست بازنشستگی آنها در سال گذشته در سامانه سبا ثبت شده باشد، در سال جاری بررسی و در صورت احراز شرایط قانونی لازم از مزایای بازنشستگی بهره‌مند خواهند شد.

منبع: ایسنا