امروز طلا به خط پایان کاهش نرخ رسید

12:21 - 1400/02/19
دبیر اتحادیه طلا و جواهر تهران: منتظر کاهش بیشتر قیمت طلا نباشید. نوسان احتمالی نرخ ارز و هر انس طلا در روزهای آینده نهایتا قیمت‌ها را در بازار ۵ تا ۱۰درصد دیگر کاهش می‌دهد، نه بیشتر.
امروز-طلا-خط-پایان-کاهش-

امروز طلا به خط پایان کاهش نرخ رسید7

محدودیت‌های کرونا بعد از یک‌ ماه سرانجام اندکی کاهش یافت و اصناف و مشاغل گروه دوم رده‌بندی شغلی ستاد مقابله با کرونا توانستند از دیروز به سر کارهای خود بازگردند. یکی از اصناف این گروه شغلی طلافروش‌ها بودند که در هفته‌های اخیر تحولات دیگری را نیز همزمان با تعطیلی اجباری در حیطه کاری خود تجربه کردند.

طلافروشان در حالی چشم به مذاکرات برجام و افت به نسبت شدید قیمت طلا و سکه دوخته بودند که به‌گفته دبیر اتحادیه طلا و جواهر تهران، از ابتدای سال فقط ۵ روز توانستند کاسبی کنند. همشهری در گفت‌وگو با نادر بذرافشان، دبیر اتحادیه طلا و جواهر تهران، شرایط این روزهای بازار طلا را بررسی کرده است.

  • تعطیلات کرونا چقدر به بازار لطمه زد؟

این تعطیلی بر اصناف کل کشور اثرگذاشت اما بیشترین لطمه به افرادی از صنوف مختلف وارد شد که واحدهای صنفی یا منازل‌شان اجاره‌ای بود. افرادی را در صنف خود می‌شناسیم که هم خانه و هم مغازه آنها اجاره‌ای است، این افراد می‌بایست با وجود تعطیلی حقوق پرسنلشان را هم پرداخت می‌کردند. در شرایط رکودی بازار و همزمان با نزول نرخ‌ها، تعطیلی‌ها به این افراد بیشتر از همه لطمه وارد کرده است. این واحدهای صنفی در تسویه حساب‌های مالی با دارایی، بیمه و شهرداری قطعا دچار مشکل می‌شوند، دولت باید به اصنافی که در جریان تعطیلات متحمل خسارت شده‌اند، کمک کند.

  • شرایط بازار طلا را بعد از تعطیلی یک ماهه چگونه می‌بینید؟

از ابتدای سال مجموعا اصناف گروه۲ تا۴ ، فقط ۵روز فعالیت کاری داشته‌اند؛ در ابتدای سال که تعطیلات عید بازار را نیمه‌تعطیل کرده بود و پس از آن هم با تعطیلی کرونا مواجه شدیم. فعالیت‌ها شروع شده ولی با توجه به تعطیلی یک ماهه هنوز بازار رونق و شور و شوق خاصی ندارد. فعلا واحدهای صنفی کار را شروع کرده‌اند ولی با توجه به تعطیلات پشت سر هم و نوسانات قیمتی روزهای اخیر تقاضایی در بازار وجود ندارد.

  • روند کاهش قیمت طلا و سکه، روز شنبه تا حدودی متوقف شد، تحلیلتان چیست؟

کاهش قیمت ارز و نوسانات قیمت هر انس طلا در بازار جهانی در کنار اخبار مذاکرات برجام بر بازارهای داخلی تأثیر گذاشته است. از یک‌ماه پیش به این سو، نرخ سکه از بالای ۱۰میلیون تومان به ۹میلیون و ۱۰۰هزار تومان کاهش یافته است. نبود تقاضا و تعطیلی واحدهای صنفی نیز بر این کاهش قیمت تأثیرگذار بود و روند نزولی قیمت را تشدید کرد اما در هفته گذشته نرخ طلا در بازار جهانی ۴۷دلار افزایش یافت که این رشد در ۶ماه گذشته بی‌سابقه بود. در بازارهای داخلی اما با توجه به قدرت عوامل کاهنده شامل افت قیمت ارز و تعطیلی بازار، این افزایش نمودی نداشت. در روز شنبه، تحت‌تأثیر نوسان کم نرخ ارز، بازار طلا هم نوسان اندکی داشت؛ در این روز ۲۰۰هزار تومان در قیمت سکه و ۲۰هزار تومان نوسان در هر گرم طلای ۱۸عیار، رشد مشاهده شد، این مبالغ در مقایسه با افت یک میلیونی قیمت سکه و کاهش ۱۰۰هزار تومانی قیمت طلا، رشد چندانی محسوب نمی‌شود.

  • پیش‌بینی شما از روند بازار طلا در آینده نزدیک چیست؟

بسیاری تصور می‌کنند روند کاهش قیمت ادامه‌دار خواهد بود اما به اعتقاد من قیمت‌ها به ثبات نسبی خوبی رسیده است. با توجه به افزایش ۴۷دلاری بهای هر انس طلا در بازار جهانی، قیمت طلا در بازار داخلی باید خیلی بالا می‌رفت اما نبود تقاضا و تعطیلی واحدهای صنفی در کنار کنترل قیمت ارز، موجب شد روند افزایشی نداشته باشیم. به اعتقاد من، قیمت‌های کنونی کف قیمت‌هاست و مردم می‌توانند خرید و فروش مصنوعات طلا و سکه را آغاز کنند. برای سکه قیمت ۹میلیون و ۴۰۰هزار تومان، قیمت مناسبی است و برای هر گرم طلا نیز ۹۲۰هزار تومان قیمت با ثباتی به‌نظر می‌رسد. فقط ممکن است با توجه نوسان احتمالی بازار ارز و بازار جهانی و همچنین توافق احتمالی در وین، ۵تا ۱۰درصد کاهش دیگر را شاهد باشیم که این احتمال هم چندان قوی نیست.

  • پیش‌بینی شما از وضعیت بازار طلا و سکه بعد از پایان‌ماه رمضان چیست؟

شرایط اقتصادی موجود شرایط مناسبی نیست و توان خرید کاهش یافته، از سوی دیگر با توجه به روند مذاکرات برجام در وین، انتظارات مردم از تأثیر این مذاکرات بر بازارهای داخلی به‌ویژه بر بازارهای ارز و طلا بالا رفته، بسیاری تصور می‌کنند قیمت‌ها بسیار بیشتر از میزان کنونی کاهش خواهد یافت. به همین دلیل خریداران دست نگه داشته‌اند که موجب شده هیچ خرید و فروشی انجام نشود. بازار طلا فعلا مشتری چندانی ندارد، ‌ماه رمضان هم که تمام شود مردم با توجه به انتظار موجود برای ریزش بیشتر قیمت‌ها، بعید است تقاضای بیشتری را وارد بازار کنند. درحالی‌که به عقیده من بازار ریزش خود را کرده و بیش از این ریزش نخواهد داشت. با این حال بعید می‌دانم با اتمام ‌ماه رمضان رونقی در بازار طلا داشته باشیم.

  • با توجه به بهبود چشم‌انداز اقتصادجهان، ناشی از گسترش واکسیناسیون، احتمال افزایش بهای هر انس طلا در بازارجهانی را چقدر قوی می‌دانید؟

پیش‌بینی آسان نیست، هرچند در ۶‌ماه گذشته روند قیمت طلا در بازار جهانی همواره نزولی بوده اما افزایش ۴۷دلاری اخیر، افزایش قابل توجهی محسوب می‌شود. این احتمال وجود دارد که روند افزایش قیمت طلا در بازار جهانی تداوم داشته باشد، که این موضوع قطعا بر قیمت طلا در بازار داخلی مؤثر خواهد بود.