نرخ ارز دلار سکه طلا یورو دوشنبه 13 اردیبهشت

13:37 - 1400/02/13
نرخ ارز دلار سکه طلا یورو در روز دوشنبه 13 اردیبهشت را در ادامه می خوانید.

پیش‌بینی قیمت دلار امروز ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

قیمت دلار در بازار دیروز ۱۲ اردیبهشت با %۴٫۷ کاهش، ۲۱,۸۳۸ تومان اعلام شده است. امروز برای قیمت دلار چه پیش‌بینی‌هایی می‌شود؟

در دومین روز هفته، اسکناس آمریکایی ریزش سنگینی را تجربه کرد. روز یکشنبه دلار بیش از هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و با از دست دادن کانال‌های ۲۳ و ۲۲ وارد کانال ۲۱ هزار تومانی شد. دلار که روز شنبه روی عدد ۲۳ هزار و ۵۰تومان به کار خود پایان داده بود، ساعت ۴ بعدازظهر روز یکشنبه به قیمت ۲۱ هزار و ۸۳۸ تومان رسید.

دنیای اقتصاد درباره آبنده بازار دلار نوشت:

دو نگاه به آینده دلار

شماری از معامله‌گران اعتقاد دارند که روند نزولی ادامه خواهد یافت و دلار حمایت‌های بیشتری را از دست خواهد داد. از نگاه آنها بازار ارز تحت فشار سه ضلع کاهشی قرار دارد.

ضلع اول نزول دلار: خوش‌بینی نسبت به مذاکرات هسته‌ای افزایش یافته است و بیشتر معامله‌گران تصور می‌کنند که این مذاکرات به رفع تحریم‌ها منجر خواهد شد. به‌عنوان مثال،‌ شماری از معامله‌گران به خبری اشاره می‌کردند که سایت بلومبرگ منتشر کرد. پیش‌تر سایت بلومبرگ گزارش داده بود که ایران با آمریکا در مورد برداشتن تحریم افراد حقیقی ایرانی به توافق رسیده است و در مرحله دوم در ازای تعهدات هسته‌ای، تحریم‌های شرکت‌های حقوقی هم برداشته خواهد شد. البته از سوی دیگر، خبرهای منفی نیز به بازار مخابره می‌شد، ولی معامله‌گران آن را چندان جدی نمی‌گرفتند. به‌عنوان مثال، رویترز به نقل از یک منبع اروپایی پس از اتمام دور سوم گفت‌وگوها در کمیسیون مشترک برجام اعلام کرد که هنوز تفاهمی درباره دشوارترین موضوعات به‌رغم کار زیاد و فرصت کم حاصل نشده است. به‌نظر می‌رسد بازار امیدوار است که مذاکرات به نتیجه برسد و بیشتر نیز به اخبار مثبت دقت می‌کند.

ضلع دوم نزول دلار: ضلع دومی که احتمال افت بیشتر قیمت دلار را مطرح می‌کند، نبود تقاضای موثر در بازار است. در روزهای اخیر تقاضای فیزیکی خاصی در بازار وجود نداشته است و عده‌ای نیز عنوان می‌کنند به‌دلیل تعطیل بودن مشاغل و شرکت‌ها، تقاضا در بازار کاهش پیدا کرده است. به گفته فعالان، روند نزولی دلار در هفته‌های جاری نیز موجب شده است که معامله‌گران تمایلی برای خرید دلار نداشته باشند. ضلع سوم نزول دلار: از نگاه فعالان، ضلع سومی که این روزها به افت قیمت دلار کمک کرده است، عرضه بازارساز بوده است.

بهترین راهکار افزایش سرمایه در دوران کنونی چیست؟

فعالان باور دارند بازارساز هم در سمت حواله و هم در سمت بازار نقدی عرضه خود را در سال جاری افزایش داده و همین عامل موجب شده است که معامله‌گران تمایل نداشته باشند برای خرید ریسک کنند. بازارساز در سال جاری از طریق بازار متشکل عرضه نقدی خود را بالا برده است. برای تقاضای تجاری نیز عرضه زیادی در سامانه نیما صورت گرفت. به گزارش خبرگزاری تسنیم، روابط عمومی بانک مرکزی اعلام کرده است، در فروردین ماه ۱۴۰۰ معادل ۸/ ۴ میلیارد دلار به صورت حواله ارزی توسط صادرکنندگان و به ارزهای مختلف در سامانه نیما عرضه شد که از این میزان، حدود ۳/ ۱میلیارد دلار معامله شده است.

به‌طور خلاصه می‌توان گفت،‌ یک نگاه در بازار وجود دارد که معتقد است سه ضلع نزولی زمینه‌ساز افت قیمت دلار شده است و در صورتی که در این متغیرها تغییری حاصل نشود، افت قیمت‌ها ادامه‌دار خواهد بود. به‌عنوان مثال، اگر انتظارات مثبتی که از مذاکرات وجود دارد، از بین نرود، افت دلار ادامه پیدا می‌کند. در مقابل این دیدگاه، نگاهی قرار دارد که معتقد است مرز ۲۰هزار تومانی روند آتی بازار را تعیین می‌کند.

مرز حساس در بازار ارز

به گفته تحلیلگران فنی، اگر قیمت دلار به زیر مرز ۲۰ هزار تومانی برود، فروشندگان بیشتری وارد بازار خواهند شد و اسکناس آمریکایی به صورت معنادارتری کاهش پیدا خواهد کرد. در مقابل، تحلیلگران فنی باور دارند در صورتی که دلار در مرز ۲۰ هزار تومانی مورد حمایت واقع شود، خریداران با اطمینان بیشتری وارد معاملات خواهند شد و قیمت در جهت صعودی قرار خواهد گرفت. در صورتی که این اتفاق رخ دهد احتمال برگشت دلار تا‌ محدوده ۲۳ هزار تومانی وجود خواهد داشت. خط بلند و مهم در بازار ارز برای معامله‌گران نقطه ۲۳ هزار و ۸۰۰ تومانی است.

با توجه به اهمیت مرز ۲۰ هزار تومانی می‌توان گفت دسته‌ای از معامله‌گران نسبت به آینده دلار دیدگاه شرطی دارند. در حالی که عده‌ای بر احتمال کاهش بیشتر قیمت‌ها تا‌کید می‌کنند و گروهی بر شرطی بودن آینده دلار تکیه می‌کنند، دسته‌ای از معامله‌گران اعتقاد دارند، ‌افت قیمت دلار به صورت هیجانی بوده است و دوام پیدا نمی‌کند.

آخرین قیمت طلا و سکه تا پیش از امروز ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

در بازار جهانی دیروز (یکشنبه)، انس طلا به ۱۷۷۰ دلار رسید. آخرین قیمت طلا تا پیش از امروز ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ چقدر بود؟

در بازار جهانی دیروز (یکشنبه)، انس طلا به ۱۷۷۰ دلار رسید. قیمت طلا گرمی ۱۸ عیار در بازار آزاد یکشنبه ۱۲ اردیبهشت با ۳۲,۵۰۰ تومان کاهش، ۹۳۹,۹۰۰ معامله شد. آخرین قیمت طلا تا پیش از امروز ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ چقدر بود؟

دنیای اتقصاد نوشت: در حالی که به دنبال انتشار آمارهای اقتصادی مثبت، سوددهی اوراق قرضه خزانه‌داری آمریکا افزایش یافته و این مساله جذابیت بازار طلا را برای سرمایه‌گذاران را کاهش داده است، قیمت فلز زرد روز جمعه به‌رغم کاهش هفتگی شاهد اولین رشد ماهانه در سال۲۰۲۱ بود و در قیمت ۱۷۶۹ دلار بسته شد.

قیمت جهانی طلا در هفته‌های اخیر با رشد سود اوراق قرضه آمریکا تحت فشار قابل‌‌توجهی قرار گرفته و توان صعود به کانال ۱۸۰۰ دلار را در خود ندیده است. احساسات حاکم بر بازار طلا در روزهای اخیر کمی مبهم شده به‌طوری که بسیاری از تحلیلگران بر این باورند که باید به دنبال خرید طلا با قیمت‌های پایین‌تر باشند، افزایش نرخ بهره در آمریکا احتمالا سبب کاهش بیشتر حجم سرمایه‌گذاری‌ها در بازار طلا خواهد شد و قیمت فلز زرد را تا پایان سال میلادی باز هم کاهش خواهد یافت.

ریزش قیمتی در بازار سکه

سکه دیروز ۲۵۰ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و روی عدد ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی قرار گرفت. به گفته فعالان، مهم‌ترین دلیلی که سکه را در مسیر نزولی قرار داد، ریزش دلار بود. برخی از سکه‌بازان امیدوارند که با پایان ریزش دلار و شروع افزایشی طلا در بازارهای جهانی، سکه بتواند در برابر نزول بیشتر مقاومت کند. با این حال، سکه تا‌ زمانی که زیر محدوده ۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی قرار دارد، نمی‌تواند صعود معناداری را تجربه کند.

پیش‌بینی قیمت طلا ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۰/ سکه ۸ میلیون تومان می‌شود؟

امروز در بازار ایران هر گرم طلای ۱۸ عیار نسبت به روز گذشته با ۲۷ هزار تومان کاهش به ۹۳۶ هزار تومان رسید. دبیر هیات مدیره اتحادیه طلا با اشاره به بسته بودن واحدهای صنفی پیش‌بینی می‌کند که فردا روند کاهش قیمت‌ها متوقف می‌شود!

هر اونس طلا در بازار جهان یک هزار و ۷۶۸ دلار قیمت دارد و همزمان با کاهش قیمت دلار، بهای طلا در بازار ایران ارزان شد.

دبیر هیات مدیره اتحادیه طلای تهران گفت: چهار عامل در کاهش قیمت طلا در بازار ایران اثرگذار است.

به عقیده او کاهش قیمت دلار و کاهش قیمت جهانی طلا ، نبود تقاضا و ترس مردم نسبت به تداوم کاهش قیمت‌ها و به سرانجام رسیدن مذاکرات و احتمال گشایش سیاسی از جمله عوامل کاهش قیمت در بازار طلا است.

به گفته نادر بذرافشان، فردا روند کاهشی قیمت‌ها متوقف می‌شود و قیمت‌های فعلی تغییری نمی‌کند.

این در حالی است که برخی فروشندگان طلا گمانه‌زنی کردند که قیمت سکه به هشت میلیون تومان می‌رسد.

البته دبیر هیات مدیره اتحادیه طلا به این حدسیات اعتقادی ندارد و معتقد است که قیمت سکه روی رقم ۱۰ میلیون تومان تثبیت خواهد شد و قیمت سکه به ۸ میلیون تومان نمی‌رسد.

او ادامه داد: سکه به کف قیمت رسیده است و در حال حاضر اکثر مردم فروشنده طلا هستند.

امروز هر گرم طلا ۱۸ عیار با ۲۷ هزار تومان کاهش به ۹۳۶ هزار تومان رسید. سکه طرح جدید با ۳۰۰ هزار تومان کاهش با قیمت ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان معامله شد. همچنین نیم سکه با ۱۶۰ هزار تومان کاهش با قیمت پنج میلیون و ۲۴۰ هزار تومان و ربع سکه با ۲۵۰ هزار تومان کاهش با قیمت سه میلیون و ۲۵۰ هزار تومان خرید و فروش شد.

قیمت سکه یک گرمی اما ثابت باقی ماند و با بهای یک میلیون و ۹۰۰ هزار تومان معامله شد.

کاهش قیمت در بازار طلا و سکه ادامه دارد / قیمت دلار و یورو دیروز ۱۴۰۰/۲/۱۲

قیمت طلا و سکه امروز، بر خلاف ثبات بهای طلای جهانی و با پیروی از افت نرخ ارز، کاهش یافت که بر این اساس قیمت سکه تمام طرح جدید به ۹ میلیون و ۵۸۲ هزار تومان رسید.

قیمت طلا امروز با توجه به تعطیلی بازارهای جهانی تغییری نداشت و در رقم ۱۷۶۸ دلار در هر اونس ثابت ماند.

قیمت دلار در بازار آزاد امروز ‌یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ساعت ۱۹، با ۱،۰۷۱ تومان کاهش نسبت به روز گذشته ۲۱،۸۳۹ هزار تومان‌ معامله شد.

همچنین، بانک مرکزی قیمت دلار رسمی را ۴،۲۰۰ تومان اعلام کرده است.

صرافی‌های بانک‌ها امروز ‌یکشنبه قیمت دلار را برای فروش به مردم ۲۱ هزار و ۸۴۳ تومان اعلام کرده‌اند. این صرافی‌ها دلار را از مردم با قیمت ۲۱ هزار و ۴۱۱ تومان خریداری می‌کنند.

قیمت یورو در بازار آزاد امروز یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ساعت ۱۹، با ۱،۰۵۵ تومان کاهش نسبت به روز گذشته ۲۶،۶۱۵ تومان معامله شد.

همچنین، قیمت یورو در بانک مرکزی ۴،۶۸۵ تومان تعیین شد.

بر همین‌ اساس طی روز جاری قیمت فروش یورو در صرافی‌های بانک‌ها، ۲۶ هزار و ۶۱۳ تومان‌ اعلام شده است؛ قیمت خرید یورو نیز در این صرافی‌ها ۲۶ هزار و ۸۶ تومان است.

طبق نرخ‌های اعلامی اتحادیه طلا و جواهر تهران سکه و ارز تا ساعت ۱۹، قیمت سکه تمام طرح قدیم ۹ میلیون و ۳۰۱ هزار تومان و قیمت سکه تمام طرح جدید ۹ میلیون و ۵۸۲ هزار تومان در بازار طلا و سکه است که قیمت انواع سکه نسبت به روز گذشته کاهش یافته است.

در بازار طلای امروز هر گرم طلای ۱۸ عیار، ۹۳۶ هزار و ۶۰۰ تومان قیمت دارد.

نیم‌سکه، پنج میلیون و ۲۵۰ هزار تومان در بازار معامله می‌شود، قیمت ربع‌سکه و قیمت سکه یک گرمی نیز به ترتیب سه میلیون و ۳۰۰ هزار تومان و یک میلیون و ۸۵۰ هزار تومان است.