کلاب هاوس چیست؟ +جرئیات

12:11 - 1400/01/13
اگر سری به شبکه‌های اجتماعی زده باشید از کلاب هاوس Clubhouse زیاد شنیده‌اید اما این شبکه اجتماعی چیست و چگونه می‌توان عضو آن شد؟ نسخه اندروید کلاب هاوس کی عرضه می‌شود و اساسا چرا یک شبکه اجتماعی اینقدر پرسروصدا شده است؟ برای دانلود کلاب هاوس به کجا مراجعه کنم؟

اگر سری به شبکه‌های اجتماعی زده باشید از کلاب هاوس Clubhouse زیاد شنیده‌اید اما این شبکه اجتماعی چیست و چگونه می‌توان عضو آن شد؟ نسخه اندروید کلاب هاوس کی عرضه می‌شود و اساسا چرا یک شبکه اجتماعی اینقدر پرسروصدا شده است؟ برای دانلود کلاب هاوس به کجا مراجعه کنم؟

شاید نقطه اوج سروصداهای اخیر پیرامون این شبکه را باید مدیون ایلان ماسک دانست که با حضور در یکی از اتاق‌های گفت و گو در این شبکه سروصدای زیادی پیرامون این شبکه ایجاد کرد. اما او تنها نبود زاکربرگ، بیل گیتس و بعد از آن مدیران متعدد دیگری هم با حضور در روم یا اتاق گفت و گو در این شبکه عملا به کاربران نشان داده‌اند که یک شبکه اجتماعی جدی پا به عرصه گذاشته است.

اما استفاده از این شبکه بر خلاف شبکه‌های اجتماعی موجود فعلا با محدودیت‌هایی مواجه است که شاید همین محدودیت‌ها آن را جذاب‌تر هم کرده است. اجازه بدهید نگاهی به این شبکه بیندازیم تا با آن بیشتر اشنا شویم.

کلاب هاوس چگونه کار می‌کند؟

تصور کنید که یک اپلیکیشن روی موبایل خود دارید که می‌توانید به گفت و گوی بین مردم با هم گوش بدهید. همین ایده ساده شکل دهنده شبکه کلاب هاوس Clubhouse است. در واقع این شبکه ایجاد شده از اتاق های گفت و گوی متعددی است که کاربران به دلخواه ایجاد میکنند و در آن میتوان به گفت و گو پرداخت‌. با توجه به اینکه اتاق‌ها توسط مدیران هر اتاق مدیریت می‌شود این مدیر است که اجازه صحبت به کاربران را می‌دهند به این ترتیب می‌توان یک کنفرانس مجازی را پیرامون هر بحثی شکل داد.

نخستین کسانی که در کلاب هاوس عضو شده‌اند با ایجاد room یا اتاق‌های متنوع در حوزه‌های مختلف نشان داده‌اند که بحث‌های جذاب و آموزشی و کاربردی مختلفی را می‌توان در این شبکه ترتیب داد که بسیاری از کاربران علاقه‌مند به شنیدن آن باشند.

یک ویژگی کلاب هاوس این است که کاربران صرفا به صورت زنده می‌توانند با هم حرف بزنند و گفت و گو ها ضبط نمی‌شود به این ترتیب بر خلاف پادکست در اینجا همه چیز در لحظه اتفاق می‌افتد.

تاریخچه کلاب هاوس

کلابهاوس از بهار سال 98 ( مارس 2020 ) راه‌اندازی شد و برای ماه‌ها به جز سرمایه‌گذاران جسورانه کسی ازآن استفاده نمی‌کرد. اما بعد از سرمایه‌گذاری اندرسن هوروویتز ( شرکت سرمایه‌گذاری جسورانه که توسط مارک اندرسین راه‌اندازی شده و روی استارتاپهای مشهوری سرمایه‌گذاری کرده است ) به سرعت بین استارتاپها و فعالان صنعت تکنولوژی محبوب شود. گفته می‌شود این اندرسن هوروویتز 12 میلیون دلار روی این شبکه سرمایه‌گذاری کرد و در کنار سرمایه‌گذاران دیگر ارزش این استارتاپ که فقط 1500 کاربر داشت را به 100 میلیون دلار رساند.

امروزه گفته می‌شود ارزش این استارتاپ از 1 میلیارد دلار گذشته است.

برخی حضور افراد مشهور روی کلاب هاوس را به خود سرمایه‌گذار نسبت می‌دهند اما افرادی مثل بین گیتس و ایلان ماسک کسانی نیستند که با توصیه سرمایه‌گذارن از شبکه‌های اجتماعی استفاده کنند.

کلاب هاوس شبکه اجتماعی بدون تصویر و ویدیو

در کلاب هاوس فقط گفت و گوی صوتی کاربران شنیده می‌شود. شما می‌توانید به دلخواه یک اتاق را انتخاب کنید و در آن حضور داشته باشید و به گفت وگوی شرکت کنندگان در بحث گوش دهید و یا درخواست مشارکت در بحث را بدهید و مدیر اتاق به شما اجازه صحبت می‌دهد و میکروفن شما برای بقیه باز می‌شود. در این شبکه هیچ تصویر یا ویدیویی ردو بدل نمی‌شود.

هیچ کدام از محتواهای اتاق‌ها ضبط و نگهداری نمی‌شوند و تنها می‌توان از بخش تقویم رویدادهای آینده را برنامه‌ریزی و یا به اشتراک گذاشت. بر اساس قوانین کلابهاوس در صورت ضبط شدن محتوای یک اتاق توسط کاربران آن کاربر و شخص دعوت کننده آن از اپلیکیشن اخراج می‌شوند.

کلاب هاوس فعلا روی اپلیکشن آی او اس فعال است

در حال حاضر تنها از طریق اپلیکیشن iOS کلاب هاوس می‌توان عضو این شبکه شد . هر کاربر آیفون قادر به دانلود اپلیکیشن کلاب هاوس و گوش دادن به گفت و گوها و مشارکت در آ‌نهاست.

مسوولان کلابهاوس در اتاقی که هر هفته در این شبکه ایجاد و درباره به روزرسانی‌های آن توضیح می‌دهند گفته‌اند که با استخدام یک توسعه دهنده اندروید مشغول کار روی نسخه اندروید هستند با این حال هنوز مشخص نیست این نسخه کی عرضه می‌شود.

رقبای کلاب هاوس از جمله توییتر ظاهرا زودتر برای جذب کاربران اندروید اقدام کرده‌اند. توییتر سرویس Spaces را مشابه Clubhouse به صورت آزمایشی راه‌اندازی کرده و اعلام کرده که حالا این نسخه آزمایشی برای برخی کاربران اندروید هم فعال شده است.

تعداد کاربران کلاب هاوس

با وجود آنکه این اپلیکیشن هنوز بر روی نسخه اندروید راه اندازی نشده، اما در مدت بسیار کوتاه توانسته است رشد بسیار چشمگیری داشته باشد. بر اساس آمارهای ارائه شده توسط App figure، این اپلیکیشن در مدت کوتاهی توانسته 3 میلیون بار دانلود بگیرد و همین در نوع خود رشد قابل توجهی به حساب می آید. حدود 2 میلیون و 300 بار از این دانلودها تنها در ژانویه سال 2021 اتفاق افتاده و جالب تر آنکه این وبسایت مدعی شده که 30 درصد از دانلود اپلیکیشن کلاب هاوس از 28 ژانویه به بعد بوده است.

چطور می‌توانم دعوتنامه کلاب هاوس بگیرم ؟

دعوتنامه کلاب هاوس درحال حاضر مهمترین چالش ورود به این شبکه است. در حال حاضر برای عضویت در این شبکه نیاز به دعوتنامه از سوی کاربران دیگر است . هر کاربر جدید دو دعوتنامه دارد و بعد از استفاده تعداد دعوتنامه بیشتری نیز به او اختصاص داده می‌شود. در صورتی که دعوتنامه نداشته باشید می‌توانید با طی کردن مراحل ثبت نام، نام کاربری خود را در این شبکه رزور کنید در صورتی که یکی از دوستان شما که شماره تلفن شما را در لیست تماس‌های خود داشته باشد و درون این شبکه دعوتنامه‌ای در اختیار داشته باشد میتواند با انتخاب نام شما میتواند شما را به استفاده از این سرویس دعوت کند. اگر نام کاربری خود را هم رزور نکنید شخصی که در این شبکه حضور دارد و دعوتنامه دارد میتواند از طریق شماره تلفن شما را به آن دعوت کند.

بازار سیاه فروش دعوتنامه کلاب هاوس

به گزارش رویترز، بازار گرفتن دعوتنامه برای پیوستن به کلاب هاوس به قدری داغ است که در پلتفرم های مختلفی مانند Reddit، eBay و CRaigslist، بازارسیاهی برای فروش دعوت نامه به افراد متقاضی به راه افتاده است. گفته می شود فروشندگان چینی دعوتنامه ها، از پلتفرم علی بابا برای فروش دعوت نامه ها استفاده می کنند.

از آنجا که تعداد دعوت نامه هایی که هر کاربر می تواند برای دیگر افراد ارسال کند محدود است،بازارهای غیررسمی مشابهی نیز در برخی پلتفرم های ایرانی به راه افتاده است. مشاهده شده که برخی افراد در پلتفرم های ایرانی درج آگهی آنلاین، دعوت نامه های عضویت در کلاب هاوس را به مبالغی در حدود 300 تا 400 هزار تومان می فروشند.

دریافت رایگان دعوتنامه کلاب هاوس

در صورتی که شخصی را نمی شناسید که بتواند به صورت مستقیم برای شما دعوت نامه بفرسیتد، می توانید در لیست انتظار دریافت خودکار دعوت نامه ثبت نام کنید. اما زمان پردازش و یپشرفت این لیست مشخص نیست.

سازندگان کلاب هاوس، اخیرا در یک پست وبلاگی اعلام کرده اند که قصد دارند در سال 2021 با نهایی کردن نسخه بتا اپلیکیشن، دسترسی به کلاب هاوس را برای عموم مردم آزاد کنند. در صورت انجام این کار، کاربران برای پسویتن به بحث های کلاب هاوس، دیگر نیازی به دریافت دعوت نامه از سوی اعضای فعلی اپلیکیشن نخواهند داشت.

چطور برای دیگران دعوت نامه کلاب هاوس بفرستیم؟

هر کاربر می تواند تعداد محدودی دعوت نامه برای دیگران بفرستند. برای ارسال دعوت نامه می توانید به روش زیر عمل کنید:

گام اول: در قسمت بالای صفحه اصلی کلاب هاوس، بر روی آیکون پاکت نامه بزنید.

گام دوم: در صورتی که دسترسی به لیست مخاطبان خود را به کلاب هاوس داده باشید، فهرست مخاطبانی که قابل دعوت به این اپ هستند مشاهده می شود. با زدن دکمه دعوت (invite) در کنار نام هر فرد، دعوت نامه برای آن فرد ارسال می شود. با هر بار زدن بر روی دکمه دعوت، یکی از دعوت نامه های قابل ارسال شما کم می شود.

گام سوم: پس از زدن دکمه Invite، به imessage هدایت شده و پیام آماده ای در بخش چت شما با آن فرد درج می شود. با زدن دکمه ارسال، دعوت نامه برای آن فرد ارسال خواهد شد. یپش از ارسال می توانید پیام دعوت نامه را ویرایش کنید.

نحوه عضویت ایرانیان در کلاب هاوس

همانطور که گفتیم در حال حاضر عضویت بر اساس دعوت نامه است و شخص معرف باید شماره شما را در لیست تماسش داشته باشد یا برای دعوت به لیست تماسش اضافه کند. کلاب هاوس دسترسی به لیست تماس کاربران دارد و آن را مرتبا به روزرسانی می‌کند و به همین دلیل هنگام دعوت باید نام و شماره تلفن شخص در لیست تماس شما باشد. سپس از طریق بخش دعوتنامه‌ها میتوانید افراد را به این شبکه دعوت کنید.

گرفتن دعوتنامه کلاب هاوس توسط شماره همراه اول :

در ایران در حال حاضر پیامک احراز هویت شماره تلفن توسط اپراتور همراه اول پشتیبانی نمی‌شود. اما با یک تمهید می‌توان از این اپراتور شماره ثبت نام را دریافت کرد. که در زیر شرح داده‌ایم:

نکته : برای دریافت کد از طریق همراه اول چند بار ارسال پیامک را درخواست نمایید ( با فاصله 15 ثانیه بین هر درخواست ) سپس گزینه تماس تلفنی با شماره شما فعال می‌شود. با فشار دادن این گزینه کد تایید شماره به صورت تماس تلفنی (‌صوتی ) برای شما گفته می‌شود.

در سایر اپراتورها شماره پیامک شده را وارد سایت میکنید و وارد می‌شوید.

آیا کلاب هاوس را می‌توان روی آی پد نصب کرد؟

در حال حاضر این اپلیکیشن برای آیفون طراحی شده و هرچند روی آی پد کار میکند اما منطبق با آی پد او اس نیست. به همین دلیل میتوانید از آن روی آی پد استفاده کنید.

نسخه اندروید کلاب هاوس ؟ چه زمانی عرضه می‌شود ؟

مسوولان Clubhouse گفته‌اند که در حال کار روی نسخه اندرویدی آن هستند ولی به نظر می‌رسد که برنامه‌نویسان آن عجله‌ای برای انتشار این نسخه ندارند. یک دلیل عمده این است که تعداد کاربران اندرویدی به مراتب بیشتر از تعداد کاربران آی او اس در دنیاست و به همین دلیل حضور اندرویدی‌ها می‌تواند سرورهای این شبکه اجتماعی را زیر فشار تقاضا خرد کند.

اما یک دلیل اصلی دیگر که بنیانگذاران این شبکه اجتماعی در اتاق‌های گفت وگوی خود به آن اشاره کرده‌اند این است که تیم شرکت هنوز بسیار جوان و تازه کار است و توسعه نسخه آی او اس و استفاده از زیرساخت فنی آمازون برای عرضه سرویس بسیار سریع‌تر و قابل دسترس‌تر بوده است. به معنای دیگر نسخه اندروید در راه است اما احتمالا بنیانگذاران شرکت اساسا چنین استقبال و تقاضایی را پیش‌بینی نمی‌کردند. برخی شنیده‌ها حاکی است که شرکت یک برنامه‌نویس اندروید برای توسعه نسخه اندروید کلاب هاوس هم استخدام کرده است. پس احتمالا دیر یا زود شاهد نسخه اندروید کلاب هاوس خواهیم بود.

دانلود نسخه اندروید غیررسمی کلاب هاوس (به نام کلاب هاوز)

با آنکه هنوز شبکه اجتماعی کلاب هاوس نسخه اندروید رسمی برای این اپلیکیشن ارائه نکرده است، برخی برنامه نویسان توانسته اند با استفاده از وب سرویس های این اپلیکیشن، یک نسخه اندرویدی غیر رسمی برای کلاب هاوس بنویسند. این نسخه کلاب هاوس اندرویدی، دسترسی به امکانات اولیه کلاب هاوس را برای کاربران اندروید فراهم می کند. پیشتر یک برنامه نویس روس، نسخه اندرویدی غیر رسمی ای ارائه کرده بود که امکان ساخت روم جدید را نداشت. اما اکنون یکی از برنامه نویسان ایرانی نسخه کامل تری برای کاربران اندرویدی کلاب هاوس نوشته که از طریق کافه بازار هم در دسترس است. این اپلیکیشن غیررسمی اندرویدی که کلاب هاوز (clubhouze) نام دارد، امکانات زیر را برای کاربران فراهم می کند:

ساختن اتاق گفتگوی جدید

جستجوی کاربران

دعوت کاربران حاضر به عنوان سخنران

انتخاب کاربران به عنوان مدیر اتاق گفتگو

بررسی و تایید یا رد درخواست پیوستن سخنران جدید

حذف سخنران

نمایش کاربران تازه پیوسته به هر اتاق

بلاک/ آنبلاک هر کاربر

مشاهده دنبال کنندگان مشترک هر کاربر

ارسال دعوت نامه اپلیکیشن برای دوستان

امکان اشتراک گذاری لینک اتاق گفتگو

امکان استراک گذاری لینک پروفایل

دریافت کد فعال سازی از طریق تماس

بازگشت به اتاق گفتگوی فعال

امکان بزرگنمایی عکس پروفایل

بهبود رابط کاربری

رفع اشکال صفحه اعلان

حتما توجه داشته باشید که کلاب هاوز، نسخه غیررسمی کلاب هاوس اندرویدی است و برای عضویت هم نیاز به دعوت نامه دارد. برای دانلود اپلیکیشن کلاب هاوز (نسخه غیررسمی کلاب هاوس اندرویدی) از کافه بازار بر روی لینک زیر کلیک کنید.

برای دانلود کلاب هاوس غیررسمی (کلاب هاوز) از طریق لینک های زیر، حتما از فیلترشکن استفاده کنید

وب سایت clubhouse کجاست ؟

تنها وب سایتی که برای کلاب هاوس وجود دارد joinclubhouse.com است که درواقع هدایت کننده کاربران به لینک دانلود کلاب هاوس برای گوشی های آیفون است. دقت کنید که این اپلیکیشن را با clubhouse.io اشتباه نگیرید. آن کلاب هاوس یک اپلیکیشن مدیریت پروژه است و اتفاقا به دلیل اشتباه گرفتن کاربران چندصد هزاربار به اشتباه دانلود شده است.

کلاب هاوس چه اطلاعاتی برای ثبت نام می‌خواهد؟

یک شماره تلفن و یک نام. اگر دعوتنامه ندارید می‌توانید نام کاربری خود را حتی قبل از شروع به استفاده از سرویس رزرو کنید. وقتی کسی شما را دعوت می‌کند برای شماره تلفن شما یک لینک پیامک می‌کند که از طریق ان میتوانید با آن شماره تلفن ثبت نام کنید.

در صورتی که اکانت توییترتان را به Clubhouse وصل کنید عکس شما از روی عکس پروفایل توییترتان خودکار ذخیره می‌شود.

موضوعات بحث در کلاب هاوس

پس از پیوستن به کلاب هاوس، می توان موضوعات مورد علاقه خود که مایل به شنیدن گفت و گوی دیگر کاربران پیرامون آن موضوعات هستید – مانند کتاب، فناوری های روز، کسب و کار، سلامت و … – را انتخاب کرده و روم های مرتبط با هر موضوع را مشاهده کنید. هرچه به اپلیکیشن درباره علایق خود اطلاعات بیشتر و جزئی تری بدهید، افراد و روم های مرتبط بیشتری برای پیوستن به آنها به شما پیشنهاد خواهد شد. بدین ترتیب می توانید شبکه قدرتمند تری در کلاب هاوس داشته باشید.

چرا کلاب هاوس اینقدرمشهور شد؟

کلاب هاوس سرویسی است که در ماه مارس 2020 آغاز به کار کرد ودر آغاز بسیار گروه‌های محدودی از آن استفاده می‌کردند. یک گروه که بیشتر از همه از آن بهره می‌گرفتند سرمایه‌گذاران جسورانه بودند به همین دلیل استارتاپها و سرمایه‌گذاران و منتورهای استارتاپی اتاقهای فراوانی را در این شبکه دارند و درباره موضوعات مختلف در آن بحث می‌کنند.

اما حضور اشخاص مشهور مثل بیل گیتس یا ایلان ماسک به شهرت این شبکه بسیار کمک کرد. هم اکنون شرکتهای مختلف به خصوص شبکه‌های اجتماعی دیگر مشغول کار روی ویژگی‌های چت صوتی شبیه این برنامه هستند از جمله آنها تیک ‌تاک است که در حال کار روی سرویس مشابهی است.

بر اساس گزارش نیویورک تایمز، فیسبوک به تازگی اعلام کرده است قصد دارد بر روی محصول مشابهی برای چت صوتی کار کند.

محتوای بحثها در اتاقها ذخیره می‌شود؟ شبیه پادکست نیست؟

گفت وگوهای هر اتاق صرفا در آن لحظه به صورت زنده انجام می‌شود و هیچ ذخیره ای انجام نمی‌شود. با این حال نمی‌توان انتظار داشت برخی شرکت کنندگان محتوای صحبت ها را ذخیره و بعدا پخش نکنند. همانطور که قبلا هم گفتیم ذخیره شدن محتوای اتاق‌ها طبق قوانین فعلی کلابهاوس ممنوع است و در صورت احراز تخلف فرد از این پلتفرم اخراج می‌شود.

علاوه بر غیر قانونی بودن چنین اقدامی، این پلتفرم تلاش کرده نشان دهد که فضای اتاق‌ها برای پاتوق و ملاقات کاربران حول یک موضوع مشترک است از این رو اخلاقی هم نیست که مثلا گفت و گوی جمعی در یک کافه را ضبط و در فضای دیگری منتشر کرد به خصوص که بسیاری از کاربران با این فرض که محتوای اتاق‌ها ضبط نمی‌شود در آن شروع به صحبت می‌کنند.

آیا می توانم فقط گوش کنم؟

هیچ الزامی برای صحبت کردن در روم هایی که کاربران در آنها شرکت می کنند وجود ندارد و افراد می توانند به عنوان شنونده صرف حضور داشته باشند. با این حال، در هر زمان که کاربر علاقه ای به صحبت کردن و یا اظهار نظر درباره آن موضوع داشته باشد می تواند با بلند کردن دست، ابراز تمایل خود را اعلام کند. تصمیم نهایی درباره اینکه چه کسی در روم ها صحبت کننده باشد بر عهده سازندگان و مادریترورهای (creator/moderator) روم است.پس در صورتی که بعد از بلند کردن دست، آنها این اجازه را به شما بدهند، می توانید نظر خود را اعلام کنید.

چند نفر می‌توانند در یک Room گفت و گو کنند؟

ابتدا محدودیت هر Room برای حضور 5000 نفر بود اما بعدا این محدودیت برداشته شد. اما دقت کنید که کاربران همدیگر را نمی‌بینند و بدون هیچ ادیت و ویرایشی در حال گفت و گو با هم هستند. بنابراین کلاب هاوس سرویسی است که در لحظه اتفاق می‌افتد و تمام می‌شود و همین تفاوت آن با پادکست و دیگر شبکه‌های اجتماعی است.