لیست شهرهای ممنوعه برای سفرهای نوروزی +نمودار

20:11 - 1400/01/06
از چهارم فروردین‌ ماه سال ۱۴۰۰، آمار مراجعان کرونایی با شیب ملایمی رو به افزایش است؛ در این گزارش نگاهی داریم به آخرین تغییرات و فهرست شهرهای ممنوعه برای سفرهای نوروزی.

از چهارم فروردین‌ ماه سال ۱۴۰۰، آمار مراجعان کرونایی با شیب ملایمی رو به افزایش است؛ در این گزارش نگاهی داریم به آخرین تغییرات و فهرست شهرهای ممنوعه برای سفرهای نوروزی.

از چهارم فروردین‌ ماه سال ۱۴۰۰، آمار مراجعان کرونایی با شیب ملایمی رو به افزایش است.

نگاهی به نمودار روند کشوری بیماری حکایت از افزایش ملایم و صعود نمودار بیماری نسبت به اسفندماه سال گذشته در کشور دارد.

لیست شهرهای ممنوعه برای سفرهای نوروزی +نمودار1

کولیوند، رئیس سازمان اورژانس کشور با اشاره به افزایش مراجعات گفته است: «روز یکم و دوم فروردین افزایش محسوس آمار مبتلایان را نداشتیم اما شیب مبتلایان از روز گذشته به طور ملایم در حال صعود است.»

به گفته رئیس سازمان اورژانس کشور، هنوز برای قضاوت کردن زود است و در هفته سوم و چهارم فروردین بهتر می‌توان درباره این مسئله قضاوت داشت.

بر اساس نقشه رنگ بندی شهرهای کشور، ۱۶ شهرستان در وضعیت قرمز و ۴۳ شهرستان در وضعیت نارنجی هستند.

لیست شهرهای ممنوعه برای سفرهای نوروزی +نمودار12

شهرستان‌های سراب در آذربایجان شرقی، خوانسار و گلپایگان در اصفهان، دماوند در تهران، خاتم در یزد، زرین دشت در فارس، ایذه، بهبهان، آبادان، اهواز، بندرماهشهر، دزفول، رامهرمز، شوش و کارون در خوزستان و گچساران در کهگیلویه و بویراحمد در وضعیت قرمز کرونا قرار دارند و فیروزکوه در تهران، جلفا و عجب‌شیر در آذربایجان شرقی، بوکان، سردشت، ارومیه، چایپاره، ماکو و نقده در استان آذربایجان غربی، مبارکه و لنجان

در استان اصفهان، آبدانان و دهلران در استان ایلام، بوشهر، دیلم، کنگان و گناوه در استان بوشهر، سامان در استان چهارمحال و بختیاری، امیدیه، اندیمشک، باغ‌ملک، باوی، خرمشهر، شادگان، شوشتر، دشت آزادگان و مسجدسلیمان در استان خوزستان، ارسنجان، داراب و مرودشت در استان فارس، قروه، دیواندره، بانه و سقز در استان کردستان پلدختر، دورود و بروجرد در لرستان، خمین و دلیجان در استان مرکزی، خمیر در استان هرمزگان، اسلام‌آباد غرب در کرمانشاه، نهاوند در استان همدان و بویراحمد

در استان کهگیلویه و بویراحمد در وضعیت نارنجی کرونا قرار دارند.

بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا مسافرت "از" و "به" شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی، ممنوع است.

تردد شبانه از ساعت ۲۱ تا سه بامداد، در تمام شهرهای قرمز،‌ نارنجی، زرد و آبی ممنوع و مشمول جریمه ۲۰۰ هزار تومانی خواهد بود.

ویروس کرونای انگلیسی این روزها با توجه به تعطیلات نوروزی و افزایش میزان مسافرت‌ها به استان هرمزگان در حال اوج‌گیری است و گزارش‌ها حاکی از رشد تصاعدی این بیماری در این استان است.

لیست شهرهای ممنوعه برای سفرهای نوروزی +نمودار14

طبق اعلام دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان تست کرونای انگلیسی ۱۲۳ نفر دیگر در ۴۸ ساعت اخیر در استان مثبت شد و شمار افراد مبتلا به ۴۸۱ نفر رسیده است.

۹ شهر خوزستان در وضعیت قرمز بیماری قرار دارند. تعداد بستری روزانه به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت در خوزستان مطابق تصویر زیر است و به نظر می‌رسد در ابتدای فروردین، نسبت به اواسط اسفندماه سال ۹۹، وضعیت بیماری در این استان بهبود یافته است.

لیست شهرهای ممنوعه برای سفرهای نوروزی +نمودار20

فرمانده قرارگاه مقابله با بیماری کرونا در خوزستان درباره شیوع کرونای انگلیسی در این استان گفته است: حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد از فوت‌شدگان کرونایی این استان در کمتر از یک شبانه‌روز در بیمارستان‌ها جان خود را از دست می‌دهند.

اگرچه شهر تهران در وضعیت زرد بیماری قرار دارد امابه گفته سخنگوی ستاد مقابله با کرونا، افزایش تدریجی بستری شدگان کرونایی در تهران ادامه و احتمال نارنجی شدن این شهر وجود دارد.

لیست شهرهای ممنوعه برای سفرهای نوروزی +نمودار5

وزارت بهداشت با بهره گیری از ظرفیت کارشناسان بهداشتی و نیروهای اورژانس کشور، طرح سلامت نوروزی را با هدف تشدید رعایت پروتکل‌های بهداشتی کلید زده است. در طرح سلامت نوروزی ۱۴۰۰، از ۲۵ اسفندماه سال ۹۹ تا پنجم فروردین سال جاری، ۳۲۶ هزار و ۴۴۹ بازرسی بهداشتی توسط مرکز سلامت محیط و کار انجام شده است که در پی این تعداد بازدید، ۱۰ هزار و ۷۹۵ واحد صنفی به مراکز قضایی معرفی و ۲۲۳۲ واحد صنفی پلمب شده‌اند. در این بازه زمانی بیش از ۳۴۳ هزار کیلوگرم مواد غذایی فاسد یا تاریخ گذشته، معدوم شده است.

لیست شهرهای ممنوعه برای سفرهای نوروزی +نمودار15