عضلات خود را با این سبزیجات تقویت کنید

18:16 - 1400/01/06
طبق تحقیقات جدید، مصرف روزانه فقط یک فنجان سبزیجات پهن برگ سبز می تواند عملکرد عضلات را تقویت کند.

مطالعه محققان دانشگاه ادیت کووان استرالیا نشان داد افرادی که رژیم غذایی غنی از نیترات دارند که عمدتاً از طریق مصرف سبزیجات بدست می‌آورند، عملکرد عضلانی اندام تحتانی شأن به طور قابل توجهی بهتر است.

عملکرد ضعیف عضلات با خطر بیشتر زمین خوردن و شکستگی ارتباط دارد و به عنوان شاخص کلیدی سلامت عمومی و سلامتی در نظر گرفته می‌شود.

محققان داده‌های ۳۷۵۹ استرالیایی را که در یک مطالعه ۱۲ ساله در مؤسسه دیابت قلب و دیابت ملبورن شرکت کرده بودند را مورد بررسی قرار دادند. آنها دریافتند کسانی که بیشترین میزان مصرف منظم نیترات را دارند، ۱۱ درصد قدرت اندام تحتانی قوی‌تر از افرادی دارند که کمترین میزان مصرف نیترات را دارند. سرعت پیاده روی شأن نیز ۴ درصد بیشتر است.

دکتر «مارک سیم»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می‌گوید: «مطالعه ما نشان داده است که رژیم غذایی حاوی سبزیجات مملو از نیترات بدون توجه به میزان فعالیت بدنی، موجب تقویت قدرت عضلات می‌شود.»

وی در ادامه می‌افزاید: «با این وجود، برای بهینه سازی عملکرد عضلات، داشتن یک رژیم غذایی متعادل و غنی از سبزیجات پهن برگ سبز همراه با ورزش منظم، از جمله تمرین با وزنه، ایده آل است.»

عملکرد عضلات برای حفظ سلامت کلی بدن، به ویژه قدرت استخوان در اواخر عمر، بسیار حیاتی است.

این تحقیق نشان داد که سبزیجات غنی از نیترات، مانند کاهو، اسفناج، کلم پیچ و حتی چغندر، بیشترین فواید سلامتی را دارند.