زمان واریز سود سهام عدالت اعلام شد

16:44 - 1400/01/01
واریز سود سهام عدالت از امروز یعنی هفته پایانی اسفند ۹۹ آغاز می‌شود و تا پایان بهار ۱۴۰۰ ادامه خواهد داشت.
زمان-واریز-سود-سهام-عدالت-اعلام-شد-

واریز سود سهام عدالت از امروز یعنی هفته پایانی اسفند ۹۹ آغاز می‌شود و تا پایان بهار ۱۴۰۰ ادامه خواهد داشت.

زمان واریز سود سهام عدالت اعلام شد8

واریز سود سهام عدالت ۹۹ مربوط به سال مالی گذشته از هفته پایانی اسفند ماه آغاز شده است و طبق وعده رئیس کمیسیون سهام عدالت مجلس تلاش می‌شود ظرف یک ماه یعنی تا پایان فروردین سود سهام عدالت همه دارندگان سهام عدالت از طریق حساب سجام سهام عدالت آنها واریز گردد. با این وجود هنوز مشخص نیست سود سهام عدالت چه کسانی قبل از عید نوروز ۱۴۰۰ و چه کسانی پس از نوروز ۱۴۰۰ واریز خواهد شد. جزییات بیشتر در ادامه به تفصیل آمده است.

زمان دقیق واریز سود سهام عدالت ۹۹

آغاز واریز سود سهام عدالت از شنبه ۲۳ اسفند ۹۹ است و تا پایان فروردین ۱۴۰۰ ادامه دارد. با این وجود در صورت بروز مشکل در اطلاعات حساب بانکی افراد ممکن است سود سهام عدالت آنها حداکثر تا پایان بهار ۱۴۰۰ واریز گردد.

شرایط واریز سود سهام عدالت ۹۹

برای دریافت سود سهام عدالت ۹۹ داشتن ۲ شرط ضروری است. اول آنکه فرد دارای سهام عدالت باشد و نامش در سامانه سهام عدالت به ادرس www.samanese.ir وجود داشته باشد و در ثانی در سامانه سجام sejam سهام عدالت ثبت نام کرده باشد و اطلاعات کامل و صحیح از جمله کد شبای بانکی را وارد کرده باشد. در این صورت دریافتی سود سهام عدالت ۹۹ را خواهد داشت.

مبلغ سود سهام عدالت چقدر است؟

طبق گفته معاون وزیر اقتصاد و رئیس کمیسیون سهام عدالت مجلس مبلغ سود سهام عدالت برای کسانی که برگه سهام عدالت یک میلیون تومانی دارند معادل ۴۰۰ هزار تومان خواهد بود و کسانی که برگه سهام عدالت ۵۰۰ هزار تومانی دارند (که اکثریت به این صورت هستند) سود ۲۰۰ هزار تومان سهام عدالت به حسابشان واریز خواهد شد.

- ارزش برگه سهام عدالت مبلغ سود سال ۹۹

۱ سهام عدالت ۵۰۰ هزار تومانی ۲۰۰ هزار تومان

۲ سهام عدالت یک میلیون تومانی ۴۰۰ هزار تومان

سامانه سهام عدالت samanese.ir

سود سهام عدالت کسانی که در سجام ثبت نام نکرده‌اند چه می‌شود؟

کسانی که به هر دلیل موفق به ثبت نام در سامانه سجام شرکت سپرده‌گذاری مرکزی نشده اند، طبیعتا تا زمان ثبت نام از دریافت سود محروم می‌شوند با این وجود سود تعلق گرفته به سهام آنها از بین نمی‌رود بلکه حق آنها محفوظ خواهد ماند و پس از ثبت نام در سجام به صورت یکجا به حسابشان واریز می‌شود.

علی رغم این شرایط توصیه می‌شود دارندگان و مالکان سهام عدالت در اسرع وقت به سامانه سجام مراجعه کرده و ثبت نام کنند تا به هر دلیل حقوقشان ضایع نشود.

از کجا بفهمیم سود سهام عدالت واریز شده است؟

برای بررسی واریز سود سهام عدالت ۹۹ پس از چک پرینت حساب، اگر مبلغ واریزی ۲۰۰ یا ۴۰۰ هزار تومانی داشتید از امروز به معنی واریز سود سهام عدالت است با این وجود اگر نتوانستید تشخیص دهید که واریزی مربوط به سود سهام عدالت است یا خیر با مراجعه به سامانه سهام عدالت به آدرس samanese.ir و یا سامانه سجام به ادرس sejam.ir می‌توانید از پرداخت یا عدم پرداخت سود سهام عدالت اطلاع حاصل کنید و در سامانه سهام عدالت تمام سودهای پرداختی ثبت شده‌اند.

سود سهام عدالت کی واریز می‌شود؟

سود سهام عدالت برای دارندگان سهام عدالت ۵۰۰ هزار تومانی رقمی معادل ۲۰۰ هزار تومان و برای دارندگان سهام عدالت یک میلیون تومانی رقمی معادل ۴۰۰ هزار تومان اعلام شده است. اما چه کسانی این هفته ممکن است این سود را دریافت کنند؟

طبق گفته رئیس فراکسیون سهام عدالت مجلس پرداخت سود برای برخی از سهامداران تا پایان امسال انجام نخواهد شد.

مهدی سعادتی گفته است: تمام تلاش ما بر این است که حق سهامداران که واریز سود سهامشان است حتما انجام شود. اما منابع کافی نداریم که سود سهام همه سهامداران را واریز کنیم، برای برخی از سهامداران قبل از پایان سال واریز می‌شود و برخی دیگر بعد از عید سودشان را دریافت می‌کنند.

طبق اظهارات سعادتی، علت این که سود سهام عدالت برای برخی از سهامداران واریز نمی‌شود این است که یا توان واریز وجود ندارد یا اطلاعات سهامداران برای واریز موجود نیست.

بدین ترتیب به نظر می‌رسد برای کسانی هم که تا پایان امسال سود سهام عدالت واریز نشود، نهایتا تا پایان بهار سال آینده این مبالغ واریز خواهد شد. اما برای چه کسانی واریز خواهد شد

اخیرا مدیر سیستم‌های تسویه و پرداخت شرکت سپرده‌گذاری مرکزی در پاسخ به این سوال که با توجه به حضور ۶۰ میلیون مردم در بورس و سهامداران خرد و پراکنده و به ویژه سهام عدالت آیا امکان واریز سود این افراد غیر از روش متمرکز یعنی سجام وجود دارد؟ گفت: سود سهام باید بین سهامداران توزیع شود. ناشر یا همان شرکت بورسی مکلف است سود سهام را بدهد و ما در شرکت سپرده‌گذاری مرکزی تکلیف قانونی داریم تا توزیع سود را از طرف ناشر انجام دهیم و، چون تعداد افراد زیاد است، این سود به صورت متمرکز باید پرداخت شود.

حسین قشمی گفته است: البته سامانه سجام امسال راه‌اندازی شده و استقبال از این سامانه به‌تدریج بالا می‌رود و تاکنون حدود ۱۳۰ شرکت سود سهام خود را که در مجامع شرکت‌ها تصویب شده را به صورت متمرکز از طریق سجام واریز کرده‌اند.

او متذکر شد: به عنوان مثال یک شرکت بورسی که ۵۰ میلیارد تومان سود می‌خواهد توزیع کند ۴۸ میلیارد تومان از این سود از طریق سجام به حساب ذی‌نفعان واریز شده و آن درصد ناچیز هم برای کسانی که مشکلات قهری دارند، روی داده است.

بدین ترتیب با این سخنان به نظر می‌رسد آن دسته از صاحبان سهام عدالت که در سامانه سجام ثبت نام کرده‌اند و مشکل قهری ندارند می‌توانند منتظر دریافت سود سهام عدالت سال ۹۸ باشند.

سود سهام عدالت ۴۰۰ هزار تومانی به حساب چه کسانی واریز می‌شود؟

رئیس سازمان بورس در خصوص سود سهام عدالت افرادی که یک میلیون تومان سهم دارند؟ گفت: برای آنان دو برابر۲۰۰ هزار تومان یعنی تقریبا ۴۰۰ هزار تومان سود پرداخت خواهد شد.

محمد علی دهقان دهنوی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار بعد از نشست با مدیران بورسی در جمع خبرنگاران بیان کرد: نتیجه جلسه این بود که همراهی تمام نهادهای مالی برای تقویت و توسعه و رونق بازار لازم است.

دهنوی با اشاره به میزان سود سهام عدالت افراد گفت: سود چه برای کسانی که روش مستقیم و چه برای افرادی که روش غیر مستقیم را انتخاب کردند، اگر نفروخته باشند تقریبا ٢٠٠هزار تومان محقق می‌شود و سودی که شرکت‌های سرمایه‌گذاری تصمیم گرفتند به سهامداران خود بدهند ٢٠٠هزار تومان است.

وی درباره توزیع سود سهام عدالت بین سهامداران هم افزود: تقسیم سود توسط شرکت‌ها به پایان رسیده و شرکت‌های تقسیم سود را تا پایان سال در وجه سپرده‌گذاری مرکزی پرداخت می‌کنند و آن بخشی از ۲۰۰ هزار تومان که تا پایان سال نهایی شد توزیع خواهد شود.

رئیس سازمان بورس گفت: شماره حساب افراد با توجه به مباحث سجام در اختیار است و از طریق سپرده‌گذاری مرکزی واریز می‌شود و با توجه به اطلاعات در سجام می‌فهمیم که هر شخص چه میزان سهام دارد و از طرف شرکت سپرده‌گذاری مرکزی پرداخت می‌شود.

وی افزود: اگر شرکت‌های سپرده‌گذاری همکاری نکنند ممکن است بخشی از واریز به آن طرف سال موکول شود.

رئیس سازمان بورس در خصوص سود سهام عدالت افرادی که یک میلیون تومان سهم دارند؟ گفت: برای آنان دو برابر۲۰۰ هزار تومان یعنی تقریبا ۴۰۰ هزار تومان سود پرداخت خواهد شد.

وی گفت: مکانیزم اوراق تبعی یک مکانیزم بیمه سهم است که اگر شما یک نماد را بخرید با توجه به شرایطی که گفته می‌شود اوراق تبعی داده می‌شود و تا پایان اردیبهشت ۱۴۰۱ صورت می‌گیرد.