5 خطری که زنان بالای چهل سال را تهدید می کند

09:15 - 1399/12/26
خانم ها پس از چهل سالگی، با توجه به افزایش خطر قرار گرفتن در معرض بیماری های قلبی عروقی، بیماری های تنفسی و دیابت، نیاز به نگاه جدیدی در زمینه سلامت و بدن خود دارند.
5-خطری-که-زنان-بالای-چهل-سال-را-

خانم ها پس از چهل سالگی، با توجه به افزایش خطر قرار گرفتن در معرض بیماری های قلبی عروقی، بیماری های تنفسی و دیابت، نیاز به نگاه جدیدی در زمینه سلامت و بدن خود دارند.

در این گزارش مهمترین خطراتی که زنان پس از 40 سالگی با آن روبرو هستند و نحوه کاهش درجه خطر آن ها ذکر شده است.

پرتو های مضر

زنان بالای 40 سال، بیشتر در معرض اشعه ماورا بنفش مضر قرار دارند و احتمال ابتلا به سرطان پوست و مرگ براثر آن دو برابر بیشتر است. استفاده از کرم ها مهمترین روش پیشگیری از این عارضه است؛ علاوه بر این آن ها باید از هیچ تغییری در خود غافل نباشند و مرتب با پزشک خود در ارتباط باشند.

سوء تغذیه

سوءتغذیه با بیماری های قلبی، دیابت و سرطان در ارتباط است که سه دلیل اصلی مرگ و میز در زنان بالای 40 سال است. زنان به دلیل سبک زندگی و مشغله معمولاً در اوایل زندگی تا میانسالی بیش از حد گوشت قرمز و فست فود مصرف می کنند و این منجر به فشار خون و کلسترول بالا می شود.

برخی مطالعات نشان می دهد در مقایسه با آمار سال 2000، میزان چربی در زنان مسن طی سال های اخیر افزایش قابل توجهی داشته است. برای جلوگیری از عوارض سوء تغذیه، غذا ها باید متنوع باشند و نباید پس از 50 سالگی بیش از حد معقول یعنی بیش از 2000 تا 2400 کالری در روز دریافت کرد.

انزوای اجتماعی

انزوای اجتماعی خطر ابتلا به افسردگی و زوال عقل را افزایش می دهد و به سبک زندگی بی تحرک سوق می دهد. این سبک زندگی با بیماری های قلبی، دیابت و چاقی در ارتباط است.

یک تحقیق در استرالیا که روی 22000 نفر انجام شد، ارتباط شیوه زندگی بی تحرک که در آن فرد 11 ساعت در روز ساکن است را با میزان مرگ و میر بررسی کرد که مشخص شد این سبک از زندگی 40 درصد خطر مرگ را در طی سه سال آینده افزایش می دهد.

تلویزیون و اینترنت به گسترش این سبک از زندگی کمک کرده است. برای جلوگیری از این اتفاق، متخصصان توصیه می کنند پس از هر ساعت نشستن دستکم پنج دقیقه باید قدم زد.

تصادفات رانندگی

تصادفات رانندگی در لیست علل مرگ و میر در زنان 40-44 ساله قرار دارد.

عدم ازدواج

نظرسنجی های متعدد نشان داده است که افراد متاهل، به ویژه افراد پنجاه، شصت و هفتاد ساله، از خانم های بیوه، مطلقه و کسانی که هرگز ازدواج نکرده اند، سالم ترند. بعد از 50 سالگی، سلامت خانم های مطلقه در مقایسه با متاهلان با سرعت رو به وخامت می گذارد.

5 خطری که زنان بالای چهل سال را تهدید می کند10