چه عواملی باعث تحریک روده ها می شود؟

20:48 - 1399/12/15
روده‌ها وظایف مهمی در بدن انسان بر عهده دارند. عوامل بسیاری وجود دارند که می‌توانند بر سلامت و عملکرد آنها تاثیر بگذارند.

روده‌ها وظایف مهمی در بدن انسان بر عهده دارند. عوامل بسیاری وجود دارند که می‌توانند بر سلامت و عملکرد آنها تاثیر بگذارند.

اگر از روده‌های خود به درستی مراقبت نکنید، مشکلات ایجادشده می‌توانند گاهی اوقات حتی موجب شرایطی شوند که به نام سندرم روده تحریک‌پذیر شناخته می‌شود. برخی عادات می‌توانند به سلامت روده‌های شما آسیب برسانند که در ادامه با برخی از شایع‌ترین آنها بیشتر آشنا می‌شویم.

چه عواملی باعث تحریک روده ها می شود؟9

یک سبک زندگی پر استرس

استرس مساله‌ای است که برای حفظ سلامت خود باید آن را بسیار جدی بگیرید. سرعت زندگی شما، شتاب برای انجام کارهای مختلف، نگرانی‌ها، اضطراب و استرس می‌توانند به طور مستقیم بر سلامت دستگاه گوارش تاثیر بگذارند.

از سیستم عصبی گوارشی به عنوان مغز دوم انسان یاد می‌شود. برخی انتقال‌دهنده‌های عصبی در دستگاه گوارش انسان تولید می‌شوند. سطوح بالای اضطراب و استرس می‌تواند موجب تحریک روده‌ها شود. از دیگر آثار یک سبک زندگی پراسترس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

- در سیستم عصبی خودمختار تغییراتی ایجاد می‌شود. این سیستم بر حرکات روده‌ها تاثیر می‌گذارد و ریتم حرکت آنها را تسریع یا کند می‌کند.

- در سیستم غدد درون‌ریز تغییراتی ایجاد می‌شود. این با افزایش تولید هورمون‌های مرتبط با استرس مانند آدرنالین و کروتیزول مرتبط است. این می‌تواند موجب بروز مشکلاتی در گوارش غذا شود.

- احتمال پرخوری افزایش می‌یابد. برخی افراد برای تسکین اعصاب یا کاهش اضطراب و استرس خود به بیشتر غذا خوردن روی می‌آورند. این می‌تواند به راحتی موجب پرخوری شود و روده‌ها ممکن است قادر به رسیدگی درست به غذای مصرفی اضافه نباشند. این شرایط می‌تواند به بروز مشکلاتی در گوارش و جذب مواد مغذی از غذا منجر شود.

به خاطر داشته باشید که عادات سبک زندگی و احساسات شما تاثیر مستقیمی بر عملکرد بدنتان دارند. این بویژه در مورد روده‌های شما صادق است. پس کاهش استرس و اضطراب و افزایش سطوح آرامش خود را مد نظر قرار دهید.

یک رژیم غذایی نامناسب

همبرگرها، سیب زمینی سرخ‌شده، مرغ سوخاری، پیتزا و حلقه‌های پیاز سرخ‌شده از جمله خوراکی‌های محبوبی هستند که از مضرات آنها برای سلامت بدن خود آگاه هستیم اما اغلب به دلایل مختلف مانند کمبود وقت یا صرفا لذتی که از خوردن آنها می‌بریم، توجه چندانی به جنبه‌های منفی نمی‌کنیم.

این قبیل غذاها از محتوای فیبر چندانی برخوردار نیستند و همچنین مصرف آنها به میزان زیاد موجب تحریک بیش از حد روده‌ها می‌شود و می‌تواند به شرایطی مانند اسهال و یبوست منجر شود.

بهتر است غذای خود را در خانه تهیه کنید زیرا از این طریق می‌توانید بر نوع و مقدار مواد مورد استفاده و روش پخت کنترل بیشتری داشته باشید. به عنوان مثال، به جای سرخ‌کردن سبزیجات می‌توانید آنها را بپزید یا بخارپز کنید. در صورت نیاز به استفاده از روغن، روغن زیتون یکی از سالم‌ترین گزینه‌هایی است که می‌توانید مد نظر قرار دهید.

پرهیز از گوشت قرمز

گوارش گوشت قرمز برای بدن دشوار است. یک ماده غذایی سرشار از چربی است و اغلب از منشاء آن اطلاع دقیقی نداریم. امروزه اصلاح ژنتیکی برای رشد سریع‌تر حیوانات جریانی معمول است. گوشت این حیوانات می‌تواند حاوی سموم مختلفی باشد که مصرف آنها توصیه نمی‌شود.

گوشت‌های بدون چربی از بهترین گزینه‌هایی هستند که می‌توانید مد نظر قرار دهید که از آن جمله می‌توان به مرغ و بوقلمون اشاره کرد. گریل‌کردن یا پختن آنها به جای سرخ‌کردن در روغن نیز گزینه بهتری محسوب می‌شود.

پرهیز از لبنیات

محصولات لبنی یکی دیگر از غذاهایی هستند که در برخی افراد می‌تواند موجب سندرم روده تحریک‌پذیر شود. به طور کلی بسیاری از محصولات لبنی موجب احساس ناراحتی در افراد می‌شوند زیرا به درستی گوارش نمی‌شوند.

همچنین محصولات لبنی حاوی چربی و لاکتوز هستند که می‌توانند موجب بروز مشکلات گوارشی مانند اسهال یا یبوست شوند. اگر به این مواد حساس هستید، استفاده از محصولات لبنی می‌تواند یکی از عاداتی باشد که به روده‌های شما آسیب وارد می‌کند.

شما می‌توانید به جای شیر گاو از مواد طبیعی و سالم دیگر مانند شیر جو دوسر، شیر برنج، شیر بادام، شیر گردو، یا حتی شیر پسته استفاده کنید.

مصرف دارو

مطالعات نشان داده‌اند که برخی مشکلات سلامت در روده‌ها ممکن است با استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها مرتبط باشند. افزایش استفاده از این نوع داروها ممکن است یکی از عاداتی باشد که به روده‌های شما آسیب وارد می‌کند. آنتی‌بیوتیک‌ها فرقی بین باکتری‌های خوب و بد قائل نمی‌شوند و همه آنها را از بین می‌برند. عمکلرد آنها اساسا این گونه است که در برخورد با هر میکروارگانیسم، آن را از بین می‌برند و بر همین اساس ممکن است موجب بی‌تعادلی در فلور روده شما شوند.

اما با احتیاط پیش بروید زیرا همین شرایط می‌تواند برای داروهایی دیگر که به عنوان مثال برای یبوست یا اسهال استفاده می‌کنید نیز صادق باشد. پیش از آغاز مصرف هر دارو یا مکملی ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.