درمان فوری و بسیار راحت نفخ شیر مادر در نوزاد

09:15 - 1399/12/12
نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند دچار نفخ شکمی می شوند این نفخ به علت تغذیه مادر و عوامل دیگر است سعی کنید آروغ نوزاد را زود به زود بگیرید.
درمان-فوری-بسیار-راحت-نفخ-

راههای از بین بردن نفخ شیر مادر در نوزاد

نوزادتان از درد جیغ می کشد و پاهایش را به سمت شکمش جمع می کند، به احتمال زیاد یکی از دلایل بی تابی او دل درد است. در این مقاله به بررسی دلایل دل درد و نفخ شیر مادرپرداخته شده است. ناراحتی کودک شما از گاز معده (اغلب شب ها) یک نگرانی عمومی برای اغلب خانواده ها است، چرا که تقریباً 90 % از همه نوزادان مبتلا به آن هستند. حباب های گاز وقتی در دستگاه گوارش کودک شما به دام می افتند، می توانند فشار دردناکی را ایجاد کنند.

از آنجا که علت و نشانه های ناراحتی ناشی از گاز از یک کودک به کودک دیگر متفاوت است, درمان این مشکل می تواند چالش برانگیز باشد و به اندازه کافی کودک شما را تسکین دهد.

علل شایع ناراحتی گاز در نوزادان:

 • در حالی که کودک شما شیر می خورد، هوا را هم می بلعد
 • گریه بیش از حد شکم کودک را با هوا پر می کند
 • یبوست
 • هاضمه نابالغ هنوز در حال یادگیری پردازش موثر غذا, گاز و مدفوع است

نشانه های معمول ناراحتی نفخ معده در نوزاد:

آروغ بیش از حد می تواند نشان دهد که کودک شما هوای زیادی از غذا خوردن و یا گریه کردن دارد.تف کردن (در حالیکه معمولاً کاملا طبیعی است) گاهی اوقات می تواند نشانه ساخت گاز باشد.

نفخ زیاد (دوباره, معمولاً کاملا نرمال و طبیعی برای تسکین فشار گاز) می تواند نشان دهد که دستگاه گوارش کودک شما هنوز در حال بلوغ است.

شکم نفخ دار یا ورم کرده می تواند به این معنی باشد که گاز در روده گیر افتاده است.مشکل خواب اغلب نشانه ای از علایم ترکیبی بالای یک چرخه معیوب است!

درمان فوری و بسیار راحت نفخ شیر مادر در نوزاد7

علائم تغذیه با شیرمادر, به ویژه پس از غذا دادن:

 • فریاد بلند و غیرقابل کنترل.
 • گریه ای که دوتا سه ساعت طول می کشد.
 • پاهایش را به طرف بدن می کشد.
 • مشت های گره کرده
 • کودک صورتی سرخ دارد
 • تف کردن زیاد.
 • باد شکم ( گاز فشرده و نفخ شکم)
 • شکم گنده و شکم سخت (نفخ)
 • مشکل در خوابیدن
 • نوزاد ممکن است شروع به خودداری از غذا خوردن کند و یا به شدت عصبانی شود.
 • نشانه دیگر صدای قاروقور است.

در حالی که در هر انسانی وجود دارد, اگر گوش خود را روی شکم نوزاد قرار دهید و صدای قل قل آب را بشنوید, نشانه گاز است. چنانچه در این بخش از بارداری و نوزاد در نمناک گفته ایم اگر دیدید که پس از اخراج گاز, نوزاد شما احساس بهتری پیدا می کند, بدانید که مشکل گاز است.

اگر نوزادتان به گریه پس از گاز زدن ادامه می دهد, می دانید که کودک شما با چیزی دیگر, احتمالاً ریفلاکس, عدم تعادل و یا یبوست تقلا می کند.

برای درمان نفخ نوزاد بر اثر خوردن شیر مادر چه باید کرد:

اعمال فشار ملایم به شکم کودک:

این موقعیت می تواند فشار ملایمی بر شکم او بگذارد و به بیرون راندن گاز به دام افتاده کمک کند. حداقل سه دقیقه صبر کنید تا شکم نوزاد شما قبل از شروع شکم آرام شود.

یا یک حرکت پیشرفته تر را امتحان کنید، از هر دو دست و حمایت هدایت شده استفاده کنید تا شکم کودک خود را روی یک ساحل بزرگ و یا توپ ورزشی کنید و به آرامی او را در یک حرکت دایره ای روی توپ بگذارید.

نگه داشتن بازو:

این پوزیشن می تواند فشار کمی را روی شکمش اعمال کند.30 دقیقه بعد از غذا دادن به او سعی کنید بدن نوزاد را روی ساعدتان قرار دهید, جلوی ناحیه پوشک او با چانه در آرنج شما قرار داشته باشد.

مطمئن شوید که سرش را برای جلوگیری از مسدود کردن بینی یا دهان او بچرخانید.حمل کودک در این وضعیت رو به پایین همان فشار ملایم را روی شکم او می گذارد که در طول زمان شکم به دست می آید.

آروغ زدن بچه در طول و بعد از شیردهی:

یک استراحت بین هر اونس شیر انجام دهید تا آروغ کودکتان را بگیرد. در نمناک گفته ایم که اگر در هنگام تغذیه با شیر مادر به سرعت پایین بیایید یک یا دو دقیقه به او غذا بدهید, چون ممکن است خیلی سریع هوا را قورت بدهد.

شما همچنین می توانید اجازه دهید قبل از اینکه کودک تان به کاهش مقدار هوا کمک کند, اسپری به یک پارچه اجازه دهید. برخی مشاوران شیردهی توصیه می کنند که نوزاد خود را به هنگام غذا دادن, به ویژه در هفته های اول شیردهی, به نوزاد توصیه کنند.

متخصصین اطفال توصیه می کنند که نوزاد خود را در حالی که او در وضعیت نشسته قرار دارد, با سرش از گهواره با دست هایتان حمایت کنید. هم چنین شما می توانید آروغ کودک خود را در موقعیت معمولی و بالای شانه اش بزنید تا آروغش را بزنید.

صبور باشید زیرا ممکن است مدتی طول بکشد تا حباب های گاز به سطح برسد. شما همیشه می توانید سعی کنید او را برای یک یا دو دقیقه بماند و بگذارید حباب ها دوباره ته نشین شوند و دوباره تلاش کنید. اگر او پس از چند دقیقه آروغ نزد, حرکت دادنش مشکلی ندارد.

درمان فوری و بسیار راحت نفخ شیر مادر در نوزاد3

کودک خود را با یک زاویه تغذیه کنید:

زمانی که به نوزادتان شیر دهی می کنید، او را به یک زاویه باز نگه دارید, مطمئن شوید که سر و گردن او کمی بالاتر از شکمش باشد. صاف نگه داشتن کودک برای 30 دقیقه بعد از غذا خوردن هم می تواند کمک کند.

تلاش برای ماساژ دادن نوزاد روی شکمش برای کاهش فشار گاز:

در حالی که نوزاد شما روی پشتش قرار دارد, به آرامی شکم اش را در جهت حرکت عقربه های ساعت بمالید و سپس دست ها را روی شکمش بکشید. ماساژ دادن در جهت عقربه های ساعت به حرکت گاز به سمت مسیر روده کمک می کند. چندین بار تکرار کنید تا به انتقال گاز به دام افتاده کمک کنید.

با یک مشاور شیردهی مشورت کنید:

اگر در هنگام شیرهی بیش از حد هوا قورت داده شود, گرفتن نوک سینه او نیاز به تنظیم دارد. مشاور شیردهی می تواند با تکنیک مناسب به شما کمک کند. با مشاوران صحبت کنید, ما می توانیم به عیب یابی برخی از نگرانی های شیردهی شما کمک کنیم و اگر به کمک شخص نیاز است به شما کمک کند

یک ژورنال غذایی تهیه کنید:

در حالی که برای رژیم غذایی مادرانه بسیار نادر است, اگر فکر می کنید که نوزاد شما ممکن است نسبت به چیزی در رژیم غذایی خود و یا غذای جدیدی که در حال معرفی هستید, حساس باشد, سعی کنید غذاهای خود را به مدت چند روز دنبال کنید.

صبر کنید!

برای اکثر نوزادان, بهترین تیمار برای گاز زمان است. به یاد داشته باشید که نوزادان به احتمال زیادی نفخ خواهند داشت، چون سیستم گوارشی آن ها هنوز نابالغ است. اگر نمی توانید یک دلیل ظاهری برای کودک خود پیدا کنید, احتمالاً کمی زمان بیشتری برای بلوغ نیاز دارد.

از شربت هایی مثل سمیتیکون برای گاز استفاده کنید:

سمیتیکون حباب های نفخ به دام افتاده در معده و روده را می شکند. توسط بدن جذب نمی شود و در نتیجه برای نوزادان کاملاً ایمن است.

در آزمایش های بالینی, قطره سمیتیکون در کاهش کل مقدار گاز موثر بوده و در مقایسه با دارونما موثرتر عمل نمی کند, زمانی که مطالعه بر روی کل زمان گریه و شدت درد ناشی از کولیک تمرکز داشت. اما مثل همیشه نمناک توصیه می کند که هیچ دارویی را بدون مشورت با پزشک و متخصص کودکتان به او ندهید.

زمان غذا را کوتاه تر و بیشتر امتحان کنید:

اگر بیش از حد برای شما مشکل است, سعی کنید نوزاد خود را بیشتر به مدت کوتاه تری پرستار بکنید. به عنوان یک قاعده سرانگشتی, نوزاد خود را دو برابر و نیم تغذیه کنید. به یاد داشته باشید:شکم نوزاد در اطراف اندازه مشت است, بنابراین به اندازه شما به اندازه شیر نیاز ندارد.

درمان فوری و بسیار راحت نفخ شیر مادر در نوزاد5

پاهای کودک خود را دوچرخه بزنید:

حرکت دوچرخه در یک حرکت دایره ای می تواند به حرکت روده ها و گاز رها شده در شیار شکمی کمک کند. کودک خود را به پشتش دراز کنید, پاهایش را به دست بگیرید و آن ها را به آرامی به عقب و جلو بچرخانید, انگار که سوار بر دوچرخه است. لحظه ای استراحت کنید و بعد هر دو زانو را به آرامی در شکم اش فشار دهید تا فشار بیشتری ایجاد شود.

ماساژ شکم نوزاد:

ماساژ شکم راه خوبی برای برقراری ارتباط و استراحت کودک است در حالی که به آن ها کمک می کند.

ماساژ برای قرن ها برای تسکین مشکلات هاضمه به کار رفته است. این روش ها می توانند برای کمک به کودکان بزرگ تر و بزرگسالان نیز مورد استفاده قرار گیرند.

یک روتین خواب ضروری است و ماساژ بخشی از آن برنامه است, آرامش را آرام خواهد کرد, هر گازی که آزاد می شود کودک را برای خواب آرام خواهد کرد. از یکی از روغن های گیاهی که در زیر ذکر شد استفاده کنید.یک تکنیک ماساژ که می تواند کودک را از گاز تسکین دهد

کودک خود را به پشتش بخوابانید:

با کف دست خود، قفسه سینه نوزادتان را بگیرید، کف دست تان را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید، به آرامی فشار دهید. این کار را 5 بار تکرار کنید. کودک خود را در ناحیه ناف در جهت عقربه های ساعت، و حرکت دایره ای تمام مسیر تا زیر ناف فشار دهید.

این کار را برای نیم دقیقه انجام دهید. همیشه در جهت عقربه های ساعت انجام دهید، چون این کار به روده هایش کمک می کند که مواد زائد را از بین ببرند.

به آرامی زانوهای کودک خود را به طرف شکمش فشار دهید، باسنش را به مدت چند بار در جهت عقربه های ساعت بچرخانید. این باید به بیرون راندن بیشتر گاز کمک کند.

تمام این مراحل را تکرار کنید تا متوجه شوید که کودک شما احساس بهتری دارد. این تمرین فقط باید چند دقیقه طول بکشد. این روش ماساژ در گرفتن روده ها خیلی عالی است.

روغن گیاهانی که برای تسکین گاز در کودکان استفاده می شود:

در زمانی که به طور روزانه استفاده شود, روغن های ضروری از طریق پوست جذب می شوند. روغن گیاهی رقیق شده برای درمان نق نقی ها فوق العاده است. همیشه روغن های گیاهی را با یک رقیق کننده یا روغن حامل رقیق کنید.

غلظت 1 قطره روغن گیاهی به 15 میلی لیتر (1 / 2 اونس) روغن حامل توصیه می شود. همچنین می توانید روغن های گیاهی را با یک حوله که در نزدیکی گهواره نوزادتان قرار داده می شود و یا از آن در دستگاه بخور استفاده کنید, اعمال کنید.

بابونه رومی برای آرامش بسیار عالی است و می تواند به مشکلات شکمی کمک کند. بابونه و اسطوخودوس می توانند به روغن بادام شیرین (روغن حامل) اضافه شوند و در طی ماساژ برای تسکین کودک استفاده می شوند. کندر می توانند از تشکیل گاز جلوگیری کنند!

برای تسکین نفخ و حمایت گوارشی از یک قطره اسطخدوس را با 1 قطره روغن پرتقال وحشی به 30 میلی لیتر (1 اونس) روغن نارگیل استفاده کنید. از تکنیک ماساژ گاز در متن بالا استفاده کنید. هر 15 دقیقه تا زمانی که نوزادتان آرام به نظر می رسد, اعمال کنید.

در پاسخ به سوال شما کاربران نمناکی مبنی بر وجود راهی گیاهی و نسخه ای طب سنتی برای درمان و رفع سریع نفخ نوزاد باید بگوییم که نعناع فلفلی و روغن های لیمو می توانند به هضم کمک کنند و به تسکین گاز کمک کنند، اما تنها می توانند برای کودکان بالای 2 سال داده شوند. پیش از تصمیم گیری درباره یک روغن گیاهی، با یک متخصص واجد شرایط مشورت کنید.

اخطارها درباره نفخ شیر مادر:

همیشه به دنبال روغن های گیاهی گونه درمانی خالص باشید.

دیگر روغن ها می تواند حاوی حلال ها، مواد مصنوعی، آفت کش ها، و مواد شیمیایی دیگر باشد.

نوزادان هرگز نباید هیچ گونه روغن های گیاهی را به صورت داخلی به آن ها اعمال کنید.

هرگز روغن گیاهی را در داخل یا اطراف چشمان کودک خود قرار ندهید.

درمان فوری و بسیار راحت نفخ شیر مادر در نوزاد12

چه چیزی در مورد شیردهی از سینه وجود دارد؟

آنچه در اینجا اتفاق می افتد باید بیرون بیاید - - و برای مادران شیرده، به این معنی است که چیزی که می خورید روی شیر سینه شما تاثیر می گذارد و به نوبه خود بر نوزادتان تاثیر می گذارد. این یک چیز خوب است - - تنوع بیشتر در رژیم غذایی شما، به احتمال زیاد ذائقه غذایی نوزادتان را زیاد می کند.

گاز یک واکنش طبیعی برای شیردهی است و معمولاً دلیلی برای نگرانی نیست. اما اگر نوزادتان درد دارد، از بین بردن مجرمان ناشی از گاز می تواند کمک کند.

غذاهای لبنی:

شیر گاو یک مجرم رایج است که باعث ایجاد گاز می شود. کودکانی که کولیک یا قولنج دارند، اغلب در تلاش برای عبور از گاز و تسکین درد دارند. اگرچه ممکن است کودک نسبت به شیر گاو آلرژی نداشته باشد، اما هنوز ممکن است نسبت به آن حساس باشد.

در حقیقت، محصولات لبنی در بالای لیست غذاهایی هستند که باعث ایجاد حساسیت در نوزادان می شوند. حذف محصولات لبنی از رژیم غذایی شما بین پنج تا هفت روز می تواند به شما کمک کند مشخص کنید که آیا شیر، پنیر و ماست که مصرف می کنید مقصر هستند یا خیر.

جو و حبوبات:

احتمالاً غذاهایی که غنی از فیبر هستند احتمالاً باعث ایجاد گاز در نوزادتان می شوند. هر چیزی همراه با سبوس یک عامل برتر است, همراه با غذاهایی مانند پاستای تازه گندم, جو, برنج و نان کامل گندم.

سه روز طول می کشد تا غذا به طور کامل سیستم شما را ترک کند, بنابراین یک ژورنال مواد غذایی را داشته باشید تا زمانی که مسائل گاز کودک و علائم دیگر مربوط به حساسیت غذایی حل شوند - - مانند خارش قرمز اطراف مقعد و معده پف کرده.

میوه ها و گیاهان:

بروکلی به خاطر قابلیت تولید گازهایش مشهور است, اما چیزی که بسیاری از مادران جدید ممکن است بدانند این است که سیب ها به اندازه میوه هایی مثل کشمش, گلابی و حتی تمشک غنی از فیبر هستند.

بروکلی تنها گیاهی است که ما می توانیم برای گازش سرزنشش کنیم, کنگر فرنگی تقریباً دو برابر بروکلی فیبر دارد و نخود, ذرت و سیب زمینی همه مقادیر خوبی از فیبر دارند که به این معنی است که همه آن ها می توانند موجب گاز شوند. عدم نیاز به حذف همه این غذاها - اغلب بسیار سالم و برای شما و نوزادتان مفید هستند.

غذاهای دیگر:

از کافئین و نوشیدنی های کربناته اجتناب کنید. دومی پر از هوا است و هر چیزی که شامل اولی باشد می تواند موجب گاز شود, از جمله شکلات. اگر هر روز یک فنجان قهوه بنوشید و بعد از آن به کودک خود شیر بدهید, صبر کنید. اگر چه در برخی موارد ممکن است تا یک هفته طول بکشد تا نشانه ها ناپدید شوند.

حبوباتی مانند بادام زمینی و با گسترش, کره بادام زمینی می توانند باعث گاز در کودکانی شوند که شیر می دهند. غذاهای ادویه دار, گوجه فرنگی و سفیده تخم مرغ ممکن است مجرمان احتمالی باشند.