فوری / یارانه جدید در راه است

14:03 - 1399/12/10
 یارانه دستمزد یکی از سیاست‌های حمایتی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای کاهش بیکاری است که طبق آن دولت با شرایطی به هر کارفرمایی که نیروی جدید استخدام کند یارانه دستمزد پرداخت می‌کند.

یارانه دستمزد یکی از سیاست‌های حمایتی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای کاهش بیکاری است که طبق آن دولت با شرایطی به هر کارفرمایی که نیروی جدید استخدام کند یارانه دستمزد پرداخت می‌کند.

این یارانه ۳۰ درصد از حقوق اداره کار است که به مدت یک سال به حساب کارفرمایان پرداخت می‌شود. اما ساکنان همه‌ی استان‌ها مشمول این یارانه نمی‌شوند.

طبق سامانه ثبت‌نام یارانه دستمزد استان‌های خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، کرمانشاه، کردستان، کهگیلویه و بویراحمد، لرستان، چهارمحال و بختیاری و ایلام از قبل جزو مشمولان یارانه دستمزد بوده‌اند و هشت استان بوشهر، خوزستان، آذربایجان غربی، هرمزگان، اردبیل، خراسان شمالی، گلستان و مازندران نیز به لیست اضافه شده‌اند.

برای ثبت‌نام در طرح یارانه دستمزد روی لینک «سامانه ملی یارانه دستمزد» کلیک کنید.

شرایط ثبت‌نام:

متقاضی باید در یکی از استان‌های بالا ساکن باشد.

دانش آموخته دانشگاهی یا فعال ثبت شده کسب‌وکار باشد.

سابقه بیمه فرد به کارگیری شده در دو سال گذشته نباید بیش از ۶ ماه باشد.

حداکثر سن برای مردان ۳۷ سال و زنان سرپرست خانوار ۴۵ سال است.

افراد می‌توانند به عنوان متقاضی جوینده کار یا صاحب بنگاه اقتصادی ثبت‌نام کنند.

کارگاه‌ها باید بیمه تامین اجتماعی و نیروی کار فعال و مجوز فعالیت داشته باشند.

سقف بهره‌مندی هر کارگاه، حداکثر تا ۵ برابر میانگین لیست نیروهای بیمه شده نزد تامین اجتماعی در ۱۲ ماه گذشته است.

مبلغ یارانه دستمزد:

میزان یارانه دستمزد، معادل ۳۰ درصد حداقل دستمزد مصوب شواری عالی کار متناسب با سال اجرای طرح است و تا سقف ۱۲ ماه پرداخت می‌شود.

با توجه به این که در حال حاضر حداقل حقوق اداره کاری یک میلیون و ۹۱۰ هزار تومان است اگر فردی امسال ثبت‌نام کرده باشد تا پایان سال نام‌نویسی کند، در سال آینده هر ماه ۵۷۳ هزار تومان به عنوان یارانه دستمزد دریافت می‌کند که در مجموع یک سال شش میلیون و ۸۷۶ هزار تومان می‌شود.

کارفرما نیز باید یک میلیون و ۳۳۷ هزار تومان باقی مانده از حداقل حقوق را پرداخت کند.

با توجه به این که میزان افزایش حقوق کارگران در سال آینده هنوز مشخص نشده، با افزایش حداقل حقوق اداره کاری مبلغ این یارانه نیز در سال آینده افزایش می‌یابد.