هنگام ازدواج با فرد معلول چه مواردی را باید در نظر بگیرید؟

13:10 - 1399/12/09
برای ازدواج با معلول، پس از طرح کردن کمبود جسمانی نخست باید با پزشک مشورت کرد. باید دید که این کمبود جسمانی واقعا چیست و چه مشکلاتی در زندگی به وجود می آورد و درمان می شود یا نه.
هنگام-ازدواج-فرد-معلول-چه-مواردی-را-باید-نظر-

در کنار این مسئله این سوال طرح می‌شود که یک فرد معلول به عنوان یک انسان تا چه اندازه حق دارد که ازدواج کند و خانواده تشکیل دهد؟ بسیاری از روانشناسان برای این سوال پاسخ معلوم و ثابت شده‌ای ندارند. بنابراین به این نکته مهم دقت داشته باشید افرادیکه نقص عضو دارند هم درست مانند دیگر افراد حق زندگی دارند .

در این راه باید دقت داشته باشید که قرار است چندین سال زندگی مشترک داشته باشید و باید بدانید برای دست پیداکردن به بسیاری از احتیاجات امکان دارد به مشکل برخورد کنید. بهتر است قبل از انجام هر کاری نخست با مشاور در این رابطه صحبت کنید و سپس تصمیم آخر را بگیرید.

هنگام ازدواج با فرد معلول چه مواردی را باید در نظر بگیرید؟12

مزایای ازدواج با فرد معلول

مزایای ازدواج یک فرد سالم با فرد معلول

زندگی یک فرد سالم با فرد معلول می‌تواند در زندگی فرد معلول تغییر و دگرگونی به وجود بیاورد . به‌طوری که همسری که معلولیت ندارد می‌تواند کمبودهای همسر معلول را جبران کرده و او را در خصوص انجام کارهای مختلف کمک کند. این موضوع سبب می‌شود که فرد معلول بیشتر از گذشته در اجتماع حضور داشته باشد و کمبود کمتری را احساس کند.

معایب ازدواج یک فرد سالم با فرد معلول

شاید بتوان گفت مهمترین بازتاب منفی این نوع ازدواج این است که توسط جامعه و خانواده پذیرفته نشود.

بیشتر خانواده‌ها میل ندارند فرزند سالم‌شان با فردی که معلولیت دارد هرچند کوچک ازدواج کند، به خصوص اگر فردی که معلولیت دارد زن باشد.

زیرا سلامت جسمانی، یکی از مهمترین چیزها در انتخاب همسر است که برای مردان در اولویت است .

هنگام ازدواج با فرد معلول چه مواردی را باید در نظر بگیرید؟19

معایب ازدواج با فرد معلول

مسائلی که موقع ازدواج با فرد معلول باید در نظر داشته باشید

ترحم کردن زمان ازدواج با فرد معلول

نخستین و مهم‌ترین چیزی که با دیدن ازدواج افراد دارای معلولیت و سالم به ذهن می‌رسد این است که گمان می رود ترحم از طرف فرد سالم وجود داشته است. ترحم مسئله بسیار مهمی است که باید هردو طرف آن را جدی بگیرند. با خودتان صادقانه فکر کنید که آیا جواب شما از روی ترحم است؟

چنانچه جوابتان به این سوال به‌طور حتم منفی نیست به این نکته را در نظر داشته باشید که اولا شما نمی‌توانید برای یک‌عمر با این حس در کنار همسرتان زندگی کنید و بعد از گذشت مدتی شما نسبت به این موضوع سرد شده و جوانب منطقی، بیشتر در برابر چشمتان خواهد آمد. در این شرایط، صدمه ای که شما به‌طرف مقابلتان می‌زنید خیلی بیشتر از یک جواب منفی در اول راه است. در ضمن طرف مقابل شما به‌عنوان یک انسان نیازی به ترحم ندارد.

اگر شما به او جواب منفی دهید او این شانس را خواهد داشت که با فرد مناسب دیگری ارتباط عاطفی برقرارکند. شما اجازه ندارید فرد دیگری را با ترحم وارد زندگی خود کنید.

ایستادگی در مقابل دیگران

اگر تصمیم گرفته‌اید با یک فرد معلول ازدواج کنید خود را برای نگاه‌ها و رفتارهای نامناسب دیگران آماده کنید. این مسئله از طرف دیگران غیرعادی بوده و آن‌ها احساسات و نظر خود را مستقیم یا غیرمستقیم به گوش شما خواهند رساند. در نظر داشته باشید که فشار رفتارهای دیگران بسیار زیاد خواهد بود. آیا توانایی این را دارید در برابر همه این فشارها کنار همسرتان مانده و از وی پشتیبانی کنید؟

دقت به فواید ثانویه موقع ازدواج با فرد معلول

فواید ثانویه به این معنی است که فرد بیمار، به دلیل مشکلات جسمی و شرایط خاصی که دارد مورد توجه اطرافیان قرارگرفته و از این توجه، برای رسیدن به خواسته هایش استفاده می‌کند.

امکان دارد طرف مقابل شما هم ، به دنبال این باشد که با توجه به شرایط جسمی او، شما با درخواست وی موافقت کرده و حتی در طول زندگی مشترک هم همواره از این اوضاع به سود خود استفاده کند. اگر با چنین خصوصیتی در طرف مقابلتان روبرو شده‌اید تلاش کنید ابتدا آن را از بین ببرید و آنگاه به ازدواج فکر کنید.

کمبودهای موجود

قبل از تصمیم گرفتن برای ازدواج با فردی که نقص های جسمانی دارد، به‌دقت محدودیت‌های موجود را بررسی کنید. به عنوان مثال آیا او می‌تواند راه برود؟ آیا توانایی کار کردن در خارج از منزل و کسب درآمد را دارد؟ چه رفتارها یا امتیازاتی به سبب معلولیت از او گرفته شده است؟

مشورت کردن با متخصص موقع ازدواج با فرد معلول

بهتر است با یک متخصص خانواده درباره شرایط خود حرف بزنید و از او مشورت بگیرید. همینطور بهتر است درباره نوع معلولیت و شرایط موجود در همسرتان هم تحقیق کرده و حتی با پزشک معالج او حرف بزنید. این موضوع سبب می‌شود که شما شناخت بیشتری نسبت به شرایط پیدا کنید.

زمان دادن به هردو طرف موقع ازدواج با فرد معلول

اینکه آیا شما می‌توانید با شرایط طرف مقابلتان کنار بیایید یا خیر، مسئله ای است که نهایتاً به مرور زمان معلوم می‌شود. به همین علت بهتر است به‌جای عجله کردن در پاسخ دادن، زمانی را با این افراد بگذرانید و ببینید که آیا از پس شرایط موجود برخواهید آمد یا خیر. در این راه باید به خصوصیت‌های رفتاری در ازدواج هم توجه داشته باشید تا بتوانید تصمیم مناسب تری بگیرید.