ویتامین‌هایی که در بلوغ زود رس نقش دارند + عکس

19:40 - 1399/12/05
بعضی ویتامین ها در بدن وجود ندارند ولی بدن به آن‌ها نیاز دارد پس باید مواد غذایی مصرف کنیم که با این ویتامین ا غنی شده باشند.
ویتامین‌هایی که در بلوغ زود رس نقش دارند

ویتامین‌هایی که در بلوغ زود رس نقش دارند + عکس12

ما در این مطلب برای شما عزیزان از اهمیت خوردن ویتامن د و نخوردن ویتامین دی و بلوغ زودرس مطالبی را آماده کرده ایم

حتما همه شما عزیزان از ضرورت مصرف ویتامین د شنیده اید و این را می دانید که این ویتامین چه نقش مهمی در سلامت جسم و روان ما دارد متاسفانه کمبود ویتامین د در بین افراد به وفور به چشم می خورد ما در این مطلب از پرشین وی فصد داریم از کمبودویتامین دی و بلوغ زودرس مطالبی را به اشتراک بگذاریم

ویتامین دی و بلوغ زودرس

متخصصان علوم پزشکی در آمریکا هشدار دادند کاهش سطح ویتامین D در بدن دختران نوجوان می‌تواند به بلوغ زودرس منجر شود که این امر در واقع یک فاکتور خطرزا برای بروز بسیاری دیگر از مشکلات و بیماریها در سنین بالاتر است.

دکتر ادواردو ویلامور متخصص همه‌گیرشناسی و استادیار دانشکده بهداشت عمومی دانشگاه میشیگان در این مطالعه تاکید کرد: بلوغ زودرس یک فاکتور خطرزا برای بروز مشکلات رفتاری و روانی – اجتماعی در نوجوانان است. بر همین اساس دخترانی که در سن کم بالغ می‌شوند در آینده بیشتر با خطر ابتلا به بیماریهای قلبی و سوخت سازی و سرطان بویژه سرطان سینه مواجه خواهند شد.

ویتامین‌هایی که در بلوغ زود رس نقش دارند + عکس9

ویتامین دی و بلوغ زودرس

بنا برگزارش خبرگزاری یونایتدپرس، این مطالعه روی ۲۴۲ دختر ۵ تا ۱۲ساله در شهر بوگوتای کلمبیا به مدت ۳۰ ماه ادامه پیدا کرد. متخصصان دریافتند دخترانی که با کمبود ویتامین D مواجه هستند دو برابر زودتر از سایر همسالان خود بالغ می‌شوند و این امر سلامت آنها را در سنین بزرگسالی و میانسالی به خطر می‌اندازد.

بیشتر بدانید از ضرورت مصرف ویتامین د

ویتامین D احتمال زمین خوردن را کاهش می‌دهد

‏از هر ۳ فرد سالمند، یک نفر هر سال زمین می‌خورد. اما مصرف کافی ویتامین D، این خطر را کاهش می‌دهد. ویتامین D برای عملکرد عضلات مفید است.

ویتامین D اختلالات بینایی را کاهش می‌دهد

‏علت عمده کاهش قدرت بینایی پس از ۵۰ سالگی، تباهی لکه زرد یا ماکولا دژنراسیون مربوط به سن است؛ تاری مرتبط با این بیماری از مرکز چشم آغاز می‌شود و توانایی بینایی ما را کاهش می‌دهد. احتمال ابتلا به این بیماری، به سن، نژاد و ژن ارتباط دارد. هر چند که سالم زندگی کردن از جمله پرهیز از استعمال دخانیات، ورزش روزانه و خوردن سبزیجات به حفظ بینایی کمک می‌کند اما نتایج بررسی‌های اخیر نشان می‌دهد که مصرف ویتامین D در این امر بسیار موثر است.

ویتامین D مانع از اسپاسم‌های عضلات می‌شود

‏یکی از تأثیرات مهم ویتامین D در بدن، حفظ عملکرد عضلات و قوی نگه داشتن آن است که از طریق کمک به جذب کلسیم صورت می‌گیرد. اگر چه اطلاعات زیادی درباره علت ناهنجاری‌های عضلانی از جمله اسپاسم، گرفتگی و… نداریم اما به نظر می‌رسد کمبود ویتامین دی می‌تواند یکی از علت‌های آن باشد.

ویتامین D روند افزایش وزن را کند می‌کند

‏مصرف کافی ویتامین D مانع از اضافه شدن وزن می‌شود. نتایج بررسی انجام شده بین بیش از ۴‌هزار و ۶۰۰ داوطلب زن ۶۵ سال به بالا نشان داد، افرادی که دچار کمبود ویتامین D بودند، در مقایسه با افرادی که ویتامین D کافی مصرف می‌کردند، طی ‎۴٫۵ سال بیش از یک کیلوگرم وزن اضافه کردند.

تاثیر ویتامین D بر کاهش درد فیبرومیالژیا

‏افرادی که به فیبرومیالژیا ( فیبرومیالژی سندرم درد اسکلتی-عضلانی مزمنی است که با درد منتشر، نقاط حساس، خستگی و اختلال خواب مشخص می‌شود و اتیولوژی آن ناشناخته است. ) مبتلا هستند با درد مزمن مفصل و عضله همراه با خستگی مفرط، افسردگی و اضطراب مواجهند. اما خبر خوب این است که ویتامین D می‌تواند درد آن‌ها را تسکین دهد. ویتامین D به طور چشمگیری درد را کاهش می‌دهد.

ویتامین‌هایی که در بلوغ زود رس نقش دارند + عکس15

ویتامین دی و بلوغ زودرس

ویتامین D پس از دوران یائسگی کلسترول را کنترل می‌کند

‏در افرادی که ویتامین D کافی دریافت نمی‌کنند، احتمال ابتلا به بیماری قلبی وجود دارد. علاوه بر آن در زنان یائسه که به طور منظم ویتامین D مصرف می‌کنند، میزان کلسترول مناسب است.

ویتامین D خطر بروز فیبروئید رحم را کاهش می‌دهد

‏فیبروئید رحم، تومور غیرسرطانی است که در دیواره رحم رشد می‌کند. از آن جا که می‌تواند به اندازه گریپ‌فروت رشد کند ایجاد ناراحتی و درد می‌کند اما در برخی زنان که فیبروئید کوچک است، علایم چندانی ندارد. فیبروئید به هورمون و ژنتیک ارتباط دارد؛ اما نتایج بررسی‌هایی که در سال ۲۰۱۳ انجام شد نشان می‌دهد که ویتامین D نقش مهمی در کاهش آن دارد.